Kristupas Krivickas : Tai yra Lietuvos politinės korupcijos bomba! Kurią neutralizavo prokuratūra tuo galimai ir vėl išgelbėdama Uspaskichą nuo kalėjimo

vitias

vitias

Kristupas Krivickas

 

Tai yra Lietuvos politinės korupcijos bomba! Kurią neutralizavo prokuratūra tuo galimai ir vėl išgelbėdama Uspaskichą nuo kalėjimo. Britų tyrėjai teisme įrodė, kad milijoninius kyšius yra gavę aukščiausi Lietuvos politikai (byloje yra duomenų, kad šimtus tūkstančių grynais kaip kyšį galėjo gauti ir Darbo partijos kandidatas į premjerus V.Uspaskichas bei kiti aukšti politikai). Kam, kiek, kaip, kur ir kodėl nešė lagaminus grynųjų paliudijo britų saugomas liudytojas Pranciškus Jurgutis, kuris pats ir buvo kyšių tarpininkas. Kyšius davę britų energetikos korporacijos Alstom vadovai sėdi Anglijos kalėjime, o kyšius gavę Lietuvos politikai mėgaujasi gautais kyšiais laisvėje ir toliau aktyviai dalyvauja politikoje! Nes juos apgynė Lietuvos generalinė prokuratūra nutraukdama tyrimą. Apie tai, kad ši byla turi būti nagrinėjama ir Lietuvos teismuose, o kyšius gavę politikai ir Lietuvos energijos vadovai turi būti teisiami su Centro partijos “Gerovės Lietuva” pirmininku N.Puteikiu kalbėjome viešoje spaudos konferencijoje dar 2016 metais. Naglis asmeniškai buvo susitikęs britų saugomu liudytoju P.Jurgučiu. Tai ką, jis papasakojo – buvo informacinė bomba! Su smulkmenomis, paminučiui jis išdėstė kaip jis nešdavo kyšius garsiems politikams ir valstybinių energetikos įmonių vadovams! Visa medžiaga buvo perduota ir STT ir prokuratūrai! Tada žiniasklaida apie tai nutylėjo. Praėjo ketveri metai ir štai faktų tikrinimo portalas 15min.lt jau pagaliau skelbia informaciją šia tema. Gerai. Geriau vėliau negu niekada. Belieka tikėtis, kad visuomenės dėmesys ir viešasis interesas privers prokurorus britų jau surinktos ir teismo patvirtintos medžiagos pagrindu čiupti už kupros Lietuvos kyšininkus politikus ir pasodinti juos…bent jau į teisiamųjų suolą. Kai matau tokį aukščiausios valdžios kyšininkų nebaudžiamumą kyla dviprasmiškas noras: eiti į gatves ir reikalauti teisingumo arba eiti į Seimą ir pačiam imtis veiksmų, kad teisingumas būtų pasiektas. Šaltinis: 15min

Skandalingoji kyšių istorija, kai liko nubausti tik jos davėjai, bet ne gavėjai, reanimuojama Seime. Nors Anglijos kalėjime sėdi kyšius Lietuvoje davę buvę energetikos kompanijos „Alstom“ atstovai, Generalinė prokuratūra neseniai nutraukė tyrimą pritrūkusi įrodymų. Be to, kyšių gavėjus išgelbėjo senatis. Seimo Antikorupcijos komisija trečiadienį pasikvietė prokuratūros atstovus paaiškinti, kaip tai įvyko. kad garsūs Lietuvoje politikai, tuomečiai ministrai ir energetikai, galėjo gauti kyšius, kurių bendra suma siekė 5 mln. eurų. Už tai tarptautinei kompanijai „Alstom“ leista laimėti konkursus Lietuvos elektrinėje.
Tai išaiškino Didžiosios Britanijos sunkių korupcinių nusikaltimų tyrimų biuras.

Iš „Alstom“ vadovų kyšių 2005–2010 m. ėmimu įtarti Lietuvos valdžios pareigūnai ir energetikai išvengė realios bausmės dėl senaties, nes didžiausios sumos į jų sąskaitas galėjo plaukti daugiau nei prieš dešimt metų.
Seimas jau baigė pavasario sesiją, tačiau trečiadienį Antikorupcijos komisija, sudaryta iš valdančiųjų ir opozicijos, pakvietė prokurorus paaiškinti, kaip čia nutiko, kad „Alstom“ kyšių istorijoje nubausti tik davėjai, o ne gavėjai. Susitikimas buvo uždaras, todėl žurnalistai negalėjo jame dalyvauti. Nors tyrimas nutrauktas, tačiau prokurorai slaptumo prašė dėl tyrimo medžiagos jautrumo. Kai kurie britų įvardyti asmenys šiuo metu aktyviai dalyvauja Lietuvos politiniame gyvenime.

Prokurorai Seimo narius informavo, kad tyrimas nutrauktas ir dėl senaties, ir dėl įrodymų trūkumo, ir nesant nusikaltimo požymių. Tiesa, komisijos nariai panoro susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga, todėl rudenį žada pratęsti diskusijas. Kitam komisijos nariui Nagliui Puteikiui susidarė įspūdis, kad posėdyje dalyvavę prokurorai elgiasi lyg „Alstom“ advokatai. „Todėl aš jiems pasiūliau, kad Lietuva grąžintų tą kompensaciją, kurią „Alstom“ pervedė į biudžetą. Juk pati tarptautinė kompanija prisipažino, kad jos vadovai dalino kyšius Lietuvoje“, – 15min po posėdžio teigė N.Puteikis.

Klausimą ketinama svarstyti jau kitoje Seimo sesijoje rudenį. Parlamentarai mano, kad prokurorai turėtų tęsti tyrimą. Britų sunkaus sukčiavimo tyrimų biuras įvardijo ir pavardes žmonių, kurie Lietuvoje galėjo gauti pinigus, tačiau sankcijų sulaukė tik kyšių davėjai. 2008 metų gruodžio 20 dieną Didžiosios Britanijos teismas pripažino kaltais tuometį „Alstom Power“ verslo plėtros direktorių, lietuvių kilmės Johną Venskų ir buvusį šios bendrovės Švedijos padalinio regiono pardavimų direktorių Goraną Wikstromą. Venskui skirta 3,5 metų laisvės atėmimo bausmė, o G.Wikstromas turės kalėti dvejus metus ir septynis mėnesius. Nors britai konkrečiai ir su detalėmis įvardijo, kam ir kaip buvo duoti kyšiai Lietuvoje, Generalinė prokuratūra nutraukė tyrimą. Atlikus visus būtinus ikiteisminio tyrimo veiksmus bei išnaudojus visas galimybes surinkti tyrimui reikšmingus duomenis, nebuvo gauta pakankamai duomenų įtariamojo kaltei dėl galimo kyšininkavimo pagrįsti bei pareikšti įtarimus kitiems asmenims“, – balandžio 20 dieną paskelbė Prokuratūra.
Generalinė prokuratūra taip pat turėjo britų surinktą medžiagą, pagal kurią buvo nuteisti kyšių davėjai. Beje, Prokuratūra atsisakė 15min suteikti procesinius dokumentus dėl tyrimo nutraukimo, buvo paskelbtas tik pranešimas spaudai.

STT medžiagoje – konkrečios vietos

Vienintelis asmuo, kuriam spėta paskelbti įtarimus, – tuometis „Lietuvos energijos“ vadovas Rymantas Juozaitis – visą laiką neigė kaip nors dalyvavęs korupcinėje schemoje. Kiti aukšti politikai ir energetikai Lietuvoje buvo tik apklausti.

O Didžiojoje Britanijoje realias laisvės atėmimo bausmes gavo kyšių davėjai.

15min matė STT surinktą medžiagą, kuria buvo dalytasi ir su britų tyrėjais. Medžiagoje pateikti įrodymai, kaip ir kur buvo nešami kyšiai. Pavyzdžiui, viena iš vietų buvo tuometė „Lietuvos energijos“ poilsio bazė ant Asvejos ežero kranto.

Informacijos teikėjas – nustebęs

Britų tyrimui svarbios informacijos suteikė verslininkas Pranciškus Jurgutis, kuris 15min yra prisipažinęs, jog buvo tarpininkas tarp kyšio davėjų ir aukščiausio rango ėmėjų Lietuvoje.

Jis ne kartą vyko į Londoną, kur birtų tyrėjams pateikė detales, kaip buvo nešami pinigai ir kokiems tikslams. Britų specialistai taip pat buvo atvykę į Lietuvą.

P.Jurgutis 15min teigė, kad jį irgi nustebino prokurorų sprendimas nutraukti tyrimą. „Kai byla buvo atimta iš prokuroro Sauliaus Versecko, tada ir tapo aišku, kad ji bus numarinta. Taip ir atsitiko“, – teigė P.Jurgutis. Jis lankėsi Generalinėje prokuratūroje kelis kartus. „Man priekaištavo, kad visus duomenis suteikiau britams, kad esu pats kaltas, jog byla taip ilgai trunka. Manau, kad bylos numarinimas buvo suplanuotas iš anksto“, – įsitikinęs jis.

Facebook komentarai
});}(jQuery));