Policijos vadovai keturis metus dengė Kauno ENTT nusikaltimus

Blazevicius
Policijos vadovai keturis metus dengė Kauno ENTT nusikaltimus
Kodėl policija tik 2019 m. spalio mėnesį sulaikė Kauno VPK Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos trečiojo skyriaus viršininką Donatą Karaluką, nors dar 2016-2017 m. buvo užfiksuota, kad jis gaudavo kyšius.
Kodėl D.Karaluką gina jo buvęs viršininkas R.Blaževičius! Tas pats, kuris jį priėmė į darbą ir kuris vadovavo ENTV Kaune ir kuris pats buvo atleistas už panašius darbelius, kaip D.Karalukas.
Prokuratūra dar ketvirtadienį kreipėsi į teismą su prašymu suimti ilgametį Kauno miesto pareigūną Donatą Karaluką.
Įtariama, jog ne kartą apdovanotas ir skatintas komisaras dangstė šešėlinę prekybą, kurios mastai gali sudaryti milijonus eurų.
Kaip dar ketvirtadienį pranešė agentūra BNS, D.Karaluko advokatas Arnoldas Blaževičius žurnalistams sakė, kad jo ginamajam pateikti įtarimai dėl vienos korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos. Jis sakė, kad ginamasis kaltės nepripažįsta.
- Karalukas žurnalistams prieš posėdį teigė, kad jam nemalonu prieš šeimą ir gimines. „Pozicija, galiu pasakyti tik vieną, patys įtarimai (…) yra 2016 ir 2017 metų įvykiai, tai nežinau, kodėl šiomis dienomis viskas atsitiko“, – kalbėjo jis. „Kaip prokuroras mano, tai aš irgi turiu savo nuomonę. Jaučiamės gerai, viskas gerai“, – pridūrė jis.
„Kad ateis (suimti – BNS) jokių signalų nebuvo“, – sakė pareigūnas. BNS žiniomis, byloje yra ne vienas kyšio priėmimo epizodas. Įtariama, kad tai yra sisteminės korupcijos požymiai. Sulaikytas per stambią policijos operaciją Kaune pirmadienį-trečiadienį per didelio masto Kriminalinės policijos biuro, Policijos departamento Imuniteto valdybos ir kitų padalinių operaciją buvo sulaikyti devyni asmenys, įtariami nelegalia prekyba alkoholio, tabako gaminiais, vogtų automobilių dalimis, korupcija. D.Karalukas – vienintelis iš sulaikytųjų dirba policijoje, o jo bendrininkai susiję su šešėline prekyba. Vienas sučiuptųjų – įmonės, kuri užsiima konfiskuotų daiktų saugojimu, vadovas. Dar vienas iš devynių įtariamųjų grupės – buvęs policijos pareigūnas, gerai pažinojęs D.Karaluką.
Beje, D.Karaluko advokatas, buvęs Kauno policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus (ENTS) viršininkas A.Blaževičius – itin spalvinga asmenybė.
Prieš kelis metus jis buvo suimtas kartu su savo pavaduotojo Edvardu Duoba ir dar keliais pareigūnais.
Kauno policininkų įtartiną veiklą tyrę pareigūnai iš Vilniaus buvo įrengę pasiklausymo įrangą A.Blaževičiaus kabinete, klausėsi įtariamųjų pokalbių telefonu.
Atlikus tarnybinį patikrinimą paaiškėjo daug dalykų, nedarančių garbės aukštiems komisarams. A.Blaževičius nuolat ne tarnybos reikalais gainiojo savo vairuotoją: šis tarnybiniu automobiliu turėjo vežioti viršininko sūnų į mokyklą ir treniruotes, patį A.Blaževičių – pas dantų gydytoją, kirpėją, gabenti įvairius daiktus į viršininko sodybą, pasiimti jį įkaušusį iš restoranų (A.Blaževičius su vairuotoju būdavo atviras – pavyzdžiui, vakare paskambinęs pranešdavo, kad „jau baigiu gerti“, ir liepdavo atvažiuoti jo paimti). A.Blaževičius nevengė puotauti net su „Daktarų“ grupuotės autoritetais, tokiais, kaip praėjusią savaitę suimtas Vidmantas Gudzinskas (Guzas). Ir A.Blaževičius, ir E.Duoba sau, savo šeimų nariams, giminaičiams, pažįstamiems policijos vardu pirkdavo lengvatinius leidimus statyti automobilius Kauno gatvėse ir aikštelėse. Nelengvatinis leidimas per mėnesį kainuoja 270 litų, lengvatinis – 15 litų.
Kaip rašė „Lietuvos žinios“, A.Blaževičiaus kabinete buvo pasiklausyta ir įdomaus ENTS viršininko pokalbio su pavaduotoju.
Vienas Autotransporto priemonių grobimo tyrimo skyriaus pareigūnas kauniečio Artūro Preikšo garaže aptikęs vogtą „Mercedes“ atsisakė įtariamojo siūlyto 5 tūkst. eurų kyšio ir dėl to parašė tarnybinį pranešimą. Įtariamasis pareigūno klausinėjo, ar šis pažįsta E.Duobą.
Ši istorija taip absurdiškai baigėsi dėl vieno neteisingai įrašyto skaičiaus įsakyme dėl A.Blaževičiaus atleidimo iš tarnybos. Kiek vėliau pas A.Blaževičių atėjęs E.Duoba ir paprašė „sukirsti“ nepaperkamąjį kriminalistą, kai jis laikys egzaminą aukštesnei kvalifikacinei kategorijai gauti.
Kvalifikacinės komisijos narys A.Blaževičius pažadėjo tai padaryti. Į visus klausimus atsakęs policininkas aukštesnės kategorijos negavo. Kaip paskui pasakė A.Blaževičius, jis tą pareigūną „supjovė“. Su vienu ENTS pareigūnu planuota susidoroti dar bjauresniais metodais. Kauno policijos viršininkui pasiskundęs dėl pernelyg didelio darbo krūvio šis žmogus užsitraukė ENTS vadų nemalonę. A.Blaževičius, E.Duoba ir dviejų poskyrių viršininkai susidorojimo planus aptarinėjo mažiausiai triskart. Vadai sutarė neįtikusiam pareigūnui skirti vien tik „tamsias“ bylas, o kai jis su jomis nesusidoros, bus galima skirti nuobaudas. Aptardami būdus, kaip priversti šį žmogų išeiti iš tarnybos, vadai nusprendė nušalinti jį nuo operatyvinio darbo, paskirti jam neeilinę atestaciją ir neatestuoti. Taip pat svarstyta galimybė pradėti operatyvinę bylą dėl šio pareigūno tėvo verslo ir taip jį sužlugdyti. Pareigūnas, supratęs, kad su juo bandoma susidoroti, išėjo tėvystės atostogų. Egzaminų sufleris E.Duoba padarė ir kitų nuodėmių. Pavyzdžiui, iš Vilniaus gavus pavedimą baudžiamojoje byloje apklausti liudytoją, kuris pasirodė esąs geras E.Duobos pažįstamas, ENTS viršininko pavaduotojas jam telefonu liepė į apklausą neiti. Į Vilnių buvo išsiųstas atsakymas, kad liudytojo nepavyko rasti. E.Duoba talkino ir savo žmonai. Tuo metu, kai vyko tyrimas, moteris studijavo Kauno kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų studijų centre. Vyras jai padėjo išlaikyti kelis egzaminus. Operatyvininkams teko klausytis, kaip komisaras mobiliuoju telefonu lėtai ir aiškiai diktuoja manikiūro ir pedikiūro, filosofijos ir kt. egzaminų atsakymus. Įtartinas apsirikimas Vidaus tyrimų valdyba Kauno policijos vadovybei pasiūlė už šias drausminius nusižengimus A.Blaževičių ir E.Duobą atleisti. E.Duobą – už pareigūno vardo pažeminimą, A.Blaževičių – už Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pažeidimą. Tačiau pernai birželį Kauno policijos viršininko Algirdo Kaminsko pasirašytame įsakyme dėl A.Blaževičiaus atleidimo įrašytas kitas Vidaus tarnybos statuto straipsnis. Išėjo, kad ENTS viršininkas atleistas ne dėl interesų konflikto, o dėl pareigūno vardo pažeminimo. Policijos departamento pareigūnai dabar gali tik spėlioti, ar tai buvo padaryta sąmoningai, ar dėl žioplumo. A.Blaževičius kreipėsi į teismą reikalaudamas grąžinti jį į tarnybą ir sumokėti už priverstinę pravaikštą. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskutinėmis lapkričio dienomis šią bylą išnagrinėjo ir konstatavo, kad A.Blaževičius atleistas remiantis ne tuo statuto straipsniu. Tad susikompromitavęs ENTS vadas grįžo į tarnybą, gavo kompensaciją už priverstinę pravaikštą (teismas nurodė, kad jam priklauso 20 tūkst. 621 litas), iškart susirgo, o praėjusią savaitę išėjo į pensiją.