G.Nausėda šluoja V.Landsbergio kadrus – vienas jų – „generolas” V.Žukas, atsakingas už kariuomenės pirktus „auksinius šaukštus”

zukas

zukas

Atrodo, kad prezidentūra apsivalo nuo Lietuvos „patriarcho” Vytauto Landsbergio kadrų – šią savaitę buvo paskelbta, kad prezidento G.Nausėdos vyriausias patarėjas, buvęs kariuomenės vadas Jonas Žukas palieka savo postą. Beje, itin ironiška, kaip šis pagal išsilavinimą istorikas Jonas Žukas tapo generolu – tam pakako kelių mėnesių stažuotės Vokietijoje, ir taip diplomuotas istorikas tapo vyriausiuoju Lietuvos kariuomenės vadu.

 

Jonas Žukas buvo vyriausias kariuomenės vadas 2014-2019 m. – kaip tik tuo metu kariuomenės biudžetą didžiuliais kiekiais šlavė tokia Gabrieliaus Landsbergio šeimai artima įmonė „Nota Bene“, kuri laimėdavo beveik visus kariuomenė skelbiamus viešuosius pirkimus.

0papunio

Vagysčių mąstas šiurpina – UAB „Nota Bene“, pardavinėjusi Lietuvos kariuomenei auksinius samčius (už kainą, 8 kartus didesnę nei parduotuvėje) minėtu laikotarpiu išplovė daugiau nei 30 mln. eurų  (apie 105 mln. litų) per įvairius fiktyvius valstybės organizuojamus viešuosius pirkimus.

Tik prieš metus paaiškėjo, kad Viešuosius pirkimus nuolat laiminčios įmonės „Nota bene“ vadovo Andriaus Jazgevičiaus žmona Lina Jazgevičienė dirba TS-LKD pirmininko žmonos Austėjos Landsbergienės įmonės Karalienės Mortos mokykla direktore.

Pastaroji mokykla priklauso Austėjai Landsbergienei ir pagarsėjo tuo, kad valstybės įmonė „Lietuvos Energija” jai savo lėšomis suprojektavo didžiulį pastatą Vilniaus senamiestyje, ir buvo pasirengusi jį pastatyti, tik įsikišus Seimui, statybos sustojo. Visos valstybės įmonės išlaidos šioms stayboms buvo įskaičiuotos į elektros kainą, kurią sumoka visi vartotojai.

Šiuos duomenis paskelbusi Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) savo ataskaitose tiesiog tyčiojasi iš „Nota bene“ laimėtų „viešųjų konkursų“.

„Visa, kas geriausia – Lietuvos kariuomenei, – rašoma VPT ataskaitoje, – taip galima pavadinti Lietuvos kariuomenės organizuotą 1,342 mln. eurų vertės pirkimą, kai, atmetus kitų dviejų tiekėjų pasiūlymus dėl neva techninės specifikacijos neatitikusių prekių, laimėtoju paskelbtas didžiausią – 1,522 mln. eurų – kainą pasiūlęs tiekėjas.

Laimėtoja pripažinta bendrovė – UAB „Nota bene“ – yra laiko patikrinta kariuomenės tiekėja: nuo 2006-ųjų ji yra laimėjusi virš penkiasdešimt skirtingos apimties Lietuvos kariuomenės skelbtų viešųjų pirkimų už bendrą beveik 30 mln. eurų vertę. Bendrovė yra viena iš dešimties didžiausių Lietuvos kariuomenės tiekėjų.

Minimame ekipuotės dalies – kariškų kastuvėlių – pirkime pasiūlymus teikė dar dvi bendrovės, tačiau jų pasiūlymus Lietuvos kariuomenė atmetė – Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), konstatavo, jog tai padaryta nepagrįstai (pagrindimą skaitykite išvadoje). Įvertinusi pirkimą, VPT nurodė panaikinti sprendimą dėl laimėtojo ir iš naujo svarstyti kitų tiekėjų pateiktus pasiūlymus.

„Stipriai kariuomenei ir šalies saugumui būtina kokybiška, šiuolaikinė ekipuotė. Suprantamas kariuomenės noras dirbti tik su pasirinktais tiekėjais, tačiau, VPT manymu, konkurencija pirkimuose užtikrintų ne tik perkamų prekių kokybę, bet ir žemiausią kainą rinkoje“, – sako VPT direktorė Diana Vilytė.

„Auksinius“ virtuvės įrankius kariuomenė įsigijo iš UAB „Nota bene“ – vienintelės bendrovės, pateikusios pasiūlymą šiam pirkimui. „Nota bene“ – laiko patikrinta kariuomenės tiekėja. Nuo 2006-ųjų ši bendrovė yra laimėjusi virš penkiasdešimt skirtingos apimties Lietuvos kariuomenės skelbtų viešųjų pirkimų už bendrą beveik 30 mln. eurų vertę. „Nota bene“ yra ir viena iš dešimties didžiausių Lietuvos kariuomenės tiekėjų.

„Vieno dalyvio konkursai ir ilgamečiai ryšiai su vienu tiekėju eliminuoja perkančiųjų organizacijų racionalų požiūrį į valstybės lėšų naudojimą – tai pasakytina tiek apie šį, tiek apie kitus Lietuvos kariuomenės ir „Nota bene“ sandorius, – sako Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė. – Stipri kariuomenė turi naudotis kokybiška lauko virtuvių įranga, tačiau šiuo atveju lojalumas senam tiekėjui nugalėjo racionalumą, kurį būtų pademonstravusi bet kuri samtį rankoje nors kartą laikiusi šeimininkė“.

Su šia bendrove Lietuvos kariuomenė 2014 m. pasirašė 1,622 mln. eurų vertės preliminarią lauko virtuvių atsarginių detalių ir agregatų pirkimo sutartį (turėdama preliminariąją sutartį su konkrečiu tiekėju, perkančioji organizacija gali pirkti iš tiekėjo sutartyje numatytomis sąlygomis pagal poreikį, neskelbdama atskiro konkurso). Remiantis ja, tais pačiais metais kariuomenė suformavo savo pirmąjį užsakymą už 173,8 tūkst. eurų – juo, kartu su kitomis prekėmis, ir nupirkti minėti įrankiai.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) teisėsaugos institucijų prašymu atliko minėtų sutarčių vertinimą ir rado jose pažeidimų.

Pavyzdžiui, sutartyje nurodžius, kad visų prekių gamintojas yra „Karcher-Futuretech GmbH“ (išskyrus kelias prekes, kurių gamintojas „Dometic“), buvo pristatytos ir kitų gamintojų prekės, ant kurių bendrovė buvo užklijavusi lipdukus su „Karcher-Futuretech GmbH“ pavadinimu.

Kaip nurodyta  Krašto apsaugos ministerijos Centralizuoto vidaus audito departamento atliktame įvertinime, Lietuvos kariuomenė priėmė ir atsiskaitė už sutarties reikalavimų neatitinkančias prekes, ir dar už jas permokėjo – identiškų (to paties gamintojo, tokio paties modelio) prekių kainos rinkoje tuo metu buvo ženkliai mažesnės.

Daugiau apie Lietuvos kariuomenės viešuosius pirkimus: http://freedata.lt/vpt/bypo/188732677

Daugiau apie „Nota Bene“ laimėtus viešuosius pirkimus: http://freedata.lt/vpt/searchContracts?q=Nota+bene

Xabler P. Migoya nuotr. (flickr.com)

Facebook komentarai
});}(jQuery));