30 demokratų įstatymų leidėjų Bidenui: „Kalbėkite su Putinu”

Handsoff Budget Rally 34028902814 1536x1105 1
30 demokratų įstatymų leidėjų Bidenui: „Pasikalbėkite su Putinu
Prieš JAV kadencijos vidurio rinkimus kai kurie prezidento partijos nariai ragina jį tęsti derybas dėl paliaubų. Tačiau Medea Benjamin ir Marcy Winograd pažymi, kad jie vengia klausimo dėl Ukrainos apginklavimo.
JAV atstovė Pramila Jayapal 2017 m. (AFGE, CC BY 2.0, Wikimedia Commons)
Medea Benjamin ir Marcy Winograd
Common Dreams
Vidurio kadencijos rinkimų išvakarėse 30 Atstovų Rūmų demokratų dramatiškai nutraukdami santykius su Bideno administracija išsiuntė laišką prezidentui Džo Bidenui, ragindami jį pradėti tiesiogines derybas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kad būtų nutrauktas karas Ukrainoje.
Laišką pasirašiusieji, kurį inicijavo Progresyviųjų frakcijos pirmininkė kongresmenė Pramila Jayapal, ragina Baltuosius rūmus remti ne tik dvišales derybas, bet ir abipuses paliaubas bei diplomatines pastangas, kad būtų išvengta užsitęsusio karo, kuris gresia dar didesnėmis žmonių kančiomis ir pasaulinės infliacijos spirale, taip pat branduoliniu karu dėl tyčinių veiksmų ar klaidingo apskaičiavimo.
Nors J. Bidenas neseniai pripažino, kad nuo 1962 m. Kubos raketų krizės dar niekada nebuvome arčiau branduolinio Armagedono, J. Bidenas nesusitiko su V. Putinu nuo vasario 24 d., kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, ir neseniai spaudai pareiškė, kad atsisakys susitikti su V. Putinu kitą mėnesį, kai jie abu dalyvaus Didžiojo dvidešimtuko (G-20) aukščiausiojo lygio susitikime Balyje.
Be kongresmenės Jayapal (D-WA), laišką pasirašė demokratų atstovai Adamsas (NC), Blumenaueris (OR), Bowmanas (NY, Bushas (MO), Carsonas (IN), Clarke’as (D-NY), De Fazio (D-OR), DeSaulnier (CA), Garcia (IL), Grijalva (AZ), Jackson Lee (TX), Jacobs (CA), Johnson (GA), Jones (NY), Khanna (CA), Lee (CA), Moore (WI), Newman (IL), Ocasio-Cortez (NY), Omar (MN), Paine (NJ), Pingree (ME), Pocan (WI), Pressley (MA), Raskin (MD), Takano (CA), Tlaib (MI), Velazquez (NY) ir Watson Coleman (NJ).
Laiške giriamas J. Bideno „įsipareigojimas teisėtai Ukrainos kovai su Rusijos agresijos karu”, tačiau vengiama atsakyti į klausimą, ar Jungtinės Valstijos turėtų toliau ginkluoti Ukrainą vidutinio nuotolio raketomis, šaudmenimis, bepiločiais lėktuvais, tankais ir kitais ginklais.
Laiške rašoma
„…. raginame Jus sujungti karinę ir ekonominę paramą, kurią Jungtinės Valstijos suteikė Ukrainai, su aktyviu diplomatiniu postūmiu, padvigubinant pastangas siekti realistiško ugnies nutraukimo pagrindo.”
Svarbiausi žodžiai čia yra „suteikė”, o ne „suteiks”, paliekant atvirą galimybę, kad kai kurie demokratai nepritars būsimam ginklų perdavimui.
2021 m. gruodžio 7 d: JAV Prezidentas Joe Bidenas per vaizdo pokalbį su Rusijos Prezidentu Vladimiru Putinu. (Kremlin.ru, CC BY 4.0, Wikimedia Commons)
Milijardai ginklų Ukrainai
Gegužės mėn. nė vienas demokratas nebalsavo prieš 40 mlrd. dolerių vertės paketą Ukrainai, kurio didžioji dalis skirta ginklams, žvalgybai ir koviniam rengimui. Rugsėjo 30 d. Kongresas priėmė „Ukrainos papildomų asignavimų aktą”, kuriuo dar 12,35 mlrd. JAV dolerių iš mūsų mokesčių skiriama mokymams, įrangai, ginklams ir tiesioginei finansinei pagalbai Ukrainai – demokratai tam neprieštaravo.
Kol kas vienintelis Kongreso pasipriešinimas Ukrainos apginklavimui kilo iš kraštutinių dešiniųjų respublikonų. Nepaisant to, kad respublikonų Senato mažumos lyderis Mitchas McConnellas entuziastingai palaikė 40 mlrd. dolerių paketą, 57 Atstovų Rūmų respublikonai ir 11 respublikonų senatorių balsavo prieš. Kai kurie jų prieštaravo, nes manė, kad JAV kariuomenė turėtų sutelkti dėmesį į Kiniją arba JAV ir Meksikos sieną, tačiau kiti nurodė susirūpinimą dėl nepakankamos priežiūros, nepatenkintų vidaus poreikių ir pernelyg didelių išlaidų.
Vienas ryškiausių J. Bideno vadovavimo karui kritikų yra buvęs prezidentas Donaldas Trumpas. Nesvarbu, kad D. Trumpas panaikino savo pirmtako prezidento Baracko Obamos sprendimą nesiųsti puolamųjų ginklų į Ukrainą ir nesugebėjo susitarti dėl dviejų gyvybiškai svarbių ginklų kontrolės sutarčių su Rusija – Atviro dangaus sutarties ir Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF) – pratęsimo. Dabar D. Trumpas savo viešais pasirodymais ir žiniasklaida, įskaitant savo socialinės žiniasklaidos platformą „Truth Social”, ragina pradėti taikos derybas.
„Būkite strategiški, protingi (genialūs!), sudarykite derybų susitarimą DABAR”, – rašė jis internete. Arizonoje vykusiame mitinge D. Trumpas prabilo: „Galimai žūsta šimtai tūkstančių žmonių, todėl privalome reikalauti nedelsiant pradėti derybas dėl taikaus karo Ukrainoje užbaigimo, kitaip pateksime į Trečiąjį pasaulinį karą ir iš mūsų planetos neliks nieko.”
D. Trumpas taip pat tvirtino, kad jei jis būtų prezidentas, karo Ukrainoje nebūtų buvę, nes, priešingai nei J. Bidenas, jis būtų susitikęs su V. Putinu: „Aš su juo kalbėčiau; aš su juo susitikčiau. Tarp jo ir Baideno nėra jokio bendravimo”. D. Trumpas savanoriškai pasiūlė save kaip galimą derybininką. „Aš vadovausiu grupei?” – rašė jis „TruthSocial”.
Buvęs prezidentas Donaldas Trumpas kalba renginyje Tampoje, Floridos valstijoje, liepos mėn. (Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons)
Derėtis ragina ir kraštutinių dešiniųjų „Fox News” laidų vedėjas Tuckeris Carlsonas. T. Carlsonas sako, kad branduolinės grėsmės „pakanka, kad bet kuris atsakingas asmuo pasakytų: „Dabar mes sustojame”, ypač jei tas asmuo yra Jungtinių Valstijų, šalies, kuri finansuoja šį karą ir kuri galėtų nutraukti šį karą šį vakarą pakvietusi Ukrainą prie derybų stalo, vadovas”.
„Tesla” Elonas Muskas, dabar palaikantis respublikonus, savo 107 mln. sekėjų socialiniame tinkle „Twitter” pasakė, kad „branduolinio karo tikimybė sparčiai didėja”, ir pasiūlė labai racionalų taikos susitarimą, pagal kurį Rusija pasiliktų Krymą, Ukraina patvirtintų neutralumą NATO atžvilgiu, o JT prižiūrėtų referendumus Donbase.
Kita naujai iškepta respublikonė, dabar smerkianti JAV paramą karui, yra buvusi 2020 m. kandidatė į prezidentus Tulsi Gabbard, kadaise rėmusi demokratų socialistą Bernie Sandersą ir buvusi Demokratų nacionalinio komiteto pirmininko pavaduotoja. Gabbard paskelbė, kad pasitraukia iš valdančiosios partijos, sakydama: „Daugiau nebegaliu likti šiandieninėje Demokratų partijoje, kurią dabar visiškai kontroliuoja elitistinė karo kurstytojų grupuotė”.
Politikos apžvalgininkai gali spėti, kad Gabbard ruošiasi dar vienam kandidatavimui į prezidentus, tačiau nesvarbu, ar taip yra, ar ne, jos aštri demokratų kritika randa auditoriją tarp milijonų „Fox” žiūrovų.
Jei lapkritį respublikonai perims valdžią Atstovų Rūmuose, Atstovų Rūmų lyderis Kevinas McCarthy įspėja, kad jie gali užsukti pinigų Ukrainai skirstymo sklendę. „Manau, kad žmonės sėdės recesijoje ir neketina išrašyti tuščio čekio Ukrainai”.
K. McCarthy komentaras sukėlė tokią paniką Kapitolijaus kalvoje, kad, pasak NBC News, abiejų partijų lyderiai svarsto galimybę per nelemtąją sesiją priimti teisės aktus, kuriais Ukrainai būtų nusiųsta dar 50 mlrd. dolerių ginklams, kariniam mokymui ir ekonominei pagalbai, todėl bendra JAV sąskaita nuo Rusijos invazijos viršija 100 mlrd. dolerių, o tai viršija viso JAV valstybės departamento biudžetą.
Bus įdomu sužinoti, ar kas nors iš demokratų, įskaitant tuos, kurie pasirašė Jayapal laišką, balsuos prieš daugiau ginklų. Didėjant infliacijai ir rinkėjams ieškant lyderių, kurie spręstų jų ekonominius poreikius, o ne nesibaigiantį karą Ukrainoje, demokratai, ypač tie, kurie save vadina progresyviais, neturėtų užleisti taikos pozicijos Donaldui Trumpui ir Arbatėlės respublikonams, nusiteikusiems panaikinti balsavimo teises, panaikinti aplinkos apsaugos reguliavimą ir uždrausti abortus.
Ant kortos pastatyta jų Demokratų partijos ateitis, taip pat ir žmonijos ateitis.
Medea Benjamin, viena iš organizacijų „Global Exchange” ir „CODEPINK: Women for Peace” įkūrėjų, yra 2018 m. išleistos knygos „Inside Iran” autorė: Ji yra knygos „Viduryje Irano Islamo Respublikos istorija ir politika” autorė. Tarp ankstesnių jos knygų yra šios: : Kingdom of the Unjust: (2016 m.); Drone Warfare: Behind the U.S.-Saudi Connection (2016 m.); Drone Warfare: Don’t Be Afraid Gringo: A Honduran Woman Speaks from the Heart” (1989 m.) ir (kartu su Jodie Evans) „Stop the Next War Now (Inner Ocean Action Guide)” (2005 m.).
Marcy Winograd iš Amerikos progresyviųjų demokratų buvo 2020 m. DNC delegatė už Bernie Sandersą ir viena iš Kalifornijos demokratų partijos progresyviųjų frakcijos įkūrėjų. CODEPINKCONGRESS koordinatorė Marcy inicijuoja Kapitolijaus kalvos šaukimo vakarėlius, siekdama sutelkti bendrapartiečius ir balsus už taikos ir užsienio politikos teisės aktus.
Šis straipsnis yra iš „Common Dreams”.
Išsakytos nuomonės yra tik autorių ir gali atitikti arba neatitikti Consortium News nuomonės.