Seimas pasiryžęs išvalyti supuvusią teismų sistemą

Zigmantas Šėgžda. „Hibridinio karo veiksmais mafija ima valdžią. Tai supratęs Karbauskis atidengė ugnį į šį nusikalstamą susivienijimą.“

 

 

Pernai Seimo patvirtintoje Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadoje buvo pripažinta, kad oligarchų (arba „verslo trikampių“) veiklos kryptis yra sisteminės neteisėtos įtakos valstybės valdžios įstaigoms, politikams, valstybės tarnautojams ir pareigūnams darymas, šios įtakos naudojimas užsitikrinant gaunamos informacijos valdymą ir neskaidrų dalyvavimą valstybės paskelbtuose viešuosiuose pirkimuose. Tai reiškia, kad pati oligarchija ima valdžią. Mūsų valstybę užvaldžiusi mafija pavojingesnė už itališkąją. Tipiška siciliečių kriminalinė organizacija turi šeimos struktūrą. Griežta hierarchinė struktūra ir subordinacija yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl teisėsaugai labai sunku apkaltinti aukščiausiuosius šeimos asmenis.

 

„Mūsiškės“ Cosa Nostra (liet. Mūsų Reikalas) struktūra suformuota susivienijus Rusijos KGB kariškiams, agentams, komunistams ir vietiniams oligarchams. Pavojus tas, kad šis nusikalstamas susivienijimas ima valdžią itin profesionaliai taikydamas nekonvencinio (hibridinio) karo taktikas. Dar pavojingiau, kad oligarchai į hibridinį karą gali mesti beveik neribotus piniginius išteklius.   

 

Pinigus mafija grobsto iš valstybės biudžeto per viešųjų pirkimų sistemą, o jų pristigus – nemokamai nubyra iš Skandinavijos bankuose plaunamų  nusikaltėlių ir šešėlinio verslo milijardų. Pinigai skiriami valstybės pareigūnų,  politikų, prokurorų, teisėjų, advokatų ir žiniasklaidos pirkimui. Jei žmogus bando pasipriešinti, apie jį renkama (fabrikuojama) ir viešinama kompromituojanti informacija, jam keliamos strateginės teisminės bylos, pasitelkiami korumpuoti prokurorai ir teisėjai. Žmogus sugniuždomas visa valstybės mechanizmo jėga ir taip jam „perlaužiamas nugarkaulis“. Beje, teko girdėti, kad šį itin madingą mafijos tarpe posakį „perlaužti nugarkaulį“ mėgsta kartoti ir buvusi Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Sigita Jurgelevičienė.

 

Hibridinio karo veiksmai yra užmaskuoti, tad tūlas pilietis, kažin, ar gali įžvelgti kokį nors jam tiesiogiai gresiantį  pavojų. Tačiau gerai surežisuotų ir viešumoje pasirodančių įvykių visuma yra nukreipta į valstybės žlugdymą. Agnės Širinskinės vadovaujamas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas siekia nustatyti, dėl kokių priežasčių prieš dešimt metų A.Kubiliaus Vyriausybė itin brangiai skolinosi iš bankų. Aiškinamasi, kodėl D.Grybauskaitė nepasiūlė Vyriausybei pasinaudoti  Europos centrinio banko nemokama kredito linija, skirta finansuoti nuo krizės nukentėjusioms valstybėms.

 

Taip pat kyla neaiškumų, kodėl prezidentės D.Grybauskaitės bendražygio Vito Vasiliausko valdomas Lietuvos bankas žiūrėjo pro pirštus, kai 2007-2008 metais skandinavų bankai iš valstybės išvežė milijardines sumas pinigų, taip dirbtinai sukurdami finansinę krizę. Dabar jau aišku, kokia nematoma ranka į LR Prezidento postą stumia SEB banko liokajų Gitaną Nausėdą. Be kita ko, kita „stumiama“ pretendentė į Prezidento postą – Ingrida Šimonytė frazę „nematoma ranka“ ne per seniausiai  viešai pavartojo liudydama teisme „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje.

 

Beveik prieš metus žmogaus teisių aktyvistas Zigmantas Šegžda JAV interneto laikraštyje „Bičiulystė“ kritikavo  Lietuvos banką, keldamas klausimą, kodėl bankas, įdarbinęs daugiau kaip 600 valstybės tarnautojų, nerenka ir neskelbia  informacijos apie Lietuvoje veikiančių užsienio bankų pažeidimus. Atsakydamas į autoriaus pareiškimą, 2018-03-30 d. rašte Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis nurodė, kad Lietuvos bankas nėra atsakingas už Lietuvos Respublikos teritorijoje įsteigtų užsienio bankų filialų riziką ribojančios priežiūros vykdymą.(!)

 

Lietuvoje veikiančio banko „Swedbank“ skandalas dėl pinigų plovimo pirmiausiai kilo dėl „Danske Bank“ Estijos padalinio, per kurį, kaip įtariama, per kelerius metus buvo pervesta apie 200 mlrd. eurų. Tačiau dar didesnį susirūpinimą kelia 2019-03-08 d. banko valdybos pirmininko V.Vasiliausko pareiškimas, jog Lietuvos bankas atskiro tyrimo dėl galimo pinigų plovimo per šalies bankus bent jau šiuo metu neplanuoja. Pasak V.Vasiliausko, „situacija yra netoleruotina (…) Be abejo, mes suprantame, kad patekus į Baltijos šalių bankinę sistemą didelėms pinigų sumoms (…), turint omenyje, kad visose trijose valstybėse veikia toks pačios bankinės grupės, tikėtis, kad pro sąskaitas (Lietuvoje – aut. pastaba) tranzitu nebus tie pinigai praėję, yra naivu.“

 

„Nesileisime spardomi,“ – sako Lietuvos valstiečių  ir žaliųjų sąjungos valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis, reaguodamas į prezidentės Dalios Grybauskaitės 2019-03-05 d. pareikštą kritiką Vyriausybei. Pasak politiko, prezidentė, sukritikavusi valdančiuosius dėl administracinių gebėjimų stygiaus įgyvendinant valstybei svarbias reformas, elgiasi keistai ir neteisingai. „Prezidentei neįtiks jokia mūsų inicijuojama reforma tol, kol mes būsime valdžioje, – tai yra visiškai akivaizdu ir tai nebeslepiama. Apskritai tai yra pirmas kartas, kai prezidentas taip atvirai rodo savo politines nuostatas – valdžios ar kitų partijų atžvilgiu. Galbūt tai yra normalu, negaliu atsakyti, kaip tai kitiems atrodo, tačiau anksčiau to nebūdavo“, – sakė R. Karbauskis.

 

2019-03-17 d. rinkimų dieną D.Grybauskaitė pareiškė, kad premjero Sauliaus Skvernelio pasiūlymas Baltarusijai dėl Astravo atominės elektrinės yra antikonstitucinis, nes pagrindiniame šalies įstatyme svarbiausi užsienio politikos klausimai priskirti spręsti prezidentui. Tądien D.Grybauskaitė aštriai sukritikavo S.Skvernelį: „Paskutinį kartą sugebėta grįžti iš Izraelio su nota iš Palestinos.“  Priminta ir apie dar vieną premjero pareiškimą. Prieš kelias dienas S.Skvernelis pasisakė: „Latviai, estai, atrodo, visiškai būtų mūsų broliai, bet taip nėra. Kalbant apie tą pačią Latviją, tai yra vienas iš mūsų didžiausių ekonomikos plotmėj konkurentų.“  „Sugebėta pasakyti kai ką apie artimiausius kaimynus. Reikia didelių gebėjimų daryti tokią tarptautinę gėdą iš premjero pusės“, – it kardu kirto D.Grybauskaitė.

 

2019-03-19 d. Ramūnas Karbauskis teigė, kad kreipsis į Vyriausiąją rinkimų komisiją dėl išsakytų prezidentės žodžių.  „Tai akivaizdus rinkimų įstatymo ir agitacijos pažeidimas. Be abejonės“, – tvirtino R.Karbauskis. Jo teigimu, D. Grybauskaitės pasisakymo turinyje – kritika S.Skerneliui ne tik kaip Vyriausybės vadovui, bet ir kaip kandidatui į Prezidentus. 

Prastos naujienos ir teisėsaugos fronte. 2019-02-28 d. interviu žiniasklaidai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas pranešė, kad generalinis prokuroras Evaldas Pašilis vienasmeniškai nurodė prokuratūrai, kad negalima daryti kratų teisėjų kabinetuose : „Buvau susitikęs su generaliniu prokuroru, klausiau, kas vyksta. Netgi turiu nutartį, kur jis uždraudė daryti kratas. Jis vienas sugalvojo tokią praktiką, kad jokia teisėsaugos institucija negalėtų pas teisėją padaryti kratos. Kitaip tariant, sugalvojo, kad kiekvienu atveju reiktų eiti į Seimą. Tai neįmanoma. Ši sistema išsigimė, savireguliacijos procesai joje neveikia. Visa laimė, kad mūsų prokuratūra, pareigūnai, STT, policija sustiprėjo, nors sulaukė teisininkų elito pasmerkimo. Manau, vyksta tikra gynybinė kampanija, kad neva antrankiai uždėti ir pan. Tačiau mane stebina, kad joks profesorius neiškėlė klausimo, kiek nukentėjo žmonės, visuomenė? Nes galimai aukščiausiuose postuose sėdėjo korumpuoti teisėjai“.

 

Praėjusių metų pabaigoje Teisėjų tarybos pirmininku išrinktas A.Valantinas matomai vengia arba nežino kaip atremti aktyvisto Z.Šegždos skundų teisinius argumentus, skirtus Teisėjų tarybai. Nuo 2015 – ųjų  aktyvistas yra padavęs daugiau kaip 20 skundų Teisėjų tarybai bei Teisėjų etikos ir drausmės komisijai dėl įvairių teisėjų pažeidimų. Iš naujausių atsakymų matyti, kad Teisėjų tarybos pirmininkui Algimantui Valantinui ir Teisėjų etikos ir drausmės komisijos pirmininkui Aurelijui Gutauskui teisės viršenybės klausimai, kažin, ar labai rūpi. Už A.Valantiną pasirašo jo pavaduotojas Ramūnas Gadliauskas, o už A.Gutauską – komisijos narė Sigita Jokimaitė.

 

Aktyvistas teisminei valdžiai pateikė duomenis, kad A.Valantino ir A.Gutausko priežiūroje esantys asmenys – teisėja Rūta Kazlauskienė, Vilniaus regiono apylinkės teismo pirmininkė Jolanta Bagdonienė,  teisėja Dalia Zeniauskaitė, Vilniaus apygardos teismo teisėja Laima Gerasičkinienė sudarė išskirtines sąlygas VšĮ „Centrinė projektų valdymo agentūra prie Finansų ministerijos“ specialistei Sigitai Jurgelevičienei už iškeltą civilinę bylą teisme nemokėti žyminio mokesčio (3000 Eurų) ir taip pažeisti Civilinio proceso kodeksą. A.Valantino ir A.Gutausko vadovaujamos institucijos atsakymuose Z.Šegždai nurodė neturinčios teisės (!) vertinti skunduose minėtų teisėjų  veiksmų.

 

Konstitucija nustato, kad  teisėjai, nagrinėdami bylas, klauso tik įstatymo, tačiau minėtu atveju teisėjai klauso ne įstatymo, bet įtakingų asmenų nurodymų. Čia matyti, kad galimai A.Valantinas ir A.Gutauskas kapituliavo prieš mafiją, kadangi atsisakė atlikti įstatymą pažeidusių teisėjų veiklos vertinimą bei nutarė nenagrinėti skunde nurodytų teisėjų etikos pažeidimų. Turiu pagrindą vertinti, kad teisėjų kontrolės mechanizmo neveikimas arba tyčinis jo blokavimas sudaro sąlygas teismuose klestėti korupciniams sandėriams. Visai į temą „nugarkaulių laužymo“ mėgėjos S.Jurgelevičienės advokato Aivaro Alimo pasiūlymas. Mafijai labai patiktų. 2019-03-19 d. advokatas reikalavo, kad Vilniaus regiono apylinkės teismo teisėjas Rinaldas Adamonis skirtų aktyvistui Z.Šegždai bausmę – nuosprendžiu įpareigotų visas valstybės įstaigas siųsti Vilniaus apygardos probacijos tarnybai Zigmanto Šegždos skundų kopijas. Pasak advokato A.Alimo, probacijos tarnyba būtų įpareigota vertinti visus aktyvisto skundus, kritiką  ir publikacijas kaip nusikalstamą veiką.(!)

 

Geriausias pavyzdys, kaip mūsų teismai vaikosi  Šiaurės Korėjos teisingumo standartų, yra Lietuvos apeliacinio teismo pirmininko Algimanto Valantino bendražygio – teisėjo Rinaldo Adamonio veikla ir pasaulėžiūra. Nenupirktos žiniasklaidos nuomone, pastarajam patikėta nuožmiausiu būdu atkeršyti aktyvistui Z.Šegždai už jo paviešintus mafijos nusikaltimus  teismuose ir valstybės viešuosiuose pirkimuose.

 

Protingo pašalinio stebėtojo požiūriu, teisėjo R.Adamonio elgesys su byla susijusių aplinkybių kontekste daugeliu atvejų leidžia pagrįstai manyti, kad teisėjas neišmano visuomenėje nustatytų elgesio normų. Teisėjo elgesys  kelia rimtų abejonių dėl šio asmens teisinės sąmonės būklės, kyla klausimai, ar teisėjas identifikuoja  save kaip Lietuvos Respublikos pilietį ir civilizuotos vakarietiškos visuomenės narį, ar teisėjas turi tinkamą pasaulėžiūrą, tinkamus socialinius įgūdžius (teisėją išauklėjo tėvas – priešiškos Lietuvai valstybės-agresorės lietuvių tautos genocidą vykdžiusios KGB struktūros karininkas Ignas Adamonis) ir gali sąmoningai suprasti tokias visuomenės etikos normas ir vertybes kaip: padorumas, teisingumas,  pavyzdingas elgesys, teisės viršenybė, sąžiningumas, nesavanaudiškumas, pareigingumas, nešališkumas, pagarba ir lojalumas valstybei, pagarba žmogui.

 

Teisingumą vykdantis teisėjas, turintis itin žemo lygio teisinę sąmonę, indoktrinuotą svetimos valstybės pasaulėžiūrą,  neadekvačią  savivoką ir savivertę, neturintis tinkamų socialinių vertybių ir įgūdžių, gali kelti realų  pavojų kitiems visuomenės nariams, todėl teisėjui nuo pat vaikystės indokrinuotos žmogiškoms vertybėms priešingos elgesio normos negali būti suderinamos su einamomis teisėjo pareigomis. Iš „Facebook“ portale esančios informacijos ir teisėjo R.Adamonio perdėto jautrumo dėl „rusiškai-žydiško akcento“ matyti, kad teisėjo šeimoje bendraujama rusiškai ir mėgaujamasi išimtinai SSSR arba Rusijos Federacijoje pagamintais filmais bei propagandinėmis Rusijos  TV programomis.

 

Nagrinėjant baudžiamąją bylą Nr.1-7-517/2018  Vilniaus regiono apylinkės teisme 2018-10-03 apklausos teisme metu prokurorė Vida Bracevičienė išsakė  frazę, reiškiančią nepagarbą teisėjui Rinaldui Adamoniui dėl jo veiklos. Teismo posėdžio garso įraše užfiksuotas V. Bracevičienės pasisakymas: „Tai esant tokiom aplinkybėm, aš tiesiog rašydama suklydau ir parašiau „kaltę pripažįstu“, o turėjo būt „ne prisipažįstu“, nes Šegžda aiškiai garso įraše pasako kaltu neprisi… aš sakau: ..kaltu neprisipažįsti? Žinoma, kaltu neprisipažįstu. Taip yra garso įraše, kurį Jūs patys patingėjote perklausyti .“

 Teisėjas R.Adamonis dėl prokurorės užgaulaus įžeidimo reagavo neadekvačiai prokurorės išsakytam teiginiui: „Ne, tai, prokurore, teismas netingėjo perklausyti, mes tą padarysime teismo posėdžio metu, bet kadangi procesas numato tam tikrom aplinkybėm pasiaiškinti, gali būti, kad tokį veiksmą atlikęs ikiteisminio tyrimo pareigūnas, tai vat, todėl aš jus betarpiškai iškviečiau, kad paaiškintumėt šitas aplinkybes. Mes perklausysim ir peržiūrėsim šitą įrašą.“ Minėta  užgauli frazė taip pat yra užfiksuota viešai internete paskelbtoje Prokurorų etikos komisijos 2019 m. sausio 18 d. Nr. 1.6-3 išvadoje „Dėl prokurorės V.Bracevičienės veiksmų.“

 

2018-ųjų gruodžio 11 d. Ukmergėje teismo posėdžio salėje aktyvistas Z.Šegžda teisėjo R.Adamonio paklausė, ar vis dar vyksta posėdžio pertrauka.  Teisėjas atsakė teigiamai. Tuomet  Z.Šegžda priėjęs prie pakabinto valstybės herbo pasakė: „Aš tai manyčiau, kad ant sienos turėtų būti pakabintas ne šitas, bet žąsinas. Ir apačioje būtų užrašyta „Gagonas“. Čia – Ukmergės simbolis kabo (ranka rodo į herbą). Toks ilgas riestas kaklas. Pššš… Šnypščiantis žąsinas. Visiem būtų linksmiau. Susirinkom, gi, linksmintis. Ko, gi, mes čia susirinkom? Į pramogą! Va, Jurgelevičienė susimokėjo už pramogą ir dabar mes linksminamės. Pateikė sąskaitas. Viskas oficialiai. Banko pervedimu. Litai keičiami į eurus ir pervedami. Cha-cha-cha! Sėdi persiutus, iškreiptu veidu! Ištįsęs veidas!“ 

 

Iš po to sekusių teisėjo R.Adamonio veiksmų (neveikimo), jo  neverbalinės kalbos buvo matyti, kad teisėjas dėl herbo nė kiek neprieštaravo, matėsi, kad jam toks pasiūlymas patiko, kas daro išvadą apie  teisėjo iškreiptą „vidinį įsitikinimą“. Šioje situacijoje teisėjo neveikimas atskleidė, kad teisėjas, matyt, negebantis teisingai vertinti tikrovės, neišlaikė pilietiškumo ir lojalumo valstybei testo. Tuo, manau,  teisėjas R.Adamonis pažeidė Teisėjų etikos kodekso 7 straipsnyje įtvirtintą lojalumo ir pagarbos valstybei principą. 

 

Teisėjas savo elgesiu teisme ir už jo ribų turi išsaugoti ir sustiprinti visuomenės, teisės profesijos atstovų ir bylos šalių pasitikėjimą teisėjo ir teismų nešališkumu. Savo veikloje teisėjas turėtų vengti netinkamo arba neigiamą nuomonę sudarančio elgesio. Teisėjas, kaip nuolatinis visuomenės stebėjimo objektas, turėtų savo noru sutikti su asmeniniais apribojimais, kurie paprastiems piliečiams atrodytų našta. Teisėjas turėtų elgtis taip, kad jo elgesys neprieštarautų teisėjo pareigų orumui. Teisėjas turi rodyti gerą pavyzdį ir skatina aukštų teisėjo elgesio standartų įgyvendinimą, siekdamas sustiprinti visuomenės pasitikėjimą teismais, kuris yra svarbus teisėjų nepriklausomumo apsaugos pagrindas.

 

Žiniasklaida nuo 2016 metų itin aštriai kritikuoja teisėjo R.Adamonio veiklą rezonansinėje byloje ir nurodo, kad nusikalstamam susivienijimui  „MG Baltic“ paklūsta visas „teisės“ elitas, įskaitant ir patį teisėją R.Adamonį. Teisėjas R.Adamonis, matyt, nesugebantis teisingai vertinti tikrovės (iškreiptas „teisėjo vidinis įsitikinimas“), mano, jog yra visiškai normalu, kad savaitraščio „Laisvo laikraščio“ publikacijoje (tiražas 12,4 tūkst. egz.) „Vaiko atėmimas – kita teroro akcija prieš Zigmantą Šegždą, prabilusį apie stambaus masto korupciją valstybės viešuosiuose pirkimuose.“ neatsitiktinai buvo sukritikuotas ir pasmerktas jo žmonos Natalijos Adamonienės elgesys.

Publikacijoje daroma išvada, kad Facebook‘o paskyroje teisėjo žmonos Natalijos Adamonienės nuotraukos įrėminimas užrašu „Stop vaikų atiminėjimui“ yra dar vienas  ciniškas „teisinės sistemos“ agresijos aktas, nukreiptas ne tik prieš žmogaus teisių aktyvistą Zigmantą Šegždą, bet ir prieš mūsų demokratinę visuomenę, paskelbusią karą vaikų atiminėtojams. Žinant, kokią baudžiamąją  veiklą prieš mano šeimą vykdo N.Adamonienės vyras R.Adamonis – Sovietų Sąjungos KGB kadrinio karininko Igno Adamonio sūnus, bei žinant, kad tūkstančiai Lietuvos vaikų žuvo, buvo kankinami arba žiauriai nukentėjo nuo vykdomo KGB teroro ir genocido, tokio formato N.Adamonienės žinutės patalpinimas socialiniame tinkle yra jei ne šventvagiškas, tai mažų mažiausia veidmainiškas, ciniškas ir įžeidžiantis mūsų visuomenę.“

 

Apie teisėjo  R.Adamonio iškreiptą „vidinį įsitikinimą“ – melavimą, klastojimą daromą neteisėtą poveikį skelbiama 2019-02-02 savaitraščio „Laisvo laikraščio“ publikacijoje „Zigmantas Šėgžda. Teisėjas R.Adamonis melavo, suklastojo dokumentą, darė žmogui spaudimą, atėmė jam teisę gintis, vertė advokatą pažeisti etiką.“ Publikacijoje rašoma apie R.Adamonio veiklą:

„Žiniasklaida prognozuoja Teisėjų tarybos pirmininko Algimanto Valantino netikėtą karjeros galą. Amerikos ir Lietuvos internetiniuose portaluose A.Valantino favoritas teisėjas Rinaldas Adamonis nuožmiai kritikuojamas už viešai demonstruojamą agresyvaus žąsino ir aistringo svingerio reputaciją.  Įspūdis toks, kad teisėjas savo konkliudentiniais veiksmais rodo, kad tarnauja  Kremliaus interesams. O tai jau gali būti vertinama kaip užmaskuota agresija prieš mūsų valstybės konstitucinę santvarką. Dabar KGB mafiją purto agonija dėl Youtube TV paskelbto skandalingo reportažo „Kas per velniava su tais teismais, Algimantai Valantinai, Lietuvos apeliacinio teismo pirmininke?!“ Reporterio kritikos smaigalyje – KGB papulkininkio sūnus teisėjas R.Adamonis ir jo patronai, tiesiogiai suinteresuoti aktyvisto Z.Šegždos egzekucija jam iškeltoje politiškai motyvuotoje baudžiamojoje byloje. Tai – Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas A.Valantinas bei Vilniaus regiono apylinkės teismo pirmininkė Jolanta Bagdonienė.“

 

2019-03-09 savaitraščio „Laisvo laikraštis“ publikacijoje „Uždarame Teisės komiteto posėdyje nutarta „išvalyti“ visą teismų sistemą“ generalinei prokuratūrai ir Specialiųjų tyrimų tarnybai pateikiamas sudarytas didelis įtariamų pažeidžiamų „teisės tarnų“ viešas sąrašas, į kurį patenka teisėjas R.Adamonis, teisėjas A.Valantinas, prokuroras L.Žuklys, Sigitos Jurgelevičienės advokatai Valdemaras Bužinskas, Vaida Genaitytė, Viktorija Čivilytė, Aivaras Alimas, Ingrida Krolienė. Sąrašą norėčiau papildyti naujomis pavardėmis – tai Vilniaus apygardos teismo teisėjos: Ona Gasiulytė (gimusi 1957 m. Rusijoje), Danutė Kutrienė ir Tatjana Žukauskienė, 2019-03-14 nutartimi Nr. 2A-318-262/2019 nuskriaudusios už pažeistas teises kovojančią medikę.

 

Minėtoje publikacijoje rašoma, kad teisėjas Rinaldas Adamonis „nuo 2016 metų nagrinėja žmogaus teisių aktyvistui  Zigmantui Šegždai iškeltą politinę bylą.  Šią bylą pagal specialų užsakymą sufabrikavo prokurorė Vida Bracevičienė. Pažymėtina tai, kad Prokurorų etikos komisija, išnagrinėjusi Z.Šegždos skundą, 2019-01-07 d. padarė išvadą, kad prokurorė Vida Bracevičienė pažeidė Prokurorų etikos kodekso normas. Bet pastaroji aplinkybė R.Adamoniui netrukdo daryti išvadų  – jis tęsia šios aiškiai korupcijos ženklu pažymėtos bylos nagrinėjimą. Dar vienas apgailėtinas faktas, kad Teisėjų taryba liko visiškai kurčia žiniasklaidos pastaboms, kad jos priežiūroje esančio teisėjo R.Adamonio elgesys yra itin naudingas  Kremliui. Teisėjas savo elgesiu sąmoningai kuria žąsino, užkietėjusio  kvailio įvaizdį ir net nepaneigia jam pareikštų įtarimų spaudoje, kad jis elgiasi, lyg būtų korumpuotas –  „priėmęs tokį milžinišką kyšį.“ Juk tai tolygu viešam prisipažinimui, kad esi korumpuotas. Batalijos baigsis tuo, kai šiam teisėjui jo kolegos pačiu artimiausiu metu parūpins antrankius ir plieninio lakšto gultus už grotų.“

 

JAV portale „Bičiulystė“ paskelbtame straipsnyje „Zigmantas Šėgžda. Teisminė valdžia tarp šiapus ir anapus: nelabasis, žąsinas Gagonas ir mafija“ iš dalies paaiškinamas teisėjo savotiškai iškreiptas tikrovės suvokimo būdas („teisėjo vidinis įsitikinimas“):

„Suprantu, kad teisėjas R.Adamonis, kaip gyvenantis „kitoje karalystėje“, save pristato kaip kitokybišką ir jo kitokybė neleidžia jam bendrauti su žmonėmis tiesiogiai. Nors žiniasklaida „ėmusi rykštę, čaižė per basą ir varė oželį į mišką“,  KGB kadrinio karininko Igno Adamonio sūnus R.Adamonis laikosi kieto vyruko pozicijos: „Apie bylą tiek težinau, kiek žąsinas apie varles. Tegul spauda mane tąso kaip perkūnas žąsiuką, bet mane barti – kaip su žąsinu arti. Ar ilgai ant žąsino vanduo stovi? Teisybę žąsinas nugnybė!“ (…) Teisėjas R.Adamonis demonstruoja priklausymą kitokiai erdvei, tačiau vargu bau ar suvokia, kad tai yra jo nenuovokumo realiame pasaulyje priežastis. Kodėl reikia elgtis taip, lyg būtum iškritęs iš medžio? Čia galima prisiminti pasakas apie kvailą velnią, kuris susidūręs su žmonėmis atrodo kvailas tik todėl, kad neišmano šiapusiniame pasaulyje veikiančių dėsnių. Gal iškristi iš medžio reiškia iškristi iš kitokio pasaulio, kuriame veikia kriminaliniai elementai?“

 

Straipsnyje savitais lietuvių tautosakos žodžiais, sutinku, gan teisingai ir tiksliai įvertinta teisėjo R.Adamonio teisinė sąmonė („vidinis įsitikinimas“): „Žąsine Gagone, nesipūsk perdaug, kad neplyštum iš puikybės. Rinaldai, iš tavęs teisėjas kaip iš žąsino artojas. Esi teisingas kaip žydo bezmėnas. Juk jau tu matei žąsiną (genocidą vykdžiusį KGB budelį, – autoriaus pastaba). Verčiau eitum už pečiaus mazgotes žįsti.“

 

Portale „Laisvas laikraštis“ paskelbtame straipsnyje „Kada apeliacinio teismo vedlys Algimantas Valantinas prisiims atsakomybę už Kremliui naudingą „mūsiškių“ teisėjų agresiją?“ rašoma:

 „Teisėjas R.Adamonis sužinojęs, kad žiniasklaida pateikė įrodymus apie tai, kad jis konkliudentiniais  veiksmais rodo nepagarbą ir nelojalumą valstybei, nevengia buvusios Viešųjų pirkimų tarnybos prie LR Vyriausybės direktorės S.Jurgelevičienės daromos  įtakos, turėtų jautriai, adekvačiai reaguoti, kad savo elgesiu nežemintų teisėjo vardo ir saugotų nepriekaištingą reputaciją. Deja, teisėjas elgiasi atvirkščiai, kadangi, matyt, turi tikslą pasinaudodamas žiniasklaida diskredituoti mūsų valstybę ir jos institucijas. Na, o jeigu teisėjas R.Adamonis turi įrodymų, kad žiniasklaida neteisėtai kišasi į teisingumo vykdymą, kyla protingas ir logiškas  klausimas, kodėl nuo 2016 metų jis nesiėmė jokių priemonių tokiai veiklai nutraukti.“ Be to publikacijoje rašoma, kad visuomenės pagrįstą pasipiktinimą kelia tai, kad teisėjas R.Adamonis žiniasklaidoje formuoja apie save nuomonę, kad visuomenės požiūriu jo elgesys galėtų būti vertinamas kaip neadekvatus. Pasak žiniasklaidos,  protingo pašalinio  stebėtojo vertinimu teisėjas sąmoningai to siekdamas pelnė užkietėjusio kvailio vardą.

 

Toliau publikacijoje rašoma: „Ir toliau tęsdamas „teisingumo vykdymą“ (susidorojimą)  aktyvistui iškeltoje politiškai motyvuotoje byloje teisėjas R.Adamonis savo konkliudentiniais veiksmais pripažino  tai, ko labiausiai nenorėjau. Jis, manyčiau, norėdamas to ar ne, pripažino nesąs teisėjas, bet kažkas kitas, jei norite, nelabasis, mafijozas ar pasakos veikėjas žąsinas Gagonas. Protingas žmogus suvoktų, kad publikacijoje teisėjas dėl savo agresyvių veiksmų yra itin aštriai kritikuojamas, negailestingai pašiepiamas. Tačiau  R.Adamonis dedasi nesuprantąs, kad kritika liečia tiesiogiai jo asmenį (…) Apmaudu, bet turiu rimtą dingstį manyti, jog taip veikdamas valstybės tarnautojas sumušė visus kvailumo rekordus, prarado elementarią savivertę ir savivoką (…) Neturi jokios teisės vykdyti teisingumą, negali teisti žmonių akivaizdžiai moraliai degradavęs teisėjas, deja, savo asmens pavyzdžiu demonstruojantis agresyvaus žąsino elgseną.“

 

Reikia manyti, kad teisėjo R.Adamonio bendrasis išsilavinimas ir teisinės sąmonės lygis („iškreiptas vidinis įsitikinimas“) jam užkerta galimybę teisingai, neiškreiptai  suprasti esmę arba perkeltinę prasmę  tokių sąvokų, frazių, metaforų, kaip:

jūs patys patingėjote perklausyti,

vengti teisėjui daromos įtakos,

pagarba ir lojalumas valstybei,

nežeminti teisėjo vardo,

visuomenės pagrįstas pasipiktinimas,

mane barti – kaip su žąsinu arti,

visuomenės požiūriu neadekvatus teisėjo elgesys,

pelnyti užkietėjusio kvailio vardą,

nelabasis, mafijozas ar pasakos veikėjas žąsinas Gagonas,

teisėjo agresyvūs veiksmai,  

kritikuojamas ir negailestingai pašiepiamas,

sumušė visus kvailumo rekordus,

prarado elementarią savivertę ir savivoką,

moraliai degradavęs teisėjas,

demonstruoti agresyvaus žąsino elgseną,

iš tavęs teisėjas kaip iš žąsino artojas,

eiti už pečiaus mazgotes žįsti,

pasakos apie kvailą velnią,

plieninio lakšto gultai.

 

Portale „Laisvas laikraštis“ paskelbtame straipsnyje „Vilniaus apygardos teismo šefė Loreta Braždienė minų lauke: „Siūlau atsakingai vertinti veiksmus, keliančius grėsmę valstybės saugumui.“ rašoma:

„Teisėjas Rinaldas Adamonis lyg nuo grandinės nutrūkęs svingeris toliau nevaržomai pramogauja Vilniaus regiono apylinkės teisme.  Pasirodo, kad nerti į pramogų pasaulį apsimoka (…) Dabartinės pramogos esmė ta, kad KGB papulkininkio palikuonis linksminasi – rafinuotais tėvuko metodais bando negyvai užterorizuoti tikra rakštimi „teisinės sistemos“ sėdmenyse tapusį žmogaus teisių aktyvistą (…) Tačiau visi suprantame, kad žmonių negali teisti su morale ir sąžine nelabai bendraujantis teisėjas, deja, savo asmens pavyzdžiu viešai pozicionuojantis agresyvaus žąsino įvaizdį. Dabar jau visuomenei tampa svarbu, kad pačiam R.Adamoniui toks jo įvaizdis nesvarbus.“

 

Esant nurodytam, teisėjo R.Adamonio bendrasis išsilavinimas (indoktrinavimas Stalino pasaulėžiūra)  ir teisinės sąmonės lygis (iškreiptas „teisėjo vidinis įsitikinimas“) neleidžia jam teisingai suprasti esmę arba perkeltinę prasmę  tokių sąvokų, frazių, metaforų, kaip:

nuo grandinės nutrūkęs svingeris,

nevaržomai pramogauti teisme;

rafinuotais tėvuko metodais negyvai užterorizuoti žmogų,

su morale ir sąžine nebendraujantis teisėjas,

pozicionuojantis agresyvaus žąsino įvaizdį,

R.Adamoniui toks jo įvaizdis nesvarbus.

 

Išaiškintina, kad nors ir teisėjas R.Adamonis dėl savo specifinio auklėjimo galbūt nesuvokia esminių visuomenėje priimtų sąvokų ir elgesio normų (teisėjo „vidinis įsitikinimas“), tai anaiptol neatleidžia jo nuo atsakomybės. Priešingai, visuomenės normas ingoruojantis asmuo yra pavojingas, o jo antikonstitucinė veikla  nesuderinama teisėjo pareigų vykdymu.

 

Portale „Laisvas laikraštis“ paskelbtame straipsnyje „Zigmantas Šegžda. Ar teismų sistemos atamanui atrodo natūralu, kad teisėjas Rinaldas Adamonis galėjo priimti tokį milžinišką kyšį?“ rašoma:

„2019-ųjų sausio 2 d. žmogaus teisių aktyvistas Zigmantas Šegžda padavė Teisėjų tarybai skundą, jį pavadinęs  „Dėl teisėjo Rinaldo Adamonio keliamų grėsmių valstybės nacionaliniam saugumui“. Žmogus, atlikdamas konstitucinę pareigą,  teisminei valdžiai pranešė, kad protingo stebėtojo požiūriu Vilniaus regiono apylinkės teismo teisėjas R.Adamonis sąmoningai to siekdamas pelnė užkietėjusio kvailio vardą, sumušė visus kvailumo rekordus.(…) Kontrastas tarp A.Valantino patikinimo – „teismuose dirba teisingi teisėjai“ ir jo toleravimo (nereagavimo), kad propaguojantis žąsino įvaizdį užkietėjęs kvailys, vargu bau, ar turi gebėjimą būti teisingas.“

 

Toliau straipsnyje teigiama: „2019-01-02 teismo posėdžio metu (civilinę bylą nagrinėja teisėja Rūta Kazlauskienė)  ieškovas Zigmantas Šegžda pareiškė: „Jau yra užsakymas mane nuteisti. Aš manau, kad teisėjas Rinaldas Adamonis yra korumpuotas! (…) Aš manau, kad jisai yra korumpuotas! (…) KGB sūnus, jisai dirba prieš Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką! (…) Aš manau, kad jis yra korumpuotas! Aš žinau, kad būsiu nuteistas.“ Po valandos teismo posėdžio metu ieškovas pateikė dar vieną vertinimą: „Mano nuomone, korumpuotas teisėjas Rinaldas Adamonis (…) Mano giliu įsitikinimu, jisai priėmęs tokį milžinišką kyšį, kad jisai nenumušamas – trys metai mane terorizuoja! (…) Mano nuomone, teisėjas Rinaldas Adamonis mane terorizuoja! (…) Mano nuomone, jis yra korumpuotas! (…) Jisai yra priėmęs kyšį!“ 

 

Visiškai sutiktina su nuomone, kad šiuo atveju teisėjas R.Adamonis yra teisingai kaltinamas esąs paperkamas („priėmęs tokį milžinišką kyšį.“), bei viešojoje erdvėje vadinamas žąsinu Gagonu, svingeriu ir užkietėjusiu  kvailiu, tad tuo pasitarnauja Kremliaus interesams.

 

Sąžiningas teisėjas užsigautų dėl šių kaltinimų ir imtųsi priemonių juos nutraukti. Labai gaila, bet to neįvyko. Teisėjas R.Adamonis kaip normalus žmogus ir teisingumą vykdantis valstybės tarnautojas dėl jam pareikštų viešų ir realių kaltinimų šioje byloje logiškai ir emociškai negali būti objektyvus ar nešališkas, tad yra automatiškai užprogramuotas bet kokia kaina (nepriklausomumo įvaizdžio visuomenėje kaina) iš neapykantos atkeršyti Zigmantui Šegždai už viešą kritiką. Išankstinis priešiškumas nėra suderinamas su teismo nešališkumu.

 

Protingo pašalinio stebėtojo požiūriu, šioje byloje teisėjas, siekdamas saugoti savo profesijos garbę ir prestižą, siekdamas savo elgesiu nežeminti teisėjo ir teismų vardo,  turi  pareigą nusišalinti nuo bylos nagrinėjimo ir tuo paneigti, nutraukti jam pareikštus kaltinimus. Nenusišalindamas teisėjas R.Adamonis savo konkliudentinais veiksmais šioje byloje tiesiogiai pripažįsta „priėmęs tokį milžinišką kyšį“ ir sąmoningai pasirenka už tai atidirbti bylos baigtimi suinteresuotų asmenų naudai – nepagrįstai nuteisti aktyvistą.

 

Manau, kad galbūt priimtas reikšmingo dydžio kyšis ir iš čia kildinamas teisėjo stiprus įsipareigojimas kyšio davėjams (patiriamas milžiniškas spaudimas, kad kyšį davę asmenys išduos paslaptį) užkerta kelią teisėjui R.Adamoniui laisvai pasitraukti iš proceso. O tai sudaro pagrindą jo veiksmuose konstatuoti nusikalstamos veikos požymius ir apie tai informuoti Specialiųjų tyrimų tarnybą, Teisėjų tarybą ir naująjį LR prezidentą.

 

Teisėjo R.Adamonio ir jį remiančių nusikalstamų elementų vykdomą neteisėtą persekiojimo procesą Z.Šegždai iškeltoje politinėje baudžiamojoje byloje reikia vertinti ir suprasti kaip tęstinę nusikalstamą veiką, kaip mafijos – nusikalstamo susivienijimo palaikomą ardomąją veiklą prieš valstybės konstitucinę santvarką ir teritorinį vientisumą.

 

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos dėka teismų korupcijos byloje jau turime sulaikytus aštuonis teisėjus ir penkis advokatus. Gera pradžia – pusė darbo?

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));