Landsbergių klano milijonai – iš valstybės kišenės

Jurgis Pikčiurna
 
Naujojo Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pirmas žingsnis šiame poste – 0,5 mln. eurų subsidija savo koalicijos partnerio, tėvynės sąjungos lyderio Gabrieliaus Landsbergio  šeimos verslui.
„R.Šimašius savo pirmąją korupciją pagamino iš jaunus vilniečius smaugiančios vaikų darželių problemos, – teigia laidos „Patriotai“ vedėja Rūta Janutienė, – jis nusprendė 100 eurų kas mėnesį paremti kiekvieną vietą vaikų darželyje Vilniaus mieste“. 
 
Gabrieliaus Landsbergio žmona Austėja Landsbergienė prieš kelis metus sukūrė didžiausią privačių vaikų darželių ir mokyklų tinklą Vilniuje „Vaikystės sodas“.  Verslą sukūrė, taip sakant, nuo nulio. Patalpos darželiams už neįvardijamą kainą nuomojamos iš valstybinės įmonės „Lesto“, kuri prieš nuomą savomis lėšomis šias patalpas suremontavo.
Austėjos Landsbergienės prasidėjo nuo to, kad energetikos monopolinė įmonė, kurie sėdi konservatorių parankiniai,  savo lėšomis suremontavo patalpas, ir jas išnuomavo Landsbergių šeimos verslui už įslaptintą kainą.
Austėjos Landsbergienės tėvas Evaldas Čijauskas laidoje buvo įvardintas „Lietuvos žemgrobių karaliumi“.
E.Čijauskas prieš dešimtmetį turėjo didelių problemų, kai Europos Sąjungos paramą skyrė draugo įmonei, iš kurio gavo beprocentinę paskolą.
Tačiau po to E.Čijauskas  ištekino savo dukrą Austėją už Gabrieliaus Landsbergio, ir visos E.Čijausko problemos su teisėsauga baigėsi. 
E.Čijauskas buvo Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas, tačiau buvo priverstas atsistatydinti, kai buvo įtartas kyšio paėmimu. 
Dar 2003 m. Europos Sąjungos (ES) lėšas skirstančios Nacionalinės mokėjimo agentūros direktorius Evaldas Čijauskas buvo priverstas  atsistatydinti.
NMA direktorius teigė, kad atsistatydina tik dėl jam daromo spaudimo, agentūros veiklą pastaruoju metu drebina skandalai.
 
bzn. nuotr. 
 
 Pirmas skandalas dėl ES žemės ūkio ir kaimo plėtros paramos programos (SAPARD) lėšų grobstymo kilo liepos viduryje, kuomet žiniasklaida pranešė, jog Jonavos rajono Praulių kaime esančias apleistas fermas įforminę kaip paramos reikalaujantį objektą, sukčiai spėjo pagrobti beveik 200 tūkst. litų SAPARD lėšų. Tie patys nusikaltėliai kėsinosi dar į 740 tūkst. litų. Be pastarosios bylos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba atlieka dar vieną ikiteisminį tyrimą dėl pinigų pasisavinimo, pasinaudojus vienu Tauragės apskrityje esančiu cechu ir įforminus jį kaip paramos reikalaujantį objektą. Šiai įmonei neteisėtai išmokėta suma siekia daugiau nei 2 mln. litų. 
NMA vadovas  E. Čijauskas taip pat nurodė išmokėti kelis milijonus litų SAPARD lėšų asmenims, iš kurių jo žmona buvo gavusi beprocentę paskolą. 2002 m.  spalį E. Čijausko žmona Nijolė pasiskolino iš verslininko Jono Jagmino 35 tūkst. litų. Po kelių savaičių E. Čijausko sprendimu Kaišiadorių bendrovei Girelės paukštynui, kurio beveik 100 proc. akcijų paketą valdo J. Jagminas, buvo sumokėta daugiau kaip 650 tūkst. litų iš SAPARD paramos fondų. Iš Nacionalinės mokėjimo agentūros Jagminų šeima ir su ja susijusi įmonė iš viso turėjo gauti beveik 4 mln. litų.
 
 
„Koks kyšis, aš jam visus pinigus gražinau, – piktinosi E.Čijauskas laidoje „Patriotai“., – kodėl paskola buvo be palūkanų? Visi mes sukamės, gyvename. man trūko šiek tiek pinigų, kadangi tuo metu pirkau butą. Joną Jagminą aš pažinojau daug metų, todėl pasiskolinau iš jo pinigų butui pirkti. bankas prašė 9 proc. palūkanų, J.Jagminas skolino už dyką, tik nurodė terminą, per kurį reikia gražinti“.
Kai tik į valdžią grįžo Andrius Kubilius, E.Čijauskas vėl įsidarbino Žemės ūkio ministerijoje, Teisės departamento vadovu. „Aš V.Landsergiui viską paaiškinau, kad skolinausi pinigus butui pirkti, – pasakojo E.Čijauskas. Buvo pokalbis, ir viskas“. 
„Juk viskas, kas buvo Čijauskų, tapo ir Landsbergių“, – tyčiojosi R.Janutienė. 
„kai tik pradėjau dirbti žemės ūkio ministerijoje, vienas įtakingas valdininkas manęs ant ministerijos laiptų paklausė : „Viceministre, ar jūs žinote, ką kabinate“, – pasakojo Živilė Pinskuvienė, – tada man ir buvo pasakyta, kad čia yra ypatingas žmogus., jaunojo Landsbergio uošvis. kai buvo padarytas auditas, nurodyta, kad kai kurioms įmonėms buvo taikomos privilegijos
Šita Landsbergienė yra Landsbergio anūko žmona.
 
Jos vyrelis – Landsbergio anūkėlis Gabrielius Landsbergis (g. 1982 m.) – prieš tai dirbo Lietuvos ambasadoje Belgijoje trečiuoju sekretoriumi tris metus, iš ten buvo sugrąžintas atgal į Vilnių, į užsienio reikalų ministeriją, bet greitai iš ten išėjo (o gal buvo atleistas) ir vėliau buvo  įtaisytas klerku į Vyriausybę, jam specialiai buvo sukurtas „tautinių mažumų“ skyrius, kurio iki tol net nebuvo. Visur įtaisomas, visur prasisiekęs, juk senelio protekcijos rankos ilgos…
 
Jos tėvai – Evaldas Zigmas Čijauskas (g. 1954 m.) ir Nijolė Čijauskienė. Evaldas Čijauskas, jei prisimenat, iki 2003 m. dirbo Nacionalinės mokėjimų agentūros prie ŽŪM direktoriumi, bet 2003 m. kilo skandalas dėl išvogtų ES lėšų (agentūra pervedinėjo jas Nijolės Čijauskienės draugų firmoms), ir jis turėjo atsistatydinti, bet kadangi jis jau tada buvo Landsbergio anūko uošvis, tai matyt dėl to ir nebuvo teisiamas ir nesusilaukė baudžiamosios atsakomybės. Šiuo metu abu sutuoktiniai Čijauskai sėkmingai darbuojasi beveik tame pačiame darbe – jis vadovauja valstybinei augalininkystės tarnybai prie ŽŪM, ji dirba valstybinėje žuvininkystės tarnyboje prie ŽŪM. Tikras smagumėlis. Štai kaip veikia protekcijos ir klanai.
Ar dėl tokios Lietuvos kovojote, lietuviai, kad štai tokios šeimynėlės tarptų, vogtų jūsų pinigus ir vykdytų tautos genocidą?“…
Vėliau E.Čijauskas sėkmingai grįžo į valstybės tarnybą ir tapo Nacionalinės žemės tarnybos direktoriaus pavaduotoju.
 Evaldas Čijauskas džiaugiasi dukters vyru : „Labai geras žentas, labai myli vaikus. Tačiau neverslus. Jo tėvas bandė kelis kartus jį įtraukti į verslą, tačiau nesėkmingai. kai jie parvažiavo iš darbo Briuselyje po rotacijos, tai grįžo į Vilnių ir jiems pasiūlė…Iš kur pinigai. Praktiškai jų nereikia, nes viskas nuomota, ir sistema veikia. Apyvartinės lėšos atsiranda, kai pradedi nuomotis patalpas. Iš manęs jokio blato tikrai nebuvo“. 
„Žynių apie etai, kad jaunoji šeimynėlė būtų sukaupusi kapitalo naujajam verslui nėra, – stebisi R.Janutienė. ar kam nors iš mūsų kas nors gyvenime yra pasiūlęs tapti milijoninio verslo savininku, neįdėjus nė lito?“. 
Nepraėjus nė trimis metams po Austėjos verslo sukūrimo, naujasis Vilniaus meras R.Šimašius jau įsipareigojo miesto, t.y. mokesčių mokėtojų pinigais remti Landsbergių šeimos verslą 0,5 mln. eurų kasmet. 
„Jeigu kas nors sako, kad ši dotacija bus turtingųjų vaikams, tai galiu pasakyti, kad įstatymas įpareigoja savivaldybes užtikrinti ikimokyklinį ugdymą, – teigia R.Šimašius.
patekti į Austėjos darželį gali sumokėjęs 300 eurų, o vėliau kas mėnesį reikia mokėti dar po 390 eurų. papildomai reikia mokėti už vaiko maitinimą po 170 eurų kas mėnesį. Kitaip tariant, vien už vaiko leidimą į darželį ir jo maitinimą reikia mokėti vidutinę lietuvišką algą – beveik 2 tūkst. litų. 
„Žinau tarybos narius, kurie leidžia savo vaikus į privatų darželį, – pasakojo R.Šimašius, – Tėvynės sąjunga paprašė pertraukos dėl šio klausimo, tačiau jokio intereso konflikto čia nėra“. 
 
R.Šimašius jau neteko savarankiško mero posto, nes Dalia Grybauskaitė jam tiesiai pasakė, kad Vilniaus savivaldybės administracijos vadove bus Almą Vaitkunskienę, labai artimą buvusiai Finansų ministrei Šimonytei, gerai D.Grybauskiatės draugei.
Pats R.Šimašius buvo labai sutrikęs, kai sužinojo, kokia kandidatūra jam yra nuleista, ir ilgai įkalbinėjo iš šio posto pasitraukti kitą žmogų, kuris buvo numatytas į šias pareigas Darių Aleknavičių.
Kitaip sakant, naujajam Vilniaus merui R.Šimašiui jau dabar yra sulaužytas stuburas, ir jis nėra laisvas ką nors spręsti be prezidentūros leidimo.
 
Konservatoriai ir valstybės įmonių verslas
Apie tai, kad konservatoriai į šiltas valstybinio energetinio monopolio vietas susodino jau palankius žmones, „Laisvas laikraštis“ jau rašė ne kartą. 
V.Landsbergio ištikimo padėjėjo Andriaus Tučkaus sūnus Dominykas Tučkus staiga tapo „Litgas“ direktoriumi. „Litgas“ teikia dujas didžiausiai Lietuvos aferai – SGD terminalui „Independence“. D.Tučkus pasakojo, kad koridoriuje nugirdo, kad „Litgas“ reikia naujo direktoriaus, pasisiūlė juo būti, ir greitai buvo paskirtas jai vadovauti. 
 
 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));