Statybų technika prekiaujantis verslininkas: krizės turi savų pliusų


Statybų technika prekiaujantis verslininkas: krizės turi savų pliusų

Rinkos ekspertams vis garsiau kalbant apie artėjančią neišvengiamą krizę, statybų ir žemės ūkio technika prekiaujančios UAB „Kasima“ direktorius Evaldas Kasparas jokios baimės nejaučia – krizė išvalo rinką nuo iškreiptos konkurencijos tiek versle, tiek darbo rinkoje.

Bankrutuos nerimtos įmonės

„Pažiūrėkite, kas dabar vyksta atsirado daug prekiautojų, tačiau dalies jų tikslas tik kuo greičiau uždirbti kuo daugiau pinigų. Taip kenkiama visai rinkai, nes tada teikiamos nekokybiškos paslaugos. Darbo rinka irgi iškreipta, sunku rasti gerų specialistų. Jei krizė ateis, visų pirma ji palies nerimtai į verslą žiūrinčias įmones, o profesionalai išliks“,  neabejoja E. Kasparas.

Dėl savo įmonės nuo 2012-ųjų statybine technika prekiaujantis verslininkas nė kiek nesibaimina, mat dirbama visoje Europoje, Skandinavijoje, orientuojamasi į specifines sritis, kur paklausa ir pasiūla išlieka daugiau mažiau stabili.

„Norvegijoje, kur prekiaujame, yra sukauptas valstybės rezervas, padedantis be didesnių pokyčių išgyventi krizę, stambūs Europos karjerai taip pat neužsidarys, tad dėl savo ateities nesibaiminame. Nors ir Lietuvoje realių krizės ženklų dar nematyti, įmonės kaip tik perka brangesnę ir naujesnę techniką. Gal kiek sunkiau bus 20202022 metais, kuomet neliks dalies ES fondų finansavimo, tačiau dar niekas nežino, kaip tada bus“, svarsto E. Kasparas.

Didesni ar mažesni iššūkiai dirbant visoje Europoje laukia nuolat. Dabar intensyviai ir Anglijoje dirbanti „Kasima“ su nerimu laukia, kuo pasibaigs „Brexit“ istorija. „Kol kas dirbame kaip dirbome, tačiau kas bus nežino niekas. Planuojame blogiausią scenarijų, tikimės geriausio. Net vietos verslininkai nieko nežino. Mūsų partnerio, užimančio Didžiojoje Britanijoje 40 proc. prekybos JCB technika rinkos, generalinis direktorius nenutuokia, kaip planuoti verslo ateitį, nes visiškai neįsivaizduoja, kaip pasikeis sąlygos“,  pasakoja „Kasima“ vadovas.

Lietuvos rinka per siaura

Plačią veiklos geografiją bendrovei lėmė ne noras padalinti veiklos rizikas po atskirus regionus, bet pati veiklos specifika. Mūsų šalyje daliai technikos, kuria prekiauja „Kasima“, tiesiog nėra rinkos.

„Pavyzdžiui, neseniai pardavėme 30 t ekskavatorių su žemės gręžimo agregatu. Lietuvoje nėra darbų, kur jis tiktų, nupirko karjerų Serbijoje savininkai. Iš tiesų dalis mūsų parduodamos technikos tokia specifinė, kad net Lietuvoje dirbantys tų firmų atstovai nebūna tokių agregatų matę, nebent parodose“,  dėsto E. Kasparas.

Pati egzotiškiausia parduota mašina  80 t ekskavatorius, skirtas dirbti dideliuose karjeruose. Be to ir techninių charakteristikų reikalavimai skiriasi Lietuvoje, Skandinavijoje, kitose rinkose priklausomai nuo šalies reljefo, darbų apimčių ir specifikos.

Verslininkas pripažįsta, kad norint išvystyti tokį verslą svarbiausi du dalykai  geras pasirinktos srities išmanymas Europos mastu ir pradinės investicijos. Su pastarosiomis „Kasimai“ padėjo Medicinos bankas, šiuo metu jau suteikęs ne vieną paskolą tiek apyvartinėms lėšoms, tiek įrangai pirkti.

„Yra įvairių sėkmės istorijų, tačiau sunkiai įsivaizduoju verslą šioje srityje be glaudaus bendradarbiavimo su banku. Pradedant tuo, kad įsigyti techniką yra brangu, pernai vienas parduotas agregatas kainavo net 170 tūkst. eurų, baigiant skirtingų šalių valiutų konvertavimu, kur banko paslaugos padeda sutaupyti nemenkus pinigus“,  atvirauja „Kasima“ vadovas.

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: GINTARĖ SAULYTĖ-ŠULGAT, UAB „IDEA PRIMA”
Facebook komentarai
});}(jQuery));