Tūkstančius dalyvių suburdavę Snaigės žygiai baigėsi su valdančiųjų sporto reforma

Algimantas_Juseviius_Simono_Dailids_nuotrauka_2_1

Algimantas_Juseviius_Simono_Dailids_nuotrauka_2_1

Tūkstančius dalyvių suburdavę Snaigės žygiai baigėsi su valdančiųjų sporto reforma

Žinomas šviesuolis, keliautojas, kalnų kelionių, orientavimosi sporto ir šiaurietiško ėjimo Lietuvoje pradininkas Algimantas Jucevičius (78 m.) šiandien jaučiasi nušluotas į patvorį. Megėjiško sporto ir sveikos gyvensenos sistemą sunaikinusiusprofesionalųvyriausybės politikus, prieš rinkimus deklaravusius paramą sveikai gyvensenai ir fiziniam atyvumui, metų žmogumi išrinktas Algimantas vadina valždiažmogiais, sukėlusiais niekada nesapnuotą krizę šalyje.

Pernai įvykdyta valstiečio K. Smirnovo inicijuota reforma sunaikinti Kūno kultūros ir sporto ir rėmimo fondą, sukurti naują Sporto rėmimo fondą ir atiduoti jo valdymą Švietimo ministerijai, virto iki šiol nematytu chaosu mėgėjiško sporto, fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos bendruomenėje. Valdantieji, rinkimuose palaikymą gavę būtent iš šios bendruomenės, sugėbėjo iš Fondo remiamų sričių išmesti fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenseną, visuomeninkus guosdami, kad visa tai neatitinka projektinio finansavimo rėmų ir tęstiniai renginiai iš fondo negali būti finansuojami. Tai reiškia jog 30-40 metų Lietuvoje vykdytos sveikai gyventi skatinusios veiklos projektus vertinusių ekspertų buvo priskirtos nefinansuojamoms veikloms ir apskritai, pateiktoms ne tam Fondui, nes sveika gyvensena nėra finansuojama Fondo lėšomis.

Visuomeninkų veikla valstybei nebereikalinga

 

Algimantas Juseviius Simono Dailids nuotrauka 2 1

“Fonde neliko sveikos gyvensenos. Tai visų mūsų tragedija. Apskritai, tai yra valstybinė tragedija, ne tik mūsų. Mano visas gyvenimas buvo pašvęstas žmonėms, daugelį renginių finansuodavau iš savo asmeninių lėšų, o prie dabartinės “profesionalų” valstybės esu nušluotas į patvorius ir turiu užbaigti veiklą. Iki šios dienos rengiau baidarių ralius, slidininkų maratonus, kiekvieną savaitgalį vykdžiau pėsčiųjų žygius, nenutraukiau Keliautojų sąjungos veiklos. Esu įsiskolinęs visiems. Visa tai dariau negalėdamas įsivaizduoti, kad valstybei ši veikla bus nebereikalinga. Ir, nors Švietimo viceministrė viešai mane vadina “vakarykšte diena”, aš tikiu, kad tik tokios veiklos, tęstinės, buriančios ir palaikančios sveikai gyvenančias bendruomenes, gali įtvirtinti sveikos gyvensenos įpročius kasdienybėje. Pusmetinės akcijos, vienkartiniai metiniai projektai to niekada nepadarys”, – sako Keliautojų sąjungos prezidentas. 

Snaigės žygiai – sena istorinė patirtis, vykstanti 55 metus. Kiekvieną žiemos savaitgalį juose dalyvaudavo nuo 1000 iki 2000 žmonių, kurių amžius siekia nuo 3 iki 85 metų! “Taip nuvertinti šiuos dalykus vien dėl to, kad reorganizacijas vykdantys “proto bokštai” neturi jokio supratimo apie sveiką gyvenseną ir fizinį aktyvumą, yra absurdas. Man labai liūdna. Visą gyvenimą atidavęs sveikatingumui, šiandien kraustausi iš patalpų, nes nėra lėšų susimokėti už jų nuomą. Šįmet pirmą kartą per 30 metų neišvykau į mano organizuotą kalnų turiadą Fanuose. Niekada negalvojau, kad taip lūdnai baigsiu savo veiklą dėl prieš rinkimus sveiką gyvensneną ginti ir puoselėti žadėjusių politikų neveiklumo ir aplaidumo”, – atvirauja pašnekovas.

Jokiam jaunuoliui neįkandami A. Jucevičiaus mastai

 “Algimantas Jucevičius yra žmogus iš didžiosios raidės. Tokiu pats svajočiau kada nors būti. Šio žmogaus veikla ir atsidavimas sunkiai nusakomi žodžiais. Retas, taip ilgai nenuleisdamas rankų eina pirmyn. Snaigės žygiai, turiados į kalnus, slalomralis (plaukimai upėmis su kliūtimis) – tai renginiai, kurių nebūtų be šio entuziastingo ir atkaklaus senuko. Joks jaunuolis nesiimtų to daryti, pabandytų kelis metus, pažaistų, nepakankamai uždirbtų ir mestų. Mano mama jau daug metų čiuožinėja slidėmis… Tik snaigės žygiuose. Ir neturiu net menkiausios abejonės, kad ji to nedarytų, jei nebūtų šios gražios tradicijos. Mes su žmona Aiste praėjusią žiemą pradėjome slidinėti vien dėl to, kad yra kur tai pradėti daryti”, – sako A. Jucevičiaus organizuojamuose renginiuose dalyvaujantis  Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Simonas Dailidė.

Reportažas iš Snaigės žygio https://www.youtube.com/watch?v=BLXDka4In2c

Vyras yra dėkingas Algimantui už galimybę kartu įkopti į Kazbeko virūnę: “Šis žmogus neatsiejamas nuo jų. Jis daug metų vedė žmonių grupes į kalnus. Man teko garbė kartu užkopti į Kazbeko kalno viršūnę. Ir esu dėkingas tik jam. Todėl dabar suprasti, kad visai šiai veiklai atėjo galas, matyti, kaip bjauriai politikai savo žaidimais naikina šias tradicijas, kaip nuvertina dešimtmečiais visuomeniais pagrindais vykdytą veiklą, yra galo liūdna. Man gėda už tuos žmones, kurie priėmė sprendimus iš Fondo išmesti fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenseną”. 

Fondo administravimasnevaldomas

Giedrius Grybauskas, asociacijos “Sportas visiems” generalinis sekretorius Fondo veiklą vertina kaip chaotišką ir nevaldomą: „Nesuvokiama, kodėl organizacijoms, pateikusioms projektus, yra meluojama. Tai daroma dar ir šiandien, dabar. Daugiau nei 300 pareiškėjų, kurių projektai nesurinko pereinamo balo ir jų paraiškos net nebuvo vertinamos, apie tai nežinojo daugiau nei du mėnesius ir skolintomis lėšomis toliau vykdė veiklą. Dalis organizacijų mokėjo mokesčius sodrai, darė veiklas į skolą, ir tik rugsėjį pradėjo atleidinėti žmones. Tą galėjo daryt jau birželį. Žmonėms skambinant ir nuolatos teiraujantis buvo sakoma, kad paraiškos pateikos komisijai ir komisija svarsto, o komisija tų paraiškų net neturėjo. Taigi, kad 300 pareiškėjų negaus finansavimo, jau buvo aišku birželio mėn. o pareiškėjai informuoti tik rugsėjo mėn. Dalis pareiškėjų dar ir dabar gauna informaciją, kad paraiškos vertinamos – dabar rugsėjo mėn vidurys. O gavusios paramą organizacijos dar iki šiol neturi sutarčių su Švietimo ministerija. Už 3 mėn baigiasi metai!”

Tampa akivaizdu, jog veiklos, kuriančios sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo tradicijas šalyje  – nebeturi programinio finansavimo. Sporto rėmimo fondas paliktas tik vienkartiniams, epizodiniams projektams, sporto šakų federacijų finansavimas numatytas ministerijos biudžete, tuo tarpu fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos tęstinių veiklų finansavimui lėšų nėra niekur.

Sigita Kriaučiūnienė, www.sveikuoliai.lt

Viršelio nuotrauka – veidas.lt

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));