Kas nužudė Gedeminą Kiesų? II DALIS

Kas nužudė Gedeminą Kiesų?

II DALIS

 

Vilniaus apygardos teismas 2009 m. gegužės 29 d. paskelbė nuosprendį, kuriame nurodyta, kad buvęs akcinės bendrovės „Mažeikių nafta“ generalinis direktorius Gedeminas Kiesus buvo nužudytas iš savanaudiškų paskatų, siekiant jį pagrobti ir iš jo išreikalauti pinigus – keletą milijonų litų. Lietuvos apeliacinis teismas ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pirmosios instancijos teismo nuosprendį paliko galioti nepakeistą. Pateikiame savaitraščio „Laisvas laikraštis“ redaktoriaus Aurimo Drižiaus interviu su Gedeminą Kiesų, kai jis dar vadovavo Mažeikių naftos perdirbimo įmonei, gerai pažinojusiu verslininku Vytautu Kabaila antrąją dalį. Pirmoji šio interviu dalis savaitraštyje buvo išspausdinta 2012 m. birželio 23 d. – 2014 m. gegužės 10 d. laikotarpiu.

 

 

  1. AR ALGIMANTAS VERTELKA NUSIKALTIMO

ĮVYKDYMO DIENĄ 13 VAL. 01 MIN. 56 SEK. SKAMBINO GEDEMINUI KIESUI?

 

2002 m. balandžio 15 d. vykdytos kaltinamojo papildomos apklausos metu Virginijus Baltušis parodė, kad nusikaltimą padaryti pasiūlė Algimantas Vertelka. Algimantas Vertelka paskambino Gedeminui Kiesui iš Kėdainiuose esančio taksofono ir patikslino, kada bus Vilniuje. (Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendžio 145 lapas).

2002 m. birželio 17 d. vykdytos kaltinamojo papildomos apklausos metu Virginijus Baltušis parodė, kad pagal planą R. N. ir A. L. turėjo laukti kelyje „Panevėžys-Šiauliai“ netoli Gustonių ir, pastebėję pravažiuojantį Gedemino Kiesaus džipą, pranešti. Jei iki 11 valandos džipas nepravažiuotų, jie turėjo važiuoti į Vilnių ir laukti kelyje „Vilnius-Panevėžys“ prie išvažiavimo iš Vilniaus. Pravažiavus Gedemino Kiesaus džipui jie turėjo paskambinti Algimantui Vertelkai ir pranešti apie tai bei važiuoti iš paskos. (Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendžio 146 lapas).

2002 m. birželio 21 d. vykdytos kaltinamojo papildomos apklausos metu Virginijus Baltušis parodė, kad R. N. ir A. L. nuo 6 valandų ryto turėjo stovėti kelyje „Panevėžys-Šiauliai“ prie Gustonių. Kai sužinojo, jog džipas nepravažiavo, jis su Algimantu Vertelka nuvažiavo į Kėdainius, kur Algimantas Vertelka iš taksofono aparato paskambino į Gedemino Kiesaus mobilų telefoną. Skambino apie 14.30 val. Po pokalbio Algimantas Vertelka pasakė, jog atsiliepė ne Gedeminas Kiesus, o galimai jo vairuotojas ir pasakė, kad Gedeminas Kiesus kažkur išėjęs. Po to jie, t. y. Virginijus Baltušis ir Algimantas Vertelka, grįžo prie Panevėžio, kur susitiko su Romualdu Čeponiu, Audriumi Andrušaičiu ir Dainiumi Skačkausku ir kartu nuvažiavo į namą prie Velžio. /…/. (Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendžio 146 lapas).

Byloje yra nustatyta, kad /…/ Gedemino Kiesaus pagrobimo dieną Algimantas Vertelka bendravo su juo telefonu, tai yra nustatyta byloje ištirtais įrodymais. (Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendžio 189 lapas).

Teisme Algimantas Vertelka iškėlė naują versiją, kad 2000 07 06 jis užsiiminėjo motosporto reikalais ir važinėjo po Panevėžio ir Kėdainių apylinkes, tačiau ji yra paneigta aukščiau išdėstytais įrodymais ir atmestina. Kolegijos nuomone, tokią versiją Algimantas Vertelka nurodė tam, kad surasti alibi jo buvimui 2000 07 06 d. Kėdainių mieste, kuriame iš taksofono jis skambino Gedeminui Kiesui, tikslindamas jo maršrutą. (Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendžio 194 lapas).

Remiantis Gedemino Kiesaus pokalbių išklotine nustatyta, kad 2000-07-06 13 val. 01 min. 56 sek. jam skambinta iš Kėdainių m. J. B. g. 69 įrengto taksofono. Remiantis Algimanto Vertelkos telefono pokalbių išklotine nustatyta, kad 2000-07-06 nuo 12 val. 56 min. iki 13 val. 20 min. Algimantas Vertelka buvo Kėdainiuose ir po skambučio Gedeminui Kiesui 13 val. 01 min. 56 sek. atliko skambutį 13 val. 04 min. A. L., kas remiantis bylos įrodymais leidžia teigti, jog davė nurodymą vykti į Vilnių ir stebėti Gedemino Kiesaus išvažiavimą. Virginijaus Baltušio skambučių išklotinė patvirtina, kad 2000-07-06 d. 13 val. 20 min. ir pats Virginijus Baltušis buvo Kėdainių mieste. /…/. (Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendžio 194 lapas).

 

– Priminkite ir išsamiau paaiškinkite aplinkybes, kurios Algimantą Vertelką privertė 2000 m. liepos 6 d. ne tik iš ryto, bet ir vidurdienį vykti į Kėdainius ir iš ten įrengto taksofono 13 val. 01 min. 56 sek. skambinti Gedeminui Kiesui į jo mobiliojo ryšio telefoną.

– Algimantas Vertelka 2000 m. birželio pabaigoje sužinojo, kad 2000 m. liepos 6 d. Gedeminas Kiesus važiuos į Vilnių ir tos pačios dienos vakare grįš į Mažeikius.

Nekantraudamas sužinoti, ar nepasikeitė Gedemino Kiesaus planai, Algimantas Vertelka 2000 m. liepos 3 d. vienas nuvyko į Kėdainius ir ten 13 val. 43 min. 29 sek. iš taksofono paskambino Gedeminui Kiesui ir pasiteiravo, ar tikrai jis 2000 m. liepos 6 d. važiuos į Vilnių.

Gedeminui Kiesui patvirtinus, kad jis 2000 m. liepos 6 d. tikrai važiuos į Vilnių, Algimantas Vertelka kartu su Virginijumi Baltušiu, kitais „tulpinių“ gaujos nariais ėmė ruošis 2000 m. liepos 6 d. numatytam Gedemino Kiesaus pagrobimui, apiplėšimui ir nužudymui.

2000 m. liepos 6 d. nuo 6 valandos ryto „tulpinių“ gaujos nariai R. N. ir A. L. jau stovėjo kelyje „Šiauliai-Panevėžys“, prie Gustonių, ir ten laukė pravažiuojančio Gedemino Kiesaus džipo „Mercedes Benz“.

Tačiau 2000 m. liepos 6 d. 9 val. Gedemino Kiesaus džipas dar nepravažiavo pro „tulpinių“ stebėjimo postą, todėl sunerimęs Algimantas Vertelka vienas skubiai nuvyko į Kėdainius ir iš ten įrengto taksofono 9 val. 57 min. paskambino Gedeminui Kiesui klausdamas, ar jis jau išvažiavo į Vilnių, ar jis tikrai ruošiasi tą dieną važiuoti į Vilnių.

Gedeminas Kiesus patvirtino, kad jis tikrai ruošiasi tą dieną važiuoti į Vilnių, kad jis jau išvažiuoja į Vilnių.

Tada Algimantas Vertelka 9 val. 58 min. paskambino Virginijui Baltušiui ir perdavė, kad Gedeminas Kiesus tikrai ruošiasi tą dieną važiuoti į Vilnių, kad jis jau išvažiuoja į Vilnių.

Gedeminas Kiesus ne tik iki 10 val., bet ir iki 12 val. nepravažiavo posto kelyje „Šiauliai–Panevėžys“, šalia Gustonių, kuriame R. N. ir A. L. nuo 6 val. ryto laukė pravažiuojančio Gedemino Kiesaus džipo.

Tada Algimantas Vertelka kartu su Virginijumi Baltušiu skubiai nuvyko į Kėdainius ir iš ten įrengto taksofono Algimantas Vertelka 13 val. 01 min. 56 sek. dar kartą paskambino Gedeminui Kiesui klausdamas, ar jis tikrai išvažiavo į Vilnių, ar jis dar ne Vilniuje.

Gedeminas Kiesus paaiškino, kad jis tikrai išvažiavo į Vilnių, kad jis randasi Kauno rajone ir dar nenuvažiavo į Vilnių, bet po keleto valandų tikrai bus Vilniuje.

Algimantas Vertelka, matant Virginijui Baltušiui, apie 14 val. 30 min. iš Kėdainiuose įrengto taksofono dar kartą paskambino Gedeminui Kiesui ketindamas paklausti, ar jam dar toli iki Vilniaus, bet šį kartą Algimantui Vertelkai atsiliepė ne Gedeminas Kiesus, o galimai jo vairuotojas ir pasakė, kad Gedeminas Kiesus kažkur išėjęs.

Po to jie, t. y. Virginijus Baltušis ir Algimantas Vertelka, grįžo prie Panevėžio, kur susitiko su Romualdu Čeponiu, Audriumi Andrušaičiu, Dainiumi Skačkausku ir visi kartu nuvažiavo į namą prie Velžio laukti iš Vilniaus vakare grįžtančio Gedemino Kiesaus.

Tokį vaizdą apie Algimanto Vertelkos skambučius Gedeminui Kiesui, pasirengimą Gedemino Kiesaus pagrobimui, apiplėšimui ir nužudymui galima susidaryti skaitant Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendį.

– Kada 2000 m. liepos 6 d. Algimantas Vertelka paskambino Gedeminui Kiesui iš Kėdainiuose esančio taksofono ir patikslino jo judėjimo maršrutą, kada jis bus Vilniuje?

– Patikslinti, kada Gedeminas Kiesus bus Vilniuje, Algimantas Vertelka negalėjo nei 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 57 min. skambučiu, nei 2000 m. liepos 6 d. 14 val. 30 min. skambučiu.

Tai padaryti Algimantas Vertelka galėjo tik 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambučiu.

– Kodėl Algimantas Vertelka to padaryti negalėjo nei 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 57 min. skambučiu, nei 2000 m. liepos 6 d. 14 val. 30 min. skambučiu?

– Algimantas Vertelka 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 57 min. skambučiu galėjo pasitikrinti tik tai, kad Gedeminas Kiesus tą dieną tikrai važiuoja į Vilnių ir jau rengiasi išvažiuoti iš namų, o 2000 m. liepos 6 d. 14 val. 30 min. skambučiu – kad Gedeminas Kiesus yra ne savo automobilyje, o kažkur išėjęs.

Tik 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambučiu Algimantas Vertelka galėjo pasitikslinti Gedemino Kiesaus maršrutą, kada jis bus Vilniuje.

– Ar Algimanto Vertelkos 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambučio iš Kėdainiuose įrengto taksofono Gedeminui Kiesui metu Virginijus Baltušis buvo šalia Algimanto Vertelkos, ar matė, kaip Algimantas Vertelka tuo metu skambino Gedeminui Kiesui?

– Ne, nematė. Nes Virginijaus Baltušio tuo metu nei šalia, nei netoliese nebuvo. Jis buvo visiškai kitoje vietoje ir nematė, kaip Algimantas Vertelka 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambino Gedeminui Kiesui.

– Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendyje rašoma, kad 2002 m. balandžio 15 d. vykdytos kaltinamojo papildomos apklausos metu Virginijus Baltušis parodė, kad Algimantas Vertelka paskambino Gedeminui Kiesui iš Kėdainiuose esančio taksofono ir patikslino, kada bus Vilniuje.

– Taip rašoma nuosprendžio 145 lape.

Tačiau nuosprendžio 146 lape rašoma, jog 2002 m. birželio 21 d. vykdytos kaltinamojo papildomos apklausos metu Virginijus Baltušis parodė, kad po skambučio Gedeminui Kiesui Algimantas Vertelka netoliese buvusiam ir skambutį stebėjusiam Virginijui Baltušiui pasakė, jog atsiliepė ne Gedeminas Kiesus, o galimai jo vairuotojas, kuris pasakė, kad Gedeminas Kiesus kažkur išėjęs.

Algimantas Vertelka apie 14 val. 30 min., matant Virginijui Baltušiui, nors ir paskambino Gedeminui Kiesui iš Kėdainiuose esančio taksofono, tačiau nepatikslino, kad Gedeminas Kiesus bus Vilniuje.

O to 13 val. 01 min. 56 sek. skambučio iš Kėdainiuose įrengto taksofono, kurio metu Algimantas Vertelka patikslino, kad Gedeminas Kiesus bus Vilniuje, Virginijus Baltušis nematė.

Todėl Vilniaus apygardos teismas 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendyje, mano nuomone, neteisingai įrašė, kad 2002 m. balandžio 15 d. vykdytos kaltinamojo papildomos apklausos metu Virginijus Baltušis parodė, kad Algimantas Vertelka paskambino Gedeminui Kiesui iš Kėdainiuose esančio taksofono ir patikslino, kada bus Vilniuje.

Visi kiti byloje surinkti įrodymai patvirtina tai, kad Virginijus Baltušis su Algimantu Vertelka 2000 m. liepos 6 d. apie pietus nuvažiavo į Kėdainius, kur Algimantas Vertelka iš taksofono aparato apie 14.30 val. paskambino į Gedemino Kiesaus mobilų telefoną. Po pokalbio Algimantas Vertelka pasakė Virginijui Baltušiui, jog atsiliepė ne Gedeminas Kiesus, o galimai jo vairuotojas ir pasakė, kad Gedeminas Kiesus kažkur išėjęs.

– Kur 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambučio metu buvo Virginijus Baltušis?

– Buvo Kėdainiuose, bet kitoje vietoje. Virginijus Baltušis nematė, kaip Algimantas Vertelka 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. iš Kėdainiuose esančio taksofono skambino Gedeminui Kiesui.

Jeigu Virginijus Baltušis to nematė, tai kaip jis galėjo sakyti, kad Algimantas Vertelka paskambino Gedeminui Kiesui iš Kėdainiuose esančio taksofono ir patikslino, kada Gedeminas Kiesus bus Vilniuje?

Mano nuomone, kažkas ne taip yra su 2002 m. balandžio 15 d. vykdytos kaltinamojo papildomos apklausos metu Virginijaus Baltušio duotu parodymu, kad Algimantas Vertelka paskambino Gedeminui Kiesui iš Kėdainiuose esančio taksofono ir patikslino, kada bus Vilniuje.

– Kur Virginijus Baltušis buvo ir ką jis veikė, kai Algimantas Vertelka 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. iš Kėdainiuose esančio taksofono skambino Gedeminui Kiesui?

– Iš Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendžio galima spręsti tik tai, kad tuo metu Virginijus Baltušis buvo Kėdainiuose ir laukė kažkur nuėjusio ar nuvažiavusio Algimanto Vertelkos skambučio.

Algimantas Vertelka kažkur paliko Virginijų Baltušį laukti, kad šis nematytų, ką 13 val. 01 min. 56 sek. Algimantas Vertelka Kėdainiuose papildomai veikia, kaip Algimantas Vertelka iš Kėdainiuose įrengto taksofono skambina Gedeminui Kiesui.

– Ar Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendyje minimi kiti duomenys, kurie patvirtintų, kad 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambučio metu Virginijus Baltušis buvo Kėdainiuose, bet buvo kitoje vietoje, t. y. ne toje vietoje, kurioje Algimantas Vertelka iš taksofono aparato skambino Gedeminui Kiesui?

– Taip, minimi.

Remiantis Algimanto Vertelkos telefono pokalbių išklotine nustatyta, kad 2000 m. liepos 6 d. nuo 12 val. 56 min. iki 13 val. 20 min. Algimantas Vertelka buvo Kėdainiuose.

Virginijaus Baltušio skambučių išklotinė patvirtina, kad 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 20 min. ir pats Virginijus Baltušis buvo Kėdainių mieste.

Realu, kad Algimanto Vertelkos ir Virginijaus Baltušio buvimas Kėdainių mieste 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 20 min. nustatytas buvo pagal Algimanto Vertelkos 13 val. 20 min. skambutį Virginijui Baltušiui į jo mobilųjį telefoną.

– Ką Algimantas Vertelka svarbaus galėjo pranešti Virginijui Baltušiui telefonu 13 val. 20 min.?

– Pavyzdžiui, pasitikslinti, kur Virginijus Baltušis Kėdainiuose tuo metu randasi, kur jie vėl galėtų netrukus susitikti.

– O žodžiu Algimantas Vertelka to pasakyti Virginijui Baltušiui negalėjo?

– Negalėjo, nes jie 13 val. 20 min., matomai, buvo skirtingose miesto vietose.

– Kiek laiko 2000 m. liepos 6 d. apie vidurdienį Algimantas Vertelka ir Virginijus Baltušis buvo skirtingose Kėdainių miesto vietose?

– Apie 1 valandą. Jie, kartu atvažiavę į Kėdainius, išsiskirti galėjo likus 5-10 minučių iki 13 valandos ir vėl susitikti galėjo apie 14 val. 15 min.

Algimantas Vertelka, matyt, kažkur mieste paliko Virginijų Baltušį palaukti, kol Algimantas Vertelka, sutvarkęs reikalus, sugrįš.

– Ar tie reikalai buvo susiję su pasirengimu nusikaltimui?

– Manau, kad buvo. Kaip ir 2000 m. liepos 3 d. 13 val. 43 min. 29 sek. bei 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 57 min. skambučių Gedeminui Kiesui iš Kėdainiuose įrengto taksofono atvejais.

– Tai Virginijus Baltušis neturėjo matyti, kaip ir su kuo Algimantas Vertelka Kėdainių mieste tvarko reikalus?

– Ne, neturėjo.

– Bet Virginijus Baltušis, jei jau 14 val. 30 min. skambučiui buvo kartu su Algimantu Vertelka atvykęs į Kėdainius, vis tiek kažką nujautė?

– Taip, nujautė. Ir Algimantas Vertelka jam vis dėlto kažką pasakė, kad, po 14 val. 30 min. jokios naudos nedavusio Algimanto Vertelkos skambučio Gedeminui Kiesui, Virginijus Baltušis aprimo ir kartu su Algimantu Vertelka išvyko prie Panevėžio susitikti su kitais nusikaltimo bendrininkais.

– Kai sužinojo, kad Gedemino Kiesaus džipas nepravažiavo, Virginijus Baltušis su Algimantu Vertelka nuvažiavo į Kėdainius, kur Algimantas Vertelka iš taksofono aparato paskambino į Gedemino Kiesaus mobilųjį telefoną. Skambino apie 14 val. 30 min. Kelintą valandą Algimantas Vertelka su Virginijumi Baltušiu buvo Kėdainiuose ir ką abu veikė iki 14 val. 30 min.?

– Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendyje viskas surašyta taip, kad nuosprendžio skaitytojui atrodytų, jog Algimantas Vertelka su Virginijumi Baltušiu nuvažiavo į Kėdainius tik tam kad Algimantas Vertelka ten iš taksofono aparato paskambintų Gedeminui Kiesui į jo mobilųjį telefoną.

Bet Algimantas Vertelka su Virginijumi Baltušiu Kėdainiuose buvo jau prieš 13 val. ir iki 14 val. 30 min., bent jau Algimantas Vertelka, spėjo kai ką ir daugiau nuveikti, tik teismas apie šį, valandą viršiantį laiko intervalą, ne viską 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendyje pasakė.

– Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendyje rašoma, kad byloje yra nustatyta, kad Gedemino Kiesaus pagrobimo dieną Algimantas Vertelka bendravo su juo telefonu.

– Tai konstatuodamas teismas, mano nuomone, turėjo omenyje 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 57 min. ir 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. Algimanto Vertelkos skambučius Gedeminui Kiesui iš Kėdainiuose įrengto taksofono.

Tačiau net ir teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendyje minimi įrodymai pakankamai akivaizdžiai patvirtina, kad abiem atvejais Gedeminui Kiesui iš Kėdainiuose įrengto taksofono skambino ne Algimantas Vertelka, o kitas asmuo, Algimantui Vertelkai stovint šalia skambinančiojo arba netoliese.

Tai turėjo būti žinoma ir suprantama ir Vilniaus apygardos teismui, 2009 m. gegužės 29 d. skelbusiam nuosprendį.

– Algimantas Vertelka ieškojo alibi jo buvimui 2000 m. liepos 6 d. Kėdainių mieste, tačiau jis neneigia, kad tą dieną buvo Kėdainių mieste.

– Algimantas Vertelka neneigia, kad 2000 m. liepos 6 d. buvo Kėdainių mieste, jis tik sako, kad, tą dieną būdamas Kėdainių mieste, iš ten esančio taksofono neskambino Gedeminui Kiesui į jo mobiliojo ryšio telefoną.

Manau, kad Algimantas Vertelka sako tiesą, jog jis iš Kėdainiuose esančio taksofono neskambino Gedeminui Kiesui į jo mobiliojo ryšio telefoną, nes Gedeminui Kiesui į jo mobiliojo ryšio telefoną iš Kėdainiuose esančio taksofono 2000 m. liepos 6 d. abu kartus skambino kitas asmuo.

Tačiau Algimantas Vertelka nenori prisipažinti, kad tuo metu, kai kitas asmuo iš taksofono 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 57 min. ir 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambino Gedeminui Kiesui į jo mobiliojo ryšio telefoną, Algimantas Vertelka stovėjo šalia skambinančiojo arba netoliese.

Tai, kad Algimantas Vertelka stovėjo šalia skambinusiojo Gedeminui Kiesui arba buvo netoliese, nepaneigia ir Algimanto Vertelkos 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 58 min. skambutis Virginijui Baltušiui, ir Algimanto Vertelkos 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 04 min. skambutis A. L., kuris 2000 m. liepos 6 d. nuo pat 6 val. ryto kartu su R. N. stebėjo Gedemino Kiesaus džipo pravažiavimą pro postą kelyje „Šiauliai-Panevėžys“, šalia Gustonių.

– Ką Algimantas Vertelka sužinojo iš Gedemino Kiesaus 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambučio metu?

– Tikriausiai sužinojo tai, kad Gedeminas Kiesus tą dieną jau išvažiavo į Vilnių, kad į Vilnių važiuoja ne pro Panevėžį, o pro Kauną.

Bet pagrindinė skambučio ir pokalbio tema, matyt, buvo kita. Skambino 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. Gedeminui Kiesui, kaip jau minėjau, ne Algimantas Vertelka, o kitas asmuo, gerai pažinojęs Gedeminą Kiesų ir tuo laikotarpiu artimai su juo bendravęs.

Reali tikimybė, kad su pašnekovu Gedeminas Kiesus susitarė asmeniškai susitikti ir iš jo kažką paimti, gal kai ką ir labai svarbaus sužinoti, kai bus Vilniuje.

Galimas atvejis, jog pašnekovas pasiteiravo, ar Gedeminas Kiesus, važiuodamas pro Kauną į Vilnių, nenorėtų užsukti į Kėdainius.

Taip pašnekovas galėjo nesunkiai išgauti Gedemino Kiesaus atsakymą, jog jam einamuoju metu nebepakeliui užsukti į Kėdainius, nes jau yra ties Kauno rajono riba.

Gedeminas Kiesus, nieko blogo nenujausdamas, galėjo pasisakyti apie savo kelionės į Vilnių maršrutą – kur planuoja dar užsukti ar sustoti, kada planuoja būti Vilniuje.

– Ką darė Algimantas Vertelka po 13 val. 01 min. 56 sek. skambučio Gedeminui Kiesui?

– Manau, kad pirmiausia – 13 val. 04 min. – paskambino A. L., kuris 2000 m. liepos 6 d. nuo pat 6 val. ryto kartu su R. N. stebėjo Gedemino Kiesaus džipo pravažiavimą pro postą kelyje „Šiauliai-Panevėžys“, šalia Gustonių.

– Ką pasakė ar galėjo pasakyti Algimantas Vertelka nusikaltimo bendrininkui A. L.?

– Galėjo pasakyti, kad nebelauktų pro Panevėžį pravažiuojančio Gedemino Kiesaus džipo, nes Gedeminas Kiesus į Vilnių išvažiavo pro Kauną.

Po to davė nurodymą A. L. ir R. N. vykti į Vilnių ir stebėti Gedemino Kiesaus išvažiavimą vakare iš Vilniaus.

– Kam dar skambino Algimantas Vertelka po 13 val. 01 min. 56 sek. skambučio Gedeminui Kiesui?

– Virginijui Baltušiui. Bet skambino 13 val. 20 min.

– Ką nuo 13 val. 04 min. iki 13 val. 20 min. veikė Algimantas Vertelka?

– Tikriausiai aptarinėjo situaciją su asmeniu, kuris 13 val. 01 min. 56 sek. skambino Gedeminui Kiesui.

– Kiek laiko tas aptarinėjimas galėjo trukti?

– Maždaug iki 14 val., gal iki 14 val. 15 min. Gal tuo metu jie dar kur nors ar pas kažką kartu buvo užsukę.

Kai tik Algimantas Vertelka grįžo pas Virginijų Baltušį, netrukus, t. y. apie 14 val. 30 min., Algimantas Vertelka iš taksofono skambino arba tariamai skambino į mobilųjį telefoną Gedeminui Kiesui.

Jeigu Algimantas Vertelka 13 val. 01 min. 56 sek. skambučio metu būtų buvęs vienas ir pats būtų skambinęs Gedeminui Kiesui, tai, po neįtikėtinai sėkmingo skambučio Gedeminui Kiesui, pirmiausia, nieko nelaukdamas, būtų paskambinęs Virginijui Baltušiui.

O dabar Virginijui Baltušiui paskambino tik po 16 ar 17 minučių, t. y. 13 val. 20 min.

– O gal Virginijus Baltušis iš Kėdainių kam nors skambino 13 val. 20 min.?

– Nei tardytojai vykdytos kaltinamojo pirminės ir papildomos apklausos metu, nei teismas Virginijui Baltušiui tokio klausimo neuždavė. Bent jau nieko apie tai nėra parašyta Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendyje.

Nuosprendyje rašoma, kad, remiantis Algimanto Vertelkos telefono pokalbių išklotine, nustatyta, kad 2000 m. liepos 6 d. nuo 12 val. 56 min. iki 13 val. 20 min. Algimantas Vertelka buvo Kėdainiuose, o Virginijaus Baltušio skambučių išklotinė patvirtina, kad 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 20 min. ir pats Virginijus Baltušis buvo Kėdainių mieste.

Panašiausia į tiesą versija, kad ne Virginijus Baltušis 13 val. 20 min. skambino Algimantui Vertelkai ar kam nors kitam, o Algimantas Vertelka skambino Virginijui Baltušiui.

Tuo labiau, kad Algimantas Vertelka tuo metu jau būtinai turėjo skambinti jo Kėdainiuose laukiančiam Virginijui Baltušiui.

– Ar, kaltinamojo papildomos apklausos metu duodamas tardytojams parodymus, Virginijus Baltušis negalėjo suklysti sakydamas, kad, jam matant, Algimantas Vertelka Kėdainiuose iš taksofono aparato paskambino į Gedemino Kiesaus mobilųjį telefoną apie 14 val. 30 min., o ne 13 val. 01 min. 56 sek.?

– Ne, negalėjo. Ir nesuklydo.

Remiantis Algimanto Vertelkos telefono pokalbių išklotine nustatyta, kad 2000 m. liepos 6 d. po skambučio Gedeminui Kiesui 13 val. 01 min. 56 sek. Algimantas Vertelka atliko skambutį 13 val. 04 min. A. L., kas remiantis bylos įrodymais leidžia teigti, jog davė nurodymą vykti į Vilnių ir stebėti Gedemino Kiesaus išvažiavimą.

Kai Virginijus Baltušis sužinojo, jog džipas nepravažiavo, jis su Algimantu Vertelka nuvažiavo į Kėdainius, kur Algimantas Vertelka iš taksofono aparato apie 14 val. 30 min. paskambino į Gedemino Kiesaus mobilų telefoną. Po pokalbio Algimantas Vertelka pasakė, jog atsiliepė ne Gedeminas Kiesus, o galimai jo vairuotojas ir pasakė, kad Gedeminas Kiesus kažkur išėjęs.

Skirtingą informaciją 13 val. 01 min. 56 sek. ir 14 val. 30 min., skambindamas Gedeminui Kiesui, gavo Algimantas Vertelka.

– Kaip Virginijus Baltušis sužinojo, kad Gedemino Kiesaus džipas apie 12 val. dar nepravažiavo pro postą, buvusį kelyje „Šiauliai-Panevėžys“, netoli Gustonių?

– Gal iš Algimanto Vertelkos. Arba pats, kaip ir Algimantas Vertelka, palaikė tiesioginį ryšį su A. L. ir R. N.

– Kam Algimantui Vertelkai bereikėjo 14 val. 30 min. skambinti Gedeminui Kiesui iš Kėdainiuose įrengto taksofono, jeigu jis 13 val. 01 min. 56 sek. jau buvo viską sužinojęs apie Gedemino Kiesaus tos dienos judėjimo maršrutą?

– Kaip jau esu minėjęs, tai, tikriausiai, buvo Algimanto Vertelkos skambutis Gedeminui Kiesui, skirtas Virginijui Baltušiui suklaidinti, kad šis patikėtų, jog su Gedeminu Kiesumi iš Kėdainiuose esančio taksofono bendrauja ne kas nors kitas, o Algimantas Vertelka.

Kitokios šio skambučio paskirties kol kas nematau.

– Ar Algimantas Vertelka prieš 14 val. 30 min. skambutį Gedeminui Kiesui sakė Virginijui Baltušiui, kad jis 13 val. 04 min. jau skambino A. L. ir davė nurodymą vykti į Vilnių ir stebėti Gedemino Kiesaus išvažiavimą?

– Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendyje apie tai nieko nėra neparašyta.

Reali galimybė, kad po 14 val. 30 min. tariamai nepavykusio skambučio Gedeminui Kiesui, Virginijui Baltušiui pradėjus ne juokais nerimauti, Algimantas Vertelka pasakė jam, kad viskas bus gerai, kad jis jau paskambino A. L. ir davė nurodymą vykti į Vilnių ir stebėti Gedemino Kiesaus išvažiavimą.

– Kodėl Algimantas Vertelka 13 val. 04 min. pats asmeniškai skambino A. L. ir davė nurodymą vykti į Vilnių ir stebėti Gedemino Kiesaus išvažiavimą, o nedarė to per Virginijų Baltušį?

– Tam paaiškinimo Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendyje nėra.

– Ar galima Algimanto Vertelkos 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambutį Gedeminui Kiesui laikyti Gedemino Kiesaus tos dienos judėjimo maršruto tikslinimu?

– Taip, galima.

– Tai Vilniaus apygardos teismas 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendyje pagrįstai konstatavo, jog Gedemino Kiesaus pagrobimo dieną Algimantas Vertelka bendravo su juo telefonu, tikslindamas tos dienos jo judėjimo maršrutą?

– Ne, mano nuomone, nepagrįstai. Byloje surinkti įrodymai, mano nuomone, patvirtina, kad Gedemino Kiesaus pagrobimo dieną su juo telefonu bendravo ne Algimantas Vertelka, o kitas asmuo, pas kurį į Kėdainius tą dieną net du kartus vyko Algimantas Vertelka.

– Kokie Algimanto Vertelkos veiksmai patvirtina, kad Algimantas Vertelka 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. iš Kėdainiuose esančio taksofono neskambino Gedeminui Kiesui į jo mobiliojo ryšio telefoną?

– Jeigu Algimantas Vertelka 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. iš Kėdainiuose esančio taksofono asmeniškai būtų skambinęs Gedeminui Kiesui, jis nebūtų Virginijaus Baltušio palikęs Kėdainiuose kažkur kitur jo laukti – Virginijus Baltušis skambučio metu būtų buvęs šalia Algimanto Vertelkos.

Algimantas Vertelka nebebūtų prieš Virginijų Baltušį imitavęs skambučio Gedeminui Kiesui apie 14 val. 30 min.

Algimantas Vertelka būtų pasakęs Virginijui Baltušiui, ką jam tikslaus apie savo 2000 m. liepos 6 d. judėjimo maršrutą 13 val. 01 min. 56 sek. skambučio metu pasakė Gedeminas Kiesus, be to, Virginijus Baltušis ir pats būtų buvęs šalia Gedeminui Kiesui skambinančio Algimanto Vertelkos ir pats būtų girdėjęs jo pokalbį su Gedeminu Kiesumi.

– Esate tikras, kad Algimantas Vertelka 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. iš Kėdainiuose esančio taksofono neskambino Gedeminui Kiesui į jo mobiliojo ryšio telefoną?

– Mano giliu įsitikinimu, Algimantas Vertelka 13 val. 01 min. 56 sek. pirmiausia asmeniškai būtų skambinęs ne Gedeminui Kiesui, o tam asmeniui, kuris, likus maždaug savaitei laiko iki 2000 m. liepos 6 d., pranešė Algimantui Vertelkai, kad tą dieną Gedeminas Kiesus važiuos į Vilnių ir važiuos džipu „Mercedes Benz“.

Juk Gedeminui Kiesui būtų pasirodęs per daug įtartinas ne tik Algimanto Vertelkos 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambutis iš Kėdainiuose esančio taksofono, bet ir jo siekis kaip galima tiksliau išsiaiškinti tos dienos Gedemino Kiesaus judėjimo maršrutą.

Be to, 13 val. 01 min. 56 sek. buvo kritinis momentas Algimantui Vertelkai, nes tuo metu jam visas nusikalstamas verslo planas griuvo kartu su dangumi.

Tą dieną, tuo laiku Gedeminas Kiesus turėjo važiuoti į Vilnių, turėjo važiuoti keliu „Šiauliai-Panevėžys“ pro Panevėžį, o jis iki pat 13 val. pro Panevėžį nepravažiavo.

Kas nutiko – ar Gedeminas Kiesus persigalvojo ir nebevažiavo į Vilnių, ar Gedeminą Kiesų išgąsdino tos dienos Algimanto Vertelkos 9 val. 57 min. skambutis iš Kėdainiuose įrengto taksofono, ar Gedeminas Kiesus pravažiavo postą kelyje „Šiauliai-Panevėžys“, šalia Gustonių, o A. L. ir R. N. jo nepastebėjo?

Jeigu A. L. ir R. N. nepastebėjo pravažiuojančio Gedemino Kiesaus džipo, tai visa atsakomybė už nusikaltimo sužlugdymą tenka Algimantui Vertelkai, kuris instruktavo A. L. ir R. N. kaip reikia elgtis, su jais palaikė nuolatinį ryšį.

O atsakyti už nusikaltimo sužlugdymą Algimantui Vertelkai būtų reikėję ir prieš asmenis, kurie jam patikėjo organizuoti ir vadovauti šiam nusikaltimui, ir prieš Virginijų Baltušį ir jo „tulpinius“, kurie beveik aklai vykdė Algimanto Vertelkos nurodymus nusikaltimo dieną.

Tokiu atsakingu ir kritiniu momentu Algimantui Vertelkai nebūtų pavykę taip sklandžiai užmegzti ypatingo pasitikėjimo reikalaujančio pokalbio su Gedeminu Kiesumi.

Todėl esu tikras, kad Algimantas Vertelka 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. iš Kėdainiuose esančio taksofono asmeniškai ne tik neskambino, bet ir negalėjo skambinti Gedeminui Kiesui į jo mobiliojo ryšio telefoną.

Tai, kaip ir 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 57 min. skambučio atveju, kaip ir 2000 m. liepos 3 d. 13 val. 43 min. 29 sek. skambučio atveju, darė kitas asmuo, pas kurį 2000 m. liepos 3 d. ir 2000 m. liepos 6 d. net tris kartus į Kėdainius nusikaltimo koordinavimo reikalais važiavo Algimantas Vertelka.

– Esate tikras, kad Algimantas Vertelka 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. iš Kėdainiuose esančio taksofono ne tik neskambino, bet ir negalėjo skambinti Gedeminui Kiesui į jo mobiliojo ryšio telefoną?

– Taip, tuo esu visiškai tikras.

Algimantas Vertelka galėjo būti tikras, kad, po Gedemino Kiesaus pagrobimo ir nužudymo, Gedemino Kiesaus žmona, draugai, verslo partneriai, asmenys, kurie buvo atsakingi už jo apsaugą, apie Algimanto Vertelkos 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambutį, kaip ir apie 2000 m. liepos 3 d. 13 val. 43 min. 29 sek. ir 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 57 min. skambučius, praneš Kriminalinei policijai, kuri, nieko nelaukdama, tuoj pat sulaikys Algimantą Vertelką kaip pagrindinį įtariamąjį.

Algimantas Vertelka, tikriausiai, nenorėjo, kad Gedeminas Kiesus, kai tik bus pagrobtas ir turės maišą ant galvos, atpažintų jo balsą, kurio Gedeminas Kiesus primygtinai turėjo klausytis 2000 m. liepos 3 d. 13 val. 43 min. 29 sek., 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 57 min. ir 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek. skambučių metu.

2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek., kaip ir 2000 m. liepos 3 d. 13 val. 43 min. 29 sek. bei 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 57 min., iš Kėdainiuose įrengto taksofono skambinti Gedeminui Kiesui į jo mobiliojo ryšio telefoną galėjo tik asmuo, kuris nebuvo patrauktas kaltinamuoju Vilniaus apygardos teismo nagrinėtoje byloje ir kuris nebuvo nuteistas Vilniaus apygardos teismo 2009 m. gegužės 29 d. nuosprendžiu.

– Kaip reikėtų apibūdinti santykius tarp Algimanto Vertelkos ir Gedemino Kiesaus, jo šeimos narių, artimiausių draugų, verslo partnerių bei apsaugos, jei tokius keistus ir įkyrius Algimanto Vertelkos skambučius Gedeminas Kiesus, jo šeimos nariai, artimiausi verslo partneriai ir apsauga laikė normaliais?

– Pirmiausia, Algimantas Vertelka turėjo būti ne Algimantas Vertelka. Antra, Gedeminas Kiesus ir Algimantas Vertelka turėjo artimai bendrauti šeimomis arba Gedemino Kiesaus tos dienos ir artimiausi verslo planai turėjo ženkliai priklausyti nuo Algimanto Vertelkos.

Tai trys sąlygos, kurių mažiausiai dvi ne tik turėjo, bet ir privalėjo atitikti Algimantas Vertelka, kad tris jo skambučius per savaitę iš taksofono, įskaitant du skambučius iš taksofono Valstybės, t. y. ne darbo dieną, šventės, bendravimo su artimiausiais žmonėmis dieną, – Gedeminas Kiesus, jo šeimos nariai, artimiausi draugai, verslo partneriai ir apsauga laikytų normaliais, nekeliančiais jokio pavojaus Gedemino Kiesaus saugumui ir gyvybei.

Kadangi Algimantas Vertelka nė vienos iš paminėtų sąlygų neatitiko, tai galima drąsiai kelti prielaidą, kad 2000 m. liepos 6 d. 13 val. 01 min. 56 sek., kaip ir 2000 m. liepos 3 d. 13 val. 43 min. 29 sek. bei 2000 m. liepos 6 d. 9 val. 57 min., iš Kėdainiuose įrengto taksofono skambinti Gedeminui Kiesui į jo mobiliojo ryšio telefoną galėjo tik asmuo, kuris buvo ne Algimantas Vertelka.

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));