Legendinis gydytojas ginekologas R. Šemeta atskleidžia tris didžiausias klaidas nėštumo metu

NUOTR._Page_1

NUOTR._Page_1

Legendinis gydytojas ginekologas R. Šemeta atskleidžia tris didžiausias klaidas nėštumo metu

 

Prenalatalinės psichologijos asociacijos prezidentas, gydytojas ginekologas Romualdas Šemeta, daugiau nei 30 metų ruošia moteris gimdymui su šypsena. Unikalių metodikų kūdikių intelekto vystymuisi propaguotojas tikina, kad Lietuvoje labai mažai kalbama apie mažylio įgimtų savybių  panaudojimą, kai tuo tarpu pasaulyje prenatalinė psichologja yra žinoma gerokai plačiau. Lietuvos sveikuolių sąjunga nuo 2021 m. pradžios rengia susitikimus internetu su R. Šemeta, kuriuose jis dalijasi ypatingai svarbia informacija besilaukiančioms poroms ir jau susilaukusioms mažylių.

Prenatalinės psichologijos mokslas

Prenatalinė psichologija – tai mokslas apie mažylio gyvenimą įsčiose: kokie jo poreikiai, kas jam kenkia, o kas padeda vystytis, kas lemia jo intelektą, jautrumą, kaip vystosi jo gebėjimai.

„Vaiko vystymusi įsčiose ėmiau domėtis iš karto, kai pradėjau mokytis institute. Buvo labai įdomu, kaip iš dviejų mažų ląstelių vystosi toks sudėtingas mechanizmas. Tais tarybiniais laikais buvo tik viena prof. Arkadijaus Brusilovskio knygutė, jokios daugiau literatūros apie gyvenimą iki gimimo nebuvo. Ją aš beveik mintinai žinojau. Man šita tema tapo viena svarbiausių profesiniame gyvenime ir 2008 m. į Lietuvą pakviečiau atvykti žinomą perinatalinės psichologijos specialistą, profesorių, akušerį- ginekologą, biochemijos mokslų daktarą Grigorijų Brechmaną iš Izraelio. Kaune vykusioje konferencijoje dalyvavo gydytojai ginekologai ir psichologai iš visos respublikos. Tada Lietuvoje įkūrėme prenatalinės psichologijos ir medicinos asociaciją, kuri siekė skleisti šeimoms žinias apie emocinį ir psichologinį žmogaus gyvenimą iki gimimo, apie negimusio vaiko aktyviai veikiančią atmintį“, – sako populiarios knygos „Gimdymas su šypsena“ autorius.

Žmogaus gyvenimo iki gimimo kokybė lemia charakterį

Sąlygos, kuriomis auga vaikas įsičiose, jam gimus atsispindės veide šypsenos pavidalu, sveikatos lygyje, psichinėje savijautoje, išmintingame gyvenime, proto kontrolėje, polinkiuose, geranoriškame požiūryje į aplinkinius ir supantį pasaulį. Neigiama emocinė informacija, nepalankios sąlygos, sudėtingi santykiai su aplinka ir artimaisiais: vyru, giminaičiais, kolegomis, kaimynais taip pat įtakoja kūdikio charakterį, jo būsimo gyvenimo kokybę.

Kas antras gimęs vaikas mūsų respublikoje yra neplanuotas. Nelaukiamų vaikų problemos yra labai sunkios.Tokių žmonių gyvenimai yra gerokai sudėtingesni nei tų, kurie buvo laukti. Kūdikio emocinė ir psichologinė patirtis įsčiose nulemia tolimesnį jo vystymąsi ir veiklą visuomenėje.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos nėštumo metu

  1. Žingeidumo negimusio mažylio poreikiais stoka.

Pažinimas, kaip vystosi vaikelis – svarbiausias nėštumo metu. Reikia žinoti, kokie yra įgimti kūdikio poreikiai, kokios yra jo vystymosi galimybės. Daug kas juokiasi iš to, kad su negimusiu kūdikiu reikia kalbėtis, muzikos klausytis, pasakas sekti. Tačiau tai pagrindas jo ateinančių gebėjimų atsiskleidimui.

Sparčiai vystantis kūdikio smegenims, reikia, kad vaikas per mamos jusles gautų kuo daugiau informacijos. Žmogaus intelektas ir protingumas priklauso ne nuo nervinių ląstelių kiekio, o kiek yra ryšių tarp jų. Ryšiai susidaro tada, kai smegenys gauna kuo daugiau informacijos: automobilio signalas, paukščiukų čiulbėjimas, muzika, malonūs prisilietimai, gražūs vaizdai. Mama kuo aktyviau turi įdarbinti savo visas jusles, nes per jas kūdikis gauna informaciją.

  1. Įtempti santykiai tarp tėvų, vieno iš tėvų dėmesio trūkumas

Santykiai tarp tėvų turi didelę įtaką vaisiui įsčiose. Pas motiną yra įgimtas motinystės instinktas, vyrui reikia jį išsiugdyti. Jei moteris nori vaiko, o vyras jo nelaukia arba nebendrauja su juo nėštumo metu, nepatiria  tėvo dėmesio, vaikas vėliau gyvenime dažnai turi problemų. Būtent  jautriu  vystymosi laikotarpiu jam nebuvo iš ko mokytis bendravimo, dėmesingumo. Jis gaus informaciją iš to, kas yra aplink: kaimynai, televizija ir pan.

Kūdikis  įsčiose perima tokią informacija, kokią jis patiria aplink ir iki 6 metų amžiaus negali jos vertinti, todėl šiuo laikotarpiu būtina, kad jį pasiektų kuo mažiau neigiamos informacijos. Patyręs šilumą ir meilę, vaikelis vėliau nesąmoningai ją skleis savo gyvenime.

Kūdinio gyvenimo įsčiose metu nuo 8 iki 14 sav. ir nuo 10 savaitės po gimdymo pirmų trejų metų laikotarpyje yra svarbus smegenų vystymosi šuolis. Čia padedami vaiko intelektinių sugebėjimų vystymosi pagrindai.  Šiuo metu reikia ypatingai apsupti vaiką savo meile ir dėmesiu. Nervingi, įtempti santykiai nėštumo metu gali įtakoti tai, kad vaikai gimsta itin jautrūs.

  1. Netinkamas maistas

Vaiko sveikata priklauso nuo to, ką mama valgo. Apart genetikos, vaiko sveikatai motinos mityba yra lemiamas faktorius. Centrinė nervų sistema pradeda vystytis nuo 3 nėštumo savaitės. Alkoholis, tabakas šiuo metu ypač kenksmingi. Emocinė mamos būsena turi būti sveika, kad vaiko centrinė nervų sistema būtų stipri.

4-5 nėštumo mėn. vystosi kūdikio kasa. Svarbu nesutrukdyti susiformuoti normaliai vaikučio kasai. Taip bus galima išvengti nutukimo, įgimto II tipo diabeto. Jei mama valgo saldumynus šiuo laikotarpiu, cukraus molekulė, būdama labai maža, labai greitai per virkštelę patenka vaikučiui. Mamai valgant saldumynus, jos kasa išskiria insuliną, kad neutralizuotų cukraus poveikį, tačiau vaikui mamos insulinas dėl savo molėkulės dydžio per virkštelę nepatenka. Tokiu būdu sutrukdoma normaliai vystytis vaiko kasai. Būtent šiuo laikotarpiu mama turi gerai žinoti ką galima valgyti ir kokių produktų vengti.

„Iki 8 savaitės vystosi visi apsigimimai, todėl šiuo metu ypatingai reikia vengti streso, alkoholio, tabako. Pirmą nėštumo trimestrą susiformuoja visi organai, t.y. pačioje kūdikio vystymosi pradžioje padedame pagrindą jo sveikatai. Taip, lyg namą statytumėm. Pelkėje statydami namą, kuris gali tvirtai stovėti tik ant grunto, gausime prastą rezultatą. Todėl būtina susipažinti su tuo, kaip formuojasi įsčiose augančio kūdikio psichologija. Taip mažės žmonių, gimusių su prenataline psichine trauma, skaičius. Dabartinė situacija šiandien vertinama kaip epidemija. Apmokymas iki gimimo vaidina svarbiausią vaidmenį vaiko protinių ir kūrybinių sugebėjimų bei kai kurių fizinių charakteristikų vystymuisi“, – sako gydytojas.  

 

 

 

Daugiau informacijos apie R. Šemetos paskaitas internetu ir registraciją į jas rasite www.sveikuoliai.lt.

 

Sigita Kriaučiūnienė, www.sveikuoliai.lt

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));