Viskas, ką reikia žinoti apie Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT)

chebra

chebra

JAV grasina areštuoti TBT teisėjus, jei jie teiks amerikiečius už Afganistano karo nusikaltimus

Evert Elzinga/POOL/AFP | (Iš L) Teisėjas Marc Perrin de Brichambaut iš Prancūzijos, pirmininkaujantis teisėjas Cuno Tarfusser iš Italijos ir teisėjas Chang-ho Chung iš Korėjos Tarptautiniame baudžiamajame teisme (TBT) Hagoje 2017 m. liepos 6 d.
Tekstas parengtas pagal:

https://www.france24.com/en/20180910-usa-trump-threatens-arrest-icc-judges-american-soldiers-afghan-war-crimes

David SMITH
Jungtinės Valstijos pirmadienį pagrasino suimti Tarptautinio baudžiamojo teismo teisėjus ir kitus pareigūnus bei taikyti jiems sankcijas, jei šis teismas imsis apkaltinti karo nusikaltimais bet kurį Afganistane tarnavusį amerikietį.

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas Hagoje įsikūrusią teisių gynimo instituciją pavadino „neatskaitinga” ir „atvirai pavojinga” Jungtinėms Valstijoms, Izraeliui bei kitiems sąjungininkams ir sakė, kad bet koks JAV tarnautojų tyrimas būtų „visiškai nepagrįstas, nepateisinamas tyrimas”.

„Jei teismas imsis persekioti mus, Izraelį ar kitus JAV sąjungininkus, mes nesėdėsime ramiai”, – sakė J. Boltonas.

Jis sakė, kad JAV yra pasirengusios teismo pareigūnams taikyti finansines sankcijas ir pateikti baudžiamuosius kaltinimus, jei jie imsis veiksmų prieš bet kuriuos amerikiečius.

„Mes uždrausime jo teisėjams ir prokurorams atvykti į Jungtines Valstijas. Taikysime sankcijas jų lėšoms JAV finansų sistemoje ir patrauksime juos baudžiamojon atsakomybėn pagal JAV baudžiamąją sistemą”, – sakė jis.

„Tą patį padarysime ir bet kuriai bendrovei ar valstybei, kuri padės TBT vykdyti amerikiečių tyrimą”, – sakė jis.

Boltonas šiuos komentarus pasakė Vašingtone sakydamas kalbą Federalistų draugijai – įtakingai teisinių konservatorių asociacijai.

 

Tyrimas dėl sulaikytųjų išnaudojimo

J. Boltonas atkreipė dėmesį į 2017 m. lapkričio mėn. pateiktą TBT prokuroro prašymą pradėti tyrimą dėl įtariamų JAV kariuomenės ir žvalgybos pareigūnų Afganistane įvykdytų karo nusikaltimų, visų pirma dėl sulaikytųjų išnaudojimo.

Nei Afganistanas, nei jokia kita vyriausybė, kuri yra TBT Romos statuto šalis, tyrimo atlikti neprašė, sakė Boltonas.

Jis sakė, kad TBT galėtų oficialiai pradėti tyrimą „bet kurią dieną”.

Jis taip pat paminėjo neseniai palestiniečių lyderių iškeltą bylą dėl Izraelio pareigūnų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn TBT už žmogaus teisių pažeidimus.

„Jungtinės Valstijos pasinaudos visomis būtinomis priemonėmis, kad apsaugotų mūsų piliečius ir mūsų sąjungininkus nuo neteisingo baudžiamojo persekiojimo šiame neteisėtame teisme”, – sakė J. Boltonas.

„Mes nebendradarbiausime su TBT. Mes neteiksime jokios pagalbos TBT. Mes tikrai neprisijungsime prie TBT. Leisime TBT mirti pačiam.”

Grėsmė JAV suverenumui

TBT pasmerkimas papildė Baltųjų rūmų nepritarimą daugeliui viršvalstybinių institucijų ir sutarčių, kurios, prezidento nuomone, nėra naudingos Jungtinėms Valstijoms.

J. Boltonas taip pat pasmerkė teismo veiklos rezultatus nuo tada, kai jis oficialiai pradėjo veikti 2002 m., ir teigė, kad dauguma didžiųjų valstybių prie jo neprisijungė.

Jis teigė, kad nepaisant daugiau nei 1,5 mlrd. dolerių išlaidų, teismas priėmė tik aštuonis apkaltinamuosius nuosprendžius, ir sakė, kad tai nesustabdė žiaurumų visame pasaulyje.

„Iš tiesų, nepaisant vykstančių TBT tyrimų, žiaurūs nusikaltimai toliau vyksta Kongo Demokratinėje Respublikoje, Sudane, Libijoje, Libijoje, Sirijoje ir daugelyje kitų šalių”, – pridūrė jis.

Tačiau J. Boltonas sakė, kad pagrindinis prezidento Donaldo Trumpo administracijos prieštaravimas yra susijęs su idėja, kad TBT galėtų turėti aukštesnius įgaliojimus nei JAV Konstitucija ir JAV suverenitetas.

„Pasaulietiniu požiūriu mes nepripažįstame jokios aukštesnės valdžios už JAV konstituciją”, – sakė jis.

„Šis prezidentas neleis, kad Amerikos piliečiai būtų persekiojami užsienio biurokratų, ir neleis, kad kitos valstybės diktuotų mums savigynos priemones.”

Facebook komentarai
});}(jQuery));