A.Skardžius : 15min.lt “tyrime” – nauja melo dozė

15min.lt “tyrime” – nauja melo dozė

 

Pranešimas spaudai

2017 m. rugsėjo 5 d. 

Vilnius

 

Šiandien 15min.lt paskelbė dar vieną publikaciją, juodinančią mane, kaip Seimo narį ir mano šeimą. Šiame straipsnyje išgalvotų istorijų ir tiesos neatitinkančios informacijos kur kas daugiau nei faktų. Todėl šiuo pranešimu pateikiu faktus apie mano “pastangas padėti šeimos verslui” ir straipsnyje minimas “skandalingąsias įstatymo pataisas” dėl saulės elektrinių: 

 

1. Taip, mano sūnus buvo gavęs leidimą vystyti mažąją (30 kW) saulės elektrinę. Kaip ir dar 7200 asmenų, kuriems leidimus 2011 m. – 2012 m. išdavė konservatoriaus A. Sekmoko vadovaujama Energetikos ministerija. Gaunant šiuos leidimus nereikėjo dalyvauti konkursuose – užteko užpildyti ministerijos pateiktą paraiškos formą. Visų saulės elektrinių išduotų leidimų galia neturėjo viršyti 10 MW. Tai numatė 2011 m. Seimo priimtas įstatymas. Tačiau Energetikos ministerija iki šio įstatymo įsigaliojimo jau buvo be konkurso išdavusi leidimus 45 MW galiai didžiosioms elektrinėms (iki 6 MW galios). Tikėtina, kad norint paslėpti šį faktą, pradėta dalinti leidimus mažosioms elektrinėms į dešinę ir į kairę. Taip išduota leidimų net 500 MW galiai. 50 kartų daugiau nei buvo patys nustatę įstatyme. Socialdemokratų Vyriausybė, pradėjusi darbą 2012 m. gruodį, pamatė, kokią pavojingą situaciją sukūrė konservatorių valdoma Energetikos ministerija ir skubiai ėmėsi taisyti situaciją.

 

2. 2013 m. sausio 15 d. pratęstoje Seimo sesijoje Vyriausybė ypatingos skubos tvarka pateikė 2 įstatymus, kad sustabdytų įsibėgėjusį saulės energetikos chaosą. Aplinkos ir Ekonomikos komitetai turėjo tik vieną dieną apsvarstyti šių įstatymų projektus ir pateikti išvadą Seimui. Ekonomikos komiteto, kaip papildomo komiteto išvadą parengė pirmininkas Remigijus Žemaitaitis. Ją ir cituoja 15 min.lt, visą autorystę priskirdami man. Tai yra visiškas melas. 

 

Beje, Ekonomikos komiteto parengtai išvadai nepritarė pagrindinis – Aplinkos komitetas. Taip išvados egzistavimas ir baigėsi. Patyrę žurnalistai galėtų tokius niuansus suvokti ir neklaidinti skaitytojų. 

 

3. Pagrindines Seimo priimtas pataisas, kurios realiai pažabojo chaotišką saulės elektrinių

plėtrą, aš pateikiau 2013 m. gegužės 16 ir 30 dienomis. Būtent šios pataisos realiai ir sustabdė saulės energetikos plėtrą nuo 500 MW iki 70 MW. Šiandien, praėjus jau 4 metams, galime tai konstatuoti remdamiesi realiais skaičiais. Jeigu nebūtume suvaldę situacijos, pagal konservatorių išduotus leidimus per 12 metų Lietuvos elektros vartotojai būtų sumokėję papildomus 2,6 milijardo eurų saulės jėgainių savininkams. Sumažinus leidimų skaičių iki 70 MW, suma sumažėjo dešimt kartų – per metus sumokame 25 milijonus eurų. Jeigu konservatoriai būtų laikęsi savo priimto įstatymo, mokėtume tik 4,5 milijono eurų per metus. 

 

Mano pasiūlymus rasti nesunku:

(https://eseimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAK/TAIS.449688?positionInSearchResults=805&searchModelUUID=9c0514fd-2b72-4409-a45f-e2f39ccdc9c4    

https://eseimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAK/TAIS.448769?positionInSearchResults=821&searchModelUUID=9c0514fd-2b72-4409-a45f-e2f39ccdc9c4).

 

Štai tokie sausi faktai. 2012 m. tapęs Seimo nariu ir pamatęs, kokią kilpą konservatoriai nori užnerti elektros vartotojams su išduotais leidimais saulės elektrinėms, savo sūnui patariau A. Sekmoko išduotą leidimą išmesti į šiukšlių dėžę. Jis taip ir padarė. Todėl 15min.lt teiginiai, kad aš mėginau padėti šeimos narių verslui, yra visiškas melas. Mano veikla buvo priešinga – ginant viešąjį interesą apsaugoti elektros vartotojus nuo milijardinių išlaidų. Socialdemokratai ir šiandien siekia rasti kaltuosius, išdavusius tiek leidimų. Seime jau surinkti parašai sudaryti specialią tyrimų komisiją, nes net ir priėmus mano pasiūlymus, elektros vartotojai vis tiek priversti sumokėti didesnes sumas nei numato galiojantis įstatymas. Manau, kad tie pinigai turėtų būti išieškoti iš tų asmenų, kurie suteikė tiek leidimų saulės elektrinių savininkams. 

 

Tiek apie “skandalingąsias įstatymo pataisas”. 

 

Ne mažiau įdomiai 15min.lt pateikia ir informaciją apie mano žmonos turimas akcijas saulės elektrinėje Baltarusijoje. Vieną iš mažųjų šios elektrinės akcininkų mėginama įvardyti kaip labai įtakingą asmenį Baltarusijoje vien todėl, kad jis prieš 10 (!) metų vadovavo valstybinei energetikos kompanijai. Labai įžvalgu. 

 

Dėl moralinio aspekto, ar galima turėti verslą su baltarusiais. Klaipėdos uoste kroviniai iš Baltarusijos sudaro daugiau kaip 30 procentų. Tie kroviniai į uostą keliauja Lietuvos geležinkeliais. Taigi, Baltarusijos įmonės yra strateginės Klaipėdos uosto ir Lietuvos geležinkelių partnerės. Niekur negirdėjau, kad tai yra blogai. Kaip tik atvirkščiai – nuolat girdžiu, kiek pastangų deda Klaipėdos uostas ir Lietuvos geležinkeliai, stengdamiesi išlaikyti Baltarusijos krovinius. 

 

Tiriamoji žurnalistika yra labai reikalinga. Tačiau 15min.lt straipsniai apie mane ir mano šeimą yra kito žanro kūriniai. Teisme išsiaiškinsime, koks tai žanras.

Facebook komentarai
});}(jQuery));