Gal reikėjo valdyti taip, kaip Kubiliaus vyriausybės Krašto apsaugos ministrė Juknevičienė, pavaduodama vidaus reikalų ministrą, įsakė šaudyti į protestuojančius prie Seimo?

Kodėl Grybauskaitė su ministerijos okupantėmis

Antanas Baskas

Grybauskaitė reiškė nepasitikėjimą ministre už tai, kad situacija tapo nevaldoma. Gal turima galvoje, kad reikėjo valdyti taip, kaip Kubiliaus vyriausybės Krašto apsaugos ministrė Juknevičienė, pavaduodama vidaus reikalų ministrą, įsakė šaudyti į protestuojančius prie Seimo?

Jei Petrauskienė būtų konservatorių vyriausybėje, tai Grybauskaitė ją apdovanotų už labai sudėtingos reformos sėkmę. Etatiniam apmokėjimui priešinasi tik keli procentai dirbančiųjų mokyklose. Nevadinu mokytojomis tų, kurios sau naudos siekia mokinių sąskaita. Socialinės reformos visuomet iššaukia dalies juos liesiančių asmenų pasipriešinimą. O ypač kai jos siejasi su politikais. Iš viso informacijos VRK galima rasti apie 46 iš 105 streikuojančių mokyklų vadovus. 11 mokyklų vadovų turėjo kokių nors sąsajų su Lietuvos socialdemokratų partija, 12 – su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščioniais demokratais (čia yra įskaičiuoti ir 2 asmenys, kurie kažką veikė su Tėvynės sąjunga ir 2 – su krikščioniais demokratais. Primename, kad partija susijungė 2008 m.). 7 asmenys buvo vienaip ar kitaip susiję su Liberalų sąjūdžiu, 6 – su Lietuvos centro partija (anksčiau vadinosi Lietuvos centro sąjunga).Prezidento rinkimuose dalyvaujantis Lietuvos centro partijos pirmininkas Naglis Puteikis yra valdančiosios „valstiečių-žaliųjų“ frakcijos Seime narys. Tačiau tarp mokyklų vadovų galima matyti ir kandidatavusių rinkimuose su Liberalų ir centro sąjunga, ir su Artūro Zuoko Lietuvos laisvės sąjunga (liberalais), Darbo partija, dabar jau nebeegzistuojančia buvusia Artūro Paulausko partija Naująja sąjunga (socialliberalais), Tvarka ir teisingumas.

Reformos lėmusius skaičius reikia vertinti po to, kai mokyklų direktoriai išdalins pasiliktus pinigus tryliktam atlyginimui. O pradinis vertinimas yra toks. Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės (MOSTA) centro duomenimis, mokytojams iki 30 metų atlyginimai augo beveik 30 proc. – vidutiniškai nuo 647 eurų pernai iki 836 eurų šiemet. 30-40 metų mokytojams darbo užmokestis didėjo 16 proc. – vidutiniškai nuo 777 eurų iki 901 euro. Didžiausiai mokytojų grupei – 50-60 metų amžiaus mokytojams – atlyginimai augo 12 proc. – vidutiniškai nuo 825 eurų iki 923 eurų. Sumos nurodytos iki mokesčių. Kaip pabrėžė MOSTA analitikas Gintaras Jakštas, skaičiai preliminarūs. Galutinį vaizdą, kokį poveikį reforma darė mokytojų atlyginimams, bus galima matyti po metų. MOSTA analizė parodė, kad šiais mokslo metais atlyginimų augimą pajuto 70,5 proc. mokytojų. Patikslinti duomenys rodo, kad vidutinis atlyginimų augimas siekia 190 eurų iki mokesčių. Kaip pabrėžė G. Jakštas, atlyginimai augo ir pernai, bet mažesne apimtimi. Palyginti su 2016 metais, 2017-aisiais jie padidėjo 54 proc. mokytojų – vidutiniškai 147 eurais, o mažėjo 29 proc. – vidutiniškai 141 euru. Atlyginimų mažėjimas fiksuojamas ir šiemet, tačiau mažesniam mokytojų skaičiui: mažėjo 20 proc. mokytojų – vidutiniškai 168 eurais.  Kaip pabrėžia MOSTA Studijų politikos ir karjeros analizės skyriaus vadovas, darbo krūvis išlieka problema ir šiandien. Jei visi mokytojai turėtų visą darbo krūvį, įvedus etatinį mokytojų darbo apmokėjimą, vidutinis atlyginimas iki mokesčių būtų 283 eurais didesnis nei dabartinis ir siektų 1217 eurų prieš mokesčius.

„Mums jau laukti atsibodo. Praėjo dešimt metų ir mūsų siekis yra proporcingai visiems padidinti valandinį įkainį per koeficientą, o ne per PAPILDOMUS DARBUS (įgyvendinant etatinį mokytojų darbo apmokėjimo modelį – BNS)“, – Navicko pavaduotojas V. Silvanavičius.
Papildomi darbai tai atskirų mokinių mokymas po pamokų, už ką mokėjo tėvai mokinančiajai. Dabar tai algos sudedamoji. Ji vidutiniškai 2018 didėjo 100 eurų, Šimtu numatyta didinti ir 2019, vidutiniškai iki 1100 eurų. Ministerijos okupantai reikalauja 1200 be minėtų PAPILDOMŲ DARBŲ. Grybauskaitė pritaria okupantams. reikšdama nepasitikėjimą ministre. Pensininkų, medikų sąskaita?

Kodėl Šimonytė pritardama ministerijos okupavimui, atėjusi pas okupantes, nenuvedė jų užimti Prezidentūrą? Juk Grybauskaitė pasirašė etatinio apmokėjimo įstatymus

Žiniasklaida puolė Petrauskienę ir reklamavo siekiančiąsias sau naudos mokinių sąskaita užsakymu tų, kurie prarado pelnus dėl valstiečių įvesto alkoholio reklamos ribojimo. Petrauskienei nepelnytai teko atlaikyti smūgius skirtus visiems valdantiesiems, kad valdžia atitektų Grybauskaitės konservatoriams liberalams.

 

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));