I.Strazdauskaitės žudiko prisipažinimas išgautas kankinimu, prokuratūra prigąsdino jo advokatą V.Bliujų, kad nekalbėtų su „Laisvu laikraščiu“

I.Strazdauskaitės žudiko prisipažinimas išgautas kankinimu, prokuratūra prigąsdino jo advokatą V.Bliujų, kad nekalbėtų su „Laisvu laikraščiu“

Aurimas Drižius

Šiandien prisiminta Ievos Strazdauskaitės bylą – pranešta, kad ikiteisminis tyrimas dar nebaigtas, tačiau bus prašoma teismo pratęsti įtariamųjų pusbrolių Bieliauskų suėmimą.

Lietuviškas teismas, kaip žinia, visada dirba ranka rankon su prokuratūra, todėl tai tik formalumas. Įtariamuosius leidusi suimti Vilniaus apygardos teisėja Ulbienė net nesivargino į juos pažiūrėti – tiesiog automatu pratęsė suėmimą, ir tiek. 

Dar bjauriau, kad Ievos Strazdauskaitės įtariamojo žudiko Leono Bieliausko advokatas Valdas Bliujus yra matyt tiek prigąsdintas nebendrauti su „Laisvu laikraščiu“, kad jau daugiau nei savaitę neatsako į telefono skambučius.

Nors prieš tai V.Bliujus noriai bendravo su „Laisvu laikraščiu“, tačiau po pirmojo interviu prokuratūra iš karto jį nušalino nuo atstovavimo Leonui Bieliauskui. Mat V.Bliujus išdrįso pasakyti, kad jis mano, kad įtariamasis gali save kažkodėl „apkalbėti“, nes net nežinojo elementarių šio nusikaltimo – I.Strazdauskaitės pagrobimo ir nužudymo detalių.

Tačiau N.Bieliauskas paprašė V.Bliujaus atstovauti jam  byloje dėl kankinimo. Prieš kelias savaites V.Bliujus kreipėsi į prokuratūrą – pareiškime nurodė, kad L.Bieliauskas buvo žvėriškai sumuštas, vos jį sulaikius.

L.Bieliauskas jį sulaikiusių policininkų buvo tiek muštas ir kankintas, kad prarado sąmonę – bijodami, kad užmušė pagrindinį įtariamąjį, jo egzekutoriai jį nuvežė į Vilniaus Greitosios pagalbos ligoninę Lazdijuose, kur jis buvo atgaivintas, ir tik antrą valandą ryto nuvežtas į Antakalnio areštinę. Tam, kad nuslėpti kankinimo pėdsakus, „pareigūnai“ jį dvi savaites laikė Antakalnio areštinėje, kol žaizdos sugijo. Tik tada įtariamasis buvo pervežtas į Lukiškių kalėjimą.

Dar įdomi detalė – vienas iš policininkų egzekucijos metu prikišo L.Bieliauskui prie galvos pistoletą – tada įtariamasis sutiko prisipažinti viskuo, kuo yra kaltinamas. Vilniaus apygardos teismo teisėjai Ulbienei toks „prisipažinimas nesukėlė abejonių – ji pratęsė suėmimo terminą.

Tai, kad prokuratūra ir policija kažkodėl slepia šios bylos motyvus ir aplinkybes, rodo ir prokuratūros elgesys su valstybės paskirtu L.Bieliausko advokatu V.Bliujumi. Surinkęs įrodymus, kad jos nužudymu įtariamas Leonas Bieliauskas buvo kankintas iki sąmonės netekimo, ir tada prisipažino, jo advokatas Valdas Bliujus staiga buvo nušalintas nuo jo gynybos. Rugsėjo 29 d. V.Bliujus davė interviu „Laisvam laikraščiui“, kuriame sakė, kad jis abejoja prokuratūros versija, kad L.Bieliauskas yra Ievos Strazdauskaitės žudikas. Advokatas sakė, kad jis kreipėsi į generalinį prokurorą dėl L.Bieliausko kankinimo ir prašė pradėti ikiteisminį tyrimą. „O L.Bieliausko atveju mes turime medicininius dokumentus tiek iš areštinės, tiek iš Greitosios pagalbos ligoninės, kad jis buvo sumuštas, – sakė advokatas, – visi dokumentai surinkti oficialiai“.

Paklaustas, ar L.Bieliausko prisipažinimas, kad jis nužudė I.Strazdauskaitę – išgautas kankinimu, advokatas V.Bliujus atsakė : „Sunku pasakyti, tačiau aš turiu abejonių dėl to prisipažinimo. Man pačiam labai daug klausimų kyla, nors pats Leonas dievagojasi, kad taip, jis nužudė merginą. Tačiau man kyla labai daug klaustukų šioje byloje“.

Kitą dieną advokatas sužinojo, kad prokuratūra jį nušalino nuo L.Bieliausko gynybos, ir įpareigojo niekam nepasakoti I.Strazdauskaitės pagrobimo ir nužudymo aplinkybių.

 

V.Bliujus lapkričio 10 d. atsakė į redakcijos klausimus:

Ar pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl L.Bieliausko sumušimo?

– Ne, nepradėtas. Prokuratūra atsisakė jį pradėti.

Nors sakėte, kad tų mušimo įrodymų yra daugiau, negu reikia?

– Mano supratimu, taip.

O kodėl prokuratūra atsisakė – ar todėl, kad neva įtariamasis pats save primušė?

– Ne, nes aš jau minėjau, ką prokuratūra darys – sakys, kad sužalojimai atsirado todėl, kad neva L.Bieliauskas priešinosi, ir todėl buvo sužalotas. Tačiau aš manau, kad čia su logika pareigūnams truputį negerai – kaip įmanoma taip priešintis pareigūnams?

O kaip L.Bieliauskas priešinosi, kad reikėjo jį sumušti kaip obuolį?

–  Juk jūs matėte, kaip atrodo L.Bieliauskas per žinias? Kaip toks smulkus žmogeliukas gali pasipriešinti pareigūnams?

O tai tas prokuratūros nutarimas apskųstas teismui?

– Apskundėme prokurorui, tai tik šiandien (lapkričio 10 d.) gavome atsakymą, kad prašymo netenkina. Dabar rengiame skundą ikiteisminio tyrimo teisėjui.

– O tai tie jūsų skundo argumentai tie patys?

– Teismui jau argumentų mes turime daugiau – iš prokuratūros atsakymų.

O ką pats L.Bieliauskas sako – kad jį primušė areštinėje?

– Ne, jis sako, kad jį mušė suimant, jau sulaikius.

O kaip mušė – kumščiais, ar spardė, kiek pareigūnų?

– Konkrečiai to negaliu atsakyti, nes tai ikiteisminio tyrimo dalykas – jis turi atsakyti į šiuos klausimus.

Bet kodėl policininkai mušė L.Bieliauskas, jį sulaikę – ar tai pareigūnų sportas ar iškrovos forma?

– Negaliu daryti tokių išvadų, aš jiems į galvas neįlysiu.

Juk ne visus sulaikytuosius policija muša. Dažniausiai nemuša. Kodėl mušė L.Bieliauską? Man įdomus jūsų pamąstymai – ar mušė todėl, kad L.Bieliauskas labai žiaurus nusikaltėlis, ar dėl kitų priežasčių?

– Aš tikrai negaliu pasakyti, kodėl.

O ką tie policininkai sakė L.Bieliauskui, jį mušdami – kodėl jį muša?

– Jis minėjo, kad pareigūnai stengėsi jį daužyti vienas per kitą.

O ką sakė, jį mušdami?

– Apie tai mes nekalbėjome.

– O tas jūsų pasižadėjimas prokuratūrai nieko neviešinti apie šią nužudymo bylą iki šiol galioja?

– Taip, be abejo.

O kas perėmė tą Bieliausko gynybą?

– Nežinau.

O kodėl kriminalinės policijos šefas Kiškis sakė žiniasklaidai, kad matė L.Bieliauską kalėjime, ir kad jis neva nebuvo sumuštas? Areštinės dokumentai rodo, kad Kiškis nebuvo matęs L.Bieliausko? Kaip jis galėjo jį matyti?

 

 

Nuotraukoje: Kriminalinės policijos biuro vadovas Kiškis (viduryje) teigė kalbėjęs su L.Bieliausku, ir nematė jokių sumušimo žymių. Tačiau areštinėje nėra jokių dokumentų, kad R.Kiškis buvo susitikęs su L.Bieliausku. Prokuratūra pripažino, kad L.Bieliauskas buvo sumuštas suėmimo metu. Tačiau R.Kiškis jokių mušimo žymių nematė

 

 

– Nežinau, kaip Kiškis galėjo matyti L.Bieliauską, nes dokumentuose niekur nėra įrašu apie tai, kad Kiškis lankėsi pas L. Bieliauską.

Tai dabar skųsite tą nutarimą teismui?

– Taip, dabar klausimą dėl ikiteisminio tyrimo spręs ikiteisminio tyrimo teisėjas.

O tai bus viešas teismo posėdis?

– Bijau sumeluoti, ar teismas kvies į posėdį, ar nagrinės rašytine tvarka.

 

 

Beje, anksčiau policija skelbė, kad Ieva Strazdauskaitė vežė „tam tikrus daiktus”, vėliau pereita prie banalios versijos – neva pagrobė dėl audinės, kurią vėliau numetė miške

 

https://lietuvosdiena.lrytas.lt/aktualijos/2017/03/09/news/policija-ieva-strazdauskaite-veze-tam-tikrus-daiktus-automobilis-buvo-apgadintas-606519/

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));