Ramūnas Karbauskis : Ko galima tikėtis iš valdžios, kuri visada dirbo ne žmonėms, o interesų grupėms?

ramas

ramas

Ko galima tikėtis iš valdžios, kuri visada dirbo ne žmonėms, o interesų grupėms?
Naujoji Seimo kadencija tik ką prasidėjo, bet naujieji valdantieji jau spėjo pradėti svarstyti keletą įstatymų projektų, siekiant padidinti vaistinių tinklų savininkų pelną Lietuvos žmonių sveikatos sąskaita.
Ši istorija prasideda 2004 matais, kada Europos Komisija priėmė direktyvą, jog Europos Sąjungos šalių vaistinėse paslaugas privalo teikti tik vaistininkai, turintys aukštąjį išsilavinimą, o vaistininkų padėjėjai (dar vadinami farmakotechnikais), turintys koleginį išsilavinimą, gali tik jiems padėti. Toks sprendimas buvo padarytas siekiant geresnės aptarnavimo kokybės ir aukštesnės vaistinėse dirbančių konsultantų kvalifikacijos.
Lietuva du kartus atidėjo šios direktyvos įsigaliojimą, paskutinį kartą 2016 metais, prieš Seimo rinkimus. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga nematė jokios prasmės dar kartą atidėti šios direktyvos įsigaliojimo ir į vaistinių tinklų šnekas apie nepasiruošimą tokiam sprendimui atsakinėjo, jog 16 metų buvo pakankamai tam pasiruošti.
Konservatoriai ir liberalai strimgalviais puolė registruoti įstatymus, kad ši direktyva neįsigaliotų nuo 2021 sausio 1 d. Pirmas registruotas pasiūlymas sako, jog direktyvos įsigaliojimą atidėti iki 2026 metų, bet, bijodami, jog tam sprendimui gali neužtekti balsų, valdantieji puolė svarstyti ir jų atstovų praėjusioje kadencijoje pateiktą projektą, kuriam registravo pataisą, kad vaistininkas galėtų paslaugas vaistinėje teikti nuotoliniu būdu.
Tai aiškus noras tariamai įvykdyti direktyvos reikalavimus, tačiau nedarbinant konkretaus žmogaus ir neužtikrinant jo realaus buvimo, padidinti vaistinių tinklų savininkų pelną, spjaunant į vartotojų interesus, o baisiausia, jog ir į jų sveikatą. Vaistininkas yra aukštąjį universitetinį išsilavinimą turintis asmuo, tuo tarpu jo padėjėjui – pakanka būti baigus kolegiją. Taigi, vaistinėms yra pigiau įdarbinti vaistininkų padėjėjus, nei vaistininkus. Dėl to ir vyksta mūšis, pamirštant, kad vaistai nėra paprasti maisto produktai, kad užtektų keliais sakiniais paaiškinti jų savybes.
Vaistininko ir kliento tiesioginis bendravimas yra svarbi vaistinių darbo dalis, o vaistininkas, kuris nuotoliniu būdu aptarnautų visą eilę vaistinių, nesutelpa į kokybiško vaistinės darbo viziją. Pakartosiu, jog toks požiūris į vaistininko profesijos svarbą yra Europos komisijos požiūris, privalomas visoms Europos Sąjungos šalims.
Nesiimsiu tikrinti, kurie vaistinių tinklų savininkai rėmė konservatorių ir liberalų rinkimines kampanijas ar ieškoti, kaip kitaip jie bandė „susidraugauti“ su tokių pasiūlymų autoriais, nes tai esmės nekeičia, aišku tik tiek, jog žmonių sveikatos sąskaita, siūloma padidinti vienos interesų grupės pelnus.
Informuoju valdančiuosius, jog Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovų Europos Parlamente pagalba ir kaip LVŽS pirmininkas, kreipsiuosi į Europos Komisiją, ją informuodamas apie šias įstatymines iniciatyvas ir bandymą veikti prieš Lietuvos gyventojų teisę į kokybiškas paslaugas vaistinėse.
Tikėjausi, jog politinė korupcija ir tarnavimas siauroms interesų grupėms, ką labai vaizdžiai iliustruoja su MG Baltic byla susijęs teisminis procesas, naujos valdžios bus nors kažkiek pridengiamas. Deja, panašu, kad politinė korupcija buvo ir tebelieka konservatorių bei liberalų politinės veiklos pagrindinis tikslas.
Interneto svetainėje www.nelieciamieji.lt planuojame sukurti rubriką „Politinę korupciją ir darbą interesų grupėms iliustruojantys įstatymai“, kur skelbsime informaciją apie visus panašius įstatymų projektus ir jų priėmimo eigą. Ten rasite informaciją apie įstatymų iniciatorius, jų galimus ryšius su interesų grupėmis, Seimo narių balsavimus. Praėjusius ketverius metus tokių įstatymų nebuvo, dabar, neabejoju, jie pasipils kaip iš gausybės rago.
Daugeliui Lietuvos žmonių tai nesukels jokios nuostabos, nes konservatoriai su liberalais garsėjo politinės korupcijos skandalais. Norėčiau, kad į būsimą rubriką atkreiptų dėmesį jaunimas, kuris neatsimena 2008-2009 m. ekonominės krizės laikotarpio, kuriems žodis laisvė asocijuojasi su legalizuotais narkotikais ar prostitucija. Politinės korupcijos rezultatas – vagystė iš visų mūsų, kas trukdys didinti vaiko pinigus, pensijas, paramą jaunoms šeimoms, siekti nemokamo aukštojo mokslo ir t.t.
Būkite sveiki, o mes jus informuosime apie visus naujos valdžios politine korupcija dvelkiančius planus ir padarysime viską, kad jie nebūtų įgyvendinti.
Facebook komentarai
});}(jQuery));