Konstitucinio teismo pirmininkė D. Jočienė: šeima – tai ne santuoka; neskiepyti vaikai gali būti nepriimami į darželius; referendumas ne visada privalomas, net jei surenkami parašai“

joc

joc

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Kandidatė į KT pirmininkus D. Jočienė: šeima – tai ne santuoka; neskiepyti vaikai gali būti nepriimami į darželius; referendumas ne visada privalomas, net jei surenkami parašai“

2021 m. birželio 17 d. pranešimas žiniasklaidai

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Kandidatė į KT pirmininkus D. Jočienė: šeima – tai ne santuoka; neskiepyti vaikai gali būti nepriimami į darželius; referendumas ne visada privalomas, net jei surenkami parašai“

Seimo LSDP frakcija susitiko su kandidate į Konstitucinio Teismo pirmininkus Danute Jočiene.

Pasveikinę „pirmą kandidatę moterį“ į šią poziciją, socialdemokratai teiravosi, ką D. Jočienė ruošiasi daryti kitaip nei jos pirmtakai, ko iš jų pasimokė.

Kandidatė atsakė nesitikinti įgyvendinti esminių pertvarkų – „per trumpas laikas“ (t. y. 2 metai – tokiam laikotarpiui bus skiriama naujoji pirmininkė ar pirmininkas). Ji sakė planuojanti „ramiai kolegialiai dirbti“.

Paklausta, ar bylos KT nagrinėjamos ne per ilgai, ar neturėtų trukmė trumpėti, kandidatė atsakė sutinkanti su tokiais lūkesčiais. Ji sakė mananti, kad trumpinti nagrinėjimo trukmę galėtų padėti bylų prioritetizavimas pagal tematiką.

Frakcijos narius domino kandidatės kompetencija žmogaus teisių srityje. Kandidatė atsakė labai svarbia laikanti socialinių teisių problematiką.

Jos manymu, pandemijos ir karantino sąlygomis ypač aktuali teisė į mokslą: vaikų galimybė – ir negalimybė – grįžti į mokyklą. Kandidatė taip pat nurodė teisę į sveikatos apsaugą kaip be galo svarbią pandemijos aplinkybėmis.

D. Jočienė prisiminė neseniai paskelbtą EŽTT nutartį dėl privalomo vakcinavimo: tėvai skundėsi, kad jų neskiepyti vaikai nepriimami į ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Teismas pateisino vakcinavimo prievolę.

Atsakydama į klausimus apie įsiplieskusią prieštarą dėl šeimos sampratos, kandidatė priminė, kad dar 2011-aisiais KT yra „aiškiai išplėtęs“ šeimos koncepciją – „šeima sudaroma ne tik santuokos pagrindu“.

„Didžiausia problema yra tai, kad painiojami šeimos konstitucinis institutas ir santuokos konstitucinis institutas. Tiek EŽTT, tiek mūsų KT šeimos sampratą aiškina plačiau, akcentuodami pagarbą privačiam gyvenimui ir šeimos gyvenimui“, – paaiškino kandidatė. Ji pažymėjo, kad šis išaiškinimas aktualus ir tos pačios lyties partneriams, bet jis apima ir, pavyzdžiui, išsiskyrusių moterų santykius su savo vaikais, vaiką globojančius vienišus asmenis ir t. t.

Paklausta apie KT nutartį, kad Seimas turi pareigą neskelbti referendumo, jei referendumu siūlomas sprendimas neatitiktų Konstitucijos reikalavimų, kandidatė paaiškino, kad pamatinė idėja čia ta, kad referendumu negalima spręsti klausimų, kurie prieštarauja pamatiniams konstituciniams principams. Pavyzdys – mirties bausmė. Kandidatė taip pat pateikė kitą hipotetinį pavyzdį: jei kas nors sumanytų rengti referendumą dėl siūlymo išvaryti iš Lietuvos visus romų tautybės asmenis…

D. Jočienė įspėjo, kad viešojoje erdvėje apie ją skleidžiamais gandais „kryptingai veikiama prieš [ją] kaip asmenį“ turint tikslą sukompromituoti ją kaip kandidatę į KT pirmininkes.

Konstitucinio Teismo pirmininke paskirta Danutė Jočienė

2021 m. birželio 17 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimas po slapto balsavimo nusprendė Konstitucinio Teismo teisėją Danutę Jočienę paskirti į šio teismo pirmininko pareigas. Šią kandidatūrą teikė Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Už D. Jočienės kandidatūrą (Seimo nutarimo projektas Nr. XIVP-622(2) balsavo 66 Seimo nariai, prieš – 40, susilaikė 20 parlamentarų. Ji tapo pirmąja moterimi Lietuvos istorijoje, užimsianti šias svarbias pareigas.

„Prezidento įsitikinimu, Konstitucinio Teismo teisėjos prof. D. Jočienės profesionalumas, sukaupta vadovavimo patirtis įvairiose Lietuvos ir užsienio institucijose, vertintini kaip neabejotini kandidatės privalumai siekiant eiti Konstitucinio Teismo pirmininko pareigas ir sėkmingai vadovauti šiam teismui. Pasak jos, per 27-erius profesinės veiklos Lietuvoje ir užsienyje metus D. Jočienė įgijo įvairios darbo patirties teisės taikymo mokslinėje ir ekspertinėje srityse, sukaupė vadovaujamojo darbo patirties įvairiose Lietuvos ir užsienio institucijose“, − pristatymo metu yra kalbėjusi Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja Jūratė Šovienė.

D. Jočienė 1994–2003 m. buvo Vilniaus universiteto Teisės fakulteto asistentė, docentė, prodekanė, nuo 2014 m. – Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos Tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės instituto docentė, profesorė. 1997–2001 m. ji buvo Europos teisės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ekspertė, stažavosi įvairiose užsienio ir tarptautinėse institucijose. 2003–2004 m. D. Jočienė buvo Vyriausybės atstovė Europos Žmogaus Teisių Teisme ir Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitete, 2004–2013 m. – Europos Žmogaus Teisių Teismo teisėja, 2011–2013 m. – šio teismo II skyriaus pirmininko pavaduotoja.

„Nuo 2014 metų kovo mėn. profesorė D. Jočienė eina Konstitucinio Teismo teisėjos pareigas. D. Jočienė, be kita ko, yra Europos Tarybos ekspertė, dalyvaujanti Europos Tarybos programose, Europos administracinių teismų asociacijos ekspertė, darbo grupių vadovė. Ji yra aktyvi ir gerbiama akademinės bendruomenės narė, daugelio mokslinių publikacijų autorė ir bendraautorė. Įvairių tarptautinių konferencijų pranešėja“, − ankščiau yra sakiusi šalies vadovo patarėja.

Pati D. Jočienė prisistatydama pabrėžė, kad Konstitucinio Teismo pirmininko pareiga visų pirma yra užtikrinti tinkamą ir darnų kolektyvinį Konstitucinio Teismo darbą. „Sutelkti visus Konstitucinio Teismo teisėjus, kurie yra aukščiausio lygio profesionalai kiekvienas savo srityje veiksmingame konstitucinės kontrolės vykdymui. Devynerius metus dirbau Europos Žmogaus Teisių Teisme. Tikrai įgijau praktikos, kaip veikia tarptautinė teisminė institucija, kaip yra susidorojama su bylų gausa, kaip yra sprendžiamos bylų procedūrinės problemos, taip pat kaip gerbiama kiekviena, kad ir atskiroji teisėjo nuomonė“, − kalbėjo Konstitucinio Teismo teisėja.

Vadovaujantis Konstitucija, Seimas skiria Konstitucinio Teismo teisėjus ir šio teismo pirmininką. Konstitucinio Teismo pirmininkas iš šio teismo teisėjų skiriamas Seimo Respublikos Prezidento teikimu.

Kas ta Jočienė, LL jau rašė :

G.Nausėda KT pirmininke siūlo mafijos sraigtelį Danutę Jočienę (pildoma)

Facebook komentarai
});}(jQuery));