Varėnoje nušurmuliavo pilnais aruodais grybų ir senolių išminties klodais marginta Grybų šventė

Grybu-svente-kriviliai-1

Grybu-svente-kriviliai-1

Varėnoje nušurmuliavo pilnais aruodais grybų ir senolių išminties klodais marginta Grybų šventė

Nors šiais metais Dzūkijos pušynėliai tikrai nelepino grybais, tačiau puoselėdami gražią tradiciją Varėnoje kasmet paskutinį mėnesio šeštadienį surengti didžiausią Varėnos krašto renginį, rugsėjo 26 d. varėniškiai vėl suorganizavo Grybų šventę. O ir grybai, lyg supratę, kad nevalia nuvilti grybavimo čempionato dalyvių, prieš šventę pradėjo gausiai dygti! Šiemet šventė buvo jubiliejinė, dvidešimtoji, ir turėjo skambų pavadinimą „Grybų pilni aruodai – neišsemti senolių išminties klodai“. Ji buvo skirta Etnografinių regionų metams.

 Grybu svente kriviliai 1

Tryliktasis grybavimo čempionatas  – kaip visada nuotaikingas ir gausus grybais

 

Įžanginė Grybų šventės dalis – Lietuvos grybavimo čempionatas – jau turi tradicijas. Šiemet jis septintą kartą vyko grybinguose Marcinkonių kaimo miškuose prie Kastinio ežero ir, kaip ir kasmet, suviliojo nemažai grybautojų bei šiaip smalsuolių.

                      Šiemet dėl Varėnos rajono savivaldybės mero Algio Kašėtos  įsteigtos taurės varžėsi vienuolika komandų iš įvairių Lietuvos regionų. Tik prieš startą dalyviai sužinojo, jog rinkti bus galima tik tik šilbaravykius, tikruosius baravykus, makavykus ir raudonviršius.

Į pušynėlius įsisiautę Marcinkonys dar skendėjo ryto miglose, kai Varėnos rajono savivaldybės merui Algiui Kašėtai septintą valandą pasveikinus visus dalyvius, čempionato vadovui, mero pavaduotojui Giedriui Samulevičiui paaiškinus taisykles ir marcinkoniškiui medžiotojui šūviu į orą davus startą, azartiškiausius grybautojus į mišką palydėjo ne tik sirgaliai, bet ir šaunūs muzikantai.

                      Trijų valandų grybavimo rezultatas – 82,349 kg grybų, iš jų 768 baravykai.

Čempionais tapo komanda „Giminės“ iš Sūduvos – trys broliai Paškauskai ir ketvirtojo Paškauskų brolio sūnus. Iš viso jie surinko 21,918 kilogramo grybų. Nugalėtojams šventės metu buvo įteikta mero Algio Kašėtos įsteigta įspūdinga juodosios keramikos meistro Petro Pretkelio sukurta taurė.

                      Daugiausia baravykų – 183 – rado daugkartinė grybavimo čempionė „Kremblių“ komanda iš Trakų. Ši komanda aptiko ir didžiausią baravyką, kuris svėrė 633 gramus.

Sėkmingai iš miško grįžusius grybautojus bei čempionato svečius vaišingai pasitiko grybavimo čempionato organizatoriai, Marcinkonių dainininkai ir smagūs muzikantai. Su liaudiškomis dainomis ir palaikymo komandų šūksniais sutikti grybautojai vaišinosi Marcinkonių kaimo moterų gamintais dzūkiškais skanėstais bei virta grybiene.

Šventėje –kultūros ir kulinarinio paveldo, grybų, linksmybių ir svečių gausa

 

Didžiausią Varėnos krašto šventę Varėna pasitiko svetingai, kaip ir kasmet pasipuošusi. Tai pajuto ir gausūs šventės svečiai. Važiuoti ir pėsti jie rinkosi į miesto legendų parką, kuriame nuo pat ryto linksmai šurmuliavo tautodailininkai, kiemelių šeimininkai, dainininkai ir šokėjai, prekybininkai.

Šventinė nuotaika sklandė visame mieste. Jo centre, šalia savivaldybės, buvo įrengta mažoji scena, kurioje visą dieną skambėjo muzika ir dainos, sukosi poros.

Vilniečiams, kurie norėjo apsilankyti Grybų šventėje, o automobilius palikti namie – labai pasisekė, jie galėjo vykti Grybų traukiniu. Iš sostinės į Varėną pajudėjusiame Grybų traukinyje, kaip ir kitų tą dieną vykusių iš Vilniaus į Varėną ir atgal, bilietas kainavo perpus pigiau. Na, o šventės šeimininkai pasirūpino, kad kelionė traukiniu neprailgtų. Keleivių traukinyje laukė nuotaikinga muzika, dainos ir dzūkiškos vaišės. Atvykusius traukiniu į Grybų šventę pasitiko ir lydėjo smagūs muzikantai.

Varėnos miesto parkas tądien tapo tarsi miestu mieste, kuriame buvo galima orientuotis pagal Baravykų, Makavykų, Voveraičių ir kitus „grybiškus“ gatvelių pavadinimus.

Šventėje apsilankiusius maloniai nustebino ne tik grybų, kultūros ir kulinarinio paveldo gausa. Šventėje vyko daugybė šventinių renginių. Šiemet scenoje skambėjo tarmiška visų Lietuvos regionų šnekta.

Šventę čia skambia dzūkiška daina „Teka teka šviesi saulė…“ pradėjo legendinė dzūkė dainininkė Veronika Pavilionienė su Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos jaunių choru „Varėnė“, vadovaujamu Ilonos Zalanskienės.

Gausius šventės svečius ir varėniškius dzūkiškai pasveikino Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta. „Kvieciu visus dalyvauc, dziaugcis, aplankyc seniūnijų kiemelius. Bus daug liaudiškų dainų, dzūkiško kulinarinio paveldo. Surasite ne cik amatų, gražių dirbinių, tuose kiemeliuose Jūs surasit ir rudens gėrybes, kurias mūs darbštūs žmonės per vasarą ir rudenį išaugino. Ir svarbiausia, kad tas dovanas Jums pateiks labai nuoširdūs ir linksmi dzūkai. Ir nuog šito momento pradėkim kalbėc dzūkiškai. Linkim Jums gerų įspūdžių, gero oro, dalyviams – geros nuotaikos – kad tuoj nuotaiku užkrėstūt ir mūs svečius. Su švente, mielieji!“,–linkėjo rajono vadovas.

Jubiliejinėje šventėje dalyvavo daugybė garbių svečių – europarlamentarai Vytautas Mazuronis ir Vilija Blinkevičiūtė, žemės ūkio viceministrė Lina Kujalytė, Seimo nariai, Lietuvoje reziduojantys užsienio šalių  ambasadoriai, svečiai iš užsienio šalių ir iš kitų respublikos savivaldybių, kuriuos su varėniškiais sieja ne vienerių metų draugystė. Jie sveikino savivaldybės vadovus ir varėniškius su tradicine Grybų švente.

Lietuviškai sveikinimo žodį tarė ir Prenzlau miesto (Vokietija), su kuriuo Varėną sieja penkiolikos metų bendradarbiavimas, meras Hendrikas Zumeris, į šventę atvykęs su palyda. Po šaunaus šventės atidarymo Varėnos rajono savivaldybės vadovai, svečiai iš Prenzlau, kiti garbūs svečiai skubėjo į Varėnos kultūros centro kino ir parodų salę, kur buvo atidaryta  Prenzlau miesto fotomenininkų atvežta fotografijų paroda. Kiti pabiro po miesto parke įrengtus seniūnijų kiemelius.

Grybų šventės metu išpuoštuose seniūnijų kiemeliuose visą dieną koncertavo saviveiklininkai, buvo demonstruojami senieji dzūkų amatai ir verslai: verpiama, audžiama, liejamos žvakės, verdamas degutas, kalama geležis, pinami šiaudiniai dirbiniai, krepšiai iš balanų ir šaknų… Šių čia pat vietoje sumeistrautų gaminių buvo galima nusipirkti, o demonstruojamų amatų – ir pasimokyti. Visa šventė kvepėjo dzūkiškais valgiais – kas norėjo, jų galėjo vietoje paskanauti arba nusipirkti lauktuvėms. Šventėje be abejonės buvo galima nusipirkti šviežių, sūdytų, džiovintų ar konservuotų grybų, įvairiausių gaminių iš miško uogų.

Grybų šventėse vyko tautodailininkų ir amatininkų darbų mugės, gamtos kūrinių parodos, vaikus džiugino įvairiausios pramogos kiemelyje ,,Meistrų miestas“, įvairios sportinės varžybos.

Šventėje koncertavo rajono vaikų, jaunimo ir pagyvenusių žmonių meno kolektyvai. Vyko Lietuvos geriausių humoro grupių koncertas „Juokauja visa Lietuva“, tautinių šokių kolektyvų koncertas „Šokių pynė“, Lietuvos regionų folkloro ansamblių koncertas „Susdainuokim visa Lietuva“. Žiūrovai galėjo pamatyti regionų metams skirtą Rokiškio kultūros centro liaudies teatro spektaklį J. Tumo-Vaižganto „Nebylys“ , Lietuvos regionų kapelų koncertą „Karštligė“.

Šventę vainikavo įspūdingi Raseinių kultūros centro gyvo garso grupės „Hobby“, Igorio Berino grupės, grupės „DAR“ ir folkroko grupės „Žalvarinis“ koncertai.

Tądien linksmybių ir įspūdžių tikrai netrūko nei dideliems bei mažiems varėniškiams, nei gausiems miesto svečiams.

 

Rūta Averkienė,
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Dokumentų ir ryšių su visuomene skyriaus
vyr. specialistė, tel. (8 310) 31 980, 8 614 99 144,
el. p. ruta.averkiene@varena.lt.

Facebook komentarai
});}(jQuery));