“Remiantis nauja britų pagalbos organizacijos „Oxfam“ ataskaita, koronos pandemija kas 30 valandų sukūrė po naują dolerinį milijardierių.
Kaip teigiama naujoje britų pagalbos organizacijos „Oxfam“ ataskaitoje „Pelnymasis iš skausmo“ pandemijos metu buvo labai geras verslas turtingiesiems.
Jų duomenys rodo, kad pandemijos metu kas 30 valandų atsirasdavo naujas dolerių milijardierius, o per pastaruosius dvejus metus iš viso 537 žmonės galėjo džiaugtis savo pirmuoju dolerių milijardu.
– Neįtikėtinas padidėjimas
„Oxfam“ duomenimis, šiuo metu yra 2668 dolerių milijardieriai, kurie kartu valdo 12,7 trilijono JAV dolerių.
Ataskaita paskelbta tuo metu, kai pasaulio turtingieji ir galingieji vyksta į Davosą, kur vyksta Pasaulio ekonomikos forumas (WEF).
– Milijardieriai atvyksta į Davosą švęsti neįtikėtino savo turto padidėjimo. Pasak „Oxfam“ vykdomosios direktorės Gabriele Bucher, pandemija ir smarkiai padidėjusios maisto ir energijos kainos jiems buvo, paprasčiau tariant, pelnas, kurį jie gavo.
Milijardierių turtas per pirmuosius 24 koronos mėnesius išaugo daugiau nei per ankstesnius 23 metus kartu sudėjus. Teigiama, kad nuo 2020 m. ši suma padidės 3780 mlrd. dolerių.
Pasaulio dolerinių milijardierių turtas dabar sudaro 13,9 proc. pasaulio bendrojo vidaus produkto, t. y. tris kartus daugiau nei 2000 m.
– Milijardierių turtas padidėjo ne todėl, kad jie tapo protingesni ar sunkiau dirba. Bucher sako, kad darbuotojai dirba sunkiau už mažesnį darbo užmokestį ir sunkesnėmis sąlygomis, ir tęsia:
– Itin turtingi žmonės dešimtmečius nebaudžiamai išnaudojo sistemą ir dabar gauna pelną. Dėl privatizacijos ir monopolijų jie perėmė vis didesnės pasaulio turto dalies kontrolę, sugriovė juridinį reguliavimą ir darbuotojų teises, o savo pinigus paslėpė mokesčių rojuose – ir visa tai darė bendrininkaujant su pasaulio šalių vyriausybėmis.
…
„Oxfam“ skaičiavimais, šiais metais 253 mln. žmonių pateks į kraštutinį skurdą.
– Didėjantis turtas ir didėjantis skurdas yra dvi tos pačios monetos pusės ir įrodymas, kad mūsų ekonominė sistema veikia būtent taip, kaip ją sukūrė turtingieji ir galingieji, – sako Bucher.
1990 m. Pasaulio bankas apskaičiavo, kad 1,9 mlrd. žmonių, t. y. 36% pasaulio gyventojų, gyveno labai skurdžiai. Iki 2015 m. šis skaičius sumažėjo iki 737 mln. žmonių.
Teigiama tendencija šiek tiek susilygino prieš koronos pandemiją, o pandemija lėmė neigiamą tendenciją.
Praėjusiais metais Pasaulio bankas apskaičiavo, kad dėl pandemijos gali padaugėti 110-150 mln. žmonių, gyvenančių itin dideliame skurde. Nuo to laiko Ukrainoje prasidėjo karas, kuris dar labiau paaštrino esamas problemas ir sukėlė naujų iššūkių.” [1]
Visas raporto dokumentas nuorodoje [2].