„Achema” atsisako mokėti už „Independence” aferą

Linas Sabaliauskas: energetikos mokesčių našta Lietuvos pramonei – nepakeliama

Šiandien koncerno „Achemos grupė“ valdybos pirmininkė Lidija Lubienė ir generalinis direktorius Linas Sabaliauskas susitiko su Energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu. Susitikimo tikslas buvo atkreipti ministro dėmesį į situaciją, kurioje šiuo metu yra atsidūrusi viena didžiausių šalies pramonės bendrovių AB „Achema“ bei aptarti priemones, kurios padėtų gamyklai išgyventi sudėtingu laikotarpiu ir būti konkurencingai ilgalaikėje perspektyvoje. Vadovai taip pat prašo atkreipti ministro dėmesį į valstybės įgyvendinamų energetinių projektų kaštus, kurių našta pramonės bendrovėms tampa nebepakeliama.

 

„Iš Energetikos ministro neišgirdome ir negalėjome išgirsti vienareikšmio atsakymo, SGD terminalas – ekonominis ar politinis projektas? Suprantame, kad ne vienas ministras priima tokius svarbius sprendimus. Tikimės aiškesnių atsakymą liepą Lietuvos Respublikos Seime ir Vyriausybėje įvyksiančiuose susitikimuose. Mes norime susipažinti su detaliais skaičiais, planais ir tuomet nuspręsti, ar koncernas „Achemos grupė“ dalyvauja SGD laivo išpirkime, ar ne. Skelbiamas 40 proc. mokesčio sumažinimas „Achemos“ negelbsti. Trąšų įstatymas dar nepriimtas ir neaišku, ar Lietuvos rinka bus apsaugota,  nuolat besikeičianti mokesčių, ATL politika, skubotai priimami įsipareigojimai perkelia mokesčių naštą ateities kartoms. Politikoje mes nedalyvaujame, tik galvojame apie šiandieninę savo bendrovių situaciją. Ji yra sudėtinga ir palies ne vieną „Achemą“, bet ir eilę kitų koncerno bendrovių, kurios susijusios su didžiausia azoto trąšų gamykla veiklos sinergijos saitais“, – sakė koncerno „Achemos grupė“ valdybos pirmininkė Lidija Lubienė.

 

„Susidaro įspūdis, kad manipuliuojama skaičiais. Energetikos ministerija svarsto tik vieną SGD terminalo mokesčio dalį (SGD laivas), o visas infrastruktūros apmokestinimas lieka neaiškus. Todėl šiandien negalime atsakyti į ministro pasiūlymus, kuriuose neatskleisti kiti viso mokesčio dedamųjų dydžiai. Mūsų skaičiavimais, pagal Energetikos ministerijos pateiktą modelį mokesčio sumažėjimas bus tik 25 proc. nuo 87,3 mln. eurų iki 67 mln. eurų, o ne viešai skelbiami 40 proc. Mes siūlome rasti galimybę bendrą visiems tenkantį SGD terminalo mokestį sumažinti iki 20 mln. eurų per metus, o trumpalaikėje perspektyvoje – įskaityti „Achemos“ sumokėtus 12 mln. eurų už 2013 metus, kai paslaugos iš SGD terminalo nebuvo gaunamos“,- sakė koncerno „Achemos grupė“ generalinis direktorius Linas Sabaliauskas.

 

AB „Achema“ 2013 m. – 2017 m. jau yra sumokėjusi 96,9 (80,1 SGD terminalo ir 16,8 VIAP) mln. eurų papildomų valstybės rinkliavų už energetinius projektus, taip prarasdama galimybę šias lėšas investuoti į trąšų gamybos įrenginių renovaciją, atnaujinimą ir konkurencingumą.

 

2017 metais „Achema“ sumokėjo 20 mln. eurų SGD terminalo mokesčio, kurio „liūto“ dalis teko terminalo operatorei AB „Klaipėdos nafta“. Už 2017 metus AB „Klaipėdos nafta“ išmokėjo 17 mln. eurų dividendų savo akcininkams.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: GINTARĖ MIERKIENĖ, ACHEMOS GRUPĖ

Facebook komentarai
});}(jQuery));