194 viešojo maitinimo įstaigoms VMI siūlo „pasitaisyti“ nelaukiant griežtų kontrolės veiksmų

194 viešojo maitinimo įstaigoms VMI siūlo „pasitaisyti“ nelaukiant griežtų kontrolės veiksmų

 

2018 m. balandžio 23 d., Vilnius, Klaipėda. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliu – VMI) informuoja, šiemet viešojo maitinimo paslaugas teikiantis sektorius bus viena iš keturių prioritetinių sričių, kuriai, siekiant sumažinti pajamų apskaitymo bei mokesčių vengimo mastą, VMI skirs išskirtinį dėmesį bei atitinkamus išteklius. Maitinimo ir gėrimų teikimo veiklą Lietuvoje vykdo per 2 tūkst. įmonių. Po atliktos analizės pirmajame etape į mokesčių inspekcijos akiratį yra pakliuvę 194 mokesčių mokėtojai, vykdantys maitinimo ir gėrimų tiekimo veiklą.

 

„Atlikę maitinimo ir gėrimų tiekimo veiklą vykdančių mokesčių mokėtojų 2017 m. sausio–gruodžio mėnesių ekonominės veiklos rodiklių analizę, pastebėjome ženklius nukrypimus nuo vidutinio darbo užmokesčio medianos, taip pat nepagrįstus skirtumus tarp deklaruotų pardavimų ir pirkimų santykio vidutinės reikšmės. Tokie nukrypimai vertinami kaip požymiai, galimai identifikuojantys galimą pajamų neapskaitymą ir darbo užmokesčio „vokeliuose“ mokėjimą darbuotojams“,- teigia Artūras Klerauskas, VMI viršininko pavaduotojas, pasakodamas, kad tokia „šešėlinė“ kai kurių verslininkų veikla iškraipo konkurenciją ir į prastesnę poziciją pastato sąžiningai veiklą vykdančius verslininkus.

 

Pažymėtina, jog išsikeltų tikslų – sumažinti „šešėlį“ viešojo matinimo srityje, sieksime, visų pirma, bendradarbiaudami su mokesčių mokėtojais ir skatindami juos apskaityti visas pajamas bei deklaruoti ir sumokėti atitinkamus mokesčius: nurodydami atsiradusius pastebėjimus, įvardindami iškilusius klausimus, aptardami įmonės veiklos rodiklius ir suteikdami galimybę patiems pasitaisyti, tikslinti deklaracijas.

 

„Laikydamiesi principo, kad mokesčių mokėtojai pirmiausia įspėjami apie pastebėtomis rizikas, sudarant galimybes koreguoti savo elgseną, tikslinti mokesčio deklaracijas, tuo pačiu būsime nuoseklūs ir, esant būtinumui, mokesčių mokėtojai, neįsiklausantys į perspėjimus, sulauks mokesčių administratoriaus vizitų ir kitų griežčiausių poveikio priemonių. Pažymime, kad mokesčių mokėtojams nepakaks vienkartinio „pasitaisymo“, t. y. ir tie mokesčių mokėtojai, kurie priims sprendimą „taisytis“, dar kurį laiką bus mokesčių administratoriaus stebimi, vertinami jų veiklos  rodiklių pokyčiai“,- pasakoja A. Klerauskas.

 

Pernai viešojo maitinimo įmonėse buvo atlikta daugiau kaip 430 kontrolės veiksmų, kurių metu nustatyta daugiau kaip 300 tūkst. eurų papildomai mokėtinų mokesčių bei nustatyta 417 pažeidimų. 58 proc. visų nustatytų pažeidimų sudaro pažeidimai, susiję su kasos darbo organizavimu (kasos kvito neišdavimas, perteklius EKA kasoje, kasos operacijų tvarkos pažeidimai ir kt.). Pastebėta, kai kurios įmonės naudoja kompiuterius, kurie imituoja kasos aparatus, ir klientams išduoda kvitus, kuriuos labai sunku atskirti nuo fiskalinių kvitų.

 

„2017 metais Klaipėdos regione veikiančiuose kurortuose, stebėdami viešojo maitinimo sektoriaus veiklą dažniausiai taikėme „švelnias“ poveikio priemones, tačiau neapsiėjome ir be griežtos kontrolės, kurios rezultatai patvirtina faktą, kad viešojo maitinimo veikloje vis dar egzistuoja didelis „šešėlis“ ir mokesčių mokėtojai nesilaiko mokestinės drausmės“,- teigia Klaipėdos AVMI viršininkas Audrius Morkūnas, pastebėdamas, kad pernai viešojo maitinimo sektoriuje vien pajūryje buvo nustatyti įvairaus pobūdžio pažeidimai: nuo pajamų neapskaitymo, apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo iki atlyginimų „vokeliuose“.

 

VMI primena, kad apie pastebėtus mokestinius pažeidimus pranešti galima Mokesčių informacijos centro pasitikėjimo telefonu 1882, naudojantis programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, užpildžius anketą interneto svetainėje www.vmi.lt arba apsilankius mokesčių inspekcijoje.

 

___________________

 

Papildoma informacija apie įdomesnius nustatytus pažeidimus:

 

Bendrovės, kuri faktiškai teikia visuomeninio maitinimo paslaugas ir veiklą vykdo Palangos paplūdimiuose, atlikus kontrolės veiksmus surašyti 5 administracinių nusižengimų protokolai. Pažeidimų pobūdis: pajamų neapskaitymas, į apskaitą neįtrauktų grynųjų pinigų laikymas kasoje ir kasos operacijų atlikimo vietoje. Pagal darbuotojų paaiškinimuose pateiktą informaciją ir patikrinimų metu nustatytas faktines aplinkybes, nustatyta, kad bendrovėje sistemingai neapskaitomos iš klientų gaunamos pajamos. Atsižvelgiant į šias aplinkybes, informacija buvo perduota teisėsaugos institucijoms, kurios pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nuslėptų 120 tūkst. eurų pajamų už parduotus gėrimus ir maistą;

Patikrinus Nidoje veikusį restoraną nustatyta, kad buhalterinė apskaita buvo tvarkoma apgaulingai, ir per kelis vasaros mėnesius neapskaityta beveik 90 tūkst. eurų pajamų, gautų už poilsiautojų maitinimą;

Kitu atveju teisėsaugos institucijos pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Palangoje veikiančio naktinio klubo, kuriame, kaip įtariama, darbuotojams išmokėta daugiau nei 10 tūkst. eurų atlyginimų „vokeliuose“. Kontrolės veiksmų metu nustatyta, kad naktiniame klube buvo tvarkoma dviguba buhalterija, dalis iš klientų gautų lėšų neįtraukta į oficialią apskaitą;

Apgaulingas apskaitos vedimas nustatytas ir kitoje maitinimo įstaigoje Smiltynėje. Per porą restorano veiklos mėnesių galimai nuslėpta beveik 35 tūkst. eurų gautų pajamų, o restorano darbuotojams dalis atlyginimo buvo mokama vokeliuose.

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ : LAIMONAS RIMKUS, VALSTYBINĖ MOKESČIŲ INSPEKCIJA PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

Facebook komentarai
});}(jQuery));