Seimas atsistojęs plojo išlydėdamas į pensiją Grybauskaitės parankinę Barauskaitę, apšmeižusią kardinolą V.Sladkevičių, Donatą Banionį ir Saulių Sondeckį

burausk
Seimas atsistojęs plojo išlydėdamas į pensiją Grybauskaitės parankinę Barauskaitę, apšmeižusią kardinolą V.Sladkevičių, Donatą Banionį ir Saulių Sondeckį
Seimas šiaip ne taip atsikratė Teresės Birutės Burauskaitės, kuri vakar, pasibaigus kadencijai, atleista iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) generalinio direktoriaus pareigų.
Kaip žinia, T.Burauskaitė buvo akla Dalios Grybauskaitės marionietė, ir būtent Burauskaitės iniciatyva 2018-01-05 LGGRTC-o interneto svetainėje www.kgbveikla.lt paskelbti LGGRTC sukurtų dokumentai (2018-01-05 LGGRTC Duomenų apie KGB agentą „Alksnis“, 2018-01-05 LGGRTC Duomenų apie KGB agentą „Bronius“, 2018-01-05 LGGRTC Duomenų apie KGB agentą „Saliutas“), kuriuose teigiama, kad mirusieji kardinolas Vincentas Sladkevičius, Donatas Banionis ir Saulius Sondeckis slapta bendradarbiavo su TSRS KGB.
Į tai sureagavo tik signataras Zigmas Vaišvila ir Audrius Nakas, paskelbę pareiškimą :
„Didelį rezonansą sukėlusių šių nepagrįstų dokumentų skelbimas LGGRTC-o interneto svetainėje www.kgbveikla.lt tęsiamas, ignoruojant „Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, veiklos vertinimo tarpžinybinės komisijos“ išvadas, kad nėra duomenų, jog D. Banionis ir S. Sondeckis slapta bendradarbiavo su TSRS KGB, taip pat šiuos tikrovės neatitinkančius LGGRTC dokumentus sukūrusio LGGRTC darbuotojo Mariaus Ėmužio patvirtinimą LR Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos Darbo grupei, kad nėra pagrindo teigti, jog kardinolas V. Sladkevičius bendradarbiavo su TSRS KGB.
LR Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos Darbo grupės Ataskaitoje nurodyta, kad paskelbus šiuos LGGRTC sukurtus dokumentus buvo padaryta didžiulė moralinė žala ne tik V. Sladkevičiui, D. Banoniui, S. Sondeckiui, bet ir jų artimiesiems, pagrįstai manome, ir Lietuvos valstybei, jos autoritetui. Tai buvo padaryta 2018 m., t.y. minint Lietuvos valstybės atkūrimo 100 metų jubiliejų, pasitinkant Popiežių Pranciškų Lietuvoje.
Todėl pagrįstai manome, kad Jūs ir Jūsų vadovaujamas LGGRTC tai darote sąmoningai arba ne savo valia. Jūs asmeniškai raštu LGGRTC vardu ir LGGRTC darbuotojai LR Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos Darbo grupei patvirtinote, kad tai padaryta Jūsų nenurodytų politikų ar kitų asmenų spaudimu, įtaka ar pan.
Tai diskredituoja ne tik mūsų valstybės institucijų veiklą ir jose dirbančių darbuotojų kompetenciją, bet ir pačią Lietuvos valstybę. Todėl prašome Jus nedelsiant:
- Pašalinti iš kgbveikla.ltjoje skelbiamus LGGRTC sukurtus dokumentus(2018-01-05 LGGRTC Duomenų apie KGB agentą „Alksnis“, 2018-01-05 LGGRTC Duomenų apie KGB agentą „Bronius“, 2018-01-05 LGGRTC Duomenų apie KGB agentą „Saliutas“), kuriuose teigiama, kad mirusieji kardinolas Vincentas Sladkevičius, Donatas Banionis ir Saulius Sondeckis slapta bendradarbiavo su TSRS KGB.
- Viešai atsiprašyti mirusiųjų ir jų artimųjų, atlyginti jų artimiesiems dėl to padarytą žalą.
Tačiau birželio 25 Seime Burauskaitei liejosi diritampai. Ypač jai komplimentų negailėjo konservatorius A.Anušauskas, balsavęs už tai, kad KGB-istai niekada nebūtų išviešinti :
Gerbiami kolegos, aš suprantu, kad kiekvieną nutarimą galima priimti ir formaliai, tačiau aš negaliu nepaminėti B. Burauskaitės darbo, darbo nuo 1988 metų, pradedant J. Juzeliūno vadovauta komisija, joje tiriant stalinizmo nusikaltimus Lietuvoje.
Nuo 1988 metų liepos. Simboliška, kad praėjus 32 metams ji išeina iš šitų pareigų, iš šio darbo, kuris buvo susijęs su teroro, genocido aukų registravimu, archyvinių duomenų surinkimu. Dar Stalinizmo aukų komisija buvo gavusi 150 tūkst. Lietuvos gyventojų užpildytas anketas, kuriose jie dalinosi prisiminimais apie savo artimuosius. Tos anketos tapo pagrindu tos informacijos, kurią pavyko surinkti ir archyvuose apie teroro ir genocido aukas, nes daug šeimų išnyko be pėdsako. Išnyko be pėdsakų ir jų artimųjų pavardės ir vardai. Todėl tas darbas, istorinės atminties darbas, buvo nepaprastai svarbus. Jis ne mažiau svarbus ir dabar. Svarbus buvo ir prieš 32 metus, bet ne mažiau svarbus ir dabar. Nuo birželio 1 dienos veikiančioje „Sibiro lietuviai“ paskyroje jau dabar yra po patikslinimo 209 tūkst. pavardžių. 209 tūkst., ir tai, ko gero, ne visos, nes tų aukų buvo gerokai daugiau.
Dirbdamas tą darbą, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pergyveno kelis etapus. B. Burauskaitė buvo tas žmogus, kuris matė viską, visus politinius niuansus, kurie susiję su šios temos nagrinėjimu, visus istorinius, archyvinius niuansus. Buvo laikas, kai centras komandiruodavo žmones vykti rinkti duomenų į Rusijos archyvus. Dabar tokio laiko nėra ir į Rusijos archyvus centras negali siųsti žmonių, nes tie archyvai, kuriais teko naudotis prieš du dešimtmečius, didžiąja savo dalimi yra užverti. Taigi per tą trečdalį amžiaus, aš manau, tas žmogus, kuris vadovavo ir dabar palieka šias pareigas, nusipelno bent jau jūsų plojimų. (Plojimai)
Jam antrino valstybinės istorinės atminties komisijos pirmininkas Gumuliauskas : „per šią kadenciją iš tikrųjų mūsų komisijai teko labai artimai bendrauti su gerbiama Birute ir matyti jos nepaprastai aukštą kompetenciją, supratimą būtent apie savo darbą, kurį ji dirba, kaip jau minėjo, 32 metus. Mano kalba bus šiek tiek nestandartinė. Aš norėčiau jums… Gerbiamas Majauskai, gal galima tyliau. Aš norėčiau perskaityti B. T. Burauskaitei mūsų komisijos padėką:
„Jūsų indėlis įprasminant praeitį dabartyje ir dabartį praeityje yra milžiniškas. Ilgus metus daug jėgų ir laiko skyrėte labai specifinės institucijos vadovavimui, atlikote šventą pareigą, sprendėte laisvės kovų dalyvių, politinių kalinių ir tremtinių problemas, gynėte jų teises, organizavote daug ir įvairių mokslinių tyrimų. Veikla buvo prasminga, simbolizuojanti tikėjimą Lietuva. Linkiu, kad šviesios jūsų idėjos ir toliau būtų realizuojamos. Ačiū už šią kilnią misiją Lietuvos labui.“ (Plojimai)
- ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ(TS-LKDF). Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Aš užsirašiau už suvokdama, kad neišvengiama tai, kas dabar vyksta. Tačiau noriu pasakyti, kad ši institucija, kuri vadinasi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, savo giliąja prasme yra tautos savigarbos tyrimo centras ir išlaikymo. Tautos savigarbos. Deja, daug ženklų rodo, kad tos savigarbos stokojama. Pavyzdžiai visiems prieš akis, užtenka išeiti į vieną Vilniaus gatvę. Todėl aš noriu pasakyti, kad būti šios institucijos direktoriumi, tai reiškia patirti nuolatinį spaudimą, patirti galbūt net šantažą ir todėl aš linkiu naujajam direktoriui tai suprantant nepasiduoti nei spaudimams, nei šantažui. Nes tai, ką atlaikė ponia Birutė, yra verta net tik padėkos rašto, bet ir paminklo.
Deja, kaip rašė Maironis, mes dienos didvyriams paminklus statome, tačiau tiems, kurie yra tikrieji tautos didvyriai, kartais pamirštame ir akmenį ant kapo užridenti. Aš galbūt iš viso nedalyvausiu balsavime, nežinau, bet linkiu, kad tautos savigarba mumyse atgimtų. Ačiū.
- B. BURAUSKAITĖ.Gerbiamieji, aš sujaudinta. Nekasdienis man čia yra įvykis. Aš galiu pasakyti, kad pati esu tarp dviejų prieštaringų emocijų. Esu tokio amžiaus, kad visai normalu tokio didelio krūvio nebenešti, mažinti ar iš viso atsisakyti.
Kita vertus, per tuos metus mes turėjome nepaprastai gerų žmonių, įdomių žmonių, darbščių, profesionalių. Aš noriu visiems ir čia stovėdama, nežinau, kiek aš čia iš jūsų turiu draugų, bet ir tiems, kurie klauso, kurie man gero linki, kartu dirbome ir taip toliau, iš visos širdies padėkoti. Kuo nuoširdžiausiai padėkoti. Darniai ir produktyviai dirbti su nauju vadovu iš visos širdies linkiu. Ačiū jums. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkojame.