biden

Atskira taika

 

Gediminas Jakutis

 

Sovietų sąjungos pabaigoje prezidentas Gorbačiovas sutiko leisti Vakarų Vokietija suvalgyti visą Rytų Vokietijos respubliką–D-markai bus valiuta, NATO narystė–mainais už tai, kad NATO nesiplėstų toliau į Rytus, arčiau SSRS, pagal susitarimą per 2+4 formatą, ar kokią ten buvo neprotingai sugalvotą formuluotę.

 

1990 m. tokį įsipareigojimą kartojo tuometinis JAV valstybės sekretorius James Baker.

 

1997 m. NATO ir Rusija įsteigė bendrą instituciją reikalams aptarti, pagal, vėl neprotingą pavadinimą, NATO-Rusijos steigimą. Pagal sutartį, NATO vėl įsipareigojo nelaikyti karinių batalionų buvusių SSRS teritorijoje, besilaikant ir tarptautinę CFE (Conventional Forces in Europe) sutartį. Būtent šioje komisijoje, „Steigime”, JAV atstovai vedė derybas dėl Baltijos šalių NATO narystės, klausdami rusų, ar jie tikrai bijo Lietuvos invazijos.

 

Dabar NATO ginčijasi esą niekas nebuvo sutarta, ir kad negali būti įtakos sferų Europoje. Kaip žinoma, NATO visą laiką ir buvo JAV įtakos sfera Europoje.

 

Dabar lyg tai Lietuva turi ginčių ir su Baltarusija, ir su Kinija. Dėl Baltarusijos viskas aišku, Lukašenko supyko dėl reakcijos į Protasevičiaus sulaikymą, grasino migrantų antplūdžiu ir žodžio laikėsi. Dabar sakoma, kad mūsų ginčas su komunistų Kinija — vertybinė, nors tai nėra tiesa. Iš pradžių Lietuva ieškojo ekonominės naudos Taivane, kur, pvz., gaminamos mikroschemos. Būtų buvę gerai, jeigu būtų vertybinė kova dėl Kinijos ateities remiant Taivanui, bet tada toksai ginčas turėjo prasidėti prieš 30 m.

 

Komunistų Kinija ir pusiau komunistų Baltarusija gali padaryti Lietuvai ekonominę žalą, bet mes turime palaikyti politinius susitarimus su dar trečiąja šalimi, kuri žymiai galingesnė bent regione, su Rusija. Nėra dėl ko pyktis su Rusija dabar, nebent kažkas Lietuvoje tikrai galvoja, kad Navalny buvo ar yra rimtas opozicionierius, o nė tik Instagram martyras.

 

Nepaisant NATO pozicijos Rusijos atžvilgiu, Lietuva gal laikytis beveik neutralios pozicijos dėl Vakarų šalių dislokavimo ir, svarbiausia, dėl susisiekimo su Kaliningradu. Bealrus – kalė incidentas rodo, kad transportas į Kaliningradą jautri vieta Rusijos federacijai. Koks bebūtų mūsų tikslas išieškoti naudos iš Taivano arba atbaidyti arabų ir afrikiečių invaziją, Rusija čia niekuo nedėta. Rusija prie Putino turi rimtus rūpesčius dėl nacionalinio saugumo į kuriuos nusispjauti nevalia. Ir nevalia Lietuvai pasirodyti tarptautinėje plotmėje kaip kažkokia gentis nusiteikusi prieš visų slavų gentis. Jeigu norime pagarbos, turime ir parodyti pagarbą.

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));