ESO patvirtino kito mėnesio garantinio elektros energijos tiekimo kainą – 82 ct už kWh !

kreivas

kreivas

PAPILDYMAS
Padaryti klaidą nėra nuodėmė – nuodėmė yra, padarius klaidą joje ir pasilikti. Todėl neturiu ir, labai viliuosi, ateityje niekada neturėsiu problemos pripažinti suklydus, net, jei mano klaida bus išprovokuota ar sąlygota objektyvių priežasčių. Tačiau net ir tai yra nesvarbu.
Taigi prieš keletą valandų paskelbiau įrašą (jį matote žemiau) apie ESO patvirtintas elektros energijos garantinio tiekimo kainas rugsėjo mėnesiui. Šiame įraše vadovavausi mūsų žiniasklaidos priemonėse (lrt.lt, vz.lt, lrytas.lt ir kt.) plačiai paskelbta informacija, kad vidutinė rugpjūčio mėnesio „Nord Pool” biržos kaina buvo 40,4 ct už kWh. Sugretinau šiuos duomenis su „Nord Pool” biržoje paskelbtais duomenimis ir nustačiau, kad „Nord Pool” biržoje paskelbta vidutinė rugpjūčio mėnesio kaina yra 48 ct už kWh. Tuo pagrindu padariau išvadą, kad žiniasklaidos priemonėse paskelbtoji kaina – 40, 4 ct už kWh yra nurodyta be PVM.
Vis tik, pasirodo, kad žiniasklaidos priemonės paskelbtoji „Nord Pool” biržos vidutinė rugpjūčio mėnesio kaina – 40, 4 ct už kWh, yra klaidinga ir ji yra klaidinga iš esmės. Iš tiesų vidutinė šios biržos rugpjūčio mėnesio kaina yra 48 ct BE PVM. Tai patvirtina ir Lietuvos energetikos agentūros interneto tinklalapyje paskelbta informacija https://www.ena.lt/…/lietuvos-energetikos-agentura…/
Dėl nurodytos priežasties turiu pripažinti, kad ESO, patvirtindama garantinio tiekimo kainą rugsėjo mėnesiui, klaidos nepadarė. Kita vertus garantinio tiekimo kaina – 82 ct už kWh, suteikia man moralinę teisę mūsų energetikos ministrą ir toliau vadinti kreivu ministru
Dar kartą atsiprašau, kad jus suklaidinau, tačiau neprašau supratimo, kad mano klaida buvo išprovokuota dėl žiniasklaidos priemonėse paskelbtos klaidinančios informacijos.
Komentuojamą įrašą palieku – tam, kad būtų aišku, apie ką eina kalba ??
ESO patvirtino kito mėnesio garantinio elektros energijos tiekimo kainą – 82 ct už kWh ! https://www.lrt.lt/…/eso-patvirtino-garantinio-elektros… Patikslinu, kad tai ne visuomeninio, o garantinio tiekimo kaina, tai yra, kaina, kurią už elektros energiją mokės tie vartotojai, kurie turėjo prievolę pasirinkti „nepriklausomą” elektros energijos tiekėją, tačiau to kol kas nepadarė. Tiesa, ši kaina – 82 ct už kWh, yra nurodyta neįvertinus valstybės šiuo metu taikomos 9 ct už kWh kompensacijos. Taigi su valstybės taikoma kompensacija, garantiniame tiekime likę vartotojai rugsėjo mėnesį už elektros energijos kilovatvalandę mokės nei daug, nei mažai – 73 ct. Pažymiu, kad visos pirmiau nurodytos kainos yra nurodytos su PVM ir persiuntimo paslaugos (0,079 ct) bei skirstymo paslaugos (0,014 ct) kainomis.
Šioje įrašo dalyje atkreipiu jūsų dėmesį į vieną mano įrašui itin svarbią detalę – pirmiau nurodytame šaltinyje taip pat paaiškinama, kokia tvarka yra apskaičiuojama būsimojo mėnesio (šiuo atveju – rugsėjo mėnesio) garantinio tiekimo kaina – ji yra apskaičiuojama vidutinei praėjusio ataskaitinio mėnesio (šiuo atveju tai būtų rugpjūčio mėn.) elektros energijos biržos kainai, susiformavusiai Lietuvos kainų zonoje, pritaikius koeficientą 1,25.
Kita vertus jau kitame šaltinyje skelbiama, kad vidutinė rugpjūčio mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina buvo 40,4 ct už kWh.
https://www.lrt.lt/…/lietuvos-energetikos-agentura-per… Remiantis „Nord Pool” skelbiamais duomenimis , darytina išvada, kad 40,4 ct už kWh kaina pirmiau minėtame šaltinyje yra nurodyta be PVM, todėl, atlikus nesudėtingą matematinį veiksmą, gauname, kad rugpjūčio mėnesio „Nord Pool“ biržos vidutinė kaina Lietuvos zonoje buvo 48 ct už kWh su PVM.
Vadinasi, jei rugpjūčio mėnesio „Nord Pool“ biržos vidutinė kaina buvo 48 ct už kWh (su PVM), rugsėjo mėnesį garantiniame tiekime likusių vartotojų mokama kaina, pritaikius 1,25 koeficientą, turėtų būti 60 ct už kWh (su PVM), o prie šios kainos pridėjus perdavimo (0,079 ct) ir skirstymo (0,014 ct) paslaugos kainas – 69 ct už kWh. Toliau, jei šiai kainai pritaikome valstybės taikomą kompensaciją (9 ct), garantiniame tiekime likę vartotojai, mano skaičiavimais, rugsėjo mėnesį už elektros energiją turėtų mokėti galutinę 60 ct už kWh (su PVM), bet ne 73 ct už kWh (su PVM), kaip tą patvirtino ESO.
Atsižvelgiant į visa tai, kreivo ministro noriu paklausti: ministre, tai kokiu, vis gi, principu vadovaudamasis ESO nustatė elektros energijos garantinio tiekimo kainą? Sakau, gal praktikoje jau pasiteisinusiu principu „moki-vagi”?
Gal kam atrodo, kad 13 ct yra nedaug, tačiau, jei per mėnesį suvartojame, tarkime, 150 kWh, vienam namų ūkiui tas 13 ct skirtumas pavirs į 19,5 Eur. O jei tokių namų ūkių yra 100 000? Skaičuokite patys…
P.S. „Nord Pool” biržos vidutines kainas Lietuvos kainų zonoje pagal atskirus mėnesius rasite čia (kainos nurodytos eurais už megavatvalandę – past.): https://www.nordpoolgroup.com/…/Area…/ALL1/Monthly/…
Facebook komentarai
});}(jQuery));