LAT teisėjas A.Daugėla 200 km. nuvažiavo išgėręs pusę litro degtinės, arba išvakarėse išgėrė 1,5 litro degtinės

daugelos

daugelos

LAT teisėjas A.Daugėla 200 km. nuvažiavo išgėręs pusę litro degtinės, arba išvakarėse išgėrė 1,5 litro degtinės

Šiandien „Lietuvos rytas” pradėjo taip vadinamo Lietuvos aukščiausiojo teismo teisėjo Arvydo Daugėlos reabilitaciją – šiame laikraštyje pasirodė interviu su minėtu teisėju. Šio straipsnio esmė – teisėjas nesuprato, kad buvo girtas. Be to, jis pasidarė kraujo tyrimus, jų rezultatai dar neaiškūs. tačiau niekas nenustebs, jeigu jie rodys, kad teisėjas buvo visiškai blaivus.

A.Daugėla pasakoja, kad pirmadienį, kai jis po pietų netoli Kauno buvo pagautas vairuojantis iš Klaipėdos į Vilnių ir pripūtė 1,8 promiles alkoholio, jis nieko negėrė, ir jautėsi visiškai blaivus.
Teisėjas pasako, kad matyt padaugino sekmadienį, tačiau pirmadienį pajudėjęs iš Klaipėdos jautėsi visiškai blaivus. Tiesa, nors A.Daugėla turėjo pirmininkauti LAT kolegijos posėdžiui, kuris pirmadienį prasidėjo 13.30, apie 15 val. jis buvo sustabdytas netoli Kauno visiškai girtas.
A.Daugėla pasakojo tokius stebūklus : „Važiavau vienas. Tikrai nebuvo taip, kad išgėriau alkoholio ir sėdau į automobilį. Tą dieną, kai vairavau, alkoholio nevartojau. Jaučiausi visiškai blaivus. Todėl man pačiam buvo šokas, kai pamačiau, kiek parodė alkotesteris. Policija surašė protokolą. Paprašiau, kad man būtų atliktas dar ir kraujo tyrimas. Paprastai žmogus pats turi tuo pasirūpinti. Bet buvau sustabdytas greitkelyje, jau už Kauno, buvo sudėtinga tuo pasirūpinti. Galiausiai pareigūnai sutiko, kad su jais nuvykčiau į ligoninę, kur man buvo paimta kraujo. Dar nežinau, kokie tyrimo rezultatai. Patikrinimo ligoninėje protokole nurodyta, kad iškvepiamame ore alkoholio kvapo neužuodžiama. Nenurodyta ir kitų neblaivumo požymių.
Kada vartojote alkoholio? – Kelionės išvakarėse. Birželio 1-ąją iš Klaipėdos išvažiavau ne ryte, o antroje dienos pusėje. Pakeliui niekur nesustojau ir su niekuo nebendravau. Jaučiausi gerai, vairavau normaliai. Keista, kad kažkam pasirodė kitaip. Policijos pareigūnai man pasakė, kad kažkas pranešė apie įtartiną vairavimą”.

Kitaip sakant, teisėjas A.Daugėla pasakoja, kad pirmadienį nebegėrė, tačiau po pietų vis tiek pripūtė 1,8 promilės.
Kaip žinia, vidutinis vyro organizmo alkoholio perdirbimo greitis yra 0,15, o moters – 0,085-0,10 promilės per valandą. Tad reikės kantrybės. Apgirtimas – tai ilgam. Per tris valandas perdirbama dozė lygi 2 stiklinėms alaus, stiklinei sauso vyno arba 50 g degtinės. Jei per vakarą išgėrėte 200 g degtinės, tai už vairo negalite sėsti dar mažiausiai 10-12 valandų. Po išgertuvių smegenų veikla normalizuojasi tik per 18-20 dienų, vadinasi, alkoholis visiškai pasišalina tik per tokį laikotarpį – tiek laiko jis žaloja organizmo audinius ir smegenų žievę, slopina protinę galią.

Kitaip sakant, jeigu A.Daugėla prisigėrė sekmadienį, kaip pats skiedžia, tai pirmadieni po pietų, praėjus po gėrimo maždaug 18 valandų, alkoholio jo kraujuje vis dar buvo 1,8 promilės.

Reikia turėti omeny, kad išgėrus alkoholis tolygiai pasiskirsto kūno sudėtyje esančiame skystyje, o jo vyrų organizme yra 70 % (moterų – 60%), taigi nesunkiai galime paskaičiuoti, kad jei 70 kg sveriantis vyras išgers 100 gramų 40 laipsnių degtinės, tai jo alkoholio koncentracija bus: (100х0,4):(70х0,7)=0,8 promilės, o moters, sveriančios 50 kg – jau 1,3 promilės. Tačiau tokiu būdu paskaičiuoti alkoholio koncentraciją kraujyje galime tik apytiksliai. Realiai promilių dydį nusako dar daug veiksnių.
Jeigu vidutiniškai per valandą organizmas sugeba perdirbti 50 gramų degtinės, tai reiškia, kad per 18 valandų A.Daugėlos organizmas spėjo perdirbti maždaug litrą degtinės.
Tačiau net ir perdirbus litrą degtinės, A.Daugėla, kaip pats sakė, kad pirmadienį negėrė, tačiau jo organizme vis tiek buvo 1,8 promilės, praėjus 18 valandų po gėrimo.
Pagal tokią logiką A.Daugėla sekmadienį vakare vienas pats turėjo išgerti ne mažiau pusnatro litro degtinės, kad pirmadienį po pietų „pripūstų” 1,8 promilės. Arba išgerti pirmadienį iš ryto dar pusę litro „sveikatai pataisyti”, tada sėsti į „Mercedes” ir minti 200 kilometrų link Kauno.

Ką tada veikė jo žmona, buvusi Klaipėdos apygardos vyr prokurorė Daugelienė, kuri dabar yra Lietuvos atstovė „Eurojuste”.

Ji ką, nematė, kad vyras sėda prie vairo visiškai girtas? Kodėl jo nesustabdė?

O štai kaip alkoholis veikia vairavimo kokybę: 0,2 – 0,5 promilės *

Darosi sunkiau tiksliai įvertinti judančius šviesos šaltinius. Vairuotojai negali nustatyti tikslaus atstumo iki judančios iš priekio mašinos. * Sunkiau nustatyti transporto priemonių kelyje gabaritus, todėl lenkti jas tampa rizikingiau. * Norisi vairuoti rizikingiau. Vairuotojai nebesilaiko saugaus atstumo. 0,5 – 0,8 promilės * Vairuotojas neteisingai įvertina atstumą. Gali „nepataikyti į posūkį”. * Pablogėja akių adaptacija keičiantis apšvietimui. Padidėja apakinimo rizika perjungiant šviesas iš tolimųjų į artimąsias. * Sulėtėja reakcija, silpsta dėmesys, motociklininkai ir dviratininkai blogiau išlaiko pusiausvyrą.

0,8 – 1,2 promilės *

Dar labiau suprastėja akių adaptacija perjungiant šviesas. * Atsiranda pirmieji euforijos, nerūpestingumo pojūčiai, pervertinamos galimybės, vairavimo stilius tampa vis rizikingesnis. * Atsiranda taip vadinamas „tunelio efektas“, t.y. susiaurėja matymo laukas. Vairuotojas gali nepastebėti pro šalį važiuojančios transporto priemonės. * Dar labiau pablogėja reakcija. Pailgėja laikas tarp kliūties atsiradimo ir stabdymo ar posūkio pradžios. Prasčiau vertinamas atstumas. Pėstieji, transporto priemonės ir kitos kliūtys gali būti pastebėti per vėlai.

1,2–2,4 promilės * Vairuoti esant tokios būklės praktiškai neįmanoma. * Visi anksčiau minėti sutrikimai tampa ryškesni. * Vairuojama labai rizikingai. Galimos kvailos vairavimo klaidos, pavyzdžiui, vietoj stabdžio vairuotojas gali paspausti akseleratoriaus pedalą.

 

Beje, įdomu dar ir tai, kad tą dieną, kai buvo pagautas girtas, LAT teisėjas A.Daugėla 13.30 turėjo pirmininkauti LAT posėdžiui Vilniuje. Štai tos dienos – birželio 1 d. LAT posėdžių tvarkaraštis:

 

daugela1

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/gyvenimas/grozis_ir_sveikata/kokiu-greiciu-blaivejama-ir-kaip-alkoholis-veikia-vairavima.d?id=53398179

Facebook komentarai
});}(jQuery));