skip to Main Content
lvzs_su_sukiu_1

„Valstiečių“ propaganda slepia nusikaltimus Lietuvos gamtai

 

Aurimas Drižius

 

Praeitą savaitę Seimas „valstiečių“ balsais priėmė naują Poveikio aplinkai vertinimo (PAV)  įstatymo redakciją. Tai pateikiama kaip didžiulis pasiekimas „investuotojams“, kurie hidraulinio ardymo būdu ieškos naftos, gręš gręžinius ar kaip kitaip niokos Lietuvos žemę.

lvzs su sukiu 1

Nors vietos bendruomenės Žemaitijoje jau daugelį metų sėkmingai priešinosi naujiems naftos gręžiniams, remdamiesi senos redakcijos PAV įstatymu, dabar „naftininkams“ jokio derinimo su vietos bendruomenėmis nereikės. Anksčiau naftininkams, norintiems gręžti žvalgybinius gręžinius, reikėjo su vietos savivaldybėmis suderinti PAV – dabar, pasistengus valstiečiams, tokio reikalavimo nebėra.

„Iš savivaldos buvo bandoma atimti veto teisę, tačiau ją pavyko iš dalies išsaugoti, tik gaila, kad ne taip gerai, kaip atrodė svarstymo stadijoje, – LL sakė Seimo narys Linas Balys, – ta savivaldos teisė yra apkarpyta, formaliai savivaldybės lyg ir galės nepritarti poveikio vertinimo ataskaitai, tačiau tam turės tik labai trumpą laiką. Jeigu vyriausybės pripažins, kad tai yra strateginis objektas, tada savivaldybės nebegalės jo stabdyti. Priimant šį įstatymą, buvo spekuliuojama viena ES direktyva, tačiau ji interpretuota Lietuvai nepalankiu būdu. Aš turiu omenyje naftininkų lobizmą. Jis nugalėjo ir dabar tos naftininkų kompanijos, kurios dirba Žemaitijoje, ir kur yra 22 tūkst. hektarų nacionalinio parko, galės gręžti ir siurbti naftą, tiesti kelius ir privažiavimus bet kur ir bet kada be jokio poveikio aplinkai vertinimo. Kodėl? Todėl, kad į įstatymą įdėta neva ES direktyvos nuostata, kad PAV taikomas tada, kai per dieną išsiurbiama 500 tonų naftos. Europos mastu ši nuostata gal ir yra logiška, nes ten visi išsiurbia daugiau, negu 500 tonų, o Lietuvoje tokia nuostata reiškia, kad naftos kompanijos daugiau niekada nedarys PAV, nes jos niekada neišsiurbia tokio kiekio per dieną. Jos išsiurbia po 17-20 tonų naftos per dieną. Todėl Lietuvoje, prisidengiant ES rekomendacija, naftos lobistai pramušė Seime tokią sau palankią nuostatą. Nors aš siūliau rašyti 500 tonų ir mažiau, ir tada naftos bendrovės turėtų daryti PAV ir dalyvauti atrankoje. Nes nesvarbu, ar jos išsiurbia daug, ar mažai naftos, vis tiek tiesia kelius ir naudoja visokią techniką. Nors RS teisės aktų reikalavimai nedraudžia šalims – narėms turėti griežtesnius įstatymų reikalavimus, negu nurodo direktyvos. Todėl aš manau, kad toks „valstiečių“ (arba, kaip aš vadinu, vištų koalicija) sprendimas yra nusikaltimas Lietuvai.

Dar aštresni kova dėl paukštynų. „Vištų“ koalicija, su kuria susimokė konservatoriai – ūkininkai, priėmė tokį nutarimą, kad tik dėl labai didelio laikomų paukščių skaičiaus paukštynams reikės daryti PAV. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad  galėsite statyti, pvz., paukštynus mokyklos kieme, ir jeigu jame bus mažiau, negu 40 tūkst. paukščių, jums nereikės daryti jokio PAV. Todėl manau, kad tai yra nusikalstamas savivaldybėms ir vietos žmonėms įstatymams. Todėl galima sakyti, kad kažkoks kompromisas padarytas ir kad neva savivaldybės kažkiek išsaugojo teises, tačiau tai yra didžiulis žingsnis atgal ir iš esmės pralaimėjimas tiems, kad rūpinasi gamta ir žmonių interesais. O tiems, kas rūpinasi verslo ir didžiųjų ūkininkų, kaip Ramūnas Karbauskis, interesais, šis įstatymas yra laimėjimas. 

Kaip manote, ar tai pirktas įstatymas, ar lobistai sugebėjo įtikinti Seimą? Juk anksčiau, prie Artūro Paulausko, įstatymus Seime masiškai pirkdavo už pinigus?

– Negaliu pasakyti, kad čia kas nors ką nors nupirko, tačiau aš mačiau dar nuo praeitos kadencijos, kaip šis projektas buvo svarstomas komitetuose. Pvz., toks „Investuotojų forumas“ su ponia Skyriene tiesiog daužydavo kumščiais stalą, ir nurodinėdavo, kaip viskas turi būti. Dabar matome, kad kaip tas „forumas“ norėjo, taip ir nutiko. Nors jiems priešinosi Savivaldybių asociacija, aplinkosaugininkai ir „žalieji“. Tačiau „žaliais“ kažkodėl pasivadinę valstiečiai šį klausimą prastūmė. Nors šiame įstatyme nieko nekalbama apie skalūnų dujoms išgauti naudojamą hidraulinį ardymą, tačiau naftininkai šį metodą naudoja ir gręžiant ir ieškant naftos. Taikant hidraulinio ardymo technologiją, naftininkams galima išgauti daugiau naftos. Todėl dabar naftininkams jau nebereikės daryti Poveikio aplinkai vertinimo, todėl jie lengvai galės naudodami hidraulinį ardymą, ieškoti naftos, ir žmonės ir savivalda niekaip negalės pasipriešinti, nes naftininkai pasakys, kad jie neišgauna daugiau negu 500 tonų naftos per dieną. Ir jokio PAV jiems nereikia. Šis įstatymas bus peilis visiems ekologiniams ūkiams, ypač Žemaitijoje, nes jie nebeatitiks reikalavimų – prie jų per arti bus visokie gręžiniai, vištidės ir kiaulidės. Todėl šioje vietoje „valstiečiai“ visai be proto priėmė tik stambiems ūkininkams naudingą įstatymą. 

O dabar – kaip šis įstatymas pateikiamas „valstiečių“ propagandoje:

 

 

Seimo LVŽS frakcijos pranešimas: „Nauja  PAV įstatymo projekto redakcija: greitesni procesai ir daugiau skaidrumo“

2017 m. birželio 27 d. pranešimas žiniasklaidai

  

Antradienį Seimo priimtas naujos redakcijos Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) įstatymas leis priimti greitesnius sprendimus. Priėmus įstatymo pataisas sutrumpės visas PAV procesas, sumažės šiame procese dalyvaujančių institucijų galimybės vilkinti laiką teikiant išvadas ir priimant sprendimus. Taip pat įstatymo projektas itin prisidės prie proceso ir sprendimų priėmimo skaidrumo.

PAV neišvengs ir didesni paukštynai. Šį vertinimą privalės atlikti ir fermos, planuojančios auginti daugiau nei 20 000 vnt. vištų ir broilerių. Tai svarbu mažų miestelių gyventojams, kurie nori gyventi švarioje aplinkoje. Todėl stebina pareiškimai, kad poveikio aplinkai vertinimai stabdys regionų plėtrą ir investicijas.

„Po ilgų diskusijų priimtas naujos redakcijos Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo projektas – savalaikis, racionalus ir labai reikšmingas. Kalbant apie skaičius sukėlusius daugiausiai aistrų – pasižiūrėkime į šiuo metu galiojančius, jie žymiai padidėja, ūkininkams atsiranda daugiau galimybių plėstis ir investuoti į žemės ūkį. Nuo šiol procedūros turės aiškius terminus, o argumentai privalės būti pagrįsti“,– sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas, LVŽS frakcijos narys Kęstutis Mažeika.

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, LVŽS frakcijos seniūno pavaduotojas Virginijus Sinkevičius pabrėžė šio sprendimo svarbą pritraukiant investicijas.

„Sveikinu Seimą, kad pagaliau priimame šį svarbų įstatymą, džiaugiuosi Aplinkos ministerijos ir Aplinkos apsaugos komiteto padarytu darbu, pirmiausia, trumpinant procedūras. Liūdna, kad kilo daug diskusijų dėl savivaldybių veto ar kalbant apie užsienio investicijų stabdymą. Vis dėlto, nežiūrint to, priėmėme subalansuotą įstatymą, pagaliau tampame konkurencingesni regione, kur terminai sutrumpėjo dramatiškai, net iki pusės“, – teigė V.Sinkevičius.

Atrankos dėl PAV procesą numatyta sutrumpinti per pusę – nuo 75 iki 31 dienos, o visą PAV procesą – 60 dienų (nuo 210 iki 150 dienų). Be to, sumažintas veiklos rūšių, kurioms atliekama atranka dėl PAV, skaičius. Numatyta atsisakyti atrankos išvados persvarstymo Aplinkos apsaugos agentūroje. Ši išvada įsigaliotų iškart po jos paskelbimo agentūros tinklalapyje ir verslininkas galėtų iškart kreiptis dėl leidimo išdavimo į kitas institucijas.

Naujasis įstatymas nepanaikins savivaldybės tarybos veto teisės, tačiau įpareigos savivaldybę sprendimą priimti per 20 dienų, nesant sprendimo taryba nebegalėtų stabdyti PAV proceso. Proceso ir sprendimų priėmimo skaidrumui užtikrinti siūloma nustatyti PAV subjektų kompetenciją. Priimta nuostata, kad visuomenė ir PAV subjektai apie parengtą PAV programą turi būti informuojami vienu metu – nebereiks laukti 10 dienų, kol pasibaigs programos viešinimo procedūros.

Optimizuoti PAV procesą padės ir apribota PAV subjektų ir Aplinkos apsaugos agentūros teisė per keletą kartų teikti pastabas ir pasiūlymus, kuriuos galima pateikti pirmą kartą nagrinėjant PAV dokumentus.

 

Daugiau informacijos:

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas, LVŽS frakcijos narys Kęstutis Mažeika

 

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));