Šiaulių ekskomisarams – narkobaronams siūloma po 15 metų kalėjimo

SiauliuONTT

SiauliuONTT

Alvydas VEBERIS

 

PANEVĖŽIO APYGARDOS TEISME TĘSIASI ŠIAULIŲ AVPK ONTT EKSKOMISARŲ REZONANSINĖS BYLOS  ŠOU 

 

Panevėžio apygardos teismo posėdžiuose vis dar nedrįsta apie šią rezonansinę bylą  prabilti vietiniai žiniasklaidos  žurnalistai, nors atviri teismo posėdžiai vyksta beveik keturi metai.  Ledus,  šiai tylai, apart ,,Laisvo laikraščio“ Lietuvai,  jau pralaužė LRyto žiniasklaida, Delfi ir kiti internetiniai portalai. Šį kartą į teismo posėdį atbildėjo  TV-3 operatorius. 

Kas domisi ekskomisarų nusikaltimais, tai žino, kad Šiaulių AVPK ONTT pareigūnams pateikti kaltinimai dėl nusikalstamo susivienijimo, piktnaudžiavimo, neteisėto disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, kyšininkavimo, laisvės apribojimo, vagystės, dokumento klastojimo ir kt. nusikalstamų veikų. Straipsniai siekia net iki 15 metų nelaisvės.

 

 

Šiaulių AVPK ONTT pareigūnai, kuriems pateikti kaltinimai, tai:

 

 SiauliuONTT

Remigijus Dereškevičius, Remigijus Zykas, Tomas Ruchtinas, Ričardas Pocius, Renatas Ivanovas, Gediminas Aina, Gediminas Motiejūnas, Giedrius Vaitkus, Vytenis Maščinskas, Rolandas Grigalaitis, Arūnas Jankus, Arminas Lipskis, Arvidas Budrys, Gintautas Golovnia, Raimondas Ripinskas, Pavelas Osipovas, Kęstutis Purvinis, Robertas Paštuolis.

 

 

Šiame teismo posėdyje po LR generalinės prokuratūros prokuroro Gelgaudo Norkūno baigiamosios kalbos, jas tęsė kaltinamųjų gynėjai.  Panevėžio apygardos prokuroras Robertas Diksa pakeitė prokurorą Gelgaudą Norkūną, duodamas jam atsikvėpti.  Gynybai pasiruošė ir išsakė savo poziciją penki advokatai. Visi gynėjai vos ne vienbalsiai prašo teismo, kad jų ginamuosius reikia išteisinti arba pateiktas bausmes sušvelnyti, atlyginant padarytą privatiems asmenims ar Valstybei  žalą.  Tokių prašymų esmė ta, nes baudžiamasis persekiojimas kaltinamųjų atžvilgiu tęsiasi ganėtinai ilgai, daugiau nei 8 metai.  

Nuteisto Plungės apylinkės teismo T.Ruchtino (4,5 metų laisvės atėmimo bausme) advokatas Zigmantas Lipnevičius šmaikštavo, kad valstybinį kaltinimą palaikantis LR generalinės prokuratūros prokuroras Gelgaudas Norkūnas surašė ir teismui pateikė visą stirtą nusikaltimų, kuriems  nepakanka surinktų įrodymų, jie nenuoseklūs, kelia pagrįstas  abejones dėl jų objektyvumo.  Liudininkų parodymai prieštarauja vieni kitiems. Jo ginamajam nereiktų apriboti laisvę.  Patikslino, kad T.Ruchtinas prisipažino, kad padarė nusikaltimus, nuleistas ant žemės ir turi gėdos jausmą. Ištisai slapstosi po apdangalais, dengia veidą. 

 

 20180327 090650

 

 

nuotr. ,,ereliai“ nusileido iš padebesių ant žemės. Viešumas savo daro. 

Kaltę suprato. Be to jis augina du vaikus. Ne tik jie netektų maitintojo, bet įkalinime tektų maitinti ir jį patį. Valstybei būtų tik nuostolis. Ne gana to, teisėją Praną Šimkų paragino nepadaryti klaidos, apkaltinant jo gynamąjį įkalinimu, pagal prokuroro pateiktus kaltinimus. Tokiu atveju   Aukščiausiame teisme toks nuosprendis neteks galios, o teisėjui teks raudonuoti. Suprask nuosprendį skųs. Teisėjas paragino nesiblaškyti ir savo kalbą dėstyti iš esmės.  Jei  nuosprendis bus apskųstas, tada galės aiškintis ir įrodinėti  savo tiesas.

Kita vertus gynėjas Z.Lipnevičius priminė ir  tarptautinės praktikos rekomendacijas, kad padarius nusikaltimus pirmą kartą netaikoma izoliacija. Be to vos ne keturi metai kaltinamasis lanko teismo posėdžius, nepadarė kitų nusikaltimų, suprato savo netinkamą elgesį, gailisi. Kadangi pateiktų kaltinimų visuma  siekia iki 18 metų nelaisvės, todėl visiško išteisinimo prašyti dėl  padarytų nusikaltimų gynėjas nedrįso. Švelniai tariant paminėjo, kad  dvelkia nusikaltimų kvapu. 

Kiti advokatai pasisakė analogiškai. Pabrėžė, kad prokuroras perkelia kaltinamiesiems gynybos naštą.  Ne kaltinamieji turi įrodinėti savo nekaltumą, bet  prokuroras įrodyti, kad padaryti nusikaltimai. Ne tik teismas turi laikytis kodekso reikalavimų, bet ir prokuroras. Jis teismui privalo  pateikti  pagrįstus kaltinimus   neabejotinais, motyvuotais, argumentuotais įrodymais.  Negali būti pateikti kaltinimai grindžiami prielaidomis ar  abejonėmis. O jei tai atsitinka kaltinamieji turi būti išteisinti.  Gynyba beveik choru tvirtina tą patį, kad objektyvių įrodymų nėra. Tik subjektyvus manymas, kad padaryti labai sunkūs nusikaltimai.

Stebėtina, kad gynėjai nepaprašė teismo, kad už tokius nusikalstamo susivienijimo pareigūnų atliktus nusikaltimus, neprašo jiems skirti apdovanojimų. Tiesą sakant, vykdant nusikaltimus (respublikoje ir už jos ribų) keletas ekskomisarų  buvo jais  apdovanoti.  

Savo baigiamąsias kalbas kaltinamųjų gynėjai Panevėžio apygardos teisme  tęs kovo 30 d. 9 val. ryto. 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));