Siūloma savivaldybių taryboms leisti spręsti dėl tiesioginių seniūnų rinkimų

Seimo nario A. Strelčiūno pranešimas: siūloma savivaldybių taryboms leisti spręsti dėl tiesioginių seniūnų rinkimų

2017 m. rugpjūčio 30 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

 

 

Siekiant padidinti seniūnijos ir seniūno veiklos efektyvumą, užtikrinti kokybišką viešųjų paslaugų teikimą, gyventojų įtraukimą į vietos reikalų tvarkymą, savivaldybių taryboms siūloma pačioms nuspręsti, kaip į darbą bus priimami seniūnai – tiesioginių rinkimų ar konkurso būdu. Tokį įstatymo projektą Seime įregistravo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Algis Strelčiūnas.  

 

Dar visai neseniai vykę tiesioginiai merų rinkimai sukėlė nemažai svarstymų ir diskusijų, ar reikia analogišku keliu rinkti ir seniūnus. Tiesa, tuometinės kadencijos Seimas palaikė Vidaus reikalų ministerijos parengtas išvadas nepritarti Konstitucijos pataisoms, kurios įteisintų tiesioginius seniūnų rinkimus ir savarankiškus seniūnijų biudžetus. Vieni tokį sprendimą įvardijo kaip baimę atiduoti daugiau valdžios į žmonių rankas, kiti pabrėžė, kad ir dabar seniūnai turi pakankamai galių spręsti realias žmonių problemas. Juolab tokios iniciatyvos nepalaikė ir pati seniūnų asociacija.

 

Vis dėlto gyventojų nuomonė šiuo klausimu kardinaliai skiriasi. Tyrimai rodo, kad tiesioginiams seniūnų rinkimams pritartų apie 80 proc. visų šalies gyventojų. Todėl Seimo narys A. Strelčiūnas įregistravo Vietos savivaldos įstatymo pataisos projektą, kuriuo siūlo savivaldybių taryboms pačioms nuspręsti, kaip į darbą priimami seniūnai – tiesioginių rinkimų ar konkurso būdu.

 

Įstatymo projekte pabrėžiama, kad tiesiogiai seniūnai gali būti renkami tik tose seniūnijose, kurios yra biudžetinės įstaigos, ir visoms seniūnijoms galiotų vienoda tvarka. Pavyzdžiui, jeigu savivaldybė steigia seniūnijas, biudžetines įstaigas, jose visose seniūnai į pareigas priimami vienodu būdu. Nuo šių metų seniūnijos gali būti ne tik savivaldybių administracijos padaliniai, bet  ir biudžetinės įstaigos, savarankiškai valdančios savo biudžetą.

 

„Šiuo pakeitimu siekiama įteisinti galimybę savivaldybių taryboms pačioms nuspręsti, kaip į darbą bus priimami seniūnai. O tai reiškia, kad ir patys gyventojai, išreiškę norą seniūnus rinkti tiesiogiai, tokią galimybę turėtų, nes savivaldybių tarybos galutinį sprendimą dėl tiesioginių seniūnų rinkimų priimtų atsižvelgusios į gyventojų nuomonę. Svarbu ir tai, kad tiesiogiai išrinktų seniūnų atskaitomybė gyventojams gerokai padidėtų. Įstatymo projekte numatyta, kad tiesioginiu būdu išrinktas seniūnas taptų atskaitingas ne tik savivaldybės tarybai, savivaldybės administracijos direktoriui, bet ir tos seniūnijos gyventojams“, – sako įstatymo pataisų iniciatorius ir rengėjas A. Strelčiūnas.

 

Priėmus šį įstatymą, savivaldybių tarybos, kurios nutars seniūnus rinkti tiesiogiai, turės numatyti papildomas lėšas iš tos savivaldybės biudžeto, reikalingas rinkimams organizuoti. Tiksli reikalinga suma priklausys nuo savivaldybės tarybos patvirtintos rinkimų organizavimo tvarkos.

 

Strelčiūnas pabrėžia: „Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, seniūnus konkurso būdu paskiria savivaldybės administracijos direktorius. Dažnai nutinka ir taip, kad paskirti seniūnai būna lojalūs vienai partijai, mažai susipažinę su seniūnijos specifika, žmonių problemomis, nepažįsta ir pačių gyventojų, tad realūs ir reikalingi darbai būna atidėliojami arba išvis neįgyvendinti. Ką jau kalbėti apie puikias sąlygas formuotis tokioms savivaldybėms, kuriose realų valdžios monopolį turi tik viena partija. Tiesioginiai seniūnų rinkimai būtų puiki proga išvengti tokių situacijų, nes pačių gyventojų išrinktas seniūnas nebūtų šališkas, gerai išmanytų vietos bendruomenės specifiką bei poreikius. Toks žmogus būtų labiau suinteresuotas įgyvendinti suplanuotus darbus, stengtis dėl bendruomenės, kurią puikiai pažįsta“.

 

Seimo narys A. Strelčiūnas jau ne pirmą kartą teikia siūlymus įteisinti tiesioginius seniūnų rinkimus. Deja, įstatymo projektai taip ir lieka užstrigę Seime, nepaisant to, kad pritarimą tokiai iniciatyvai išreiškė ir šalies Prezidentė 2013 metų metiniame pranešime pabrėždama, kad apsisprendimui trūksta tik politinės valios. Taigi šiuo įstatymo projektu parlamentaras siekia seniūno priėmimo į darbą būdą paversti gerokai demokratiškesniu, suteikiant galimybę seniūnus rinkti patiems gyventojams.

 

Seimo narys įsitikinęs, kad per seniūnijas yra žymiai operatyviau teikiamos viešosios paslaugos, gerokai sumažėja neteisėtas naudojimasis socialinėmis išmokomis, išsiaiškinamos žmonių problemos ir galimi jų sprendimo būdai, todėl būtina stiprinti bendruomenes, suteikti joms daugiau funkcijų, daugiau galimybių priimti sprendimus dėl savo gerovės.

 

Tiesioginiai seniūnų rinkimai – puiki galimybė stiprinti bendruomenes visoje Lietuvoje, o kai kur tai būtų net ir gera proga kovoti su vietinės valdžios neveiksnumu.

 

Kontaktams:

 

Seimo TS-LKD frakcijos narys

 

Algis Strelčiūnas

Facebook komentarai
});}(jQuery));