Olimpinis Futbolas: Istorija, Taisyklės ir Perspektyvos

photo-1553778263-73a83bab9b0c
Olimpinis Futbolas: Istorija, Taisyklės ir Perspektyvos
Apžvalga
Futbolo žaidimo metu 11 žaidėjų komandos varžosi dėl įvarčių, vesdamos kamuolį varžovų vartų link. Kadangi norint žaisti reikia tik kamuolio, futbolas yra mėgstamas visame pasaulyje. Šį sporto žaidimą žaidžia daugiau nei 250 milijonų žmonių. Jis apima jau daugiau nei 200 šalių ir regionų.
Žaidimo įstatymai buvo patvirtinti Londone 1863-aisiais metais. FIFA pasaulio taurės futbolo varžybos, kurios nuo 1930-ųjų metų vyksta kas ketverius metus, yra didžiulis įvykis, pritraukiantis aukštus televizijos reitingus visame pasaulyje. Sirgaliai nuolat atlieka statymus už savo komandas – favorites. Jūs taip pat galite sužinoti daugiau apie futbolo lažybos ar net patys išbandyti laimę statydami.
Vyrų olimpinis futbolo turnyras iš tikrųjų turi ilgesnę istoriją nei FIFA pasaulio taurės futbolo varžybos. Futbolas buvo žaidžiamas kiekvienose olimpinėse žaidynėse nuo 1900-ųjų metų. Dabar olimpinės futbolo žaidynės yra pasaulinė jaunųjų talentų demonstravimo vieta, o pačios varžybos kelia didelį susidomėjimą visame pasaulyje.
Jauniems žaidėjams svarbiausia yra taisyklė, įvesta 1992-aisiais metais Barselonos olimpinėse žaidynėse. Ši taisyklė nustatė maksimalų 23 metų žaidėjų amžių. Nuo 1996-ųjų metų Atlantos olimpinės žaidynės leido futbolo komandoms įtraukti tris vyresnio amžiaus žaidėjus.
Moterų futbolo varžybos pirmą kartą buvo sužaistos 1996-aisiais metais Atlantos olimpinėse žaidynėse. Amžiaus apribojimų nėra. Moterų futbolo įtraukimas į olimpinių žaidynių programą labai prisidėjo prie augančio šio sporto populiarumo ir spartaus jo vystymosi visame pasaulyje.
Sporto esmė
Futbolo tikslas – pelnyti daugiau įvarčių nei priešininkų komanda – yra paprastas ir plačiai žinomas. Komandos varžosi du 45 minučių kėlinius. Tarp kitko, varžybų pratęsimai ir baudų metimai būna naudojami apsprendžiant laimėtoją per lygiąsias rungtynes olimpinių varžybų atkrintamųjų etapų metu.
Be priimančiosios šalies Japonijos, ateinančiose olimpinėse žaidynėse 15 vyrų futbolo rinktinių pateks į turnyrus, kuriuos veda šešių žemynų konfederacijos. 11 moterų nacionalinių futbolo komandų prisijungs prie priimančiosios šalies, kurios taip pat pateks į tokį patį futbolo rungtynių maršrutą.
Vyrų ir moterų futbolo varžybos susideda iš grupinių etapų. Komandos yra suskirstytos į keturias grupes, kuriose kiekviena komanda žaidžia tik po vieną kartą. Komandos uždirba po tris taškus už kiekvieną pergalę, vieną tašką už lygų varžybų rezultatą ir nulį taškų už pralaimėjimą. Dvi geriausios kiekvienos grupės komandos (taip pat dvi geriausios moterų komandos, turnyre užimančios trečiąsias vietas) patenka į atkrintamąsias futbolo varžybas. Jas sudaro ketvirtfinaliai, pusfinaliai ir finalas, kuris apsprendžia, kam atiteks aukso, sidabro ir bronzos medaliai.
Nuo 2000-ųjų metų Sidnėjaus olimpinių žaidynių futbolas yra unikalus tarp olimpinių sporto šakų. Taip yra todėl, kad jo varžybos prasideda dar prieš olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją. Tai daroma norint valdyti sudėtingą varžybų tvarkaraštį bei užtikrinti, kad žaidėjai turėtų pakankamai poilsio laiko tarp rungtynių.
Žinoma, kad futbolo žaidėjams reikalingas greitis, jėga ir ištvermė, taip pat puikūs kamuolio įgūdžiai ir gebėjimas taktiškai žaisti komandoje. Teisėjai akylai stebi taisyklių pažeidimus. Dėl pražangų galima gauti geltoną kortelę, o antroji geltona kortelė reikš raudoną kortelę ir žaidėjas bus nedelsiant pašalintas iš aikštės. Žaidėjai taip pat gauna tiesiogias raudonas korteles už rimtas pražangas, palikdami priešininkų komandai papildomo žaidėjo pranašumą. Kai viena komanda padaro pažeidimą, varžovų komandai skiriamas baudos smūgis. Įdomu tai, kad mažiausias žaidėjų skaičius, kurį komanda turi turėti aikštėje, yra septyni. Rungtynės negali tęstis, jei komandoje yra mažiau nei septyni žaidėjai dėl daugybės raudonų kortelių ar traumų. Tačiau ši taisyklė niekada nebuvo taikoma olimpinėse futbolo varžybose.
Tokijo olimpinių žaidynių perspektyva
Pastaruoju metu dominuoja Pietų Amerikos šalys. Pasaulio taurę daugiau kartų nei bet kuri kita šalis yra laimėjusi Brazilija. Rio olimpinėse žaidynėse 2016-aisiais metais Brazilija savo gerbėjų akivaizdoje iškovojo vienintelį iki šiol olimpinį aukso medalį. Meksika nugalėjo Braziliją 2012-aisiais metais Londono olimpinėse rungtynėse. Argentina buvo pergalinga tiek 2008-aisiais metais Pekine, tiek 2004-aisiais metais Atėnuose.
Ispanija iškovojo aukso medalį savo namuose 1992-aisiais metais Barselonos olimpinėse žaidynėse. Nė viena Azijos šalis niekada nėra laimėjusi aukso medalio. Japonija 1968-aisiais metais Meksikoje gavo bronzos medalį, o 2012-aisiais metais Londone finišavo ketvirta.
Jungtinės Amerikos Valstijos laimėjo keturias iš šešių iki šiol surengtų moterų futbolo varžybų. Tačiau Rio olimpinių žaidynių ketvirtfinalyje 2016-aisiais metais pralaimėjo vicečempionei Švedijai. Vokietija tą kartą laimėjo aukso medalį. Japonija buvo 2012-ųjų metų Londono olimpinių žaidynių vicečempionė. Tikėtina, kad šios tautos varžysis ir Tokijuje, tačiau augant pasauliniam susidomėjimui futbolo žaidimu gali atsirasti ir naujų įdomių futbolo komandų. Pavyzdžiui, neseniai Izraelyje futbolo varžyboms aukščiausioje lygoje pirmą kartą teisėjavo translytė teisėja. Keičiasi pasaulis, kinta ir sporto taisyklės. Be to, futbolo žaidėjai nuolat migruoja tarp įvairių komandų visame pasaulyje, o tai taip pat gali paveikti šalių komandų sudėtį.
Olimpinis futbolo turnyras, išsidėstęs septyniose pagrindinėse Japonijos vietose, suteiks visokeriopą įspūdį, kurio žaidimo gerbėjai tikisi iš pagrindinių tarptautinių varžybų.