Naglis Puteikis atskleidė, jog monopoliška advokatūra – ties skurdo riba

Naglis Puteikis atskleidė, jog monopoliška advokatūra – ties skurdo riba

Kristina Sulikienė

Besibaigiant labai sudėtingai dienai Seime, 2017 11 09, kai diena buvo perpildyta skandalų – policija gaudė bet nesugavo Seimo nario Lino Balsio – pasinaudodamas Seimo statuto teise į pareiškimus, Seimo narys Naglis Puteikis pranešė, jog iš paviešintos informacijos aiškėja, jog advokatūros monopolis, (bei siaubingai užkeltos jų darbo kainos) nepadeda jiems pralobti.

Paaiškėjo, jog vidutiniškai advokatas uždirba tiek pat kiek Maximos kasininkė – apie 560 eurus, o jo padėjėjas – 360 eurus, taigi, mažiau negu minimumą.

Seimo narys pažymėjo, jog jis teikė net 5 įstatymų pataisas būtent dėl šio monopolio naikinimo. Jis pažymėjo, jog akivaizdu, jog monopolinis monolitas nepadeda advokatūros nariams pragyventi.

„Juk padėjėjai negaus pensijos“,- susirūpino Seimo narys.

O paprastiems nepriklausomiems juristams, kaip šių eilučių autorė, iš šio Seimo nario pareiškimo tapo aišku, kodėl advokatūros nariai taip atkakliai kovoja prieš juristus: juk juristai iš savo veiklos užsidirba stažą…

Labai keistomis formomis pasireiškia ta kova: ne kad plėstųsi teisininkų- profesionalų veikla, o per absurdiškus apribojimus advokatai pasiekė, jog žmonės iš viso nebegalėtų kreiptis į teismus: nes šiuo metu netgi atskirojo skundo surašymui reikalingas advokatas – juk tai apeliacinė instancija. Dar advokatai pasiekė, kad beprotiškai padidėtų žyminis mokestis – dar vienas apribojimas piliečiams bylinėtis, ir kartų – jiems patiems turėti daugiau klientų. Labai keista buvo iš advokatūros kilusi iniciatyva riboti bylų skaičių – įdomu, ką numatę kaip pragyvenimo šaltinį skurstantys kolegos? Juk kuo toliau, tuo mažiau bus bylų, o smulkiomis, kaip pareiškimų, skundų rašymas, ar konsultacijos už 20-50 eurų daugelis jų nedirba, neva, per smulku. 

Naglio Puteikio siūlytų pataisų praėjo būtent tik dėl apeliacinės instancijos – jis įrodė, jog absurdiška reikalauti iš žmonių advokatų atskiriesiems skundams rašyti (juk terminas – tik 7 dienos).

Jeigu advokatai suvoktų, jog juristai ir šiaip raštingi asmenys gausina jiems klientų skaičių – nes žmonės neretai bylos pradžią pasidaro vieni, su juristų, raštingų žmonių pagalba, vėliau tose bylose eina ieškoti advokatų pagalbos, kai reikia rašyti apeliacijas, arba pastiprinti pozicijas – jie nustotų kovoti ir prieš norus demonopolizuoti rinką, nes galų gale, ši monopolija prieštarauja Konstitucijai.

Jeigu žmonės nustos kreiptis į teismus, advokatai turės dar mažiau darbo, o jų padėjėjai turbūt ims reikalauti teisės dirbti kitą, nesusijusį su teise, darbą – juk paprastas valytojas, taip išeina, uždirba daugiau, negu jie, baigę 6 metus teisės studijų…

Beje, nors buvo jau vėlus metas – 19 valandų – pirmininkaujanti Irena Degutienė negausiai susirinkusiems, atkakliausiems Seimo nariams paaiškino, ir pranešėjui – paantrino:

„Prašome atkreipti dėmesį į aktualų kolegos pranešimą, ir padaryti išvadas, tai mano manymu, labai aktualu“. Pažymėtina, jog atkakliausias advokatų monopolio stiprintojas iki šiol buvo Stasys Šedbaras, o jam nuolat antrindavo Julius Sabatauskas, beje, pats praktiškai  nedirbęs praktinio juristo (kuris atstovauja žmonėms) ar advokato darbo…

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));