„Wall Street Journal” : milijardai dolerių pagalbos Ukrainai gali būti išvogti

im 562366

im 562366

Warren P. StrobelSekti
ir Gordon LuboldFollow
2022 m. birželio 13 d. 8:00 val.

https://www.wsj.com/articles/with-billions-going-to-ukraine-officials-warn-of-potential-for-fraud-waste-11655121601

VAŠINGTONAS – JAV kasdien Ukrainai siunčia maždaug 130 mln. dolerių karinę pagalbą, taip pat ekonominę ir kitokią pagalbą, tačiau dabartiniai ir buvę JAV pareigūnai įspėja, kad reikia daugiau pastangų, kad ginkluotė ir pinigai nebūtų nukreipti, pavogti ar panaudoti ne pagal paskirtį.
Beveik 54 mlrd. dolerių, kuriuos Kongresas nuo sausio mėnesio skyrė Ukrainos konfliktui – su didele abiejų partijų parama – viršija metinę JAV pagalbą bet kuriai kitai šaliai, įskaitant pagalbą, siunčiamą Afganistanui per patį JAV karinio įsitraukimo į šią šalį įkarštį, sakė pareigūnai.
Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą vasario 24 d. Kongresas ir Baltieji rūmai pirmenybę teikė paramos Kijevui, kuris įnirtingai priešinosi, spartinimui, o ne naujų priežiūros mechanizmų kūrimui.
„Mes veikėme greitai ir intensyviai, ir, mano nuomone, neturėjome laiko apie tai pagalvoti”, – sakė Atstovų Rūmų ginkluotųjų pajėgų komiteto respublikonas Mike’as Rogersas (Mike Rogers, R., Ala.), pirmasis respublikonas Atstovų Rūmų Ginkluotųjų pajėgų komitete ir Ukrainos rėmėjas.
Atstovų Rūmai patvirtino 40 mlrd. dolerių pagalbos Ukrainai paketą, kuris, kaip tikimasi, sulauks prieštaravimų Senate; vykstant kovoms, JT pranešė, kad civilių aukų skaičius viršijo 3300; JAV žvalgybos vadovas pareiškė, kad Rusija ruošiasi ilgam konfliktui.
Nuotrauka: Ting Shen/Bloomberg News
Jokių piktnaudžiavimo atvejų nepaaiškėjo. Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vyriausybė sulaukė JAV ir Europos pagyrų už tai, kaip ji panaudojo JAV ir Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos suteiktą ginkluotę, kad atremtų pirminę Rusijos invaziją. Ukraina, kuri susiduria su nesiliaujančiu Rusijos pajėgų, lėtai įsitvirtinančių rytiniame Donbaso regione, spaudimu, sako, kad jai skubiai reikia daugiau sunkiosios Vakarų ginkluotės.
Į naujausią pagalbos Ukrainai paketą įtrauktos palyginti nedidelės sumos, skirtos Valstybės departamento ir JAV tarptautinės plėtros agentūros inspektoriams, kad jie galėtų vykdyti papildomą priežiūros veiklą.
Vertindamos galimą ginklų perdavimą, JAV, be kitų politinių, karinių ir žmogaus teisių aspektų, pasveria ir „neteisėto nukreipimo riziką”, sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas.
Perdavimas nebus patvirtintas, jei JAV įvertins, kad technika nebus naudojama taip, kaip numatyta susitarimuose dėl pardavimo ar perdavimo, sakė atstovas spaudai: „Ukrainiečiai mus patikino, kad jie pritaria mūsų susirūpinimui dėl šių sistemų atskaitomybės.”
Kai JAV įranga perduodama Ukrainos vyriausybei, JAV pareigūnai sakė, kad jie turi mažai tiesioginių žinių apie tai, kur ta medžiaga keliauja, ir pasikliauja Ukrainos vyriausybe, kad gautų tokią informaciją. Administracija nesutiko į šalį įsileisti amerikiečių karinių pajėgų, kurios galėtų vykdyti tam tikrą priežiūrą.
Atsižvelgdami į didžiulį pagalbos mastą ir į tai, kad Ukrainoje nėra JAV ir NATO priežiūros personalo, ankstesnių JAV karinės pagalbos kampanijų veteranai sako, kad problemų atsiradimas greičiausiai yra laiko klausimas.
„Net jei tai kilnus tikslas, bus vagysčių. Bus netinkamo elgesio. Bus nepotizmo. Bus priimami kvaili sprendimai. Tokia jau žmogiška prigimtis”, – sakė Džonas Sopko (John Sopko), Afganistano rekonstrukcijos specialusis generalinis inspektorius, dešimtmetį nustatinėjęs daugiamilijoninius JAV lėšų švaistymo ir grobstymo atvejus. „Po poros metų skaitysite istorijas apie lėšų švaistymą, sukčiavimą ir piktnaudžiavimą.”

 

Pentagonas: JAV, siųsdamos raketas į Ukrainą, „atsižvelgia į eskalacijos riziką
Pentagonas: JAV, siųsdamos raketas į Ukrainą, „nepamiršta eskalacijos rizikos
Peržiūrėkite vaizdo įrašą: Pentagonas: JAV, siųsdamos raketas į Ukrainą, „nepamiršta eskalacijos rizikos”.
JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojas politikai Kolinas Kahlas (Colin Kahl) sakė, kad Pentagonas supranta riziką, susijusią su JAV valdomų raketų sistemos siuntimu į Ukrainą, tačiau Kijevas patikino, kad nenaudos šios sistemos smūgiams į Rusijos teritoriją. Nuotrauka: .
P. Sopko biuras buvo suformuotas tik praėjus devyneriems metams po to, kai 2001 m. pabaigoje JAV kariai įžengė į Afganistaną. Per tuos metus jo biuras nustatė, kad Afganistane buvo vykdomi brangūs statybos projektai, kurie buvo prastai pastatyti arba niekada nebaigti; padėjo nustatyti konsultantus, kurie apgavo JAV ir Afganistano vyriausybes; nustatė, kad JAV lėšos, skirtos Afganistanui stabilizuoti, skatino konfliktą ir didino paramą Talibano sukilėliams, kurie dabar valdo šalį.
„Iš Afganistano išmokome vieno dalyko – pradžioje reikia vykdyti priežiūrą”, – sakė jis.
Ukrainos ambasados Vašingtone pareigūnai atsisakė komentuoti.
Ne visa Ukrainai skirta 53,6 mlrd. dolerių suma yra tiesioginiai pervedimai. Kongreso tyrimų tarnybos duomenimis, apie 12,5 mlrd. dolerių papildys Pentagono ginklų atsargas, išsiųstas į Ukrainą pagal prezidento J. Bideno įgaliojimus. Apie 7 mlrd. dolerių skiriama JAV karių dislokavimui Rytų Europoje.
Nuo tada, kai J. Bidenas pradėjo eiti pareigas, JAV suteikė daugiau kaip 5,3 mlrd. dolerių tiesioginės pagalbos saugumo srityje, o maždaug nuo tada, kai Rusijos pajėgos įsiveržė į šalį, – apie 4,6 mlrd. dolerių. Į šią sumą įeina tokie dalykai kaip naktinio matymo akiniai, šaulių ginklai, haubicų artilerijos sistemos, sraigtasparniai ir dronai. Administracija taip pat neseniai paskelbė, kad Ukraina gaus keturias didelio judrumo artilerijos raketų sistemas.
im 562366
Birželio mėn. pradžioje savaeigė haubica šaudo sviedinius, kad sunaikintų Ukrainos techniką ir įtvirtintas pozicijas. JAV suteikė Ukrainai haubicų artilerijos sistemų, kad ši galėtų kovoti su Rusijos pajėgomis.
FOTO: RUSIJOS GYNYBOS MINISTERIJA / ZUMA PRESS
Praėjusį mėnesį Kongreso patvirtintame ir J. Bideno pasirašytame 40,1 mlrd. dolerių išlaidų Ukrainai pakete numatyti 4 mln. dolerių Valstybės departamento generaliniam inspektoriui ir 1 mln. dolerių USAID generaliniam inspektoriui. Įstatyme Gynybos departamento generalinis inspektorius raginamas peržiūrėti Pentagono Ukrainai skirtų lėšų panaudojimą ir per 120 dienų pateikti ataskaitą. P. Sopko pasiūlė, kad reikia daugiau priežiūros, ir pažymėjo, kad Pentagonas, Valstybės departamentas ir USAID turi laikinai einančius pareigas, o ne nuolatinius generalinius inspektorius.
Senatorius Čakas Grassley (R., Ajova) praėjusį mėnesį atskiruose laiškuose Valstybės departamentui, USAID ir Gynybos departamento generaliniams inspektoriams paragino skirti ypatingą dėmesį lėšų stebėsenai ir pažymėjo, kad Kongresui iki šiol nepavyko susitarti dėl ilgalaikės priežiūros.
„Bet kuris mokesčių doleris, prarastas dėl švaistymo, sukčiavimo ar piktnaudžiavimo, yra doleris, kuris negali būti efektyviai panaudotas siekiant atremti Rusijos puolimą Ukrainos teritorijoje”, – Graslis sakė Valstybės departamento generalinio inspektoriaus pareigas einančiai Dianai Šo.
Atsakydamas į Grassley laišką, Pentagono generalinio inspektoriaus pareigas einantis Sean O’Donnell sakė, kad jo biuras kartu su Valstybės departamento ir USAID kolegomis sudarė bendrą darbo grupę Ukrainos išlaidoms prižiūrėti.
Atsižvelgiant į finansavimo dydį ir spartų tempą, turėtų būti įsteigtas galingesnis specialusis generalinis inspektorius pagal SIGAR pavyzdį, sakė kai kurie esami ir buvę pareigūnai.
„Ukraina buvo kritikuojama dėl korupcijos dar prieš prasidedant karui, ir ši korupcija neišnyko”, – sakė buvęs Pentagono ir Valdymo ir biudžeto biuro pareigūnas, dabar dirbantis Strateginių ir tarptautinių studijų centro analitiniame centre Vašingtone, Markas Cancianas. „Jei Ukrainos oligarchai pradės plaukioti JAV mokesčių mokėtojų finansuojamomis jachtomis, tai sužlugdys abiejų partijų paramą, kurios sulaukė tokia pagalba.”
Senatas atmetė senatoriaus Rando Paulo (Rand Paul, R., Ky.) pastangas gegužės mėn. patvirtintame 40,1 mlrd. dolerių išlaidų įstatyme įpareigoti įsteigti specialų generalinį inspektorių Ukrainai, todėl jo patvirtinimas buvo atidėtas. Tiek demokratų, tiek respublikonų lyderiai Senate ragino jį nedelsiant priimti.
Ką JAV turėtų daryti, kad pagalba Ukrainai nebūtų panaudota ne pagal paskirtį? Prisijunkite prie toliau pateikto pokalbio.
Senatorius Džonas Kenedis (John Kennedy, R., La.) pateikė atskirą įstatymo projektą, pagal kurį būtų įsteigtas specialus generalinis inspektorius Ukrainai, finansuojamas 20 mln. dolerių iš Kongreso patvirtintos pagalbos Ukrainai lėšų.
P. Sopko, specialusis generalinis inspektorius Afganistanui, sakė, kad patirtis jį išmokė: „Kai taip greitai išleidi pinigus… tavo mentalitetas yra „išleisti”. O dėl pasekmių nerimaukite vėliau”.
„Tikrai šokiruoja tai, kad žmonės netaiko to, ką sužinojome apie klaidas Afganistane, Ukrainoje”, – sakė jis.
Facebook komentarai
});}(jQuery));