Vienų laisvė kitų gyvybės kaina
Vienų laisvė kitų gyvybės kaina
Antanas Baskas
Foreign Policy 2020 m. balandžio 19 d. priekaištavo Kinijai, kad ji stabdė virusą, žmogaus teisių pažeidimais (turima galvoje žmonių sekimas, kad nustatyti viruso plitimo kelius).Užkliuvo ir Aukščiausio Kinijos teismo sprendimas: virusą platinantys ir karantino sąlygų nesilaikantys asmenys „jeigu tokio elgesio padariniai nebus rimti, gali būti nubausti nuo trejų iki dešimties metų laisvės atėmimo bausme“. Priešingu atveju gali tekti už grotų praleisti visą likusį gyvenimą ar net sulaukti mirties bausmės.
Nepatiko Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pareiškimas, kuriame teigė „itin vertinanti aukščiausios Kinijos valdžios atsidavimą ir pademonstruotą skaidrumą“. Priekaištavo, kad tik sausio 30 dieną buvo paskelbta tarptautinio masto visuomenės sveikatos krizė, o pandemiją PSO paskelbė tik kovo 11 dieną, nors virusas jau kelias savaites laisvai plito pasaulyje, o Kinija su palengvėjimu skelbė mažėjančius skaičius..
Sausio 27 d. Jungtinių Tautų (JT) sveikatos organizacijai paskelbus ataskaitą, kurioje pavojingos ligos keliama grėsmė pasauliui įvardyta kaip „didelė“.
JAV sveikatos specialistai nekreipė reikšmės į 2020 sausio 20 d. JAV mokslininkų perspėjimus apie išaiškintą epidemijos plitimą. Sausio 21 d. pirmasis COVID-19 atvejis jau buvo nustatytas JAV.
2020 m. kovo 21 d. Trumpas koronavirusą pavadino Demokratų partijos „pramanu“ ir ne taip seniai teigė, jog koronavirusas pradings taip pat greitai, kaip atsirado. D. Trumpas kreipimasis į tautą dėl COVID-19 kaltę vertė vyriausybei („Aš visiškai neprisiimu atsakomybės“). D. Trumpo administracija nusprendė nenaudoti vokiečių mokslininkų sukurto koronaviruso nustatymo testo, kurį patvirtino Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), ir pasiryžo sukurti savo. Tiesa, jų variantas pasirodė besąs nepatikimas. Dėl tokio sprendimo tyrimai JAV gerokai užsitęsė, buvo sugaišta daug brangaus laiko, ir „užsieninis virusas“, kaip jį vadina D. Trumpas, galėjo plisti nekontroliuojamas. Pietų Korėjoje per dieną ištiriama daugiau žmonių, negu buvo ištirta visose JAV nuo COVID-19 protrūkio pradžios. Žinoma, šis fiasko nesutrukdė D. Trumpui praėjusią savaitę pranešti, jog „tyrimai atliekami labai sklandžiai“.
2020 kovo 29 d. D. Trumpas savo socialinių tinklų paskyroje pasidalijo žinutėmis dėl koronaviruso situacijos. „Karantinas nebus būtinas“.
2020.balandžio.8 d. JAV prezidentas Donaldas Trumpas vis labiau ragina kuo skubiau sušvelninti karantiną. 2020.balandžio.15 D. Trumpas puolė PSO ir sustabdė finansavimą šiai organizacijai, kuri pernai iš JAV gavo 400 mln. dolerių (365 mln. eurų), Jungtinėms Valstijoms užregistravus, kaip nurodo Johnso Hopkinso universitetas, naują rekordinį per parą mirusių žmonių skaičių – 2228.
Nuo sausio 27 d. Lietuvos oro uostose pradėjo budėti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai. Kovo 13 d. Lietuvos Vyriausybė paskelbė apie nutraukiamą ugdymo procesą mokyklose ir darželiuose. Kovo 16 d. karantinas įvestas visoje Lietuvoje kai registruotų naujai užsikrėtusiųjų skaičius šoktelėjo nuo 11 iki 18.
2020 04 01 „Vakar buvo nepriimti kai kurie įstatymai, kurie veikiausiai būtų sulaukę mano veto. Dabar kaip niekada svarbu nedaryti grėsmės mūsų Konstitucijos pamatams“, – sakė G. Nausėda. Paprašytas įvardyti, apie kuriuos konkrečius pasiūlymus kalba, prezidentas teigė, kad tai būtų Civilinės saugos įstatymas ir Baudžiamojo kodekso pakeitimai. Seimas antradienį nepriėmė Civilinės saugos įstatymų pataisų, kuriomis siūlyta Vyriausybei suteikti teisę valstybės lygio ekstremalios situacijos metu reguliuoti būtinųjų prekių ir paslaugų kainas. Taip pat pritrūko balsų priimti Vyriausybės siūlytas Baudžiamojo kodekso pataisas. Pataisos numatė, kad saviizoliacijos nesilaikymas, kai asmuo buvo gydytojų įspėtas, nebebūtų traktuojamas kaip baudžiamasis nusižengimas, tai būtų laikoma nusikaltimu, už kurį teismas galėtų skirti laisvės atėmimo bausmę iki vienų metų. Siūlyta, kad dar griežtesnės Baudžiamojo kodekso sankcijos būtų taikomos, jei dėl tokių veiksmų išplistų susirgimas ar kiltų ligos protrūkis. Tokiu atveju bausmė nebebūtų traktuojama kaip nesunkus nusikaltimas, todėl teismas galėtų skirti laisvės atėmimo bausmę iki 5 metų.
JK įvedė karantiną kovo 23 d., savaite vėliau kaip Lietuva. Lietuva, įvedė karantiną, kai užsikrėtimų buvo apie dešimt milijonui gyventojų. JK įvedė karantiną, kai pasiekė virš šimto užsikrėtimų milijonui gyventojų.
Karantinas Italijoje nebuvo įvestas ir vasario 29 d., kai infekuotųjų skaičius išaugo nuo 888 iki 1128. Karantinas Lombardijos regione buvo įvestas tik kovo 8 dieną.
Kam neaišku, kad pateikti sakiniai rodo, kad Lietuva galėjo geriau pasiruošti ir suvaldyti viruso plitimą, bet Nausėdos, Landsbergio, Grubliausko, Šimašiaus ir kitų politikuojančių kova ne prieš virusą, o prieš tuos, kuriems teko „laimė“ su juo susiremti, apsunkino viruso stabdymą. Niekas iš oponuojančių nesisiūlė keistis kėdėmis su Veryga, ar kitu ministru. Šimonytė irgi nesisiūlė pavaduoti Skvernelį. Nors visi šmeižė, kad Lietuvoje vos neblogiausia. Kiek žinau tik Portugalijos opozicija ėjo prieš virusą drauge su valdančiąja dauguma. Minėtas aukščiau politikavimas pakenkė ir JAV, o per jį kenkia ir visam Vakarų pasauliui. Jo keliolika kartų prastesni nei Kinijos rezultatai stabdant virusą, rodo kiek žalinga dešimtmečius platintas liberalizmas: individualizmas, žmogaus teisės daugeliu atvejų be atsakomybės, pragmatizmas, paminant tūkstantmečius puoselėtas vertybes. Laisvės be atsakomybės kaina 2020 balandžio 21 d.: Vakarų šalyse nustatytų užsikrėtusių apie 2,2 milijono ir 160 tūkstančių mirčių.