Europos prokurorė Jolita Kančauskienė nepaneigė jai pareikštų kaltinimų dėl prekybos poveikiu

kancaus
Europos prokurorė Jolita Kančauskienė nepaneigė jai pareikštų kaltinimų dėl prekybos poveikiu
Korupcijos lūšnynų prokurorams gali labai nepatikti tai, kad Europos prokurorė Jolita Kančauskienė dabar jau tikrai įkliuvo į savo pačios užmestą tinklą. Internete skelbiama, kad nuo 2014-ųjų Vilniaus rajono prokuratūros 6 skyrius (jam vadovavo prokurorė Jolita Kančauskienė) lyg nupirktas bayraktaras nuožmiai terorizavo žmogaus teisių gynėją Zigmantą Šegždą. Jam buvo sufabrikuotos 22 baudžiamosios bylos (!) – neturintis precedento institucinio teroro aktas.
Žiniasklaida pranešė, kad prokurorė Jolita Kančauskienė asmeniškai itin prisidėjo prie to, kad nacionalinė jurisprudencija (teismo precedentas) būtų paversta piliečių pavergimo įrankiu. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi Nr. 2K-63-511/2021 sukurto teismo precedento dėka Lietuvoje pradėtos įgyvendinti Stambulo konvencijos nuostatos – nuosekliai ribojama žodžio laisvė ir teisė į saviraišką, iš piliečių atimta asmens teisė į privataus ir šeimos gyvenimo neliečiamumą.
2021-06-15 dieną žmogaus teisių gynėjas Zigmantas Šegžda padavė skundą Europos generalinei prokurorei Laurai Codruta Kovesi (The European Public Prosecutor’s Office) įtardamas, kad Europos prokurorė Jolita Kančauskienė tarėsi su Viešosios įstaigos „CPO.LT“ (Centrinė perkančioji organizacija) specialiste Sigita Jurgelevičiene iškelti jam baudžiamąją bylą.
Tokie susitarimai turi būti kvalifikuojami kaip nusikalstama veika (šio nusikaltimo sudėtis yra formali) pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 226 straipsnį – prekyba poveikiu.
Nusikaltimo faktą įrodo S. Jurgelevičienės elektroninis laiškas adresuotas Z.Šegždai: „Buvau tavo naujo „verslo“ objektas, ką man bandė pasakyti prokurorė (o naivume, kaip nenorėjau jos tada girdėti), tik jai kažko pritrūko iškelti bylai šiuo rakursu.“
2021-10-19 dieną Z.Šegžda gavo Generalinės prokuratūros prokuroro Antano Stepučinsko nutarimą, kuriuo atsisakyta iškelti baudžiamąją bylą Jolitai Kančauskienei. Žmogaus teisių gynėjas prokuroro nutarimą apskundė teismui. Vilniaus miesto apylinkės teismo civilinių bylų teisėja Renata Beinoravičienė 2021-11-08 teismo nutartimi padėjo prokurorei Jolitai Kančauskienei pabėgti nuo baudžiamosios atsakomybės. Teisėja Renata Beinoravičienė teismo nutartyje padarė išvadą, kad galimai Europos prokurorė Jolita Kančauskienė darydama nusikalstamą veiką, tai padarė itin profesionaliai, t.y. „neperžengė savo kompetencijos ribų“.
2021-11-23 dieną Z.Šegžda padavė apeliacinį skundą dėl šios teisėjos nutarties. Iš nutarties matyti, kad galimai teisėja Renata Beinoravičienė tinkamai neatliko savo pareigų – „aplinkybių neanalizavo“, nepatikrino prokuroro nutarimo pagrįstumo ir teisėtumo. Pareigų neatlikimo faktą teisėja paaiškino tuo, kad tinkamas pareigų atlikimas išeikvotų neaiškiose „kompetentingose institucijose“ dirbančių ir valstybės lėšas švaistančių biurokratų laiką. Ironiška, kad teisėja Renata Beinoravičienė teismo nutartyje negalėjo nurodyti teisės normos ar tarptautinės sutarties, kuria nustatyti profesionalaus prekybos poveikio darymo pagrindai.
Vilniaus apygardos teismo baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Arūnas Budrys 2021-12-15 teismo nutartimi dar kartą padėjo Jolitai Kančauskienei pasprukti nuo baudžiamojo įstatymo. Tačiau teisėjas Arūnas Budrys nutartyje pripažino, kad Europos prokurorė Jolita Kančauskienė negalėjo paneigti jai pareikšto kaltinimo. Teisėjas sutiko su pareiškėju, kad prokuroras Antanas Stepučinskas neapklausė Jolitos Kančauskienės. Teisėjas Arūnas Budrys paantrino, jog Jolita Kančauskienė negalėjo paneigti, kad padarė nusikalstamą veiką, nutartyje nurodydamas, kad prokurorė nepateikė atsiliepimo į Z.Šegždos skundą.
Apyg teismo nutartis Kančauskienė 2021-12-15 (1)
Teisės požiūriu, teisėjo Arūno Budrio teismo nutartyje pateikti prieštaringi argumentai, nesivadovauta logikos dėsniais. Iš pradžių teisėjas A.Budrys pripažino, kad teisėja R. Beinoravičienė „aiškiai ir nedviprasmiškai atsakė į pareiškėjo argumentus dėl galimai neteisėtų prokurorės J.Kančauskienės veiksmų“. Tačiau vėliau nutartyje teisėjas A.Budrys matyt pametė galvą. Jis nusprendė, kad tolimesnis baudžiamojo proceso tęsimas Jolitos Kančauskienės atžvilgiu būtų beprasmis ir reikštų nereikalingą lėšų bei proceso dalyvių laiko švaistymą.
Palyginimui, prokuratūros lūšnynų milijonierė Jolita Kančauskienė, su kurios žinia Zigmantui Šegždai buvo nepagrįstai iškeltos 22 baudžiamosios bylos (prieš šį žmogų teismai smurtavo 7 metus), nesusimąstė apie tai, kad tokių bylų iškėlimas ir palaikymas buvo beprasmis ir nereikalingas valstybės lėšų švaistymas. Tautos išmintis teigia, kad žiurkės kailis vertas tik pačiai žiurkei.
Ugnė Kryžiutė
Šaltiniai:
2021-12-15 Vilniaus apygardos teismo nutartis
Prokurorė Jolita Kančauskienė – „MG Baltic“ deleguota atstovė Europos Sąjungos prokuratūroje
Europos prokurorė Jolita Kančauskienė įtariama prekyba poveikiu. Jėgą rodė du kartus pilietį atakavusi ginkluota policija
Pažangios vergijos įteisinimas. Kieno rankomis vykdomas valstybės perversmas
Priedų sritis

