skip to Main Content

Vašingtono konsensusas

 

 

 

Latvijos internetinis laikraštis vesti.lv parašė, kad TVF ir Pasaulio Banko susirinkime TVF direktorius Dominikas Stros-Kanas kalbėjo, kad daugiametis TVF darbas yra klaidingas, o tiems kas laikosi TVF rekomendacijų tiesiog pavojingas.

 

 

 

Latvių straipsnio http://vesti.lv/news/zhurnal-mvf-priznal-svoyu-deyatelynosty-oshibochnoi (Петр ТЕЛЕГРАФОВ 13.04.2011) vertimas:

 

……………………………………………………………………straipsnio ↓↓↓pradžia………………………………………………………………….

 

Netikėtai Tarptautinis Valiutos Fondas padarė paradoksalią išvadą, kad jų organizacija daugelį metų dirbo klaidingai ir netgi TVF veikla pavojinga tiems, kam jis padeda.

 

Balandžio pradžioje kasmetiniame TVF ir Pasaulio Banko posėdyje TVF vykdantysis direktorius Dominikas Stros-Kanas (Dominique Gaston André Strauss-Kahn) pasakė konceptualią pusantros valandos trukusią kalbą sukėlusią sprogusios bombos efektą.

 

Klausytojams galėjo susidaryti įspūdis, kad TVF užgrobė iš kapų prisikėlę Komunistų Internacionalo nariai, kad vykstant pasaulinei finansų krizei iš aukštos tribūnos galėtų paskelbti revoliucinį manifestą apie „senojo pasaulio griūtį“ ir „naujojo, teisingo pasaulio“ kūrimą su planine reguliuojama ekonomika.

 

Dominikas Stros-Kanas pareiškė, kad iki krizės visi buvo įsitikinę, kad supranta kaip reikia valdyti ekonomines sistemas. Buvo „Vašingtono Konsensusas“, kuris formulavo labai konkrečias valiutos ir mokesčių politikos taisykles. „Konsensusas“ nenuilsdamas tvirtino, kad ekonomikos augimas tiesiogiai priklauso nuo valstybinio valdymo panaikinimo finansų ir ekonomikos srityse. Tašiau vykdant tokią politiką paaiškėjo, kad maža infliacija, didelis ekonomikos augimas, pernelyg laisva ir niekieno nekontroliuojama finansų rinka veda tiesiai į finansinę-ekonominę katastrofą.

 

Padaręs tokią svarbią išvadą TVF vadovas nevaržydamas revoliucinio patoso pasakė: „Vašingtono Konsensusas su savo supaprastintais ekonomikos supratimu ir receptais žlugo per pasaulinę ekonominę krizę ir liko gulėti jau už nugaros“.

 

Panašūs žodžiai ne tik rėžia ausį, bet skamba netgi komiškai, nes TVF yra ne tik viena pagrindinių Vašingtono Konsensuso tvirtovių, bet ir pagrindinė priemonė, kuria ši ideologija primetama visam pasauliui. O gaunasi taip, kad TVF vadovas kalba prieš tai kam du ilgus dešimtmečius tarnavo jo vadovaujamas Tarptautinis Valiutos Fondas.

 

 

 

Nuo ko jie atsisako

 

„Vašingtono Konsensusas“ atsirado 1989 metais kaip ekonominės politikos  taisyklių rinkinys skirtas Lotynų Amerikai. Jį suformulavo anglų ekonomistas Džonas Viljamsonas (John Williamson). Šitas dokumentas-programa Lotynų Amerikos valstybės rodė aiškų kelią kaip pereiti nuo autoritarinių režimų reguliuojamos ekonomikos prie liberalaus finansinio-ekonominio Vakarų ekonominio modelio.

 

Konsensuse kalbama apie principus, kurie Viljamsono nuomone atspindi JAV vyriausybės, pagrindinių tarptautinių finansų organizacijų TVF ir Pasaulio Banko ir pagrindinių JAV analizės centrų poziciją. Kadangi visų išvardytų struktūrų būstinės yra Vašingtone, tai Viljamsono sudarytas dokumentas buvo pavadintas „Vašingtono Konsensusu“.

 

Vašingtono Konsensusas yra dešimties punktų programa, kurią privalo įvykdyti bet kuri vyriausybė siekianti sukurti šiuolaikinę Vakarų tipo finansinę-ekonominę sistemą. Vyriausybė privalo įvykdyti:

 

·        ekonomikos liberalizaciją (panaikinti reguliavimą)

 

·        valstybinio ekonomikos sektoriaus privatizaciją

 

·        stiprinti iždo drausmę (palaikyti minimalų biudžeto deficitą kuo labiau mažinant socialines programas)

 

·        ginti nuosavybę ir savininkų teises

 

·        panaikinti apribojimus užsienio investitoriams

 

·        nacionalinę valiutą padaryti laisvai konvertuojama

 

·        liberalizuoti užsienio prekybą (panaikinant importo muitus)

 

·        liberalizuoti finansų rinkas

 

·        mažinti mokesčius

 

·        keisti biudžeto išlaidų struktūrą prioritetinėmis išlaidomis laikant sveikatos apsaugą, švietimą ir infrastruktūrą

 

JAV ir Vakarai planingai ir tikslingai visais įmanomais būdais vertė visą pasaulį vykdyti šiuos 10 Vašingtono Konsensuso principų. Tačiau šių metų balandžio 3 TVF vadovas pareiškė, kad šie principai negyvybingi, klaidingi ir netgi kenkia.

 

Kitaip sakant TVF netikėtai padarė paradoksalią išvadą, kad daug metų trukusi šios organizacijos veikla yra klaidinga ir netgi pavojinga tiems, kam ji skirta.

 

 

 

Praregėjimas

 

Netikėtai praregėjęs TVF vadovas konstatavo, kad būtent vyriausybių pastangos pasiekti kuo mažesnį biudžeto deficitą, staigų ekonomikos augimą, laisva ir niekieno nekontroliuojama finansų rinka ir liberaliniai mokesčiai privedė prie pasaulinės finansų ir ekonomikos krizės.

 

Labiausiai visus pribloškė, kad TVF netikėtai finansų ir ekonomikos politiką pradėjo aiškinti iš kairuoliškos ideologijos  pozicijų.

 

Dominikas Stros-Kanas pareiškė, kad norint įveikti krizę būtina sukurti naujus ekonominės ir socialinės politikos principus tiek visam pasauliui, tiek kiekvienai atskirai valstybei.

 

TVF vadovas pasakė, kad Vakarų pasaulis suprato, jog „finansiniam sektoriui reikalingi chirurginė operacija ir reguliavimas“. Anot Stros-Kano, krizė yra beprotiškos rizikos kultūros tęsinys ir šitokia kultūra iki šiol gyvuoja. „Kuriant naują pasaulio makroekonomikos sistemą švytuoklė pakryps nuo laisvosios rinkos į valstybinį reguliavimą ir nuo palyginus paprastų dalykų prie sudėtingesnių.“

 

Reikšminga, kad TVF dabar įsitikinęs: finansų sektoriui reikia įvesti mokesčius, kad ant jo pečių būtų uždėta ta išlaidų dalis, kuri valstybėje atsirado dėl finansinio sektoriaus rizikingų veiksmų ir kurią dabar moka valstybių biudžetai ir gyventojai.

 

Stros-Kanas pareiškė, kad globalizacija padidino nelygybę ir ji tapo viena krizės priežastimi. „Todėl ilgalaikėje perspektyvoje augimas siejasi su teisingesniu pajamų paskirstymu — pasakė TVF vadovas — mums reikalinga naujos prigimties globalizacija, teisingesnė ir žmoniškesnė. Ekonomikos augimo teikiamos gėrybės turi būti paskleidžiamos kuo plačiau, o ne užgrobiamos saujelės privilegijuotų žmonių“.

 

Galima žinoma viską nurašyti į tai, kad TVF vadovas yra Prancūzijos socialistinės partijos narys. Netgi labai aktyvus. Jis socialistų partijoje įkūrė atskirą sekciją „Socializmas ir judaizmas“. Tačiau labai abejotina, kad jis kasmetiniame TVF ir Pasaulio Banko posėdyje kalbėtų nuo socialistų partijos.

 

Kaip ekonomistas Stros-Kanas visada buvo įsitikinęs liberalas. Būtent todėl 1997 metais, būdamas Prancūzijos ekonomikos ir finansų ministru, jis įgyvendino „Vašingtono Konsensuso“ principais grįstą finansų ir ekonomikos reformą. Stros-Kano socialistiniai įsitikinimai jokiu būdu jam netrukdė būti energingu ekonominio liberalizmo šalininku. Ir tai, kad jis griežtai pakeitė savo poziciją visiškai nereiškia, kad tam įtaką turėjo jo socialistinės pažiūros.

 

……………………………………………………………………straipsnio↑↑↑pabaiga………………………………………………………………………..

 

Straipsnį sutrumpinau, o latviai jį perspausdino iš « Андрей ВАДЖРА, журнал «Однако», Россия.»

 

 

 

http://koment.lt/?q=node/355 rašo:

 

……………………………………………………………………straipsnio ↓↓↓pradžia………………………………………………………………….

 

Triukšmingas „Vašingtono konsensuso“ arba Stroso Kano finalas

 

http://www.tressugar.com/

Tarptautinio valiutos fondo vadovo Dominiko Stroso Kano (Dominique Strauss-Kahn) suėmimas Niujorke, lėktuvo salone, kuris po dešimties minučių turėjo išskristi į Paryžių, sukrėtė pasaulio žiniasklaidos bendruomenę ne mažiau negu „teroristo numeris vienas“ Osamos bin Ladeno nužudymas Pakistane. Ar tai reiškia, kad ir tas ir kitas, kiekvienas savaip kėlė vienodą pavojų Jungtinėms Valstijoms?

Kaip „Euronews“ pažymi, tai kas nutiko gegužės 14 d. TVF vadovui turi daug keistų dalykų. Ta, kuri pagal pranešimus tapo  Dominiko Stroso Kano auka – viešbučio kambarinė, kurios veido iki šiol niekas nematė, gyveno Bronkse, name, kuriame kambariai suteikiami tik ŽIV infekuotiems. „Nafisatu Dialo, jeigu tai neišgalvotas vardas – imigrantė iš Gvinėjos, jai 32 metai. Daugiau apie ją praktiškai nežinoma. Kvartalo kaimynai žino tik tai, kad ji vieniša mama, auklėjanti 15–metę dukterį. Kodėl nepaisant sumų, kurias pasirengusi duoti žiniasklaida, nepasirodė nei vienos jos nuotraukos, išskyrus tą, kuri buvo padaryta išeinant iš Harlemo policijos nuovados, kurioje nukentėjusią visą slepia balta antklodė. Ir kas iš tiesų yra žmonės, duodantys interviu, prisistatantys jos giminėmis? Kas yra tas vyras, kuris pasaulio žiniasklaidos pristatytas, kaip aukos brolis, bet ją vadina – „ta moteris“ ir sako, kad ji „gera klientė“ restorano, kuriame jis dirba? Nesąmonė! Sprendžiant iš visko, tas žmogus anksčiau, slėpdamas veidą, pasak jo, dėl aukos interesų, papasakojo, kad buvo pirmas, kuriam ji verkdama, ištrūkusi iš prievartautojo, paskambino. Visiška migla ir painiava supa auką ir jos gimines. Galvosūkiai, tamsios dėmės, liudijimų prieštaravimas – visa tai tik maitina nemažą skaičių atsiradusių sąmokslo teorijų, kurios visam tam, kas įvyko „Sofitel“ viešbučio numeryje pateikia savo aiškinimą“…

(dalį teksto praleidau. P.V.)

Potencialiam kandidatui į Prancūzijos prezidentus Dominikui Strosui Kanui prokuratūra pateikė kaltinimus pagal šešis punktus, vienas iš kurių susideda iš dviejų epizodų. Penki iš jų susiję su kaltinimu dėl seksualinio pobūdžio nusikaltimų, vienas – neteisėtas laisvės atėmimas. Dokumentuose išskirtas pagrindinis kaltinimo punktas – „seksualinio pobūdžio prievartiniai veiksmai“.

(dalį teksto praleidau. P.V.)

Pagal Maiko Vitnio (Mike Whitney) medžiagą, kuri patalpinta svetainėje „InformationClearingHouse“, „Žiniasklaida stengiasi Strose Kane atrasti tiek daug purvo, kiek tik gali… Galiu jums pasakyti dėl ko? Dėl dolerio. Dominikas Strosas Kanas pasikėsino į dolerį, ir dabar ant jo užgriuvo Imperijos rūstybė“. Tarptautinio valiutos fondo generalinis direktorius paragino įvesti naują pasaulio valiutą, kuri pakeistų dolerį. Jis pasiūlė į TVF valiutų krepšelį įtraukti ir juanį, kuris suteiktų stabilumą visai pasaulio finansų sistemai. Tačiau tai ne viskas. Kaip tvirtina M. Vitnis, remdamasis britų „Telegraph“, „TVF vadovas taip pat manė, kad TVF Specialios skolinimosi teisės (SpecialDrawingRights- SDRs), kurios jau įvertina dolerio, euro, svaro sterlingo ir jenos kursus, turi vaidinti svarbesnį vaidmenį. Argi tuo Strosas Kanas nepastatė savęs į Sadamo Huseino ir Muamaro Kadafio padėtį? „Sadamas nuo dolerio perėjo prie euro ir praėjus dvylikai mėnesių prasidėjo įsiveržimas į Iraką. Kadafis padarė panašų žingsnį, kai „inicijavo judėjimą už atsisakymą nuo dolerio ir euro, ir pakvietė arabų ir Afrikos valstybes įvesti naują valiutą – auksinį dinarą“… Todėl Libiją atakavo JAV ir NATO, suorganizavę ir apginklavę opozicijos grupes, sukilėlius ir teroristus tam, kad pašalintų Kadafį ir atstatytų dolerio hegemoniją“. Kas naftos prekyboje iš tiesų jau ir įvyko.

Strosas Kanas buvo net pavojingesnis už Sadamą ir Kadafį – TVF politikos keitimui jis turėjo palankią padėtį, turėdamas ryšius su valstybės vadovais, dolerio pakeitimo idėjos jų pačių labui stūmimui. „Tiesa, jis nenumatė, kad doleris – tai amerikiečių mafijos „talonas pietums“, pagrindinė galimybė bankų gangsteriams ir korporacijų veltėdžiams rinkti duoklę iš visų planetos žmonių“, – mano amerikietis Maikas Vitnis.

Gegužės 20 d. CNN pranešė: „Tarptautinis valiutos fondas išleido ataskaitą apie dolerio, kaip pasaulio rezervinės valiutos, pakeitimo galimybę. TVF papildyme taip pat numato įsipareigojimų mokėjimus kurti SDR pagrindu, kas geriau atspindės pasaulio ekonomikos poreikius negu doleris su jo kurso svyravimais nacionalinėse ekonomikose ir dėl JAV politikos pasikeitimų“. TVF politika vadovaujant Strosui Kanui, rašo „Reuters“ atnešė ir pirmus vaisius: „Taip vadinamas skolinimosi metodas, kuris buvo įvestas šių metų balandžio 1 d., gegužės 12 d. padidino TVF kredito galimybes nuo 120 iki 269 milijardų SDR“. 

Galbūt tai ir buvo signalas atakai?

Pakartosiu paskui Vitnį: „Ar tai reiškia, kad jis neprievartavo moters viešbučio kambaryje? Žinoma, ne.“

Formali teismo procedūra numato, kad 62 metų prancūzų socialistą ir kandidatą į Prancūzijos prezidento postą galima laikyti areštuotą iki pusės metų. O jeigu teismas jį pripažins nekaltu. Bet kuriuo atveju, gavęs ant kojų apyrankę ir netekęs laisvės, jis tikriausiai ne vieną kartą pagalvojo apie tai, ar reikėjo ne tik „skriausti“ amerikiečių dolerį, bet ir skelbti, kad „Vašingtono konsensusas“ žlugo – ką jis padarė likus kelioms dienoms iki areštavimo.

Paaiškinimui. Principai taip vadinamo „Vašingtono konsensuso“ buvo suformuluoti anglų ekonomisto Džono Viljamsono (John Williamson) 1989 metais, kaip ekonominės politikos taisyklių sąvadas valstybėms, kurios siekia patekti į įšsivysčiusių valstybių sąrašą. „Vašingtono konsensuso“ nuostatos išreiškė to meto bendrą JAV administracijos ir pagrindinių tarptautinių finansinių organizacijų (TVF ir Pasaulio banko) poziciją. Trumpai šios nuostatos yra tokios:

·        Laisvas kapitalo judėjimas.

·        Totalus privatizavimas – net tose srityse, kur negalima konkurencija, kas leidžia privačiam kapitalui labai pakelti kainas, negerinant prekių ir paslaugų kokybės. 

·        Aukštos palūkanų normos, trukdančios vystytis pramonei, bet palengvinančios finansines spekuliacijas. 

·        Sumažinimas iki minimalaus arba likvidavimas visų socialinių programų – nemokamos arba pigios sveikatos apsaugos, švietimo, pigaus būsto, visuomeninio transporto ir t.t.

·        Atsisakymas nuo gamtos ir aplinkos apsaugos.

·        Nacionalinių valiutų stabilumo palaikymas nustatant jų priklausomybę nuo JAV dolerio (padariniai – socialinių išmokų sumažinimas, grynųjų pinigų trūkumas, dalinis nacionalinio suvereniteto panaikinimas).

·        Atlyginimų sumažinimas ir teisės streikuoti ribojimas, profsąjungų teisių sumažinimas.

·        Mokesčių reformos, didinančios naštą neturtingiesiems ir palengvinančios mokesčių naštą turtingiesiems.

Tai štai, paskelbimas apie tai, kad „Vašingtono konsensusas“ žlugo, iš tiesų priklauso jam – nepajėgiam „prievartautojui“ Dominikui Strosui Kanui, nepaisant to, kad būtent TVF yra pagrindinis instrumentas to paties „konsensuso“ diegimui praktikoje, o jo peržiūrėjimas iškelia paties TVF, kaip organizacijos, kurios esmė yra kaip tik tame, kad palankiu momentu valstybėms įpiršti finansavimą su aukščiau išvardintomis politinėmis sąlygomis, egzistavimo klausimą. Šį konsensusą išbandė Rusijoje, Lotynų Amerikos šalyse, Europos centre. Nors Vakarų valstybės, pirmiausia JAV, susidūrusios su finansų krize, veikė kaip tik atvirkščiai. Jos sumažino palūkanų normas vos ne iki nulio, teikė pigius kreditus, iš biudžeto pumpavo į ekonomiką…

Niekas garsiai nekalba apie tai, kad bandymą išprievartauti kambarinę organizavo Sarkozy. Tiesa, TVF vadovas bėgo iš savo numerio, išmėtęs savo asmeninius daiktus ir išskubėjo į lėktuvą skrendantį į Paryžių. Kodėl, kol kas neaišku. Tačiau aišku, kad Prancūzijos prezidentu šis socialistas jau nebus. Kaip ir TVF vadovu.

(dalį teksto praleidau. P.V.)

Elena Pustovoitova, 2011-05-22    http://www.fondsk.ru

……………………………………………………………………straipsnio↑↑↑pabaiga………………………………………………………………………..

 

Rusai vikipedijoje rašo (vertimas):

 

…………………………………………………………………………………↓↓↓…………………………………………………………………………………

 

(https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D1%82%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%B5%D0%BD%D1%81%D1%83%D1%81 )

 

„Vašingtono Konsensusą“ sudaro 10 reikalavimų rinkinys:

 

1.      Stiprinti iždo drausmę (palaikyti minimalų biudžeto deficitą kuo labiau mažinant socialines programas);

 

2.      Biudžeto išlaidų struktūroje prioritetinėmis išlaidomis laikyti sveikatos apsaugą, švietimą ir infrastruktūrą;

 

3.      Mažinti mokesčius;

 

4.      Liberalizuoti finansų rinkas;

 

5.      Nacionalinę valiutą padaryti laisvai konvertuojama;

 

6.      Liberalizuoti užsienio prekybą (panaikinant importo muitus);

 

7.      Panaikinti apribojimus užsienio investitoriams;

 

8.      Valstybinio ekonomikos sektoriaus privatizaciją;

 

9.      Ekonomikos liberalizaciją (panaikinti reguliavimą;

 

10.  Ginti nuosavybę ir savininkų teises

 

Platesne prasme į „Vašingtono Konsensusą“ įeina ir daugiau priemonių (nebūtinai iš nurodyto sąrašo), kurios reikalauja visose srityse didinti rinkos vaidmenį ir mažinti valstybės sektorių.

 

…………………………………………………………………………………↑↑↑…………………………………………………………………………………..

 

Anglai vikipedija apie Vašingtono konsensusą, jo sukūrimą, ir kam jis skirtas ir jo 10 principų rašo tą patį. Kas nori gali pasitikrinti čia: https://en.wikipedia.org/wiki/Washington_Consensus

 

Panašiai tą patį kaip ir mano cituoti straipsniai ir vikipedija rašo ir www.ng.ru/economiks/21-04-06/1_globalism.html . Todėl rašau tik adresą.

 

 

 

Dominiko Stros-Kano biografijos detalė (vikipedija):

 

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%81-%D0%9A%D0%B0%D0%BD,_%D0%94%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BA  (vertimas):

 

…………………………………………………………………………………↓↓↓…………………………………………………………………………………

 

2011 balandžio 3 kasmetiniame TVF ir Pasaulio Banko posėdyje Dominikas Stros-Kanas pasakė konceptualią pusantros valandos trukusią kalbą sukėlusią sprogusios bombos poveikį. Joje jis metė iššūkį esamai pasaulinei politinei ir ekonominei sistemai pareikšdamas, kad Vašingtono Konsensusas su savo supaprastintu ekonomikos supratimu ir savo ekonominiais receptais žlugo per pasaulinę finansų-ekonominę krizę ir jau liko už nugaros. Jo manymu vyriausybių siekis padaryti kuo mažesnį biudžeto deficitą, kuo didesnį ekonomikos augimą ir niekieno nekontroliuojama finansų rinka su liberalia mokesčių sistema privedė prie finansinės-ekonominės krizės. Stros-Kanas teigė, kad krizei įveikti reikalinga sukurti naujus ekonominės ir socialinės politikos principus tiek visam pasauliui, tiek ir kiekvienai atskirai valstybei.

 

 

2011 gegužės 14 dieną Stros–Kanas buvo suimtas ir  apkaltintas viešbučio kambarinės išprievartavimu, o 2011 gegužės 18 atleistas iš TVF vadovo pareigų.

 

…………………………………………………………………………………↑↑↑…………………………………………………………………………………..

 

Balandžio 3 paskelbė , kad reikia daryti naują ekonominę ir finansų politiką, o gegužės 14 sėdo į kalėjimą. Vietoj jo pastatė kitą ir naujoji strategija baigėsi.

 

Neturi reikšmės prievartavo ar ne. Jei reikės dar ne tokią bylą galima padaryti ir pats teisingiausias teismas labai teisingai nuteis — taip kaip reikia.

 

 

 

Ką šaliai duoda TVF pagalba

 

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B4 rašo (vertimas):

 

…………………………………………………………………………………↓↓↓…………………………………………………………………………………

 

Didžioji dalis praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje Jugoslavijos gautų iš TVF kreditų nuėjo tų pačių paskolų aptarnavimui ir sunkumams kilusiems vykdant TVF receptus likvidavimui. Fondas privertė Jugoslaviją nutraukti regionų ekonominio išsivystymo išlyginimo programą, kas sukėlė regionų separatizmą ir vėliau pilietinį karą nusinešusį 600 tūkstančių gyvybių.

 

1989 metais TVF davė Ruandai paskolą su sąlyga, kad vyriausybė nutrauks paramą žemės ūkiui (žemės ūkis yra remiamas visame pasaulyje ir taip pat JAV) ir devalvuos savo pinigus. Įvykdžius šias priemones gyventojai neteko pajamų ir dėl to kilo karas tarp hutų ir tutsių. Kare žuvo daugiau kai pusantro milijono žmonių.

 

Praėjusio amžiaus devintame dešimtmetyje kritus naftos kainai žlugo Meksikos ekonomika. TVF pradėjo veikti: siūlė kreditus mainais už visuotinę privatizaciją ir valstybės sektoriaus mažinimą. Įvykdžius reikalavimus apie 57% valstybės išlaidų ėmė sudaryti mokėjimai už užsienio skolą. Šalis neteko apie 45 milijardus dolerių. Nedarbas pasiekė 40% darbingų žmonių. Šalis buvo priversta įstoti į NAFTА organizaciją ir amerikiečių kompanijoms suteikti milžiniškas lengvatas. Meksikiečių pajamos stipriai sumažėjo.

 

Pasekmės tokios, kad Meksika, kur buvo pradėti auginti kukurūzai, juos pradėjo importuoti. Visiškai buvo sunaikinta žemės ūkio rėmimo sistema. Meksikai 1994 metais įstojus į NAFTA liberalizacija dar paspartėjo, pradėjo naikinti protekcinius tarifus. O JAV tuo tarpu savo ūkininkus rėmė ir jie užvertė Meksiką kukurūzais.

 

Siūlymas paimti, o po to kreditus išmokėti užsienio valiuta šalies ekonomiką orientuoja vien tik į eksportą ir nesilaikyti jokių maisto saugumo priemonių. Taip buvo daugelyje Afrikos valstybių Filipinuose ir t.t.

 

Indų profesorius Ašoka Modis (Ashoka Mody) pažymi TVF ekonominių prognozių nepagrįstumą. Jis sako, kad prieš kiekvieną pasaulinę krizę per paskutinius 20 metų pradedant nuo 1994-95 metų Meksikos krizės ir baigiant 2008 metų pasaulio finansų krize TVF prognozės rodė stabilumą ir tai, kad jis tesis. Modis sako pavyzdį, kad TVF vidinis vertinimo skyrius kritikavo patį Fondą už tai, kad jis nematė JAV ipotekos krizės net jai prasidėjus.

 

…………………………………………………………………………………↑↑↑…………………………………………………………………………………..

 

TVF akcininkai (https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B4  vertimas):

 

«««Daugiausia balsų Tarptautiniame Valiutos Fonde turi (2006 m. duomenys): JAV — 17,08% (nuo 2011 — 16,407%); Vokietija — 5,99%; Japonija — 6,13% (nuo 2011 — 6,46%); Didžioji Britanija — 4,95%; Prancūzija — 4,95%;… Kinija nuo 2011 — 6,394%. »»»

 

Tai jie viską ir sprendžia, o visi kiti nariai (uodegėlė) turintys po kelis balselius jokios įtakos sprendimų priėmimui neturi. Uodegėlė privalo tik sprendimus vykdyti. Todėl dalyvavimas tokioje organizacijoje neturi jokios prasmės.

 

 

 

Tris kartus pacitavau „Vašingtono Konsensuso“ principinius reikalavimus ir nors punktų eilės tvarka visur skirtinga ir kai kur pasakyta kitais žodžiais, bet jų esmė yra visiškai vienoda. O štai vikipedijoje rašoma, kad reikalavimų gali būti ir daugiau, bet ir čia esmė išlieka ta pati — reikalaujama rinkos santykius taikyti visose srityse, o valstybės vaidmenį visose srityse visokeriopai mažinti. Taip nuosekliai mažinant valstybės vaidmuo bus sumažintas iki nulio ir valstybė išnyks. Liks tik iš vieno centro valdomas Transnacionalinių korporacijų-monopolijų tinklas, o visi kiti žmonės bus tų monopolijų vergai.

 

Kai tarybiniais laikais studijavau universitete, tai tais laikais buvo privaloma studijuoti marksistinę filosofiją ir iš jos net laikyti valstybinį egzaminą. Taigi marksistinė filosofija teigia, kad šviesioje ateityje valstybės vaidmuo mažės ir galiausiai visos valstybės išnyks. „Vašingtono Konsensusas“ kaip tik tą ir daro — jis kuo nuosekliausiai vykdo marksistinę filosofiją. Ne taip kaip Maskva. Bėgome nuo marksizmo-komunizmo, išstojome iš TSRS, o pasirodo atbėgome į dar tikresnių marksistų glėbį. Ne veltui Abraomas Linkolnas Amerikoje 1860-65 metais įvykdė socialistinę revoliuciją, apie kurią rašiau straipsnyje „Pietų Lyga“ arba kitaip „Kodėl tu nekenti Amerikos?“. Matome — Amerikoje ir jos kolonijoje Europos Sąjungoje viešpatauja tikrų tikriausias marksizmas. Todėl nereikia stebėtis, kad mūsų ir ne tik mūsų, bet ir buvusios TSRS ir Rytų Europos komunistai ir komjaunuoliai tiesiog nuostabiai, labai greitai susikukavo su lyg iš pirmo žvilgsnio mirtinais priešais, o iš tikrųjų pačiais tikriausiais Vakarų marksistais. Kuo aršesnis komjaunuolis ar komunistas tarybiniais laikais buvo, tuo aršesnis liberalas pasidarė dabar ir nieko papildomai studijuoti jiems neprireikė — visas jų iškaltas marksizmas-komunizmas prie Vakarų integracijos pritiko vienas prie vieno.

 

 

 

JAV, TVF, Pasaulio Bankas ir ES visus prievartauja, kad jie vykdytų Vašingtono Konsensusą, o kilus krizei patys elgiasi taip (kartoju aukščiau paryškintą tekstą):

 

Nors Vakarų valstybės, pirmiausia JAV, susidūrusios su finansų krize, veikė kaip tik atvirkščiai. Jos sumažino palūkanų normas vos ne iki nulio, teikė pigius kreditus, iš biudžeto pumpavo į ekonomiką…

 

 

Matome, kad JAV ir TVF visus prievartauja vykdyti Vašingtono Konsensusą, t.y. taupyti, taupyti, taupyti; valstybės pinigų iš biudžeto nė skatiko neduoti verslui ir gamybai; didinti palūkanas, o patys didieji TVF akcininkai — aš juos ne veltui surašiau aukščiau — pas save daro viską atvirkščiai. Jie iš biudžeto milžiniškus pinigus skiria ekonomikai (tiksliau sakant privačioms bendrovėms). Jau dabar ir palūkanų procentai pas juos pradėjo darytis neigiami. Todėl tiesą sakant visa pramonė pas juos sukurta už biudžeto pinigus arba teisingiau sakant už mokesčių mokėtojų pinigus, bet mokesčių mokėtojai gauna tik sukurtų gėrybių nuograužas, o visą naudą pasisavina privatininkai. O mums tie patys Vakarų mokslininkai ir jų universitetai meluoja, kad Vakarų pramonę sukūrė labai genialūs privatininkai, o valstybė tik trukdo genijams kurti.

 

 

 

Sprendžiant iš to, kad patys elgiasi priešingai negu siūlo elgtis kitiems ir ne tik siūlo, bet ir reikalauja, matyti, kad TVF įkurtas ne tam, kad padėtų į bėdą patekusioms valstybėms, nors deklaruojama kaip tik taip, bet apsimetant pagalbininku apiplėšti nelaimę ištikusią šalį. Ir apiplėšti taip, kad ji niekada neatsigautų, o liktų amžina TVF verge. Profesorius Ašoka Modis sako, kad TVF prognozės niekada neišsipildo. Visiškai teisingai — jos skirtos ne tam, kad išsipildytų, bet tam kad potencialiai aukai būtų „užkalbėti dantys“ ir ji sutiktų imti pagalbą. Kas nutinka paėmusiam pagalbą skaityk aukščiau skyrelį „Ką šaliai duoda TVF pagalba“. O kas pagalbą imti atsisako ir dirba ne pagal „Vašingtono Konsensusą“ skaityk kas nutiko Muamarui Kadafiui ir Sadamui Huseinui. Dominikas Stros-Kanas bandė sistemą keisti ir jam irgi panašiai baigėsi, bet kadangi savas tai su juo pasielgė švelniau.

 

 

 

Dabar apie Lietuvą

 

https://lt.wikipedia.org/wiki/Tarptautinis_valiutos_fondas rašo:

 

…………………………………………………………………………………↓↓↓…………………………………………………………………………………

 

TVF ir Lietuva

 

Šalis, siekianti narystės TVF, turėjo atitikti šiuos kriterijus: būti teritoriškai pripažinta kaip nepriklausoma valstybė; galėti prisiimti teisinius ir finansinius įsipareigojimus, susijusius su naryste TVF; teisiškai pritarti pagrindiniams narystę TVF reglamentuojantiems dokumentams. Lietuva į TVF fondą įstojo 1992 metais, priėmusi TVF Chartijos nuostatus. TVF techninės pagalbos poreikius pradėjo vertinti Lietuvai dar tik rengiantis tapti TVF nare. Galima skirti tris techninės pagalbos teikimo būdus: TVF ekspertų misijos; reziduojantys patarėjai iš TVF; TVF mokymo programos Lietuvos specialistams.

 

…………………………………………………………………………………↑↑↑…………………………………………………………………………………..

 

Vikipedijos tekstą paryškinau aš, o žodį pagalbos dar ir padidinau. Lietuvos vyriausybė pagalbą iš TVF pradėjo imti nuo 1992, t.y. praktiškai nuo pat nepriklausomybės pradžios. Ir ką pasiekė:

 

·        Miestuose riogso gamyklų griuvėsiai arba gamyklos paverstos vakariečių trečios rūšies šlamšto sandėliais-parduotuvėmis.

 

·        Kaimuose stūkso gamybinių pastatų ir tvartų griuvėsiai, o kai kuriuose kaimuose ir miesteliuose didžioji dalis namų stovi be gyventojų, o naujų namų beveik niekur nestatoma.

 

·        Važiuojant nuo Vilniaus per Molėtus ir Uteną į Zarasus abiejose kelio pusėse ištisinis dirvonas ir niekur laukuose nesimato dirbančių žmonių, nors namai dar stovi. Taip pat nuo Vilniaus dirvonas iki Kaišiadorių, Ukmergės, Alytaus. Joks maras ir joks karas taip nebuvo sunaikinęs kaip sunaikino Vašingtono Konsensusas.

 

·        Parduotuvėse vien tik importinės prekės, nes Lietuvoje beveik nieko negaminama.

 

·        Kadangi nieko negaminama, tai nereikalingi ir darbininkai. Darbingo amžiaus žmonės išvažiuoja į užsienį. Didžiausia pasaulyje emigracija kaip tik iš Lietuvos.

 

·        Patekę į beviltišką padėtį vieni išvažiuoja, kiti žudosi. Savižudžių skaičius šimtui tūkstančių gyventojų Lietuvoje didžiausias pasaulyje.

 

·        Dar kiti geria alkoholį. Išgeriamo alkoholio kiekis vienam gyventojui Lietuvoje irgi didžiausias visame pasaulyje ir netgi neskaitant kontrabandinio alkoholio ir savos gamybos degtindarių alkoholio.

 

·        Lietuvių tauta yra sparčiausiai nykstanti tauta pasaulyje.

 

·        Užsienyje lietuviai darbininkai labai vertinami kaip darbštūs žmonės.

 

·        Vyriausybėje, seime, prezidentūroje sėdi (tiksliau valdo) TVF rezidentai (seniau sėdėjo TSKP iš Maskvos  atsiųstas kompartijos CK antrasis sekretorius, kuris viską ir valdė, visur kitur irgi sėdėjo antrieji sekretoriai).

 

Kodėl taip darosi? Ar vyriausybėje visi išprotėjo? Atsakymą pabraukiau, kartoju: …tris techninės pagalbos teikimo būdus: TVF ekspertų misijos; reziduojantys patarėjai iš TVF; TVF mokymo programos Lietuvos specialistams. Reziduojantys patarėjai sėdi vyriausybėje, prezidentūroje, seime JAV ambasadoje ir dar keliose kitose ambasadose. Tiesą sakant jie ir yra tikroji vyriausybė.

 

Specialistus TVF Lietuvoje jau paruošė. O kas tai per specialistai matome iš pasiekimų — jie moka tik viską griauti ir naikinti na ir dar vogti. Ne veltui žmonės sako: „Žiurkė ant aruodo nestimpa“. Kitokių specialistų nėra nei vyriausybėje, nei seime, nei prezidentūroje, nei savivaldybėse, nei valdžios partijose. Todėl kitokių pasiekimų kaip išvardyti ir būti negali. Dar blogiau — specialistų ruošimo, mokymo įstaigose irgi sėdi TVF rezidentai ir žiniasklaidą pastarieji jau seniai perėmė.

 

 

 

Viename kinų filosofijos veikale skaičiau, kad mūšyje sumuštas priešas nėra kaip reikiant nugalėtas. Net nužudžius kūną dar per mažai. Priešui reikia įpiršti klaidingą savižudišką ideologiją, kad ja patikėjęs priešas imtų ją uoliai naudotis ir taip pats save sunaikintų taip, kad iš jo pasaulyje neliktų nė prisiminimo. Įpiršti galima bet kokiu būdu, kad ir apsimetus dideliu geradariu duodančiu pagalbą. Va tada priešas nugalėtas kaip reikiant. Kaip tik taip ir daro Vašingtono Konsensusas. Todėl apie jį ir parašiau.

 

 

 

…daugiametis TVF darbas yra klaidingas, o tiems kas laikosi TVF rekomendacijų tiesiog pavojingas. Ir pridursiu rekomendacijos ir pagalba pražūtingos. O pats TVF yra Vašingtono Konsensuso dalis ir pastarojo vienas pagrindinių įrankių.

 

 

 

O  Buda sakė:

 

Yra kančia

 

Bet yra ir kančios įveikimo kelias

 

Sunkumai ir kliūtys yra tam kad būtų įveikti

 

 

 

Pranas Valickas        2015  rugpjūčio  31

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));