NBA – baisu, į ka mutavo krepšinis

Andrius Švarplys

Tv6 sekmadieniais pradėjo rodyti tiesiogines transliacijas. Ką galima pasakyti apie šiandieninę NBA?

Baisu į ką mutavo tenajaus krepšinis… Čia net ne „bėk ir mesk”, čia apskritai „daryk ką nori”.

Mes vaikystėje kieme gindavomės geriau. Ir mažiau piktnaudžiaudavom metimais.

Krepšinis kaip kolektyvinis žaidimas NBA jau miręs. Nei vieno derinio per visą mačą. Treneriai praktiškai nereikalingi. 20 atakos sekundę gali mesti per rankas iš 8 metrú be jokios priežasties. Mačú baigtys 150:101, 138:132, 142:94. Hardenas nesuprakaitavęs pelno apie 40 taškú…

Pinigai ir šou nužudė krepšinį.

Krepšinį JAV palietė tos pačios naujausios kapitalizmo tendencijos: dideli lengvi tušti pinigai. Panašiai kaip gali milijonus kasti kripto-fin-tech’e arba pardavinėti oro piliú akcijas, investicijú investicijas, arba padaryti Žvaigždę popmuzikoje ir sunkti pinigus iš visiško tuščio į kiaurą, taip ir čia susiformavo milžiniška pinigú masė, kurią moka vartotojai ne už krepšinį, bet už šou: gerą lengvą laiką, bet būtinai su raktažodžiais Žvaigždė, MVP, All Stars, Triple Double, Double Double, Liabronius… (Vienas žaidėjas gali gauti 247mln. kontraktą 5 metams. Šalia krepšinio dar didesnės pajamos iš reklamos).

Rimtas pasaulis, tikrovė pasitraukia į antrą planą. Protas, autoritetas, žodis, įsipareigojimas, sunkus darbas, tyla, kuklumas … Krepšinis pratęsia: gynyba, komanda, treneris, deriniai, mintis aikštelėje… į šiukšliú dėžę. Čia to pačio kamieno šakos.

Visą šitą mes matėme Ballú šeimos verslo projekte Lietuvoje. Daryk iš šeimos reality šou, gamink kuo didesnę kontroversiją, t.y. spjaudyk ant Žvaigzdžiú, kad pritrauktum dėmesį, o ant visiškai tuščio kardashianinio populiarumo jau žiūrėk tavo sūnui Melo „prognozuojamas” pirmas šaukimas NBA draftuose. (Objektyviai jis net netempia iki mūsú LKL lygio). Tikrovė, kuri egzistuoja kalbose. Lavoninė tikrovė.

NBA komandos tapo žaidėjú super-hyper-triper Žvaigždžiú įkaitais. (Ką darė Westbrookas su Oklahomos klubu? O Curry ir Greenas pastaruoju metu su GSW? Kyrie Irwingas su Bostonu ir dabar su Nets, Hardenas su Hiustonu). Intelekto nesuvaržyti super-milijonieriai kontroliuoja klubo organizaciją. Komandú savininkai tyliai daro biznį, o Žvaigždės jiems krauna pinigus. Visi laimi, bet žiūrovas mato jau nebe krepšinį, o jo parodiją, cirką, šou.

Anksčiau, Savage NBA laikais (na, Jordano laikais) irgi per daug nebuvo deriniú, bet visa sistema dar dirbo krepšininko individualaus stiprumo vystyme, buvo žvėriška gynyba, todėl reikėjo stipriai pakovoti, todėl jie buvo krepšinio stebukladariai. Dabar sistema jau neatlieka net ir šios funkcijos. Pasaulio čempionate Japonijoje šiais metais NBA mvp lygio Gianis niekuo nestebino ir nieko negalėjo padaryti prieš komandinę gynybą (vėliau pats sakė, kad „jautėsi suvaržytas FIBA turnyre”).

Pinigú ir Šou NBA jau skina ir kitus vaisius: Žvaigždės nesivargina atstovauti savo šaliai, JAV buvo priversta atsivežti vos ne trečio pajėgumo rinktinę. Pinigas ir žvaigždiškumas mažina lojalumą, patriotizmą, tikrą autoritetą.

America first ne šiaip sau šūkis. Čia bandymas sustabdyti šitą imbecilišką pinigú, žvaigždžiú, hyper-pseudo-digital tikrovės srautą. Iš esmės čia yra šūkis susigražinti tikrovę, prigimtį, autoritetą, nežmogišką daiktą. Žmogus išsipūtė per daug.

Facebook komentarai
});}(jQuery));