Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras : suvakcinavus vaikus, šios apsaugos mastas ir trukmė šiuo metu nežinomi

ulac_LOGO

ulac_LOGO

ECDC informacija dėl 5 – 11 metų vaikų skiepijimų

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) stebėsenos duomenimis, 5–11 metų vaikai pastaraisiais mėnesiais ES/EEE šalyse sudarė vis daugiau naujų susirgimo ir hospitalizacijų dėl COVID – 19 ligos atvejų. Nors ES/EEE šalyse visose amžiaus grupėse padidėjo COVID – 19 ligos hospitalizacijų skaičius, tačiau tarp COVID – 19 liga susirgusiųjų vaikų vyravo lengvos ligos formos ir palanki ligos klinikinės eigos baigtis. Sunkūs COVID – 19 ligos atvejai tarp 5-11 metų amžiaus vaikų išlieka reti, t.y. hospitalizuotų vaikų buvo 0,61 procentas ir 0,06 proc. atvejų reikėjo intensyvios terapijos paslaugų. Iš viso, kai pradėjo dominuoti pandeminio viruso Delta variantas, iš dešimties ES/EEE šalių pranešta apie  65 800 simptominių COVID – 19 ligos atvejų tarp 5–11 metų amžiaus vaikų.

Pasak ECDC, santykinis vaikų indėlis į bendrą SARS – CoV – 2 viruso cirkuliaciją galėjo padidėti dėl veiksnių, susijusių su labiau užkrečiamos Delta atmainos išplitimu bei padidėjusiomis vyresnio amžiaus grupių skiepijimo apimtimis.

ECDC informacijoje pažymima, kad gretutinių sveikatos būklių turėjimas 5–11 metų amžiaus vaikų grupėje yra susijęs su maždaug 12 kartų didesne hospitalizavimo ir 19 kartų didesne tikimybe patekti į intensyvios terapijos skyrių. Tačiau daugumai (78 proc.) hospitalizuotų tokio amžiaus vaikų nebuvo pranešta apie kitas gretutines sveikatos būkles.

Užregistruota, kad 5–11 metų amžiaus vaikams pandeminis SARS – CoV – 2 virusas sukėlė vaikų dauginį uždegiminį sindromą bei pokovidines būkles, tačiau šiuo metus sunku kiekybiškai įvertinti šių sveikatos būklių paplitimą ir naštą. JAV ligų kontrolės centro (CDC) duomenimis, apie miokardito atvejus buvo pranešta iki 37 kartų dažniau nevakcinuotiems jaunesniems nei 16 metų vaikams, kuriems diagnozuota COVID – 19 liga, lyginant su kitais tos pačios amžiaus grupės pacientais.

ECDC informuoja, kad be tiesioginio COVID-19 ligos poveikio sveikatai, COVID-19 ligos pandemija paveikė 5–11 metų vaikų fizinę ir psichinę sveikatą bei gerovę. Be to, kasdienės socialinės ir edukacinės veiklos sutrikimai šio amžiaus grupės vaikams sukėlė nerimą ir kančią.

Modeliavimo duomenys rodo, kad 5–11 metų vaikų skiepijimas gali sumažinti SARS-CoV-2 plitimą visoje populiacijoje, nors šios apsaugos mastas ir trukmė šiuo metu nežinomi. Visgi paskaičiuota, kad ši intervencija 11 proc. sumažintų visos populiacijos efektyvųjį reprodukcijos rodiklį (

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: ZIGMANTAS NAGYS, UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ IR AIDS CENTRAS
Facebook komentarai
});}(jQuery));