R. Karbauskis siūlys Seimui svarstyti kompromisines pataisas dėl merų rinkimų

maxresdefault-2

maxresdefault-2

R. Karbauskis siūlys Seimui svarstyti kompromisines pataisas dėl merų rinkimų

LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis artimiausiame LVŽS frakcijos posėdyje siūlys frakcijai teikti Seimui trečiąjį, kompromisinį, Konstitucijos pataisų, reguliuojančių savivaldos institucijų rinkimus, variantą, kurias parengė konstitucinės teisės ekspertas. Pasak jo, būtina pasiekti susitarimą, kad Lietuvos žmonės galėtų patys išsirinkti merus, o ne juos paskirtų daugiausiai balsų surinkusios partijos.

„Kaip žinia šiuo metu Seimas diskutuoja dėl to kaip po Konstitucinio Teismo sprendimo, kuris merų rinkimų tvarką pripažino prieštaraujančia Konstitucijai, sureguliuoti tiesioginius merų rinkimus. Šiandien, kaip beskaičiuotum, jau yra akivaizdu, kad tiek valdančiųjų, tiek LSDP frakcijos pasiūlyti Konstitucijos pataisų variantai nesurinks 94 palaikančių Seimo narių balsų. Tad reikia ieškoti trečiojo kelio, kuris ir atitiktų visuomenės lūkestį turėti tiesioginius merų rinkimus, ir kartu leistų sulaukti plačiausio sutarimo Seime.

Esu dėkingas Lietuvos konstitucinės teisės ekspertams, buvusiems Konstitucinio Teismo teisėjams profesoriams Egidijui Šileikiui, Egidijui Kūriui, Tomai Birmontienei, už tokio kompromiso paieškas bei įdomias ir prasmingas šią savaitę Vilniaus universitete vykusias diskusijas. Jų pasėkoje ir gimė profesoriaus Egidijaus Šileikio pasiūlytas variantas, kuris galėtų tapti politinių jėgų Seime kompromisu. Jį kitą savaitę vyksiančiame frakcijos posėdyje siūlysiu svarstyti Seime kaip galimą susiklosčiusios situacijos sprendimą. Kito kelio, norint išlaikyti tiesioginius mero rinkimus, kaip tik ieškoti kiek įmanoma platesnio sutarimo ir bendresnių visiems priimtinų formuluočių, nėra“, – sako R. Karbauskis.

Jis pažymi, kad prof. Egidijaus Šileikio parengtose Konstitucijos pataisomis būtų sekama Lietuvos konstitucionalizmo tradicija Konstitucijos lygmeniu konkrečiai neidentifikuoti savivaldybės institucijų. „Taip buvo dabar demokratiškiausia vadinamoje 1922 m. Lietuvos valstybės Konstitucijoje. Konstitucijos tekste siūloma tik abstrakčiai nurodyti „įstatymo nustatytas savivaldybės institucijas“, taip sudarant teisines prielaidas vėliau Seimui įstatymu šalia tarybų rinkimų pasirinkti tiesioginius merų ir netgi, radus sutarimą – galbūt ir seniūnų tiesioginius rinkimus.

Norint įgyvendinti šį modelį tektų keisti penkis Konstitucijos straipsnius. Manau, šis variantas tiktų visiems ir dėl to turi šansą surinkti 94 Seimo narių balsus. Tokiu būdu, merų, tarybos narių rinkimus, jų modelius būtų galima nustatyti įstatymu. Jam priimti pakanka mažesnio Seimo narių skaičiaus, taigi, ir sutarimas tuomet būtų paprastesnis. VU diskusijose konstitucinės teisės ekspertai kalbėjo ir apie tai, kad būtų galima įtvirtinti mišrų savivaldybės tarybos rinkimų modelį, pusę tarybos narių renkant vienmandatėse, kitą pusę – daugiamandatėje apygardoje. Pasak mokslininkų, tais leistų merą rinkti tiesiogiai bei išlaikytų tarybos narių lygiateisiškumo principą, kaip to reikalauja Konstitucinis Teismas savo nutarime“, – sako Ramūnas Karbauskis.

Kartu LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis dėkoja Lietuvos mokslininkams, kurie per tokį trumpą laiką pradėjo ypač valstybei reikšmingas diskusijas, pasibaigusias konkrečiais pasiūlymais, kaip įstatymų leidėjas galėtų greičiau rasti konsensusą bei, išlaikant tiesioginius merų rinkimus, koreguoti Konstitucijos tekstą. Visą VU mokslininkų diskusiją, vykusią kovo 29 d., galite rasti čia:

Facebook komentarai
});}(jQuery));