Nužudytas žmogaus teisių gynėjas J.Vedeckis

Nužudytas žmogaus teisių gynėjas J.Vedeckis

Radviliškio rajone nužudytas žmogaus teisių gynėjas Julius  Vedeckis. Šeduvoje gyvenantis aktyvus visuomenininkas rastas sunkiai sužalotas savo bute, gulėjo kraujo klane, tai įvyko dar spalio 16 d. Pastebėtos brutalaus smurto žymės. Jis buvo gydomas reanimacijos skyriuje, bet spalio 22 d. mirė. J. Vedeckis buvo aktyvus daugelio pilietinių akcijų Radviliškio rajone, Vilniuje, Kaune ir kitose Lietuvos vietose dalyvis, be to, jis aktyviai gynė žmonių teises, tirdavo korupcijos atvejus, pasirašydavo viešus pareiškimus bei peticijas.

J.Vedeckis buvo pastoviai persekiojamas

J.Vedeckis nuo 2009 m.  itin aktyviai įsitraukė į kuriamo Jungtinio demokratinio judėjimo veiklą, įstojo ir į Lietuvos žmogaus teisių stebėtojų sąjungą. 2012 m. balandžio mėnesį buvo suimtas, kai dalyvavo respublikinėje akcijoje ,,Rūstybės diena“ (ši akcija vyko vienu metu Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Radviliškyje).  Tuomet Radviliškio policijos pareigūnai suėmė J.Vedeckį, apgadino jo plakatus. Iš areštinės jis paleistas tik po visuomeninių organizacijų pareikšto protesto. Be to, dar 2011 m. gruodžio mėnesį jo ir dar grupės kitų visuomenininkų atžvilgiu pradėta byla dėl tariamo įtakingų pareigūnų- prokuroro ir teisėjo apšmeižimo, jiems pareikšti įtarimai. Piliečiai tiesiog pasirašė peticiją, kurioje nebuvo jokių grasinančių ar necenzūrinių žodžių, tik argumentuota kritika dviejų pareigūnų atžvilgiu.  Kai kurių piliečių atžvilgiu įtarimai vėliau panaikinti, bet J.Vedeckiui ir D.Šulcui pateikti kaltinimai, byla perduota teismui. 

2013 metais Panevėžio apylinkės teismas nuteisė J.Vedeckį solidžia pinigine bauda, o jo kolegą D.Šulcą –bauda ir trijų mėnesių įkalinimu. Be to, J. Vedeckis nuosekliai kovojo prieš Radviliškio krašte įsigalėjusį Čepanonio klaną-įtakingą mafijos grupuotę, kuri užsiima valstybės biudžeto ir ES lėšų grobstymu, sukčiavimais, banditizmu ir kitais nusikaltimais. Kai kurie klano nusikaltimai atskleisti, šiuo metu vyksta teismo procesas, tačiau klano vadeivos randasi laisvėje. Dėl aktyvios veiklos J.Vedeckiui daug kartų grasinta susidorojimu. 

Jis kovojo už teisingumą, buvo persekiojamas ir nutildytas amžiams

Artimu laiku turi paaiškėti kai kurios svarbios J.Vedeckio nužudymo aplinkybės. Spalio 25 d. šis žmogaus teisių gynėjas palaidotas, jo laidotuvėse dalyvavo daugybė žmonių. Šiuo atveju tinka posakis-,,Jis kovojo už teisingumą, buvo persekiojamas ir nutildytas amžiams…“ 

Giedrius Grabauskas

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));