Už dujas mokėsime 40 proc. daugiau, kad neatpigtų jas tiekiančios norvegų įmonės akcijos

Kreivys1-scaled

Kreivys1-scaled

Už dujas mokėsime 40 proc. daugiau, kad neatpigtų jas tiekiančios norvegų įmonės akcijos

Aurimas Drižius

Taip Seimo audito komiteto posėdyje pareiškė Energetikos ministras Dainius Kreivys.

Kai komiteto nariai paklausė D.Kreivio, kodėl iki šiol nenutraukta suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo sutartis su Norvegijos įmone „Ekvinor“ (pastaroji dujas tiekia maždaug 30 proc. brangiau, nei jos kainuoja rinkoje), D.Kreivys atsakė, kad tokiu atveju sumažėtų minėtos įmonės akcijos.

„Koks mūsų reikalas, jeigu ta sutartis atvirai korupcinė, ir kodėl mes jos negalime nutraukti“, – putojosi komiteto narys Artūras Skardžius.

Kaip žinia, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) paskelbė, kad nuo liepos 1 d. elektra brangs 8 proc., o dujos namų ūkiams – 26-50 proc. Premjerė Šimonytė iš karto nusiplovė rankas – esą tai ne jos reikalas.

Tuo metu dujas maistui naudojantys gyventojai (iki 300 kubų per metus), per mėnesį vidutiniškai mokės 0,59 euro daugiau, o šildantys namus (iki 20 tūkst. kubų) – apie 14 eurų daugiau. „Didžiausią įtaką dujų kainai lėmė pokyčiai Europos dujų biržose, nuo kurių priklauso ir įsigijimo kaina Lietuvoje. Kainų pokyčius didele dalimi lėmė mažėjantis COVID-19 pandemijos poveikis ekonomikai ir optimistinės nuotaikos dėl ūkio atsigavimo, taip pat užsitęsusi itin šalta žiema Europoje ir tuštesnės Europos požeminės dujų saugyklos“, – aiškina „Ignitis“.

Panašiai porina ir Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, tačiau Seimo audito komiteto narys A.Skardžius kategoriškas : „tai apiplėšimas viduryje dienos“. A.Skardžius atsakė į LL klausimus:

 

Ką manote apie Šimonytės pasakymus, kad tai ne jos problema, ir kad dujų kainos neva išaugo visame pasaulyje?

Visą laiką kainos buvo apie 20 eurų už megavatvalandę. Tačiau Lietuva moka 30 eurų už vieną MH, pirkdama dujas iš norvegų. Anksčiau sutartis dėl SGD dujų tiekimo buvo sudaryta su „Statoil“, dabar – su įmone „Ekvinor“.

Tačiau kodėl vyriausybei prireikė nuo liepos 1 d. kelti dujų kainas 40 proc. Kokia čia logika?

Logikos tame aš nematau, tačiau, matyt, jie išpūtė kitus kaštus, vadinamus eksploatacinius kaštus. Pasidarė nežmoniškai didelius atlyginimus, tačiau jie iki šiol laikomi paslaptyje. Dujų ir elektros įsigijimo kainos taip pat laikomos paslaptyje. Mums bando pateikti kažkokius kainų vidurkius, ir tiek.

Brangimas siejamas su tuo, kad neva pabrango dujų kaina visame pasaulyje?

Tai tegul jie duoda išklotines, už kokią kainą jie perka norvegiškas dujas. Iki šiol jie tas norvegiškas dujas pirkdavo 30 proc. brangiau, nei jos kainavo – tai rodė sudaryti koeficientai. Dujų kaina susijusi su naftos kaina, ir kai naftos kaina buvo nukritusi iki 30 dolerių už barelį, tai buvo labai gerai. Dabar nafta vėl pabrango, todėl jie ir vėl kelia kainas. Elgiasi panašiai kaip degalinės – nors turi sukaupę atsargų, vis tiek kelia kainas. Tačiau tam, kad sumažinti dujų kainą, pirmiausiai reikia nutraukti sutartį su „Statoil“, dabar vadinasi „Ekvinor“. Buvęs ministras Vaičiūnas šią sutartį žadėjo nutraukti dar pernai, tačiau naujas ministras Kreivys atsisakė tai padaryti – neva norvegai mūsų neklauso, ir nukris jų bendrovės akcijų vertė. O koks mūsų reikalas? Jeigu kažkas sudarė korupcinę sutartį, tai mes tas norvegiškas dujas turėsime pirkti iki 2024 m.

O kiek skiriasi „Gazprom“ ir norvegiškų dujų kaina?

Norvegiškos dujos brangesnės už rusiškas daugiau nei 30 proc.  Tačiau tik dabar šilumos kaina vėl pašoko iki 20 eurų už MH, tačiau Lietuva dujas vis tiek perka po 30 eurų už MH.

O tai Seimas kažką darys dėl tokių nesąmonių, ar tai ne jūsų reikalas?

Kvietėmės ministrus į Seimo posėdį, tačiau nė vieno ministro nėra. KVietėmė finansų ministrą, nes „Ignitis“ yra prie Finansų ministerijos, tačiau nė vieno šią savaitę nėra. Šiaip šilumos kaina priklauso nuo metodikos –kiek reguliatorius prikiša visokių išpūstų kaštų į kainą, ir jas pripažįsta būtinomis sąnaudomis, tiek ta kaina ir didėja. O dabar į kainą prikišta ir didžiuliai slapti atlyginimai, ir sutartys su visokiais „Ekvinorais“. Ši sutartis yra atvirai korupcinė, ir jos tiesiog negali būti. Ir dar kalbama, kad „Ignitis“ yra valstybės kapitalas – jeigu norvegai yra mūsų partneriai, ta nejaugi jie turi mus apiplėšinėti? Kaip švedai dar 17 amžiuje išsivežė patranką iš Biržų, ir iki šiol jos neatiduoda, taip pat elgiasi ir čia.

Facebook komentarai
});}(jQuery));