Karolis Venckus : Kas laimės JAV Prezidento rinkimus?

du

du

Kas laimės JAV Prezidento rinkimus?
Tiksliausias būdas tą nustatyti turbūt būtų mesti monetą į orą. Jeigu skaičius – tuomet laimės Donaldas Trampas, jeigu herbas – Džo Baidenas. Žinoma, juokauju, tačiau tai nėra taip toli nuo tiesos.
Puikiai atsimenu, kai 2016 metais JAV rinkimų dieną „New York Times” pranašavo 90 % tikimybę, kad laimės Hilari Klinton. Matome, kad tokios prognozės neišsipildė.
Dabartinės rinkėjų apklausos žada pergalę Demokratų partijos kandidatui Džo Baidenui, tačiau kaip parodė 2016 metai, apklausos nebūtinai parodo rinkimų nugalėtoją.
Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad JAV prezidentas nėra renkamas tiesiogiai. Jis renkamas pagal valstijų paskirtus delegatus (laimint valstijos gyventojų balsus, gaunami tos valstijos delegatai).
O kuris iš jų: Trampas ar Baidenas nusipelnė tapti „laisvojo pasaulio lyderiu”?
Nors 2016 metų rinkimai tapo turbūt labiausiai gyventojus supriešinusiais rinkimais dėl labai „netradicinio” tuometinio kandidato Trampo elgesio, o taip pat dėl gana akivaizdžiai matomos korupcijos, susijusios su buvusia valstybės sekretore Hilari Klinton, Trampo konkurente į Prezidentus. 2016 metų rinkimai aiškiai parodė, kad demokratija – tai pasirinkimas, kuris kandidatas yra mažiau blogas.
Nors Trampo išrinkimas ir kadencija prasidėjo nuolatiniais skandalais, kurie iš esmės tęsėsi ir vėliau, tačiau prieš prasidedant korona virusui, atrodė, kad Trampas lengvai juda į antrą pergalę. Trampui pavyko suvienyti susiskaldžiusią Respublikonų partiją aplink save. Jam valdant Amerikos ekonomika augo, nedarbingumas buvo rekordinėse žemumose, o akcijų birža – rekordinėse aukštumose.
Ekonomika turėjo būti Trampo bilietas į antrą kadenciją, tačiau prasidėjus korana viruso krizei, viskas pasikeitė: nedarbingumas ir valstybės skola šovė į lubas. Trampas nebegali girtis gera ekonomikos būkle.
Trampas turėjo tiek skandalų (dalis pelnytai, dalis išpūstų), kad jie visi šiek tiek susiliejo į vieną. 2016 metais rinkimų metu ir per pirmus pora savo kadencijos metų Trampo kiekviena diena buvo kontraversiška. Vienas iš labiau įsimintinų skandalų buvo kuomet paaiškėjo, kad prieš pat 2016 rinkimus Trampas sumokėjo 130 000 dolerių filmų suaugusiems aktorei, kad ji nekalbėtų viešai, kad Trampas su ja buvo neištikimas savo žmonai. Už šį atsiskaitymą Trampo buvęs advokatas, kuris ir sumokėjo pinigus, atsidūrė kalėjime.
Dar vienas didžiausių skandalų, kuris tikrai neigiamai paveikė požiūrį į Trampą, buvo skandalas prie pietinės sienos, kuomet nelegalių imigrantų vaikai buvo laikomi narvuose. Trampas dėl to kaltino demokratus, demokratai kaltino Trampą, tačiau daugelio akyse Trampas buvo atsakingas už tokią susidariusią situaciją.
Buvo dešimtys, o gal net šimtai ir kitų skandalų. Nekaip atrodė ir nuotraukos Trampui stovint šalia pedofilo Džefrio Epsteino.
Trampo problema, kuri turbūt iš dalies ir pritraukė dėmesį į jį 2016 metais, yra tai, kad Trampas niekados negali patylėti. Jis susikuria nemažai problemų sau dėl to, kad jis turi atsakyti į kiekvieną kritiką jam ir pasisakyti visais klausimais.
Prasidėjus koronavirusui, visi Trampo praeities skandalai ir jo nuveikti darbai iš esmės nuplaukė į užmarštį. Dalį savo „protesto” rinkėjų Trampas taip pat nuvylė apsupdamas save tais pačiais ilgamečiais politikais, apie kuriuos negatyviai kalbėjo 2016 metų kampanijos metu.
Pati didžiausia Trampo problema šiuo metu – jis neatranda savo „arkliuko” dėl ko jis kandidatuoja antrai kadencijai.
O kaip Džo Baidenas? Baidenas, buvęs Obamos vice-Prezidentas, ilgametis JAV politikas, pirmą kartą į Senatą išrinktas dar 1972 metais. Vienas žodis apibūdinti Baideną būtų – „pavargęs”. Nors Baideno ir Trampo amžius nelabai skiriasi, Baidenas per paskutinius kelerius metus labai suseno. Baidenas viešuose pasisakymuose nuolatos sumaišo savo mintis, neskiria laiko ir vietovių arba net pradeda sakinį viena mintimi, o užbaigia jį kita.
Demokratai taip pat neatrodo labai patenkinti Baideno kandidatūra. Iš esmės visi pirminių rinkimų kandidatai paskutinę minutę pasitraukė iš rinkimų kovos, ragindami balsuoti už Baideną, nes jis vienintelis galėjo užkirti kelią socialdemokratui Berniui Sandersui tapti Demokratų nominantu. Daugeliui buvusių Sanderso rėmėjų, „progresinio flango” demokratų Baidenas atrodo per daug konservatyvus. Jis taip pat susilaukė nemažai kritikos iš bendrapartiečių dėl praeityje bendradarbiavimo Senate su politikais iš pietų, kurie palaikė segregaciją tarp baltaodžių ir juodaodžių amerikiečių.
Baidenas iš esmės atrodo bandantis atsisėsti ant per daug kėdžių vienu metu. Baidenas bando patikti ir regionuose gyvenantiems respublikonams, kurie galbūt nusivylė Trampo valdymu, bet tuo pačiu metu jis bijo prarasti kairįjį savo partijos flangą ir bando įtikti progresyviems demokratams. Dėl šių priežasčių ne kartą atsitinka tokios situacijos, kuomet viename interviu Baidenas pasisako už skalūnų dujas, o kitame interviu jis jau žada jas uždrausti.
Ant Baideno taip pat krenta tam tikras jo sūnaus šešėlis. Respublikonai Baideno sūnų kaltina smarkiai praturtėjus iš savo tėvo politinio posto. Prisimename, kad būtent diskusija tarp Trampo ir Ukrainos Prezidento Vladimiro Zelenskio apie Baideno sūnaus darbą Ukrainoje ir sukėlė Trampo apkaltą (jis buvo kaltinamas darant spaudimą Ukrainai tirti Baideno sūnaus veiklą).
Įdomus ir Baideno vice-Prezidento pasirinkimas – Kamala Harris. Harris yra progresyvi senatorė iš Kalifornijos, kuri per pirminius demokratų rinkimus gana aršiai kritikavo Baideną, savo pasisakymais debatų metu duodama suprasti, kad Baidenas yra rasistas. Tačiau Harris taip pat turi problemų iš savo praeities. Neseniai viename iš interviu Harris juokėsi paklausta, ar yra rūkiusi marihuanos, tačiau praeityje dirbdama prokurore, palaikė kaltinimus amerikiečiams, pagautiems su marihuana. Harris gali padėti Baidenui pritraukti rinkėjus, kurie susirūpinę Baideno amžiumi ir sveikata. Ji galimai taptų prezidente, jeigu Baidenas laimėjęs rinkimus nepabaigtų visos kadencijos (kas yra gana tikėtina).
Apibendrinant, Trampas tikrai nebuvo toks blogas kaip nušvietė kai kurie žiniasklaidos portalai, tačiau jis netapo Ameriką išgelbėjusiu, su korupcija kovojančiu superherojumi kokį jį įsivaizduoja kai kurie. Po korona viruso atrodo, kad jis neturi ką pasiūlyti rinkėjams.
O Baidenas atrodo nusenęs, visą gyvenimą politikoje praleidęs žmogus, su lengvai besikeičiančiomis pažiūromis, kurį persekioja įvairūs praeities šešėliai.
Atrodo, kad ir 2020 metais bus pasirinkimas iš mažiau blogo. Amerika vis dar yra tiek pat susiskaldžiusi kiek buvo prieš ketverius metus.
P.S. Tikėtina, kad rinkimų rezultatai paaiškės ne po vienos dienos, o gal net ne po vienos savaitės, todėl chaoso tikrai bus ?.
Facebook komentarai
});}(jQuery));