Teisėjams kyšius nešiojęs advokatas D.Zagreckas prisipažino – už tai teisėjai jį žada supūdyti kalėjime?

Zagreckas

Zagreckas

 

Teisėjų korupcijos byloje kovo 25 d. buvo paskelbta, kad advokatas Drąsutis Zagreckas suimamas dar mėnesiui, tačiau jau kitą dieną prokuratūra paprašė skirti jam švelnesnę kardomąją priemonę – namų areštą. Advokatas buvo paleistas į laisvę, ir gali mėgautis naujos žmonos, 30 metų moters kompanija, kuri neseniai pagimdė advokatui kūdikį.

 Zagreckas

Nors prieš kelias dienas D. Zagreckas teismo sprendimu buvo suimtas dar mėnesiui, Generalinė prokuratūra patvirtino, kad kardomoji priemonė buvo pakeista į švelnesnę.

„Jam paskirtas namų areštas. Motyvas toks, kad išnyko suėmimo taikymo pagrindai“, – sakė Rita Stundienė, prokuratūros atstovė.

Toks prokuratūros prašymas paleisti įtariamąją gali reikšti tik vieną – advokatas prisipažino jam inkriminuojamus nusikaltimus ir davė „nuoširdžius parodymus” prieš teisėjus, kuriems nešiojo kyšius.

Toks advokato „skilimas” sukėlė teisėjų paniką. Juk dabar tuos korupacija įtariamus teisėjus bus daug lengviau nuteisti, nes kyšius jiems nešiojęs advokatas prisipažino, ir smulkiai viską papasokojo.

Tačiau LL šaltiniai sako, kad toks D.Zagrecko poelgis sukėlė priešingą „teisėjų bendruomenės” reakciją – „jeigu jis galvoja, kad išsisuks prisipažinęs, tai labai klysta, nes mes jį ilgiems metams pasodinsime už grotų už tai, kad jis išdavė kolegas”. Tokia vyraujanti teisėjų nuomonė.

O advokatai kalba, kad Zagreckui reikėjo toliau tylėti, ir nieko neprisipažinti, nes teisėjų gauja būtų jį „ištraukusi” už tylą. Tačiau prokuratūros seniai naudotas modelis – laikyti neprisipažinusius žmones kalėjime iki tol, kol jie prisipažins – šį kartą suveikė. Gal todėl, kad Zagreckas turi jauną žmoną, kuriai vienai sunku su kūdikiu naujame advokato name.

„Jam vis tiek reikėjo tylėti, nes advokatai ir teisėjai būtų suradę, kad STT pateikti surinkti įrodymai buvo gauti neteisėtai, – kalba advokatai. Kalbama, kad STT neva pradeda sekti žmones be teismo sankcijos, kurią jie gauna tik vėliau, sužinoję ką nors vertingo. Todėl teisėjai, gelbėdami savo į STT tinklą pakliuvusius kolegas, galėjo pripažinti, kad STT įrodymai surinkti be teismo sankcijos, ir yra beverčiai. Būtent todėl tyli ir parodymus duoti atsisako dauguma įkliuvusių teisėjų.

Tačiau dabar, kai įtariamasis prisipažino, visi šie išvedžiojimai netenka prasmės, nes prisipažinimo ir įrodymų užtenka kaltei nustatyti.

„Tačiau tai nereiškia, kad Zagreckas išvengs kalėjimo”, – neva žada kraujo ištroškusi „teisėjų bendruomenė”.

Kita vertus, jau seniai aišku, kad D.Zagreckas buvo „patikimas advokatas”, kuriuo teisėjai pasitikėjo, ir kaip kalba advokatai, šis jų koloega visas bylas sprendė tik per pinigus. „Jis aiškiai sakydavo – dėk pinigus ant bačkos ir bus rezultatas”, – sako LL šaltiniai.

Kaip pavyzdys minimas kitas garsus advokatas, buvęs generalinis prokuroras, kuris savo klientų paprašo, pvz., 50 tūkst. eurų „bylai išspręsti” ir tada visi jo klientai išteisinami. Tada sakoma, kad „tai geras advokatas”.

D.Zagreckas likus kelioms dienoms iki sulaikymo rado savo papkėje „blakę”, ir matyt tada STT nusprendė visus „susemti” mat būtų pasklidusi informacija apie tai, kad STT žino jo darbelius, ir teisėjai pultų atsikratyti gautų kyšių.

D.Zagreckas įtariamas ir dar vienoje teismų korupcijos byloje, kurioje Kauno apygardos teismo teisėjas R.Švirinas pasiprašė perkeliamas į žemesnes pareigas, o praeitą savaitę teisėjas Rimas Švirinas sulaukė akibrokšto – jo nuteistas Druskininkų gyventojas G.Valatkevičius pareiškė, kad „visi žino, kad aš įtariamas jūsų papirkimu – turiu popierius! Mes gi bendrininkai, o jūs man skaitote nuosprendį!“
Teisėjų tarybos pirmininkas A.Valantinas interviu 15min.lt skundėsi, kad bus labai sunku sugražinti piliečių pasitikėjimą teismais – matyt, A.Valantinas bijo, kad žmonės nustos nešti kyšius teisėjams, nes tie vis tiek sodina žmones į kalėjimus, net ir paėmę kyšius. Vienos tokios bylos liudininkai vakar tapo žurnalistai, atėję į Kauno apygardos teismą.

Tokio akibrokšto susilaukė vakar susilaukė Kauno apygardos teismo teisėjas Rimas Švirinas, teisėjų čempionas pagal nuteistų nekaltų žmonių skaičių (pvz., Garliavos byloje R.Švirinas nuteisė bene 30 nekaltų žmonių, policijos smurto liudininkų, kuriuos vėliau išteisino Aukščiausias teismas).

 

 Svirinas

Vakar teisėjo R.Švirino į kalėjimą penkiems metams pasiųstas Druskininkų gyventojas G.Valatkevičius, išgirdęs, kad teisėjo siunčiamas į kalėjimą, atrėžė : „Visi žino, kad aš įtariamas jūsų papirkimu – turiu popierius! Mes gi bendrininkai, o jūs man skaitote nuosprendį!“.

Po tokių nuteistojo žodžių teisėjas R.Švirinas skubiai paliko teismo salę, pasakęs, kad į G.Valatkevičiaus repliką neatsakys.

Beje, dar įdomiau, kad pranešimai apie šį įvykį dingo iš 15min. lt ir lrytas.lt portalų, nors dar vakar skaitytojai juos skaitė ir komentavo – šiandien šių straipsnių nebeliko. Kodėl?

Žodžiu, visa „teisinė sistema“ vėl apsijuokė – nuteistas pilietis G.Valatkevičius atsivėrė, kad yra sumokėjęs kyšį teisėjui R.Švirinui, tai yra užfiksavusi STT, kuri kažkodėl dėl teisėjo papirkimo pareiškė įtarimus G.Valatkevičiui ir jo advokatui Drąsučiui Zagreckui, tačiau pats neva kyšį paėmęs teisėjas R.Švirinas toliau teisėjauja, tik paprašė perkeliamas į žemesnes pareigas, į Druskininkų apylinkės teismą.

Beje, šioje byloje labai gražiai susidėliojo visa teisėjų ir advokatų korupcijos mozaika.

Vienas iš kaltinamųjų R.Švirino nagrinėtoje prekybos žmonėmis byloje – jau tris kartus teistas 39-erių Giedrius Valatkevičius iš Druskininkų vasarį dviem mėnesiams suimtas minėtoje teisėjų korupcijos byloje. Ir tebėra už grotų iki šiol.

Jo advokatas – vilnietis Drąsutis Zagreckas buvo suimtas teisėjų korupcinėje byloje, tačiau vėliau paleistas, kai sutiko bendradarbiauti ir papasakojo, kiek ir kam nešė kyšių.

Tokie advokato D.Zagrecko parodymai yra aukso vertės, nes iki šiol visi kyšininkavimu įtariami teisėjai arba tyli, arba savo kaltę neigia. Dabar, kai STT turi ne tik teisėjų korupcijos garso ir vaizdo įrašus, o taip pat ir advokato D.Zagrecko prisipažinimą nešant kyšius, A.Valantinui bus labai sunku apginti savo gaujos narius.

Beje, R.Švirino nuteisti du kaltinamieji G.Valatkevičius byloje kartu su Tomu Dapkūnu kaltinti prekyba žmonėmis bei vaiko pardavimu, nes vienam iš nukentėjusiųjų bylon sugulusių įvykių metu tebuvo šešiolika metų.

Jie nuteisti už tai, kad siuntė į Vokietiją nepilnamečius vogti. Vienas iš jų namo grįžo vos ne pėsčiomis.

Vaikai turėjo vogti iš Vokietijos parduotuvių alkoholinius gėrimus, maistą bei įrankius. Ir atiduoti grobį, kaip ir degalus, pavogtus iš automobilių, savo bosams. Šie pylėsi pavogtą kurą į savo automobilį, kuriuo visi klajojo po Vokietiją.

Kol šešiolikmetis maždaug po poros savaičių, suveikus signalizacijai, įkliuvo Vokietijos policijai. Po pastarojo sulaikymo jo draugas buvo G.Valatkevičiaus ir T.Dapkūno išgabentas į Prancūziją, kur toliau verstas vogti. Ir įkliuvo Prancūzijos teisėsaugininkams maždaug po mėnesio.

G.Valatkevičių gynęs D.Zagreckas siūlė teismui skirti nukentėjusiajam, galiausiai patvirtinusiam, kad pakeitė parodymus dėl patirto spaudimo, – psichiatrinę ekspertizę. O jo ginamąjį – išteisinti.

Bylą nagrinėjęs R.Švirinas pripažino G.Valatkevičių su T.Dapkūnu kaltais. Tačiau skyrė jiems pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmę, iki nuosprendžio įsiteisėjimo palikdamas laisvėje.

T.Dapkūnas, vėlavęs į nuosprendžio paskelbimą, atvyko į jį su beveik savo dydžio nešuliu, kuris vos tilpo pro teismo posėdžių salės duris. O T.Dapkūnas šią savo mantą vos pavilko.

T.Dapkūnas leido sau replikas, kad teisėjas Švirimas kalba nesąmones.

O, kai šis pareiškė, kad skiriant bausmę atsižvelgta ir į tai, kad abu teisiamieji – recidyvistai, pavyzdžiui, T.Dapkūnas teistas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje – net tris kartus, be to jis pakenkė Lietuvos prestižui užsienyje ir dabar, pastarasis juokėsi labiausiai. O G.Valatkevičius pareiškė, kad teisėjas yra gavęs iš jo kyšį ir vis tiek jį siunčia į kalėjimą. Po šių žodžių teisingumo atstovas teisėjas Švirinas pabėgo iš posėdžių salės, abiems recidyvistams garsiai juokiantis

 

 

Kodėl šioje istorijoje nesuveikė „teisėjų savivalda“, teisėjų etikos komisijos ir garbės teismai, pagaliau Konstitucijos garantė – Dalia Grybauskaitė, kuri dešimt metų „švarino“ teismų sistemą.

Kodėl R.Švirinas iki šiol teisėjauja, o ne vaikšto pasipuošęs antrankiais, kaip jo kolegos?

Klausimai apie tai išsiųsti STT

Facebook komentarai
});}(jQuery));