G.Nausėda minėti valstybės dienos pasikvietė ir garsiausią Lietuvos reketininką

vitiokas

vitiokas

G.Nausėda minėti valstybės dienos pasikvietė ir garsiausią Lietuvos reketininką

 

Aurimas Drižius

 

Valstybės dienos pobūvyje prezidentūroje kartu su kitais garsiais svečiais šurmuliavo ir garsiausi Lietuvos nusikaltėliai. Vienas tokių – bene garsiausias Lietuvos reketininkas Viktoras Uspaskich, kuris išreketavo daugiau nei 15 mln. eurų iš Prancūzijos kompanijos „Alsthom“

Beje, ta aplinkybė, kad kyšius Uskaskich mokėjęs Lietuvos verslininkas Pranciškus Jurgutis davė išsamius parodymus, kaip buvo reketuojamas Uspaskich, ir pagal jo parodymus teismas Londone nuteisė kelis „Alsthom“ vadovus. Vienas iš nuteistų britų, neatlaikęs gėdos, pasikorė kalėjime Anglijoje. Tačiau Lietuvoje prokuratūra, turėdama visus sunkių nusikaltimų įrodymus, tempė bent dešimt metų, kol sulaukė nusikaltimo senaties ir tada bylą nutraukė. Niekas neabejoja, kad tai buvo padaryta Grybauskaitės nurodymu – mat kišeninė prokuratūra visada vykdė jos nurodymus. Tik keista, kokiu būdu ir už kokias paslaugas prezidentūrai V.Uspaskich išsisuko nuo kalėjimo.

Nes kyšius mokėjusio Pranciškaus Jurgučio parodymai prokuratūrai – šokiruojantys. Šokiruoja Uspaskich metodai ir jo nusikaltimų įžūlumas.

„Alstom“ vadovai Londono teisme prisipažino mokėję didelius kyšius Lietuvos vyriausybei ir sėdo į kalėjimą

Kaip į prezidentūrą pateko garsiausias reketininkas, kuris dabar facebooke moko savo pasekėjus sveikais gyventi?

Prezidentūra Delfi praėjusią savaitę paaiškino, kam šįkart buvo išsiųsti kvietimai į priėmimą. „Prezidentas G. Nausėda tęsia kurį laiką nutrūkusią tradiciją Valstybės dienos proga rengti priėmimus Prezidentūroje. Ši sena tradicija skirta suburti ir pagerbti valstybei nusipelniusius žmones iš skirtingų valstybės gyvenimo sričių ir skirtingų Lietuvos regionų. Šiemet Valstybės diena sutampa su karantino pabaiga, taigi, atsiranda dar vienas, papildomas šventės dėmuo, susijęs su pasibaigusiu sunkios kovos su pandemija etapu. Į priėmimą Valstybės dienos proga Prezidentas kviečia Lietuvos valstybingumui ir šalies reputacijos stiprinimui nusipelniusius kultūros, meno, mokslo pasaulio, akademinės bendruomenės, verslo, valdžios ir valstybės institucijų, diplomatinio korpuso, žiniasklaidos, religinių bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų, pvz. vienijančių žmones su negalia, švietimo ir ugdymo bendruomenių atstovus. Visi Seimo nariai pagal tradiciją yra pakviesti į svarbiausią Valstybės dienos iškilmių dalį – Vėliavų pakėlimo ceremoniją. Joje šiemet dalyvaus ir garbūs svečiai – Europos Vadovų Tarybos Pirmininkas Charles‘is Michelis ir Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis“, – atsakė Prezidentūros atstovas spaudai Ridas Jasiulionis.

Teisėjų partija „pastatė“ ant Uspaskicho

Dar prieš praėjusius Seimo rinkimus G.Kryževičiaus vadovaujamas vyriausias administracinis teismas nurodė, kad už juodąją buhalteriją teisiamai Darbo partijai turi būti gražinta 1,8 mln. eurų negautų dotacijų. „Iš iš to galima daryti išvadą, kad partijoms galima turėti „juodąsias buhalterijas“, – tada sakė Naglis Puteikis, – tačiau žinoma, tik pagal atskirą sąrašą. Nes jeigu Centro partija pabandytų 1000 eurų įsinešti į savo juodąją buhalteriją, tai tikrai jau būtų generalinės prokuratūros teikimas naikinti mūsų partiją.

  • Tai taip suprasti, kad „sistema“ pastatė ant Darbo partijos?
  • Neabejotina, nes ją giria tiek kairieji, tiek ir dešinieji, visos sisteminės partijos, neišgirsi iš jų nė vieno kritikos žodžio, ja žavisi LRT, delfi ir kiti sisteminė žiniasklaida. Iš LRt neišgirsi nė vieno kritiško žodžio ar tyrimo apie Darbo partiją. Niekas teisėjų nesmerkia už tai, kad jie iš vyriausybės rezervo skyrė dotaciją Darbo partijai 1,8 mln. eurų. Darbo partijos reitingai kyla, ir tuo džiaugiasi politologai.
  • O kur dingo toks Pranciškus Jurgutis, kuris pats papasakojo, kad nešė lagaminus pinigų V.Uspaskichui, ir pagal kurio parodymus Didžiojoje Britanijoje buvo pasodinti bendrovės „Alsthom“ vadovai?
  • Generalinė prokuratūra nutraukė tyrimą dėl Darbo partijos vaidmens „Alsthom“ byloje, nors Anglijoje tokius pačius kyšininkus pasodino. Žodžiu, visas „dvaras“ proteguoja Darbo partiją visais įmanomais būdais, ir jeigu mažosios nesisteminės partijos to nesupranta, ir nesuvokia, kad jos vienintelis šansas yra susivienyti į vieną partiją, kad peržengti 5 proc. barjerą, ir vėliau visi gaus po 2 proc. ir toliau galės verkti kamputyje. Mes praeituose Seimo rinkimuose ėjome koalicija ir surinkome 6 proc. balsų ir todėl nebenorime lipti ant to pačio grėblio antrą kartą. Mes sutinkame sujungti visas opozicines jėgas į vieną partiją ir atiduoti pavadinimus, pirmininkų pozicijas ir dotacijas.

 

 

V.Uspaskich kyšio reikalavo be užuolankų

P.Jurgutis prokuratūrai papasakojo, kad dar  2005 metų kovo pirmoje pusėje, sutartu laiku jis kartu su Prancūzijos kompanijos „Alsthom“ atstovu  J.V.Venskum nuvyko į Ūkio ministeriją, pakilo į ketvirtą aukštą, ten koridoriumi į kairę nuėjo į priimamojo kabinetą.

Priimamajame nieko nebuvo, tad iškart užėjo į Ūkio ministro V.Uspaskich kabinetą. Kabinete V.Uspaskich buvo vienas. Pasisveikino, J.V.Venskus prisistatė kad yra „Alsthom“ atstovas. Matė, kad V.Uspaskich žinojo, kokiu reikalu jie atėjo, nes šiam buvo pateikti su Elektrėnų elektrinės projektu susiję dokumentai (konkurso ir pan.).

V.Uspaskich be jokių didelių įžangų pasakė, kad žino reikalo esmę, ir kad „Alstom“ turi sumokėti 15.000.000 eurų (penkiolika milijonų eurų), būtent pabrėždamas, kad būtent eurų, o ne litų. Tuo pačiu pabrėžė, kad tie pinigai turi būti sumokėti būtent šiam asmeniškai už tai, kad nebūtų trukdoma „Alstom“ dalyvauti minėto projekto įgyvendinime.

Pasakyta suma jam, P. Jurgučiui, buvo labai netikėta, net neįsivaizdavo, kad gali būti reikalaujama sumokėti tokią sumą ir dar eurais. Matė, kad pasakyta suma buvo netikėta ir J.V.Venskui. Jis nusprendė išeiti ir atsisveikinęs toliau paliko kalbėtis su V.Uspaskich tik J.V.Venskų. J.V.Venskus taip pat greitai išėjo iš V.Uspaskich kabineto, gal po 5-10 min. Pamatė, kad J.V.Venskus išėjo labai pasimetęs, suprakaitavęs, kaip sakoma „iškritęs iš veido“, tad buvo akivaizdu, kad paprašyta suma ir jam buvo labai netikėta.

Jie žemyn nebesileido liftu, o ėjo laiptais. Jis klausė kaip dabar suprasti buvusio Neringos mero S.Mikelio pagalbą, jeigu buvo paprašyta tokios milžiniškos sumos, kaip dabar jie sugebės tokią sumą surinkti ir sumokėti, pradėjo priekaištauti, kad jie ėjo tiesiogiai, nes dabar nebeturi galimybių atsitraukti derėtis, kad galėjo veikti per kokius tarpininkus. Dar paklausė, ar J.V.Venskus apskritai gali prisiimti tokią atsakomybę, kaip tai suderins su „Alsthom“ vadovybe, ar turi tokius įgaliojimus, sakė, kad galėjo iškart nesutikti, sakyti, kad jam reikia suderinti su „Alstom“ vadovybe.

J.V.Venskus atsakė, kad su „Alstom“ susitvarkys ir pinigų gaus, ir kad dabar reikia svarstyti, kaip tuos pinigus sumokėti, kad reiks tą sumą pasidalinti ir savo dalį turės sumokėti ir dalyvaujantys subrangovai“.

Taigi, V.Uspaskich, kaip supranta, kyšio reikalavo už tai, kad jis, kaip Ūkio ministras, nesiimtų jokių veiksmų, kad minėtas viešasis konkursas šio projekto įgyvendinimui būtų stabdomas, peržiūrimas, būtų atšaukti jo rezultatai.

Mano, kad V.Uspaskich reikalautą sumą – 15.000.000 eurų yra mokėję ir kiti subrangovai, kiti šio projekto dalyviai. Žino, kad yra mokėjęs UAB ISS prezidentas Juozas Vaščėga, kuris jiems bendraujant yra sakęs: „Tiek jiems sumokėjau grynų pinigų, o jie dar nepatenkinti“, iš ko suprato, kad J.V.Venskus iš šių irgi buvo pareikalavęs atitinkamos dalies pinigų.

V.Uspaskich nebuvo vienintelis valstybės tarnautojas, kuris tiesiogiai ar netiesiogiai pareikalavo atlygio iš ,,Alstom“ ir UAB KHES.

Kitiems Lietuvos valstybes tarnautojams už dalyvavimą minėtame projekte kyšių nėra mokėjęs. Tačiau yra mokėjęs pačiam J.V.Venskui 4.000.000 litų (keturis milijonus litų), ši suma buvo perduota per ilgą laikotarpį įvairiomis sumomis. Kaip suprato, šis iš šių pinigų atsiskaitydavo su kitais valstybės tarnautojais, jam yra sakęs, kad reikėjo sumokėti Ūkio ministerijos sekretoriui Anicetui Ignotui, Elektrėnų elektrinės direktoriui Pranciškui Noreikai. Konkrečių pinigų perdavimo šiems asmenims aplinkybių jis nežino, tik iš J.V.Venskaus žodžių suprato, kad buvo mokama ir dėl to neabejoja. R.Juozaičiui už galimybę dalyvauti šiame projekte asmeniškai nėra mokėjęs, tačiau yra davęs kyšį už UAB KHES laimėtą konkursą darbams Kauno hidroelektrinėje.

Tęsdamas savo parodymus apie V.Uspaskich pareikalautą 15 mln. eurų kyšį nurodė, kad pirmoji dalis reikalauto kyšio – 940.000 litų – pastarajam buvo perduota Dubingiuose.

2005 m. gegužės mėnesį, eilinį kartą jam būnat pas R.Juozaitį „Lietuvos energija“ patalpose, šis palydėjo iš kabineto link išėjimo ir eidamas pasakė, kad V.Uspaskich jau jį spaudžia, kad būtų sumokėta dalis reikalauto kyšio, o būtent – 1.000.000 litų. Po šio pokalbio su R.Juozaičiu, jis susitiko su J.V.Venskumi, kuriam perdavė R.Juozaičio nurodymą sumokėti 1 mln. litų, pasakė, kad 1 mln. yra didelė suma, o jie dar net nėra pasirašę sutarčių dėl UAB KHES kaip subrangovo dalyvavimo tame projekte.

P.Jurgutis smulkiai papasakojo prokurorams, kaip perdavė milijonus kyšio vitiokui

P. Jurgutis 2020 04 16 nutarimas2 page 010

Facebook komentarai
});}(jQuery));