Bręsta skandalas – Šiaulių ONTT dešimt metų pardavinėjo narkotikus, o FNTT – slėpė sunkius nusikaltimus

karpalovs
Bręsta skandalas – Šiaulių ONTT dešimt metų pardavinėjo narkotikus, o FNTT – slėpė sunkius nusikaltimus
Aurimas Drižius
Lietuvos bankas ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba pradėjo tyrimus, kaip galėjo atsitikti, kad FNTT Šiaurių skyrius dešimt metų slėpė sunkius nusikaltimus Pakruojo ūkininkų kredito unijoje, o Lietuvos bankas, žinodamas tuos faktus, nieko nedarė, kad tai sustabdyti.
Dar 2004 m. pagal Pakruojo ūkininkės Ramutės Vaitekūnienės skundą buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas Šiaulių FNTT.
Mat Pakruojo ūkininkų kredito unijos vadovai daug metų vogė pinigus, ir išduodavo fiktyvias paskolas žmonės, kurie net nėra buvę toje unijoje.
FNTT apklausė keliasdešimt žmonių, kelis metus vykdė „ikiteisminį tyrimą“, iškviesti liudininkai papasakojo, kad nėra buvę minėtoje kredito unijoje, todėl labai nustebo, kad teismas jiems priteisė tariamas skolas už paimtus kreditus.
Paaiškėjo, kad unijoje tokiu būdu buvo masiškai vagiami indėliai – paskolos išduodamos fiktyviai, klastojant dokumentus.
Viena iš tokių aukų – vietos ūkininkė Ramutė Vaitekūnienė. Teismas iš jos šeimos priteisė keliasdešimt paskolų pagal suklastotas paskolų sutartis. Galiausiai varžytinėse buvo parduotas ūkininkės šeimos turtas – keliasdešimt hektarų žemės.
Prokuroras Artūras Karpalovas nutarė nutraukti ikiteisminį tyrimą
Ramutės Vaitekūnienės pareiškimas – jai ir jos vaikams kredito unija neva išdavė 520 tūkst. litų per vieną naktį. Nors kredito unija naktimis nedirba, FNTT tai nebuvo įdomu
Visą tą laiką FNTT žinojo, kad vykdoma sunki nusikalstama veikla, tačiau jos tyrimas ilgai nesibaigė. Galiausiai FNTT nutraukė tyrimą, nusprendusi, kad kai kuriems nusikaltimams jau suėjo senatis, o kiti nėra reikšmingi. Minėtas 100 puslapių FNTT nutarimas, kuriame su visomis detalėmis buvo parašyta kredito unijos nusikaltimai, buvo padėta į seifą, o ūkininkė net negavo nutarimo, kad tyrimas jau nutrauktas. Tik vėliau paaiškėjo, kad FNTT net nebuvo jos įtraukusios į bylą kaip nukentėjusios, o nusikaltimo auka buvo tik liudininkė – FNTT specialiai taip padarė, kad nereikėtų jai siųsti nutarimo apie nutrauktą tyrimą, ir moteris negalėjo jo skųsti teismui.
https://www.youtube.com/watch?v=yicSX-chq-c&feature=youtu.be
Tik neseniai gavusi minėtą FNTT nutarimą R.Vaitekūnienė kreipėsi į FNN vadovus ir LB, prašydama atnaujinti šį tyrimą, ir pareikšti įtarimus nusikaltimus slėpusiems asmenims. Ūkininkė įsitikinusi, kad FNTT nusikaltimus slėpė už didelius kyšius.
„2004 metais įvyko vagystės pačioje Pakruojo ūkininkų kredito unijoje, – pasakojo ji, – 2004 metų balandžio 28 dieną Lietuvos Centrinė Kredito unija pateikė Pakruojo ūkininkų kredito unijai rekomendacijas. Apie šias rekomendacijas nežinojo kredito unijos nariai , o kredito unijos vadovas, A. Atkočiūnas, šių rekomendacijų nevykdė. Todėl mano šeimos nariams ir pažystamiems buvo forminamos paskolos, laidavimai ir neprotestuotini vekseliai, kurių pagalba buvo suforminamos didžiulės paskolų sumos, tačiau žmonės šių pinigų negavo, nes Pakruojo ūkininkų kredito unijos Vadovas A. Atkočiūnas aiškino, kad reikia šių paskolų Lietuvos Bankui, kad neuždarytų Pakruojo ūkininkų kredito unijos.
Supratusi, kad buvau apgauta, nes nei vienas žmogus, kuriuos aš rekomendavau negavo suformintų paskolų pinigų, nors jiems tų paskolų nereikėjo, bet tapo kredito unijos skolininkais, todėl kreipiausi į teisėsaugos institucijas ir 2010 metais buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje Nr.40-1-158-10 Pakruojo ūkininkų kredito unijos atžvilgiu. FNTT Šiaulių apygardos valdybos tyrėjai nekreipė dėmesio net į suklastotus žmonių parašus ir dokumentus, nesiaiškino kam iš tikrųjų buvo išmokėti suformintų paskolų pinigai. 2014 m. sausio 10 dieną Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Artūras Karpalovas nutarė: baudžiamojoje byloje Nr.40-1-158-10 ikiteisminį tyrimą nutraukti , kadangi nepadaryta veika , turinti nusikaltimų požymių. Apie priimtą sprendimą tik pranešti.
Su šios bylos medžiaga ir priimtu nutarimu negalėjau susipažinti, nes man nebuvo leista.
Vilniaus apygardos teismui išreikalavus baudžiamos bylos Nr.40-1-158-10 medžiagą ir susipažinus su ja sužinojau, kad yra suforminta dvidešimčiai žmonių paskolų, kurių suma yra 6071375,00 (šeši milijonai septyniasdešimt vienas tūkstantis trys šimtai septyniasdešimt penki ) litai. Tie žmonės net nežinojo, kad jiems suformintos tokios paskolos, nes jų parašai buvo suklastoti. Taip pat buvo įtraukti tie patys žmonės gavę paskolas ir laiduotojais, kurie laidavo vieni kitiems net nežinant, nors Lietuvos Centrinė Kredito Unija buvo pateikusi rekomendacijas šitaip nedaryti, tačiau Pakruojo ūkininkų kredito unijos vadovas nesilaikė šių rekomendacijų ir toliau klastojo paskolų ir laidavimo dokumentus. Per šiuos suklastotus dokumentus labai nukentėjo mano šeimos nariai ir pažystami žmonės.
Gerbiamas Prezidente, labai prašau tarpinininkauti atstatant teisingumą Pakruojo ūkininkų kredito unijoje.
Lietuvos Banko Valdybos Pirmininke, prašau sustabdyti Pakruojo ūkininkų kredito unijos veiklą, kol bus atnaujintas ikiteisminis tyrimas. Išreikalauti visų Valdymo Organų ir su jais susijusių žmonių finansinius įsiskolinimus Pakruojo ūkininkų kredito unijoje.
Finansinių Nusikaltimų Tyrimo Tarnybos Viršininke, prašau atnaujinti baudžiamąją bylą Nr.40-1-158-10, nes kaip minėjau nebuvau gavusi šios bylos nutarties, o kai susipažinau su ja tai ten tiek yra suklastotų dokumentų, kad būtina atnaujinti šią bylą ir nubausti kaltus asmenis.
PRIDEDAMA:
Specialisto išvada 2012m. kovo 30 d. Nr. 5-4/26 kopija;
Nutarimas 2014 m. sausio 10 d. kopija;
Lietuvos Centrinės Kredito Unijos rekomendacijos 2004-04-28, kopija;
LCKU išplėstinio valdybos posėdžio protokolas 2004-10-05 Nr.44, kopija Kiti dokumentai trisdešimt lapų, kopijos.