Net vienas iš penkių rinkėjų Lietuvoje nėra atstovaujamas Seime

Nesvarbu, ar esate patenkinti rinkimų rezultatais ar nusivylę, tačiau ši informacija turėtų dominti visus:
keturios diagramos, parodančios tam tikras problemas su rinkimų tvarka Lietuvoje.
Pirmoji diagrama, rodanti daugiamantės rinkimų apygardos rezultatus, iš esmės parodo nuotaikas Lietuvoje, ir kiek kiekviena partija turi palaikymo.
Antroji diagrama parodo, kad net vienas iš penkių rinkėjų Lietuvoje nėra atstovaujamas Seime, nes jų pasirinkta partija neperžengė 5 % barjero. Tai nėra gerai, ir arba tas barjeras turėtų būti mažinamas, arba iš viso panaikintas.
Trečioji ir ketvirtoji diagramos parodo rezultatus vienmandatėse apygardose ir bendrus iškovotų mandatų skaičius, kur, mano manymu, ir yra didžioji problema.
Dabartinė rinkimų sistema visiškai netiksliai reprezentuoja Lietuvos gyventojus. Nors Liberalų sąjūdis turėjo apie 6.78 % palaikymą Lietuvoje, jie užsitikrino 9.2 % Seimo vietų. Valstiečiai, turėdami 17.4% palaikymą Lietuvoje, gavo apie 22.6 % Seimo vietų. Žiūrint iš kitos pusės, Laisvės partija gavusi 9.11 % palaikymą Lietuvoje, turės 7.8 % Seimo narių, o Darbo partija, susilaukusi 9.43 % palaikymo, gaus apie 7 % mandatų. Tačiau didžiausios pagalbos iš dabartinės rinkimų sistemos susilaukė TS-LKD, kuri gavo 24.8 % Lietuvos gyventojų palaikymo, ir gaus 35.4 % vietų Seime. Konservatorių atveju skirtumas tarp partijos palaikymo Lietuvoje ir jų iškovotų vietų Seime yra virš 10 %. Vienmandatės rinkimų apygardos, kurios dauguma atveju atstovauja ne regionus, o tiesiog yra dirbtinai sukurtos teritorijos, iškreipia Lietuvos rinkimų valią.
Todėl kitą kartą politikams kalbant, kad reikia „rinkti asmenybes“ galbūt atsikratant daugiamandatės rinkimų sistemos, žinokite, kad tai tik pigios kalbos, nesuprantantiems tikrų tokio sprendimo pasekmių.

Karolis Venckus nuotrauka.
Facebook komentarai
});}(jQuery));