VMI primena deklaruoti būsto nuomos pajamas – vėliau nereikės #ateitipasitarti

VMI primena deklaruoti būsto nuomos pajamas – vėliau nereikės #ateitipasitarti

 

2017 m. balandžio 26 d., Vilnius. Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Vilniaus AVMI) primena, jog iki gegužės 2 d. pajamų deklaracijas turi pateikti gyventojai, 2016 m. nuomoję jiems priklausantį nekilnojamąjį turtą, pavyzdžiui, būstą, ir deklaruoti iš šios veiklos gautas pajamas. Mokesčių administratorius pastebi, kad nors būsto nuomos pajamų nedeklaravimo atvejų ir nustatoma, vis daugiau gyventojų tokias pajamas deklaruoja ir nesitaiksto su mokesčių vengimu.

 

„Gyventojai įvykdyti mokestines prievoles – sumokėti mokestį nuo būsto nuomos pajamų – gali įsigydami verslo liudijimą arba pajamų mokestį sumokėti gavę pajamas. Pirmuoju atveju gyventojas pajamų mokestį sumoka įsigydamas verslo liudijimą numatytam nuomos laikotarpiui ir iki gegužės 2 d. metinėje pajamų deklaracijoje turi deklaruoti tik gautų pajamų sumą. Antruoju atveju, kai būstas nuomojamas be verslo liudijimo, reikia ne tik deklaruoti iš nuomos gautas pajamas, bet ir nuo jų apskaičiuoti ir sumokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį (GPM)“, – mokestines pareigas primena Vilniaus AVMI viršininkė Edita Glumbakienė. 

 

Vilnietis Julius Laiconas – vienas tų, kuris būsto nuomos pajamas jau deklaravo. Jis kartu su žmona nuomoja butą, šiai veiklai jie įsigijo verslo liudijimą. „Mokėti mokesčius skatina pilietiškumas, pagarba valstybei. Tokios taisyklės, jos galioja visiems, jomis ir vadovaujamės. Keista būtų tuo girtis, juk tiesiog atliekame tai, ką reikia“, – sako p. Laiconas.

 

Mokesčių administratoriaus duomenimis, vis dažniau apie tai, kad iš būsto nuomos gautos pajamos turi būti deklaruojamos ir sumokami mokesčiai, kitiems linkę priminti ir patys gyventojai. Šių metų pirmąjį ketvirtį VMI pasitikėjimo telefonu 1882 Vilniuje gauti 45 pranešimai apie galbūt nesumokėtus mokesčius už nuomojamą būstą – t.y. 2,5 karto daugiau nei atitinkamu laikotarpiu praėjusiais metais.

 

Šalies gyventojai aktyviau VMI informuoja ir apie kitus galbūt daromus mokestinius pažeidimus. Šių metų pirmąjį ketvirtį VMI pasitikėjimo telefonu 1882 ir programėle „Pranešk“ jie pateiktė daugiau nei 1,3 tūkst. pranešimų – tai 32 proc. daugiau nei 2016 m. pirmą ketvirtį. Praėjusiais metais VMI sulaukė apie 4,6 tūkst. pilietiškų gyventojų pranešimų.

 

 „Būsto nuomos sektoriui vis dar skiriame didelį dėmesį, aiškindamiesi, ar būstą nuomojantys asmenys deklaruoja gautas pajamas. Gyventojų VMI pasitikėjimo telefonu 1882, programėle „Pranešk“ ir kitais būdais pateikta informacija yra reikšminga, ją nuolat tikriname, vertiname savo turimus duomenis ir kilus įtarimams dėl galbūt nedeklaruotų ir nesumokėtų mokesčių savininkus kviečiamės pokalbio“, – teigia E. Glumbakienė, pažymėdama, kad pokalbių metu neretai nustatoma taisyklių pažeidimų.

 

Vilniaus AVMI, įtardama, kad mokesčiai nuo būsto nuomos pajamų gali būti nesumokėti, per pirmuosius tris šių metų mėnesius apie 60 savininkų pasikvietė į pokalbius – trečdalis nurodė gavę būsto nuomos pajamų, tačiau jų nedeklaravę. Sulaukę mokesčių inspekcijos dėmesio, šie gyventojai pateikė metines pajamų deklaracijas ir sumokėjo apie 9 tūkst. eurų GPM.

 

Glumbakienės teigimu, laiku deklaruotos iš būsto nuomos gautos pajamos leistų išvengti VMI dėmesio ir vizitų pas mokesčių inspektorius.

 

Vilniaus AVMI primena, kad iš būsto nuomos pagal verslo liudijimą gautos pajamos turėtų būti deklaruojamos GPM308 deklaracijos V priedo V13 laukelyje.

 

Jeigu gyventojas būstą nuomojo be verslo liudijimo iš būsto nuomos gautas pajamas jis turėtų deklaruoti GPM308 P priede, P1 laukelyje pasirenkamas 15 proc. GPM mokesčio tarifas, P2 laukelyje – pajamų rūšies kodas 23, P4 laukelyje įrašoma gautų pajamų suma. P5 ir P8 laukeliuose reikia įrašyti nulį, jei būsto nuomos pajamos buvo gautos iš fizinio asmens. Mokėtina GPM suma deklaracijoje apskaičiuojama automatiškai, ją galima rasti deklaracijos 2 puslapyje, 33 laukelyje.

 

VMI statistiniais duomenimis, verslo liudijimą vykdyti veiklą „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų“ 2016 m. buvo įsigiję 7125 gyventojai, 2015 – 5768; 2014 – 5042; 2013 – 4277. Verslo liudijimą „Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas“ 2016 m. 837 gyventojas, 2015 m. – 696 gyventojai, 2014 – 593; 2013 – 501. Verslo liudijimą „Apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos) teikimas“ 2016 m. įsigijo 852 gyventojų, 2015 m. – 849; 2014 – 780; 2013 m – 719 gyventojų. Pastaraisiais metais visoje Lietuvoje auga ir gyventojų deklaruojamos pajamos gautos iš nekilnojamojo turto nuomos.  Už 2015 m. beveik 54 tūkst. gyventojų deklaravo apie 168 mln. eurų iš minėtos veiklos gautų pajamų, už 2014 m. – 52 tūkst. deklaravo 149 mln. eurų gautų pajamų, 2013 m. – 46,5 tūkst. – apie 123 mln. eurų, 2012 m. – 42 tūkst. – 109 mln. eurų gautų pajamų.

 

Išsamią informaciją apie pajamų ir turto deklaravimą VMI paskelbė interneto svetainėje www.vmi.lt  (Apie VMI -> Svarbu -> 2016 m. gyventojų pajamų ir turto deklaravimas).   

 

VMI primena, kad savarankiškai aktualią informaciją mokesčių klausimais, seminarų dalijamąją medžiagą, paaiškinimus ir komentarus galima rasti adresu www.vmi.lt. Pasikonsultuoti su VMI specialistais mokesčių klausimais galima  paskambinus telefonu 1882 arba +370 5 255 3190. Telefonu suteikta konsultacija yra lygiavertė rašytinei, nes pokalbiai yra įrašomi bei saugomi 5 metus.

 

Pastaba: Valstybinė mokesčių inspekcija grotažyme #ateikitpasitarsim socialiniuose tinkluose skatina atkreipti dėmesį į galbūt daromus mokestinius pažeidimus ir sąmoningai į juos reaguoti. VMI Facebook paskyra ir ši kampanija nominuota didžiausiame Baltijos šalyse Technologijų ir inovacijų festivalyje „LOGIN 2017“: http://login.lt/lt/apdovanojimai/nominacijos/work/44

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: LAIMONAS RIMKUS, VALSTYBINĖ MOKESČIŲ INSPEKCIJA PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

Facebook komentarai
});}(jQuery));