Antanas Baskas : Kas valdo ne tik Lietuvą

Kas valdo ne tik Lietuvą

Antanas Baskas

Šis klausimas kyla todėl, kad yra valstybių, suvaldžiusių viruso plitimą, nesulaukus vakcinos skiepams, kad jos 2020 metų vasarą ir rudenį nevaržė savo dešimčių milijonų gyventojų ribojimais, karantinas buvo tik tiems, kurie užsikrėtė ar turėjo kontaktą su užsikrėtusiu. O jų buvo nors šimtai tūkstančių, bet tai sudarė 0,01 procento visų gyventojų.

99,99 procentų gyveno 2020 vasarą ir rudenį be suvaržymų keliauti, apsipirkti, valgyti, kur pageidauja. Dėl valgymo suvaržymas buvo toks, kad staliukai dviem buvo su permatoma pertvara vidurį staliuko.

Kas valdo ne tik Lietuvą, bet ir kitas valstybes, kurios nenaudojo ir nenaudoja priemonių, padėjusių valstybėms suvaldyti viruso plitimą, nesulaukus vakcinos skiepams? Suvaldžiusios 2020 vasarą ir rudenį nevaržė kelionių savo teritorijoje, nedraudė prekiauti ne maisto produktais, teikti daugelį paslaugų.

Kas valdo valstybes, kurios riboje visų gyvenimą mažai veiksmingomis priemonėmis? Uždraudžia keliauti tarp savivaldybių automobiliais tam, kad nesusitiktų šeimos, stabdydamos kelias dešimtis tūkstančių šeimų, bet neturėdamos galimybių stabdyti susitikimus šimtų tūkstančių savivaldybės ribose, keliaujančių traukiniais, autobusais.

Kas kokiais interesais valdo, uždraudžiant prekybą ne maisto produktais, kai srautai pirkėjų maistui, vaistams nepalyginamai didesni nei kitomis prekėmis. Kodėl išlaikydamas ribojimą užeiti po vieną, galiu nusipirkti bandelę, bet sugedus telefonui, negaliu nusipirkti naujo ar taisyti turimą.

Kieno interesams tarnauja garsinamų profesoriais burtažodžiai žiniasklaidoje, kad karantinas visiems bus dar ilgam reikalingas. Bet Lietuvoje nėra pandemijos valdymo profesorių. Profesorius matematikoje nėra profesorius poezijoje.  Virusų savybių profesorius neišmano apie jo plitimo valdymo priemonių veiksmingumą, pasekmes žmonių gyvenimui, priemonės naudojimo teigiamų ir neigiamų pasekmių balansą.

Valdžios pasirinkti profesoriai nekalba apie tai, kad ne karantinas valdo. Valdo žmonių nusiteikimas. Banguoja viruso plitimas pagal žmonių nusiteikimą saugotis. Ne Veryga lėmė ir liberalų kartojami jo draudimai, tai kad Lietuva 2020 pavasarį nuo viruso nukentėjo palyginus mažai. Lėmė žiniasklaidos garsinami apsikrėtimo pavojai nepasveikti, skelbiami užsikrėtimų mastai Italijoje, Ispanijoje, Amerikoje.

Tailande žmonių nebanguojantį nusiteikimą saugotis neapkrėsti kitų lėmė iki 35 tūkstančių dolerių bauda, paskirta virš tūkstančiui, pažeidusių paskirtą izoliaciją.

Namuose izoliuotis turėjo 340 tūkst. žmonių, kiek mažiau nei tūkstantis dėl sąlygų nesilaikymo buvo nubausti. „Mes paaukojome 340 tūkst. žmonių 14 dienų dėl normalaus 23 mln. žmonių gyvenimo“, – paaiškina Chen Chien Jen.

Kinijoje už nesisaugojimą apkrėsti kitus numatyta ir mirties bausmė, nes nesisaugantys yra žudikai. Jie Lietuvoje nužudė jau virš 2500 žmonių, kasdien susargdindavo tūkstančius. Kiek šių žudikų nubausta?

Ar bausmės tiek didelės, kad būgtų veiksmingos? Kiek nubausta už kaukių netaisyklingą dėvėjimą uždarose patalpose, viešajame transporte?

Kodėl Lietuvoje nenaudotos priemonės, kurios apsaugojo gyvybes be baudų?

Nesusirgo nei vienas Tiubingeno  (Vokietijos 90000 gyventojų miestas) gyventojas, kuriems  nemokamai buvo dalinami FFP2 (kinų analogas KN95) respiratoriai. Padėjo ir ribojimai, kad tomis pačiomis valandomis parduotuves lankytų tik senjorai ir nelankytų jaunesni, kurie  dažnai nejausdami, kad apsikrėtę, apkrečia kitus.

Priemonės nevaržančios visų gyvenimą Tiubingenui (90000 gyventojų) atsieis daugiau nei pusę milijono eurų. „Mano supratimu, tai – gerai investuoti pinigai, nes mums pavyksta apsaugoti miesto universitetines klinikas nuo perkrovimo ir išgelbėti žmonių gyvybes slaugos namuose“, – teigė meras Berlyno dienraščiui „Tagesspiegel“.

Kurios Lietuvos savivaldybės meras taip pasirūpino savo piliečiais. Kokius ekspertus pasirenka Nausėda, Šimonytė, koki interesai valdo jų garsinimą LRT, DELFI ir kitoje galingiausioje žmonių nuomones įtakoti žiniasklaidoje, kad ribojimai prekiauti ne maistu, teikti paslaugas reikalingi, kad išgelbės skiepai.

Vakcina daugeliui padės nesusirgti kelis mėnesius. Manoma, kad apie pusmetį po skiepijimo antrą kartą. Ne manoma, o imuniteto veikimo ekspertams žinoma, kad atsparumas nesusirgti po skiepijimo ar persirgimo kiekvieną mėnesį vis mažėja. Kokios imuniteto dalys veikė susirgus ar paskiepijus, lemia visą eilę atvejų apsikrėsti ir apkrėsti kitus, turintiems ar turėjusiems imunitetą šiam virusui. Tikimasi, bet niekas tiksliai nežino, ar skiepai sustabdys viruso plitimą, nes jis nesezoninis kaip gripas. Todėl valdžios aiškinimas, kad vakcina išgelbės, tiek pat pamatuotas, kaip ir dabartinių ribojimų teigiamas veiksmingumas. Koki interesai neleidžia panaudoti priemones, kurios padėjo suvaldyti 2020 metais viruso plitimą Tailande, Pietų Korėjoje, Kinijoje neturint vakcinos.

Viena iš tokių priemonių yra griežtesnis karantinas tiems, kuriems nurodyta izoliuotis. Kiek tokių yra skaičių neradau,

bet jų kelis kartus daugiau nei užsikrėtusių ir besigydančių namuose. 2021 sausio antroje pusėje namuose gydėsi per 50 000 ir apie 2000 ligoninėse. Izoliuotis privalo užsikrėtę ir turėję kontaktą su užsikrėtusiu. Skaitant, kad kontaktą su užsikrėtusiu turėjo du, izoliacijoje turėtų būti 150000. Kiek jiems per daug liberalios izoliavimosi taisyklės, pažymėjau riebesniu šriftu.

8.2. Sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) turėjęs asmuo gali palikti izoliavimo vietą dėvėdamas nosį ir burną dengiančią apsaugos priemonę (veido kaukę, respiratorių ar kitą priemonę) šiais atvejais:

8.2.1. organizuoti artimo žmogaus laidotuves, palaikų pargabenimą ir (arba) dalyvauti artimo žmogaus šarvojimo ceremonijoje/laidotuvėse;

8.2.2. nuvykti į asmens sveikatos priežiūros sveikatos priežiūros paslaugoms gauti.

LRT tinklalapy 2021-01-15 skaitau:

„Grįžusiems iš Jungtinės Karalystės bei Pietų Afrikos respublikos palikti izoliacijos vietą draudžiama visiškai, iš kitų šalių galima eiti pasivaikščioti 1 kilometro spinduliu nuo namų. Vadinasi leidžiama ir vietiniams virš 50000 užsikrėtusiems ir 100000 turėjusiems kontaktą su užsikrėtusiuoju kilometro spinduli pasivaikščioti. Tokiu būdu Vilniuje nelieka vietos, kur nesutiktum privalančio izoliuotis.

Už izoliavimo pažeidimą Tailande iki 35000 dolerių, Lietuvoje nuo 500 iki 1500, pirmą kartą pažeidus 125 eurai.

Todėl visomis priemonėmis saugokimės nuo užsikrėtimo, kiekvieną sutiktą dėvintį kaukę, nepanaikinusio kaukės lankstuku tarpo tarp nosies ir veido, laikykime viruso platintoju. Padėkime imunitetui žvalia nuotaika. Ją žadina klausymas ir ypač dainavimas garso ir melodijų įrašytų Uploads from Antanas Baskas – YouTube

Facebook komentarai
});}(jQuery));