D.Grybauskaitė „užčiaupė“ bažnyčią dėl alkoholio reklamos sau įprastu būdu – šantažu

Kaip D.Grybauskaitė „užčiaupė“ bažnyčią dėl alkoholio reklamos?

2011 m. gruodžio 12 dieną Grybauskaitė pas save pasikvietė Vyskupų konferenciją ir davė jiems užuominą – jei priešgyniausite dėl alkoholio reklamos ir jį parėmusius seimūnus bažnyčiose kalsite prie gėdos stulpų, aš pasirūpinsiu, kad Bažnyčia pati turėtų mokėti už kunigų pensijas. 

„Tokį tekstą prieš porą metų parašė vienas iš „žaliųjų valstiečių” lyderių Aurelijus Veryga. Kaip žinia, „žalieji valstiečiai” šiuo metu yra įvardijami kaip prezidentės rinkimų arkliukas, sukurtas tam, kad „nukanalizuoti” protesto balsus, ir tam, kad valstiečiai su konservatoriais po rinkimų sudarytų koaliciją. Ir nė vieną iš Dalios Gryvauskaitės aferų „Independence” ar „Snoro ir Ūkio bankų užgrobimas – nebus išaiškintos”, – Aurimo Drižiaus komentaras.

Po susitikimo arkivyskupas Tamkevičius iškart prakalbo, kad draudimais gal ir ne visada visko pasieksi. Tačiau kolegos iš NTAKK (Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos) praneša, jog arkivyskupas sakė, jog prezidentė gruodžio 12 dieną neminėjo, kad pasirašė alkoholio reklamos įstatymą, bet davė suprasti, kad yra linkusi tai padaryti. 

Gerbiama V.Jasukaitytė ir gerb. St. Stulpinas nutarė kritikuoti visuomenininkus, kad rengia mitingą prie prezidentūros. Jie mato prezidentę kaip nepailstančią kovotoją už liaudies teises, kuriai trukdo įvairūs blogiečiai iš jos aplinkos (kuriuos, beje, ji pati ir pasiskyrė).

Manau, kad tai sena rusiška pasaka apie gerąjį carą ir jo blogiečius dvariškius. Prezidentė, jei būtų norėjusi, jau seniai būtų padariusi tvarką teisėsaugoje. Juk ji save mėgsta vaizduoti kaip ryžtingą lyderę, kapojančią blogiečiams galvas. Deja, jokių pozityvių žingsnių pedofilijos byloje iš prezidentės nematyti, tik pareiškimas, kad prievartos prieš mergaitę negalima naudoti. Tiek galėjome padaryti ir jūs ar aš. 

Prezidente kaip tariama liaudies gynėja nusivyliau dalyvaudamas NTAKK veikloje. Ten vyko intensyvus mūšis dėl alkoholio reklamos legalizavimo. Prezidentavimo pradžioje prezidentė davė aiškiai suprasti, kad jokios abejotinos iniciatyvos pro ją nepraeis. Vėliau – kad išnagrinės tarptautinę patirtį dėl alkoholio reklamos ir tada apsispręs. Visai prieš pasirašymą paminėjo, kad visišką alkoholio reklamos draudimą yra įgyvendinusi tik Norvegija. O kai jau buvo nusiųstas visuomenėje tiek aistrų sukėlęs įstatymas, ji atseit jį pasirašė tą pačią dieną 20. 30 val. Tai buvo 2011 m. gruodžio 8 d. 

Tarp gruodžio 9 ir 11 dienos imtinai prezidentė buvo išvykusi į užsienį (susitikimai su ES lyderiais). 

Gruodžio 12 dieną Grybauskaitė pas save pasikvietė vyskupų konferenciją ir davė jiems užuominą – jei priešgyniausite dėl alkoholio reklamos ir jį parėmusius seimūnus bažnyčiose kalsite prie gėdos stulpų, aš pasirūpinsiu, kad Bažnyčia pati turėtų mokėti už kunigų pensijas. Po susitikimo arkivyskupas Tamkevičius iškart prakalbo, kad draudimais gal ir ne visada visko pasieksi. Tačiau kolegos iš NTAKK praneša, jog arkivyskupas sakė, jog prezidentė gruodžio 12 dieną neminėjo, kad pasirašė alkoholio reklamos įstatymą, bet davė suprasti, kad yra linkusi tai padaryti. 

Beje, nuo tos dienos (2011 12 12) iš Bažnyčios negirdėjau nei vieno blogo žodžio apie alkoholį. 

Tarp gruodžio 8 ir 13 dienų NTAKK rinko visuomeninių organizacijų raginimus prezidentei šį įstatymą vetuoti. Surinkome net 256 organizacijų parašus. Tačiau mums pranešė, kad prezidentė jau atseit pasirašė gruodžio 8 d. Mes žinome, kad prezidentės patarėja sveikatos klausimais Aira Mačėjienė gruodžio 9 d. apie pasirašymą nieko nežinojo ir ragino visuomenininkus rinkti parašus. 

Taigi labiausiai tikėtina, kad prezidentė skubiai pasirašė tą įstatymą kai išgirdo, kokia didelė jam sutelkta visuomenės opozicija. Ji, nenorėdama galutinai išsiduoti, kad palaiko abejotinai priimtą įstatymą (apie tai, kiek ten neskaidrumo žr. prisegtą priedą) pasirašė atgaline data ir paaiškino, kad mes visi su savo kreipimaisis pavėlavome. 

Beje, prezidentė nusispjovė ne tik į visuomenininkus. Seimo nariai taip pat surinko 52 parašus, kad ji šį įstatymą vetuotų. Tačiau ji apėjo visuomenės spaudimą paprasčiausiai pasirašiusi atgaline data ir paskelbusi, kad mes visi pavėlavome. 

Nuo to laiko NTAKK, puoselėjusi visas viltis, neteko iliuzijų, kad prezidentė iš tiesų siekia pažaboti korupciją ir oligarchus. 

Jei kas norėsite į tą istoriją gilintis labiau: http://www.aguoga.lt/lt/content/prezidente-pasirase-girtuoklystes-istatyma

Dar apie prezidentę baisių dalykų mini Z.Vaišvila: http://www.balsas.lt/naujiena/251759/zigmas-vaisvila-dalia-grybauskaite-begediskai-meluoja/rubrika:naujienos-lietuva-politika

 

Nacionalinės tabako ir alkoholio koalicijos kreipimosi į prezidentę tekstas: 

J.E. LR Prezidente

Kreipiamės į Jus, kaip į šalies demokratijos garantą, prašydami vetuoti Seimo itin neskaidriai priimtą Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo pataisą, kuria atšaukiamas prieš 3 metus praėjusios kadencijos Seimo priimtas sprendimas uždrausti alkoholinių gėrimų reklamą visuomenės  informavimo priemonėse.  

Svarstant šį įstatymo projektą buvo vengiama tartis su visuomeninėmis organizacijomis. Svarstymo pradžioje viešoji diskusija buvo sąmoningai blokuojama alkoholio reklamos pajamomis suinteresuotos žiniasklaidos, o viešesnė diskusija prasidėjo tik pastarosiomis savaitėmis. Net ir iki šiol dalis žiniasklaidos pateikia tik vienašališką ir alkoholio pramonei palankią informaciją. 

Nebuvo atsižvelgta į Seimo patariamosios institucijos – Nacionalinė sveikatos tarybos, Pasaulio sveikatos organizacijos, vaikų ir jaunimo, tėvų ir kitų organizacijų nuomonę. Skirtingai nei alkoholio gamintojų atstovai, nevyriausybinių organizacijų atstovai buvo nepageidaujami parlamento frakcijų posėdžiuose. Dalis Seimo narių, savo deklaracijose deklaravę savo ar savo šeimos narių veiklas susijusias su alkoholio bei reklamos verslu nenusišalino nuo įstatymo pataisų svarstymo ir balsavimo. 

Dėl šių veikų Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją pateikdami duomenis apie Seimo narių deklaracijas ir jų dalyvavimą svarstymuose. Tačiau komisijos pirmininkas apie tai net neužsiminė parlamentarams. Taip pat buvo kreiptasi ir į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją dėl galimo Seimo narių viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto, bei vienos iš verslo grupių atstovo ryšių su Seimo nariu. 

Proceso metu buvo imtasi priemonių manipuliuoti ir falsifikuoti viešąją nuomonę. Dviems iki tol atliktoms visuomenės nuomonės apklausoms neparodžius alkoholio gamintojams palankių rezultatų ir didesnei daliai visuomenės pasisakius už reklamos draudimą, buvo užsakyta viešosios nuomonės tyrimo kompanija, kuri pateikė kitokius duomenis ir skirtingai nei įprasta jos duomenis ėmėsi komentuoti ne tyrėjai, o šios kompanijos komercijos direktorius. Į klausimus apie tyrimo užsakovus ir metodiką Baltijos tyrimų atstovai taip ir neatsakė. 

Su alkoholio kontrole susiję klausimai buvo nepagrįstai nagrinėjama slaptai. Seimo sveikatos reikalų komitete buvo skelbiama, kad alkoholio kontrolės klausimai bus nagrinėjami slaptai. Seimo statutas numato, kad slaptai nagrinėjami tik su valstybės paslaptimi susiję klausimai. Slaptumas prieš pat posėdį buvo atšauktas, tad jame nedalyvavo dauguma alkoholio kontrole besidominčių visuomeninių organizacijų, nors alkoholio gamintojai buvo informuoti apie galimybę dalyvauti posėdyje. 

Priėmimo metu klausimo laikas buvo keičiamas taip, kad kuo mažiau visuomenės galėtų stebėti ar dalyvauti pačiame procese. Be to reklamos draudimo atšaukimo klausimas darbotvarkėje buvo atskirtas nuo kitų klausimų ir alkoholio kontrolės pasiūlymų, nors mūsų žiniomis egzistavo susitarimas svarstyti alkoholio kontrolės politikos klausimus kompleksiškai. Nuolatinė skuba, laiko kaitaliojimas, kitos manipuliacijos Seimo darbotvarke sudaro prielaidas manyti, kad klausimo svarstymą stengiamasi maksimaliai nuslėpti nuo visuomenės, vengti viešumo ir pan. 

Nevyriausybinės organizacijos jau kreipėsi į Jus prašydamos nepritarti alkoholinių gėrimų reklamos draudimo atšaukimui. Mes norime priminti šį kreipimąsi ir taip pat prisidedame prie prašymo vetuoti šį  Seimo sprendimą.  Jūs jau ne kartą pasisakėte už visuomenė sveikatos išsaugojimą ir sustabdėte alkoholio pramonei naudingus ir Lietuvos visuomenei žalingus siūlymus mažinti akcizą alkoholiui bei švelninti sąlygas prekybai alkoholiu. Tikimės jūsų principingumo ir šiuo klausimu. 

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));