Vytautas Bakas : „Žurnalistai Lietuvoje lėtai išsivaduoja po daugelio metų žiniasklaidos savininkų priespaudos

Vytautas Bakas
Lietuva padarė įspūdingą šuolį žiniasklaidos laisvės indekse, pakilo šešiomis pozicijomis. Įdomiausia, kad Reporteriai be sienų pirmu sakiniu akcentuoja žiniasklaidos laisvę varžančius vietos visuomenės informavimo priemonių savininkus. „Žurnalistai Lietuvoje lėtai išsivaduoja po daugelio metų žiniasklaidos savininkų priespaudos. Stiprėja nepriklausomos tyrimo iniciatyvos”.
Ką sako ši frazė – kad žiniasklaidos laisvę varžo visų pirma kai kurių iš jų savininkai ir tai yra grėsmė žodžio laisvei. Šiandien įregistravau įstatymų pataisas, kad asmenys, kurie prekiauja alkoholiu negalėtų valdyti žiniasklaidos priemonių. Daugiau, nei dešimtmetį kai kurie įtakingi alkoholio pramonės banginiai žiniasklaidą naudojo kaip ginklą prieš Lietuvos žmones. Kaip tai daroma, matėme parlamentinio tyrimo metu, iš dalies apie tai paskelbėme savo išvadose. Šią tradiciją reikia užbaigti. Tikiuosi, kad su žiniasklaidos bendruomene, visuomenės lyderiais kurie nuoširdžiai rūpinasi žodžio laisve mūsų šalyje, rasime sprendimus, kaip galėtume dar labiau sustiprinti žodžio laisvę, nes nepaisant įspūdingo kilimo per metus, vis dar atsiliekame nuo mūsų Baltijos sesių ir brolių.

 

https://rsf.org/en/lithuania?fbclid=IwAR2y–XAxaDf-sp9ZOr7seS-1F0mxbWvrrzwLboVxLdQyg9R0kLJ5nBzehk

 

Teismų sistemos lyderiai siekia uždrausti teismų veiklos kritiką. Nuoširdžiai nesuprantu, kuo teismai yra ypatingi lyginant su kitomis valdžios institucijomis/įstaigomis. Kiekvieno Seimo nario pareiga kalbėti apie tai, kas padėtų valstybei eiti pirmyn, apie tai, kas sekina visuomenę. Kiekvienas žmogus turi teisę skųsti teismų sprendimus, kritikuoti teismų ar bet kokios kitos valdžios įstaigos veiklą.
Galiu tik pakartoti, kad mano nuomone teismai šiandien išgyvena pasitikėjimo krizę, yra nepajėgūs spręsti bylų, kuriose įtariamieji kaltinami sunkiais korupciniais nusikaltimais. Dėl to reikalingi esminiai pokyčiai teismų veikloje, reformos, tiek rengiant, tiek atrenkant teisėjus, tobulinant savivaldą. Tam, kad atkurti pasitikėjimą teismų sistema, reikalingas viso Seimo, Vyriausybės ir Prezidento institucijos sutarimas, nes pačioje teismų sistemoje neužtikrinama stabdžių-atsvarų sistema. Priešingi teismų nepriklausomumas naudojamas kaip būdas persekioti tuos, kurie reiškia kritiką. 
Kova su korupcija turi būti nacionalinio susitarimo dalimi, kova su korupcija, nepotizmu negali aplenkti teismų sistemos. Veikiau nuo jos prasidėti.

Facebook komentarai
});}(jQuery));