7 patarimai, kaip elgtis tėvams, kai paauglys neprižiūri savo dantų

7 patarimai, kaip elgtis tėvams, kai paauglys neprižiūri savo dantų

 

Paaugliai nesiliauja stebinti odontologų – šie pastebi, kad dėl elementarių žinių apie burnos higieną stygiaus protezuoti dantis jaunimui tenka vis dažniau. Vien 2014 m. valstybės lėšomis buvo protezuoti 1917 vaikų iki 18 metų dantys, kai dar 2012 m. šis skaičius nesiekė tūkstančio. Specialistai perspėja – tėvai turėtų atsakingiau stebėti savo paaugusias atžalas ir mokyti jas spręsti su dantų higiena susijusias problemas.

 

„Atžalas mokyti tinkamos burnos higienos svarbu ankstyvoje vaikystėje, bet dabartinė situacija rodo, kad tėvų ir specialistų patarimai reikalingi ir jiems paaugus. Svarbu ne tik vieną kartą mažam vaikui parodyti teisingus judesius dantų šepetėliu, bet ir prižiūrėti, kad dantų priežiūra taptų paauglio kasdienybės dalimi. Tai pasiekti padeda skirtingos priemonės“, – sako odontologė Orinta Kovalevskaja.

 

O. Kovalevskaja kartu su antibakterinio burnos skalavimo skysčio „Listerine“ specialistais pristato 7 patarimus, kurie padės motyvuoti į paauglystės amžių įžengusią atžalą ir paskatins ją tinkamai rūpintis burnos sveikata ir savo šypsena.

 

Detaliai paaiškinkite pasekmes. Neprižiūrimi dantys greičiau genda, kinta jų spalva, atsiranda prastas burnos kvapas – pasirūpinkite, kad jūsų atžala tai žinotų ir suprastų. Nebūtina vaiko varginti ilgais aiškinimais apie parodontozę, tačiau elementarios žinios apie tai, kas bus, jei nesivalys dantų, padės atžalai suprasti dantų priežiūros naudą.

 

Leiskite rinktis patiems. Įtraukite paauglį į kasdienį apsipirkinėjimą, suteikdami galimybę spręsti pačiam. Galbūt jam patinka kuris nors specifinis dantų pastos ar antibakterinio burnos skalavimo skysčio skonis? Sužadinkite paauglio susidomėjimą, leisdami pačiam pasirinkti iš paprasto ar elektrinio dantų šepetėlio, vienos ar kitos rūšies dantų pastos. Tai suteiks kasdieniam ritualui didesnę svarbą. Turėdamas paties išsirinktą daiktą, vaikas jį vertins ir naudosis dažniau.

 

Pabrėžkite ryšį tarp burnos higienos ir bendros išvaizdos. Paauglystėje vaikai pradeda intensyviai rūpintis savo išvaizda ir įvaizdžiu. Todėl paaiškinkite jiems, kad tvarkingi dantys yra būtini norint atrodyti nepriekaištingai. Išmokykite atžalas, kad balta šypsena ir gavus burnos kvapas padės sužavėti bendraamžius ir leis labiau pasitikėti savimi.

 

Pasitelkite išmaniąsias technologijas. Internete apstu tiek mažiems vaikams, tiek paaugliams ar suaugusiems skirtų mobiliųjų aplikacijų, paverčiančių burnos higienos procedūras smagesnėmis nei galima įsivaizduoti. Vienos jų siūlo dantis valytis mėgstamos dainos ritmu ir rinkti taškus, kitos demonstruoja galimų judesių įvairovę – net ir išrankiausias paauglys ras sau patrauklų variantą.

 

Rodykite pavyzdį. Vaikai iš tėvų perima daug manierų ir įpročių, burnos higiena – ne išimtis. Tad jeigu norite įpratinti atžalas atidžiai rūpintis dantimis, turite juos prižiūrėti patys. Kasdien laikykitės trijų žingsnių burnos priežiūros programos, kuomet naudojama dantų pasta, siūlas ir antibakterinis burnos skalavimo skystis. Tuomet ir vaikams tai lengviau taps savaime suprantama kasdienės priežiūros dalimi.

 

Pasikliaukite specialistais. Paauglystės laikotarpiu dažnas jaunuolis mažai dėmesio skiria tam, ką sako tėvai. Tokiose situacijose nedvejodami prašykite odontologo, pas kurį profilaktiškai lankotės, pagalbos. Savo sritį išmanantis gydytojas tikrai sutiks padėti ir pasidalins savo žiniomis. Taktiškas specialisto pasiūlymas ar patarimas burnos higienos klausimais gali būti itin paveikus paaugliui, ypač pasitelkus vizualines priemones.

 

Nebijokite pagirti ir paskatinti. Kad ir kokio amžiaus būtų Jūsų atžala, galite už gerą elgesį, taigi ir rūpinimąsi dantimis, atsilyginti. Galbūt leisite savaitgalį ilgiau pasilikti su draugais, o gal nupirksite marškinėlius, kurių jis seniai troško? Tai prasidės lyg žaidimas, tačiau ilgainiui virs į įprotį, kurio vėliau priminti nė nebereikės.

 

Kontaktai: Ringailė Papartytė, ringaile@maniac.lt, 861585707.

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));