M.Starkevičiūtė : „I.Šimonytė tyčia meluoja, kad Lietuva neturi energetinių pajėgumų“

simone

simone

Ekonomikos mokslų daktarė Margarita Starkevičiūtė atsakė į laidos „Ką daryti su elektra ir infliacija? „Proto balsas“ vedėjo Artūro Orlausko klausimus:

Kuo gresia Lietuvai ta košė energetikoje?
Gresia dideli nemalonumai, nes pirmiausiai sustos pramonė, smulkus verslas. Lietuva neteks pajamų šaltinio, ir tai visiškai nereikalingas dalykas, nes Lietuva turi savo energetinių pajėgumų, ir mes galime sugeneruoti pakankamai energijos savo reikmėms. Mums nereikia jokios elektros biržos, nes visi Lietuvos elektros pajėgumai visi veikiantys, ir aš net nepatingėjau apskambinti įmones, ir jos visos veikiančios. Lietuva gali iš karto pradėti gaminti elektrą už tą kainą, paskaičiavus savikainą, netgi dabar uždarytos Vilniaus TEC (Termofikacinės elektrinės), kuri yra užkonservuota, ta kaina būtų 0,18 centų už kilovatvalandę (Kwh). Ta kaina yra proto ribose, ir su tokia kaina visi gali ramiai toliau dirbti toliau. Žinoma, tos elektrinės kūrenamos dujomis, ir visi sako, kad dujos labai brangios, tačiau ES rengiasi įvesti aukštutinę dujų kainų ribą, ir tą kainų skirtumą kompensuoti. Reiškia, kad mes apskritai neturime problemų su dujų kaina. Galima pradėti gaminti elektrą ir ją pardavinėti verslui ir gyventojams normalia kaina. O ta kainų dalis, kuri dėl aukštų energijos kainų labai pakilo, ir įmonės gavo labai didelius pelnus, turi būti paskirstyta gyventojams kaip kompensacija. Eina kalba apie „Orlen“ pelną, ir mes nepretenduojame į tą pelno dalį, kurį „Orlen“ uždirbta ne Lietuvoje. Tačiau mūsų vyriausybė sako, kad jiems toje biržoje neva liepė dalyvauti ES, ir kad neva kitaip negalima. Aš labai juokiuosi, nes buvau ES Parlamento narė, ir žinau, kad kiekviena šalis elgiasi taip, kaip jai patogu, ir kaip ji susitaria. Nėra tokių dalykų, kad kažkas verčia taip daryti. Dabar įsivaizduoju, kad visi ta istorija kilo, kad Lietuva ir šį kartą sako melą, nes sako, kad Lietuva neturi energijos gamybos pajėgumų. Nors visuose Litgrid ir Ignitis ataskaitose tas gamybos pajėgumas yra nurodytas. O vyriausybė sako, kad ji nebeturi gamybos pajėgumų, ir visa ES laksto, galvoja, kaip čia padėti, ir sugalvoja labai sudėtingą būdą. O tas būdas labai paprastas, ir reikia tik įjungti elektrines, ir imti gaminti elektrą. Aš tikiuosi, kad žmonių ir verslo spaudimas bus pakankamas, kad vyriausybė padarytų tai, ką turi padaryti. O ne ginti tokius šeimyninius interesus, kaip Roko Masiulio, kurio žmona vadovauja elektros biržai. Jie gina savo šiltas vietas, tačiau ką mes galime padaryti, jeigu jų darbas nėra reikalingas Lietuvai? Jie sukūrė tą burbulą, ir iš to burbulo gyvena. Jeigu lietuviai ateitų su adatomis prie to burbulo, galėtų lengvai jį susprogdinti. Todėl aš ir sakau – mes turime gamybos pajėgumų, o dujų viršutinę kainą nustatys ES, ir jas kompensuos. Tuo labiau, kad ES pasirašė sutartį dėl suskystintų dujų tiekimo iš Izraelio – ar kas nors iš Lietuvos buvo nuvažiavęs tartis dėl jų pirkimo?

Visą rugpjūtį vyriausybė atostogavo, nors ir nepaprastoji padėtis.
Žodžiu, sprendimai yra tokia paprasti, kad net sunku kažką ir pasakyti. Tik nesuprantu, kodėl jie nieko nedaro. Principas tik toks, kad jie išgyvena iš tų nerealių pelnų, ir reikia visiems tai pasakyti.

Dėl tų kainų stoja gamyba?
Tvirtai manau, kad ne Lietuvos vyriausybė valdo Lietuvą, o kažkokie pašaliniai žmonės, nes sprendimai priimami visiškai nelogiški ir nepateisinami. Negali suprasti, kodėl jie daro tokias nesąmones. Matosi, kad yra noras sugriauti pramonę, o kadangi vadovai nesiorientuoja, tai taip daryti lengva iš šalies.
Bet gal tai sąmoningai daroma. kai kas sako, kad visi Lietuvos kvailai dirba vyriausybėje? Juk net Nausėda patvirtino kiekvieną ministrą, kurie realiai yra baisuokliai?
Aš iš karto sakiau, kad ši vyriausybė negali vadovauti, nes jų kvalifikacija matosi, ir aš kas kelis mėnesius juos raginu atsistatydinti. Buvau nuėjusi net pas ponią Šimonytę ir jai perdaviau, kad paliktų šias pareigas, nes nieko nemoka. Daug kartų sakiau vyriausybei, kad baigtų tas nesąmonės ir kodėl jie meluoja užsieniui ir ES. Juk jų pačių ataskaitose parašyta, kokie yra tie energetikos pajėgumai. Visi inžinieriai sako, kad jokių problemų, paleidžiame elektrinės ir dirbame. Kalba eina apie Elektrėnų elektrinę, Kruonio HAE, Kaune JE, šiluminės elektrinės, ir didelis rezervas yra Vilniaus Tecas, kuri yra užkonservuotas, ir labai lengva ją vėl paleisti. Bus ir šiluma, ir elektra pigesnė. Pati energetikos agentūra sakė, kad per dieną galime pagaminti virš 3 tūkst. MW, nors sunaudojame apie 2,5 tūkst. MW šalčiausiomis žiemos dienomis. Dar turime jungtį su Švedija ir lenkais. O dėl SGD – tai jau seniai sakiau, kad tų terminalų yra Pietų Amerikoje ir Australijoje, kodėl jie ten nevažinėja? Jie norėjo, kad būtų daug „žaliosios energijos“, ir todėl uždarė tas dujines elektrines. O paliko tik saulės elektrines. O ES dabar dujines elektrines laiko „žaliąja energija“, tai todėl apskritai čia nebelieka problemos.
O vyriausybė sako, kad suplanuoti dideli pajėgumai dėl vėjo jėgaičių jūroje, nors kai kurie projektai stabdomi?
Būčiau skeptiška dėl vėjo energetikos, nes pvz. Šiaurės jūroje, kur yra didelis vėjo jėgainių parkas, jie kas rytą atsikelia ir žiūri, ar vėjas iš tos pusės pučia. Todėl tai nelabai patikimas projektas, ir todėl daug kartų pagalvočiau. Tuo labiau, kad tai labai teršia Šiaurės jūrą, ir aš nenoriu, kad toks vaizdas būtų ir Baltijos jūroje. Tuo labiau, kad mes turime pajėgumus gaminti elektrą dujomis, turime SGD terminalą, ir ES į tai investuoja. Mes ne tokia didelė šalis.
Šimonytė Vokietijoje atsiėmė medalį už didelius pasiekimus, ir ją neva rodo kaip pavyzdį, ir Šimonytė sako, kad mes niekada taip gerai negyvenome, kaip dabar?
Medalis įteiktas už Lietuvos pasiekimus per 30 metų, todėl mes turime padėkoti visiems šalie ekonomistams. Ta Lietuvos sėkmės istorija labai gerai matosi palyginus ją su Ukraina, kuri per 30 metų apskritai nieko nepadarė, ir todėl tarp šių šalių didžiulis kontrastas. Manau, kad tik todėl, kad pirmųjų Lietuvos vyriausybių ekonomistai buvo nepaprastai sąžiningi žmonės. Todėl tie ekonomikos pagrindai ir buvo sudėti tvarkingi, ir jie laiko Lietuvą iki šiol, nepaisant visų labai nesėkmingų vyriausybių. O tai, kad visos šalies pasiekimus pasiėmė vienas žmogus, tai yra ŠImonytės išsilavinimo problema ir stygius.
Ar tiesa, kad Lietuvos premjerės nepriėmė Vokietijos kancleris, kai ji buvo Vokietijoje? ką tai reiškia Lietuvos atžvilgiu?

„Sakyčiau, kad toks žingsnis atspindi Vokietijos vyriausybės poziciją ne Lietuvos atžvilgiu, o jos vyriausybės atžvilgiu. Manau, kad tokai požiūriui labai pasitarnavo ir Lietuvos vyriausybės melas apie Kaliningrado tranzitą. Aš, kaip buvusi Europos parlamento narė, su šypsena žiūriu į tai, kaip Lietuvos vyriausybė kaltę dėl tranzito į Kaliningradą reikalų bandė suversti ES komisijai. Nes visais atvejais tas tranzito taisykles tvirtina ministras. O jeigu Lietuvos URM ministras žinojo tas tranzito procedūras, ir nekėlė to klausimo ES ministrų posėdyje, tai kas tai turi šį klausimą ir žinoti? Taip įprasta, nes kiekviena šalis rūpinasi savo reikalais. Paskui jie nieko nesakė, taip pat ir prezidentas, nors pirmas posėdis dėl tų sankcijų buvo vasario 27 d. Paryžiuje, ir ten dalyvavo ir Nausėda, ir nieko apie tai nesakė. Vietoj to jie pradėjo kaltinti ES komisiją ar kitas šalis, sakyti kad neva jie kažko nepaaiškino. Kas jums turi aiškinti, kaip tvarkyti savo ekonomiką? O paskutinis lašas, manau buvo Gorbačiovo mirtis. Nes mes gal atsimename, kad kai neleidžiama Rusijoje protestuoti, tai žmonės savo protestą išreiškia dalyvaudami kokiuose nors renginiuose. Žodžiu, Gorbačiovo laidotuvės virto protesto demonstracija prieš karą, susirinko nepaprastai daug žmonių. Nes kai buvo jo laidotuvės, tai ES norėjo nusiųsti savo diplomatus į Gorbačiovo laidotuves, tačiau užprotestavo Lietuva, neva Gorbačiovas kaltas dėl sausio 13 d. Pirma, kai žmogus miręs, tai apie jį arba gerai, arba nieko. Tai mūsų problemos, ir mes negalime vertinti Rusijos demokratinių judėjimų ir jų svarbos taikai. Taigi, Lietuva sutrukdė visai Europia sakyčiau dėl neesminių dalykų. Ir taip būna visą laiką – per Europos televizijas visada rodo Landsbergį, kuris visada pasisako prieš bendrą ES poziciją, ir visada kalba nesąmones. Neaišku, kodėl jis taip elgiasi ir aš manau, kad jau dabar visiems ES vadovams tai jau įsipyko. Nes tokiais atvejais tu poziciją derini su kitomis šalimis ir nepriimta išsišokinėti be svarbaus reikalo. Bet jis sau darosi reklamą, ir mums buvo labai svarbu, kad rusų demokratines jėgos pasakytų ne karui. O dabar Landsbergis atsistojo toje pačioje pusėje, kaip ir Putinas.

O kokia nuomonė dėl Lietuvos pastangų neįleisti nieko nei iš Rusijos, nei iš Baltarusijos?
Noriu pasakyti, kad Lietuvoje yra 1,5 mln. darbingo amžiaus žmonių, iš kurių dirba apie 1,4 mln. reiškia, nedirba apie 100 tūkst. žmonių, daugiausia žmonių iki 25 metų amžiaus. Jie nedirba, nesimoko ir apskirtai nieko neveikia. Kai kurie sako, kad neįmanoma rasti darbo, nors Lietuvoje oficialiai yra 24 tūkst. laisvų darbo vietų. Todėl kalbėti, kad mums trūksta darbuotojų ir turime jų iš kažkur įsileisti, yra netiesa. Rugsėjo 1 d. sužinojau, kad kai kurie mokytojai apskritai netikrina mokinių darbų ir juos vertina „iš akies“. Tai reiškia, kokio lygio yra švietimas, ir kaip tai apskirtai įmanoma? Jų pavardes reikia viešinti. Todėl daug jaunų žmonių pražūsta, nes mes turime jais pasirūpinti. Ką veikia socialdemokratai ir Vilija Blinkevičiūtė ir kur tie dideli ES pinigai, tam skirti. Todėl aš visą laiką prieš tuos atėjūnus iš kitų šalių.
Neseniai buvo padaryta apklausa, ir Lietuvos šeimos nurodė, kad jų gyvenimas pablogėjo maždaug 14 proc. Ir visi galvoja, kad tas gyvenimas ir toliau blogės. kai man sako, kad tai dėl karo Ukrainoje, tai atsaku, kad ne, Ukrainoje karo nėra, nes ji jo nėra paskelbusi. Jeigu kažkokiame Ukrainos kaime šaudo iš patrankų, tai nereiškia, kad Lietuvoje turi būti aukštos kainos. Kodėl tokia infliacija Lietuvoje? Nes visą ES paramą, kuri buvo skirta Lietuvai septyniems metams, mūsų vyriausybė išleido per vieną dieną. Jeigu per vieną dieną išleidi tiek pinigų, aišku, kad kainos kyla. Ir dabar vyriausybė atsidūrė tokioje situacijoje, kad jai reikia tų kainų kilimo, kad galėtų sau algas mokėti. Dėl to jie tas energetikos kainas taip ir „užsuko“. Jeigu mes tą energetikos burbulą susprogdiname, tai viskas, vyriausybė nebeturi lengvų pinigų, kuriuos surenka už energetiką. Nes jeigu kainos būtų normalios, vyriausybė nebetūrėtų ko švaistyti. Todėl ir reikia meluoti Europai, kad Lietuva nebegali pasigaminti elektros, nes nebeturi pajėgumų. Aš gi žinau, kaip tai vyksta – vaikščios, elgetaus, verks Briuselyje, kad nebeturi pinigų. Gėda už valstybę. Gal žmonės ir nežino, tačiau per pirmus 10 metų – nuo 1990 iki 2000 m mes nieko negavome, pasiėmė paskolą iš TVF, ir susitvarkėme. Tas paskolas seniai atidavėme. O kodėl dabar toks skirtumas tarp Lietuvos ir Ukrainos? Nes ten visą paramą pasiėmė arba išvogė oligarchai. Nes prieš karą Ukraina buvo visai prasiskolinusi, jai niekas nebeskolino. Aš dalyvavau posėdžiuose, ir visi žinojo, kad visą paramą Ukrainai pavogs oligarchai. Dėl to mes taip ir atrodome gerai, palyginti su Ukraina. O dabar mes einame tuo pačiu keliu – verkiame, o pinigus ištaškome. Aišku, kad tai jau įsipyko daugeliui Europos vadovų.
Kodėl Lietuva nieko nedaro, kad sumažinti infliaciją?
Pirma priemonė yra pinigų kiekio sumažinimas, tai yra tų gautų subsidijų nešvaistymas. Armonaitė važinėja po Lietuvą ir kaip prieš rinkimus, „startuoliams“ dalina po kelis šimtus milijonų. Kai aš užklausiau, kokie tų „startuolių“ rezultatai, tai Valstybės kontrolė net patikrinimo nepadarė, tikiuosi, kad padarys. Nežinau, nuo kada ministrės įsakymu galima padalinti 500 mln. eurų valstybės lėšų savo rėmėjams? Geriausia antiinfliacinė priemonė būtų tai, kad būtų sustabdytas tas pinigų švaistymas. Tam pirmiausiai reikia, kad elektros kainos būtų normalios, ir žmonės ir verslas galėtų gyventi.
Kitas nemalonus dalykas yra mūsų ginkluotės klausimai. Visos kaimyninės šalys nusipirko naujus ginklus tiksliau pagal programas senus rusiškus ginklus atidavė Ukrainai, o mainais gavo naujų modernių vakarietiškų. Aš vis klausiu, ką Lietuva pakeitė? Nieko nežinau, tik pasieniečiai toliau su senais kalašnikovais vaikšto. Lietuvos kariuomenė apskritai negauna atlyginimo – gal reikėtų nurėžti nuo vadovų?
Man labai keista, kad rusiškos dujos transportuojamos per Ukrainą ir pinigais dalijamasi su Ukrainos oligarchais. Vėliau tos dujos brangiai parduodamos Europoje. Tai ką mums reikia remti? Bendrą Rusijos ir Ukrainos dujų biznį? Užsienio politikoje mes visi nustumti dėl išsišokimų ne vietoje ir ne laiku. jeigu įstojai į klubą, tai laikykitės taisyklių ir normų. Tiesiog nežinau, ką daryti.
Jeigu ES priima dujų kainų „lubas“, tai mes automatiškai galima atnaujinti elektros gamybą dujinėse elektrinėse, ir kaina iš karto kris. Kitas dalykas, visuomenė turi reikalauti atskaitomybės už išleistus pinigus.
Turiu informacijos, kad įsakymas dėl grynųjų pinigų išvežimo vykdomas ir kažkas tuos pinigus išveža. Demokratija yra atsakomybės ir galimybių santykis. Lietuvą turi tą sistemą, kur galima patikrinti. Net jeigu visko būna, tai jeigu patikrų sistema suveikia, tai vadovams vis tiek teks atsakyti. Matosi, kad bankuose vyksta kibernetiniai nusikaltimai, tačiau Lietuvos bankas nieko dėl to nedaro. Aš kantriai laukiu, kad Lietuvos bankas pasakys, kad negalima per vieną dieną išleisti visų pinigų.

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));