Žmogaus teisių komiteto pirmininkas T.Raskevičius pažeidė „seksualinio priekabiavimo” taisykles, o paskui nukentėjusyjį „išėdė” iš darbo

raske

raske

Atmetus dalį visiškai prėskų argumentų dėl Tomo Vytauto Raskevičiaus pašalinimo iš Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko pareigų (pvz. už tai, kad jis nekritikuoja karantino apribojimų ar skiepų nuo kovido), vertėtų pripažinti, jog skelbiamas reikalaujančių atsistatydinti parašų skaičius (370 tūkst.) mūsų valstybės mastu yra milžiniškas. Netgi jei pusę ar du trečdalius jų išbrokuotume, šis skaičius vis tiek būtų šešiaženklis, ir nauji valdantieji, ypač Laisvės partija, to negali ignoruoti, jei tvirtina atstovaujantys visus šalies sluoksnius.
Tarp pasirašiusių tikrai ne visi tamsuoliai, aršūs antivakseriai ar homofobai – manau, yra ir daugybė pakankamai nuosaikių, adekvačiai mąstančių žmonių, kurių nuomonės negalima numesti į šiukšlyną. Politikai privalo su jais diskutuoti, išklausyti pilną argumentaciją, pažvelgti į situaciją platesniu žvilgsniu, vertinant ne vien tik gražuliškus arkliukus su jam būdingais užlankstymais ir perlenkimais.
Žinoma, jokiu būdu negalima atleisti žmogaus iš pareigų dėl jo priklausymo seksualinei mažumai, taip pat dėl jo rasės, tautybės, odos spalvos, įsitikinimų, politinių pažiūrų (jei tai nėra kolaboravimas, veikimas prieš valstybės nepriklausomybę), nes tada mes patys pramušinėsime žmogaus teisių dugną, tiesiu taikymu skriedami link Rusijos ar Baltarusijos lygio.
Tačiau mane, tiesą sakant, nustebino T.V.Raskevičiaus paskyrimas ŽTK pirmininku po visai kitų dalykų, kurie jam nedaro garbės. Keista, kad į juos pro pirštus pažiūrėjo tiek Laisvės partijos vadovybė, tiek koalicijos partneriai.
Istorija, kurios aidas nenutilo iki šiol, garsiai nuskambėjo dar 2019 metais, V.T.Raskevičiui užimant Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Integravimo skyriaus vedėjo postą.
Dabar jau buvęs LGKT patarėjas Mindaugas Kluonis pateikė skundą, jog tiesioginis viršininkas V.T.Raskevičius prie jo priekabiauja – ne seksualiai, o dėl darbo reikalų.
Tyrimą atlikusi tarnyba nustatė, jog M.Kluonio šefas nusižengė Priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo ar persekiojimo prevencijos taisyklių 18.2 punktui: „Žodinis ar rašytinis žeminimas (darbuotoją ar darbuotojų grupę įžeidžiantys juokai ir pokštai, nuolatinės pastabos, neapykantos kalba, apkalbos, gandų skleidimas, šmeižtas ir pan.)“.
Tačiau T.V.Raskevičius nesulaukė netgi pačios švelniausios nuobaudos, o prieš viršininką viešai išdrįsusį išstoti pavaldinį žaibiškai suriaumojo administracijos buldozeriai – pasak M.Kluonio, vedėjas tą dieną, kai gavo sau nepalankias išvadas, pasiūlė kontrolierei panaikinti papildomas patarėjo funkcijas viename tarnybos projektų.
Tą pačią dieną taip buvo ir pasielgta. Nepraėjus nė dviem savaitėms nuo problemų paviešinimo žiniasklaidoje, patarėjui buvo pranešta, jog jo pareigybė naikinama, prigalvojant priežasčių apie funkcijų dubliavimąsi ir lėšų stygių.
Teisme paaiškėjo, kad iki sprendimo išvaryti M.Kluonį niekas iš tarnybos net neanalizavo situacijos nei dėl lėšų trūkumo, nei dėl kitų dalykų.
Visų instancijų teismai – tiek Vilniaus apygardos administracinis, tiek Vyriausiasis administracinis – nusprendė, kad tarnyba pasielgė neteisingai, atleidusi iš darbo M.Kluonį, kuris paviešino nemažai mobingo, spaudimo detalių.
Teismų sprendimai aiškiai byloja, jog atleidžiant M.Kluonį buvo pažeisti įstatymai, lygiateisiškumo principas, kai patarėjas vienintelis nebuvo išleistas atostogų ir t. t.
Konstatuota, kad patarėjo pareigybės naikinimas yra susijęs ne su realiu jos nereikalingumu, o su siekiu atleisti žmogų, neatsižvelgiant į jo argumentus, verdant konfliktui su vedėju.
Nors tarnyba prapylė teismus dėl M.Kluonio išmetimo, jis galop pats išėjo pajutęs, kad tokioje aplinkoje nebegalės dirbti.
Kitaip sakant, apie žmogaus teises garsiai kalbantis politikas prisidėjo, kad jam neįtinkantis pavaldinys būtų neteisėtai išėstas iš darbo, t. y., patirtų susidorojimą.
Manau, kad vien už tai T.V.Raskevičius nevertas eiti Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko pareigų. Pačiame komitete – galbūt, nors kol kas jo rūpestis žmonių teisėmis, jei kalbėsime apie pateiktų įstatymų pataisų projektus, daugiausiai apsiriboja atsakomybės įkliuvusiems su narkotikais švelninimu.
Tiesa, nuo kadencijos pradžios praėjo vos keli mėnesiai, tad dar pamatysime, kokie šio veikėjo prioritetai, ar jis vienodą dėmesį skiria visų pažeidžiamų grupių atstovams.
Laisvės partija ir pirmiausiai pats T.V.Raskevičius turi padaryti išvadas, kad jei toks didžiulis žmonių skaičius siekia jo atstatydinimo iš parlamento ŽKT pirmininko posto, tai kažkas iš tikrųjų ne taip, kažką reikia keisti, svarstyti, tobulinti, o ne ignoruoti tiek nuomonių.
Jei kas komentuosite, prašau, darykite tai kultūringai
Facebook komentarai
});}(jQuery));